Connect with Us

Si do të jetë dita e Krishtlindjes për secilën nga shenjat e horoskopit?

Aktualitet

Si do të jetë dita e Krishtlindjes për secilën nga shenjat e horoskopit?

Publikuar

-

Dashi
Jupiteri dhe Urani do ju ndihmojnë të merrni vendimet e rëndësishme. Janë tepër të kujdesshëm gjatë periudhës së Krishtlindjeve, sidomos nëse keni planifikuar një udhëtim për të bërë ski. Dashuria është në ajër për ju këtë ditë.

Demi
Personat e shenjës së Demit, do e marrin partnerin/en dhe do shkojnë në një vend të largët. Atmosfera do të jetë e ngrohtë dhe do merrni shumë dashuri.

Binjakët
Dita e Krishtlindjeve do të jetë një ditë e vështirë për ju, sepse do lodheni duke përgatitur çdo gjë perfekte. Nivelet e stresit tuaj do të shkaktojnë tensione në marrëdhënien tuaj dhe partneri/ja juaj do të këmbëngulë të relaksoheni. Ka ardhur koha të largoni lodhjen, i dashur Binjak!

Gaforrja
Gaforret do e kalojnë këtë ditë me familjen, e cila ka shumë rëndësi për ta. Ushqimi do të jetë i shijshëm dhe atmosfera do të jetë e përkryer, pa tension apo mosmarrëveshje në horizont. Gëzuar Krishtlindjet, Gaforre!

Luani
Për luanët kjo ditë do jetë shumë e lumtur dhe e organizuar. Venusi do ju sigurojë një ditë me dashuri dhe romancë nëse ju jeni në një marrëdhënie. Me një Luan, festat janë plot energji pozitive!

Virgjëresha
Kjo ditë do jetë e vështirë për ju virgjëreshë, sepse mendjen do e keni dikur tjetër, te financat tuaja. Mos u shqetësoni shumë, sepse miqtë dhe familjarët do ju ndihmojnë. Festoni, sepse po u mendove shumë, nuk do shijosh gjë! Gëzuar Krishtlindjet!

LEXO EDHE:  Horoskopi i financave/ Parashikimi i yjeve për javën e ardhshme

 

Peshorja
Peshoret do të jenë të ndarë mes magjisë së sezonit festiv dhe panikut në lidhje me organizimin; sidomos ushqimin. Peshore, edhe ju duhet të shijoni festën, mos e vrisni shumë mendjen.

Akrepi
Akrepët nuk do jenë shumë pozitivë këtë ditë dhe si pasojë do shkojnë në një udhëtim larg çdo gjëje. Kjo gjë do i bëjë mirë dhe do e shijojnë më shumë festën e Krishtlindjeve.

Shigjetari
Shigjetar, Krishtlindjet e tua do të jenë perfekte! Do jeni në humor dhe do rrethoheni nga njerëz që vërtet ju duan. Gëzuar o shenja e argëtimit!

Bricjapi

Jo çdo gjë do të shkojë si e kishit planifikuar, por mos u shqetësoni se çdo gjë do zgjidhet. Do keni disa keqkuptime me familjarët tuaj, por asgjë serioze. Tensionet do largohen shpejt! Si shenjë e përgjegjshme që jeni, do dini sit ë shijoni festën!

Ujori
Dashuria do të jetë e pranishme në këtë ditë. Do merrni shumë dhurata të shtrenjta, por edhe ju nuk do pyesni fare për harxhimet që do bëni. Shijojeni jetën i dashur Ujor!

Peshqit
Do jeni në shoqërinë e miqve tuaj dhe familjarëve. Dita e Krishtlindjeve për ju do jetë e gëzueshme, por sërish dikush do ju mungojë. Harroni njerëzit që ju mungojnë dhe fokusohuni te festa, i dashur Peshk!/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Qytetarët “çmenden” pas Përputhen/ Kikia drejton gishtin nga media: Nuk e ka fajin turma

Publikuar

-

Nga

Padia e Berishës ndaj Blinken/ Kikia: Provë e fortë për drejtësinë

Gazetari Mentor Kikia ka folur për emisionet që kanë tërhequr vëmendjen e audiencës, kur kohët e fundit janë parë qytetarët që të vrapojnë pas ish-konkurentëve të “Përputhen” vetëm e vetëm për të bërë një foto.

Kikia tha se në këto raste nuk do të fajësonte turmën, por median që sipas tij nuk po prodhon kulturë.

Sot nuk prodhohet më kulturë. Shumë qyteta kanë një mungesë teatri, televioznet kanë mungesë emisonesh për fëmijë dhe për këtë do fajësoj median dhe jo turmën”, u shpreh ai në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit.

Më tej gazetari deklaroi: “Populli gjithandej është popull. Mes turmës dhe medias do fajësoja median sepse është më e përgjegjshmë mbi atë që i bën turmës dhe mendoj se dhe ata që i prodhojnë këto emisone janë koshientë, por kjo është biznes. Gabimi qëndron te ajo shtresë e shoqërisë që duhet të jetë pararoja e shoqërisë.

Se një 5% është ajo që prodhon kulturën, shkencën pjesa tjetër është popull, këtu është prishur ky ekulibër, nuk kemi një shtresë që të prodhojë këtë. Dhe kështu turren këto turma pas atij personi që kanë parë në televizion. Pse nuk ka kinema, teatër, emisone për fëmijë. Kur duhet që këto mend të bëhen bashkë për një drejtim të caktuar për të bërë një vërejtje të madhe nuk e bëjmë dhe drejtojmë gishtin tek ajo turma që do vazhdojë të rritet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Përfaqësuesi amerikan për Korenë e Veriut propozoi të hënën një takim me udhëheqjen e Phenianit “kudo, kurdo dhe pa parakushte” ndërkohë që ende nuk ka pasur kontakte publike mes administratës së Presidentit Biden dhe Koresë së Veriut.

Deklarata e emisarit amerikan, Sung Kim pason komentet që bëri javën e kaluar udhëheqësi koreano-verior Kim Jong Un duke reaguar ndaj një analize të fundit të Uashingtonit mbi qëndrimin amerikan ndaj këtij vendi të izoluar komunist. Udhëheqësi koreano-verior u shpreh se Pheaniani duhet të përgatitet si “për dialog, ashtu edhe për ballafaqim”.

Administrata e Presidentit Biden më parë pat premtuar “një qëndrim praktik, të kalibruar” përfshirë përpjekje diplomatike për të bindur Phenianin të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore dhe i raketave balistike.

“Vazhdojmë të ushqejmë shpresa se Koreja e Veriut do t’u përgjigjet pozitivisht orvatjeve tona dhe ofertës për t’u takuar kudo, kurdo dhe pa kushte,” tha përfaqësuesi amerikan Sung Kim gjatë një vizite pesë ditëshe në aleatin e Amerikës, Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Kim Jong Un tha se situata ushqimore në Korenë e Veriut është “e tenionuar” duke u rënë këmbanave të alarmit për problemet në sektorin bujqësor që prej vitesh ndesh vështirësi akute për të përmbushur nevojat e këtij vendi të izoluar. Koreja e Veriut ka vetë-imponuar një bllokadë edhe më të rëndë si mbrojtje nga pandemia.

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi i yjeve për ditën e sotme

LEXO EDHE:  Nuk  reziston dot askush/ Këto janë shenjat më joshëse të zodiakut

Sipas televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe udhëheqës të tjerë kishin diskutuar “masa emergjente” në përgjigje të “krizës aktuale ushqimore”.

Koreja e Veriut këmbëngul se nuk është identifikuar asnjë rast me koronavirus në vend, një pretendim që analistët e vënë në pikëpyetje. Autoritetet e Pheanianit kanë imponuar masa të forta për të mbyllur kufijtë gjë që ka prekur edhe furnizimet jetike nga Kina si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Diplomati amerikan Sung Kim u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të zbatojnë plotësisht sanksionet kundër Phenianit, të cilat prekin importimin e naftës dhe eksportin e qymyrgurit, tekstileve, peshkut dhe produkteve të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Në përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën e Rajhstagut në Berlin ishte anëtarësimi i mundshëm i Republikës së Kosovës në BE dhedialogu me Serbinë, thuhet mes të tjerash në një deklaratë të Bundestagut.

“Nisur nga sfidat globale, duhet të arrijmë që ta mbajmë Evropën të qendrueshme dhe këtu hyjnë edhe marrëdhëniet e qendrueshme ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Schäuble.

Kryetari i Bundestagut u tregua i gatshëm  të japë kontributin e tij për dialogun. “Ne do të jepnin me kënaqësi ndihmesën tonë nëpërmjet  kontakteve midis parlamentarëve, për të mbështetur procesin e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Schäuble, sipas deklaratës së Bundestagut.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka mbetur në vend për momentin, për shkak të çështjes së krijimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili ka qenë pjesë e marrëveshjeve të mëparshme të dialogut të zhvilluar në Bruksel.

LEXO EDHE:  Nuk  reziston dot askush/ Këto janë shenjat më joshëse të zodiakut

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 Qershor 2021

Por ngritja e një asociacioni të tillë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, dhe hidhet poshtë pothuajse nga i gjithë spektri partiak në Kosovë. Kryetari i parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i tha Deutsche Welle-s, në një intervistë, se krijimi i një Asociacioni të tillë me kompetenca ekzekutive do të shkatërronte funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe është kësisoj i papranueshëm nga ana e Kosovës.

Temat e tjera në takimin e parë të Konjufcës në Berlin, në cilësinë e kryeparalamentarit, ishte liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe reformat e planifikuara të sistemit arsimor, në të cilin Kosova dëshiron të orientohet te sistemi i dyfishtë (mësim dhe praktikë) që përdoret në Gjermani. Dy krerët e parlamentit biseduan edhe për pandeminë dhe sfidat e saj.

Nga Bundestagu bëhet e ditur se të premten, më 25 qershor, Wolfgang Schäuble do të presë në selinë e tij në Berlin edhe presidentin e Parlamentit të Serbisë, Ivica Dačić. DW

LEXO TE PLOTE