Connect with Us

Njihuni me horoskopin e vitit 2018, për të gjitha shenjat

Aktualitet

Njihuni me horoskopin e vitit 2018, për të gjitha shenjat

Publikuar

-

Në ditët e fundit të muajt dhjetor por edhe të mbylljes së vitit 2017-të, padyshim gjejmë momentin të reflektojmë mbi gjithçka ka ndodhur dhe çfarë presim nga viti tjetër. Për të gjitha të mirat apo të papriturat, këshillat dhe parashikimet, horoskopi na tregon sesi do të jetë 2018-a për secilën shenjë:

Dashi

2018-a karakterizohet nga fryma e përgjithshme për karrierën dhe ju do të jeni në ndjekje të disa qëllimeve të mëdha. Jupiteri i mbarë është në Akrepi deri më 8 nëntor, duke vënë në qendër të vëmendjes shtëpinë tuaj të tetë të shkrirjes, intimitetit dhe sipërmarrjeve të përbashkëta. Shtëpia e tetë qeveris çdo gjë nga lidhjet emocionale me jetën intime dhe deri në financat e përbashkëta. Jupiteri do të paraqesë mënyra të reja emocionuese që ju mund të bashkoni superfuqitë tuaja në një nivel më të përhershëm. Nga mesi i majit, ju mund të befasoni veten dhe të bashkoheni për fitore. Me katër eklipset që prekin boshtin tuaj të famës (në janar dhe gusht) dhe bashkëpunimin (në shkurt dhe korrik), do të ketë momente për të kapur çdo mundësi që do ju paraqitet. Mesi i majit, pionieri Uran përfundon një vizitë shtatëvjeçare në shenjën tuaj dhe hyn në një periudhë të qëndrueshme, e cila mund të sjellë burime të papritura të punës dhe të ardhurave. Që nga viti 2011, ju keni marrë hapa të mëdhenj rreth shprehjes së ideve tuaja të ndezura. Tani, mund të merrni edhe me më shumë seriozitet veçanërisht sipërmarrjeve dixhitale që mund të arrijnë një audiencë të gjerë. Por mos nxitoni! Ju jeni duke pritur Saturnin e strukturuar në shtëpinë tuaj të dhjetë të karrierës nga 19 dhjetori 2017 deri më 17 dhjetor 2020, një periudhë trevjeçare që mund t’ju pozicionojë për nivele të reja të udhëheqjes, për sa kohë që jeni të gatshëm për të vënë në punë. Marrëdhënia juaj me babanë tuaj ose me një njeri të rëndësishëm mund t’i nënshtrohet edhe disa dhimbjeve në rritje me Saturnin në këtë hapësirë ​​atërore të tabelës suaj. Saturni rregullon plakjen, dhe ju mund të lëvizni në më shumë se një rol kujdestari me një prind të moshuar, ose të kaloni në një marrëdhënie të rritur.

Demi

Në vitin 2018-të partneritetet janë një burim gëzimi në vend të luftës. Nga tetori i vitit 2012-të deri në dhjetor 2017-të, Saturni i fortë ishte duke ecur nëpër sektorët tuaj të marrëdhënieve, duke testuar kufijtë tuaj dhe duke ju detyruar të merrni një qasje të pjekur. Ju mund të keni ndarë mënyra ose keni punuar shumë për të forcuar një lidhje. Udhëtimi, sfidat e jetës ose një orar pune i kërkuar mund të kishin mbajtur edhe duetet më të forta të ndara në kohë. Për fat të mirë, mund t’i lini këto vështirësi në pasqyrën e pasme, pasi Saturni lëviz në një rol më të lehtë, duke zënë shtëpinë e nëntë të udhëtimit dhe studimit deri në dhjetor 2020. Mund të ktheheni në shkollë, të filloni një biznes ose të merrni seriozisht për zhvillimin tuaj personal këtë vit. Por turni i vërtetë është Jupiter, planeti i fatit dhe zgjerimi, i cili do të jetë në Akrepi dhe në shtëpinë tuaj të partneritetit deri më 8 nëntor. Në vend të vështirësive, tani do të përjetoni fat dhe optimizëm. Jupiteri këtu mund të sjellë partnerë të rinj frymëzues për dashurinë dhe punën. Ju mund të ndani edhe rolet me bashkëshortin, duke u bërë shtylla e familjes ose duke qëndruar në shtëpi me fëmijët, për shembull. Në fakt, bilanci i punës / jeta mund të ketë disa lëkundje të mëdha, duke iu falënderuar katër eklipseve të ndërrimit të lojërave të vitit në Luan (zona juaj e brendshme) dhe Ujori (zona e karrierës suaj). Një punë e re, shitja ose blerja e një shtëpie ose ndërrime me një prind janë të gjitha për kursin. Midis tani dhe 2026-ës, përgatitet për një përmirësim të jetës së skajshme që mund të riorganizojë qëllimet dhe prioritetet tuaja. Ju keni qenë “marinuar” për shtatë vitet e fundit, duke bërë ndryshime të thella të brendshme në një nivel emocional dhe shpirtëror – nëse jeni në dijeni të kësaj apo jo. Tani, keni një parti kozmike që fillon këtë vit, një që mund t’ju gjejë një vulë origjinale në çdo gjë!

Binjakët

Shenja juaj ka një anën më pak të njohur Binjakë dhe po ju drejton përmes një pjese të mirë të vitit 2018. Jupiteri i shtrenjtë është në Akrep dhe shtëpia juaj e administratës është e rregullt, deri më 8 nëntor, gjë që do t’ju bëjë të dëshirosh thjeshtësinë dhe sistemet. Si një shenjë që është e njohur për grindjen më shumë sesa për të përtypur, kjo “pak më shumë” ethos ju ndihmon të zmadhoni me të vërtetë atë që ju rëndon më së shumti. Shtëpia e gjashtë rregullon shëndetin dhe ju mund të bëni një ndryshim në dietën tuaj dhe zakonet e të ngrënit, ndoshta për shkak të urdhrave të mjekut. Është interesante që Jupiteri është shenja e zgjerimit dhe shumë njerëz fitojnë pak mbushje shtesë dhe lakmi gjatë këtij cikli të Jupiterit, madje edhe kur punoni dhe grumbulloni ushqim të shëndetshëm në tavolinën tuaj. Këshilla jonë: Gëzoni dhe përqafoni veten tuaj në vend që të fiksoheni mbi madhësinë e xhinsave tuaj. Saturni i strukturuar është në Bricjap për tre vitet e ardhshme, duke sjellë kontaktin e tij të rregullt në shtëpinë tuaj të tetë të shkrirjes, intimitetit dhe sipërmarrjeve të përbashkëta. Ju mund të keni nevojë të bëni një punë riparimi rreth besimit dhe lidhjeve emocionale. Disa Binjakë do të bëjnë investime të rëndësishme financiare, por të vazhdojnë me kujdes. Saturni kërkon që ju të zhvilloni kujdesin e duhur përpara se të zhyteni në çdo gjë që është e vështirë të ndryshoni. Një angazhim, shtatzënie, divorc, blerje të pasurive të paluajtshme ose zgjidhje ligjore mund të jenë të gjitha pjesë e axhendës së Saturnit, pasi lidhjet vijnë nën shqyrtim. Mbështetja në një praktikë shpirtërore mund të ndihmojë, sidomos kur Urani fillon një udhëtim tetëvjeçar për Demin dhe shtëpinë tuaj të dymbëdhjetë të shërimit në mes të majit. Përgatituni që të filloni të derdhni shtresa të identitetit tuaj që nuk janë më të përshtatshëm për personin që keni bërë. Ju mund të merrni meditim serioz, të shkoni në një tërheqje ose të merrni një zhytje të thellë në ndërgjegjen tuaj me hipnoterapinë apo edhe me regresionin e kaluar.

Gaforrja

Marrëdhëniet janë tema kryesore në 2018-ën për ju dhe peizazhi është një përzierje e skenarëve sfidues dhe frymëzues. Në lartësi, Jupiteri i shtrirë do të vizitojë Akrepin dhe shtëpinë tuaj të pacaktuar dhe shprehëse të pestë deri më 8 nëntor, duke sjellë mundësi të reja për të shkëlqyer në mënyrë krijuese dhe romantike. Por partneritetet mund të testohen si të fuqishme me Saturnin që do të kalojë tre vitet e ardhshme duke kaluar nëpër shenjën tuaj të kundërt, Bricjapi, sundimtari i shtëpisë së shtatë të kryer. Disa Gaforre do të lëvizin në aleanca serioze, ndërsa të tjerët mund të ndahen. Edhe çiftet më të forta mund të gjejnë veten duke kaluar kohë larg për shkak të orareve të punës plot tension, një marrëdhënie në distancë të gjatë ose detyra personale që kërkojnë kohë cilësore. Saturni rregullon mentorët, kështu që duke punuar me një trajner biznesi, ndërmjetës ose terapist i çiftit mund të rregullojnë ose të thyejnë një lidhje.  Ky është një vit veçanërisht i fuqishëm, sepse është rezervuar nga dy hëna të plota në Gaforre – e para arrin  në 1 janar dhe e dyti është më 22 dhjetor. Në mes tyre, më 12 korrik është një eklips diellor, e cila mund t’ju çojë në një kapitull të ri rreth një projekti solo ose t’ju shtyjë në qendër të vëmendjes. Ky ndriçim i sigurt është një pamje paraprake e asaj që do të vijë në vitin 2019-të, megjithëse një kurs i plotë i eklipseve të Bricjapit do të riorganizojë ekuilibrin midis “mua” dhe “ne”.  Çështjet financiare mund të nxehen edhe kur katër eklipset e tjera të vitit 2018 bien në aksin Luan/Ujor, të cilat mund të sjellin një punë të re, një blerje ose shitje të pasurive të paluajtshme, ose një ndryshim të statusit të marrëdhënieve. Këto rreze të hënës do të rritin inteligjencën tuaj fiskale dhe mund të sjellin disa ndërrime të fuqishme për karrierën tuaj.

Luani

Viti 2017-të filloi një cikël dyvjeçar të eklipseve që ndryshojnë jetën në Luan dhe Ujori, gjë që katalizoi një revolucion në identitetin tuaj personal dhe marrëdhëniet tuaja më të ngushta. Momenti i ndalimit të shfaqjes ishte më 21 gusht 2017, kur eklipsimi diellor i Luanit solli ndryshime të rëndësishme. Pra … çfarë ishte për të gjithë? Do të filloni të merrni disa përgjigje në vitin 2018-të, duke filluar me eklipsin total të hënës së 31 janarit (e plotë), e cila është gjithashtu një supermajor i fuqishëm. 11 gushti sjell një tjetër eklips diellor dhe copat e misterit do të vijnë së bashku, duke formuar një tablo të qartë. Ndërkohë, dy eklipset (në Shkurt dhe Korrik) do të riorganizojnë dinamikën e biznesit tuaj dhe partneritetet romantike përsëri. Ju mund të hyni ose të dilni nga një marrëdhënie, ose thjesht mund të zhvendosni balancën e pushtetit në mënyra të rëndësishme. Ndërsa këto eklipset mund t’ju mbajnë të zënë gjatë gjithë vitit, disa pjesë të tjera të rëndësishme të tabelës suaj janë gjithashtu aktive. Jupiter i shtrenjtë është në Akrepi dhe shtëpia juaj e katërt e shtëpisë gjatë gjithë vitit, duke sjellë rritje në situatën tuaj të jetesës dhe në lidhjet familjare. Marrëdhënia juaj me nënën, vajzën ose një femër mund të thellohet dhe disa Luan mund të bëhen prindër këtë vit.

Virgjëresha

Bërja e miqve të rinj nuk është gjithmonë në krye të listës së çdo Virgjëreshe, por në vitin 2018-të, ajo mund të zërë vendin e parë. Me Jupiterin në Akrep dhe shtëpinë tuaj të komunikimit deri në nëntor, edhe Virgjëreshat mund të kthehen në shënjestrën e të gjithë miqve. Bëhuni gati: streset e të gjithë miqve mund të futen në orbitën tuaj, disa madje krejt ndryshe nga tuajat. Normalisht, preferoni një rreth të vogël të njerëzve, që sjellin biseda që nxisin mendime. Me Jupiterin këtu, shumëllojshmëria është nuancë e re e jetës. Jo se nuk do të keni shumë gjëra interesante për të diskutuar. Përgatituni që të takoni njerëz stimulues (miq, fqinjë, kolegë) dhe materiale (libra, gazeta dhe revista) dhe ndoshta të bëni disa magji të mediave tuaja. Me Jupiterin  në shtëpinë tuaj të tretë të veprimeve lokale, mund të dilni dhe të kaloni në një pjesë të re të qytetit, ose të filloni të eksploroni një “qytet të dytë”. Me katër eklipset që bien në boshtin tuaj të kontrollit dhe dorëzimit, do të ketë raste kur mekanizmi juaj i brendshëm të ripërtërihet, dhe momente të tjera kur thjesht dëshironi të bëni një shpëtim të lumtur. Gjetja e pikës së moderimit do të jetë pjesë e udhëtimit tuaj. Këto eklipset gjithashtu mund të nxisin një qasje të re për shëndetin, shërimin dhe spiritualitetin. Dashuria mund të jetë gjithashtu një temë më serioze në muajt e ardhshëm, pasi që Saturni vendoset në shtëpinë tuaj të pestë romantike dhe krijuese për tre vitet e ardhshme. Për çiftet, Saturni mund të ndikoj në romanticiteti që do të kaloni bashku dhe që ju bëj të ndiheni të gjallë dhe të lidhur. Për artistët dhe krijuesit, ky cikël i Saturnit mund t’ju shtyjë të merrni më shumë seriozitet në lidhje me anën e biznesit të artizanatit tuaj, ndoshta punësimin e një agjenti ose shfaqjen e punës tuaj në një hapësirë publike.

Peshorja

LEXO EDHE:  Horoskopi javor nga Paolo Fox/Si do të jetë kjo javë për 12 shenjat e zodiakut

Mund të arrihet më në fund balanci i shenjtë i Peshores? Në 2018-ëm me Akrepin në shtëpinë tuaj të dytë të stabilizimit, ju mund të ndiheni të rrënjosur dhe të kënaqur derisa viti të përparojë! Rregullat e shtëpisë së dytë, paratë dhe siguria,  ju mund t’ju ofrohet një punë e re emocionuese, një ngritje ose një shans për të udhëtuar për biznes. Nëse jeni duke kërkuar për një koncert të ri, zgjeroni rrezen tuaj për të përfshirë perspektivat jashtë qytetit ose mundësitë e largëta. Jupiteri kaloi pjesën më e madhe të vitit 2017-të tek Peshorja, e cila nisi një kapitull të ri jete 12-vjecare. Eklipsi i diellit më 12 korrik do të theksojë sektorin tuaj të karrierës, prandaj qëndroni të përgatitur për një mundësi jo të mirë. Në vitin 2018-të, ju mund t’i modifikoni ato në një ndërmarrje më të madhe dhe fitimprurëse. Duke u bazuar në këtë energji, Saturni i strukturuar do të kalojë tre vitet e ardhshme në Bricjap dhe shtëpinë tuaj të katërt themelore, duke ankoruar shenjën tuaj të ajrit. Ky cikël mund të përfshijë forcimin e rrënjëve tuaj dhe gjetjen e një vendi të përhershëm si shtëpi  dhe ndoshta blerjen ose shitjen e pronës. Marrëdhënia juaj me nënën tënde, një fëmijë ose një femër të rëndësishme mund të kalojë nëpër një fazë rritjeje, gjë që mund të mos jetë gjithmonë e lehtë. Të gjitha lidhjet tuaja më të ngushta do të kalojnë nëpër disa ndërrime, veçanërisht pas mesit të majit, kur Urani i paparashikueshëm përfundon një sulm shtatë vjeçar përmes shenjës tuaj të kundërt të Dashit. Që nga viti 2011, Urani i zjarrtë ka qenë duke hedhur bazat në shtëpinë tuaj të marrëdhënieve, të cilat mund të kenë vështirësuar vendosjen e tyre në një angazhim. Më 15 maj, Urani do të zhytet në Dem dhe në shtëpinë tuaj të tetë intime deri më 2026-ën, gjë që mund të nxiste një revolucion seksual ose shpirtëror. Me dy eklipset në Luan dhe shtëpinë tuaj të pestë romantike këtë shkurt dhe korrik, mund të lindin zhvillime të papritura në jetën tuaj të dashurisë.

Akrepi

Ky është viti JUAJ, Akrep, prandaj përqafoni frymën e re dhe mundësitë e pakufishme. Jupiteri ekspansiv po viziton shenjën tuaj deri më 8 nëntor, një cikël që ndodh vetëm në 12 vjet. Ky transit fillon një dekadë të freskët, plus një ndryshim radikal nga puna juaj dhe jeta personale. Ndërsa ju jeni shenja e lidhjes intime, viti 2018-të ka të bëjë me fokusimin në tek vetja në vend që të kujdeset për nevojat e të tjerëve. Kur Jupiteri fillon një vizitë 13 mujore tek Shigjetari dhe shtëpinë tuaj të dytë të stabilizimit më 8 nëntor, një nga idetë tuaja më të guximshme mund të kthehet në një sipërmarrje më të madhe (dhe ndoshta fitimprurëse). Deri atëherë, hidhni rrjetën më të gjerë të mundshme. Udhëtoni, bëni miq të rinj dhe hapni mendjen tuaj tek një turmë e larmishme. Ndërkohë, Saturni i strukturuar është larguar nga shtëpia juaj e parave, deri në dhjetor 2017-të. Në janar dhe gusht, dy eklipset e ndryshimit të lojërave në Luan,  mund të sjellin mundësi të karrierës jashtë ose ndryshime që çojnë në një pozitë emocionuese të re. Në shkurt dhe korrik do të paraqiten eklipset në Ujor dhe në sektorin tuaj të shtëpisë, të cilat mund të ndryshojnë gjendjen tuaj të jetesës ose të sjellin një shtatzëni të paplanifikuar(e konsideroni veten të njoftuar). Marrëdhëniet prind-fëmijë gjithashtu mund të pësojnë ndryshime gjatë këtyre katër eklipseve. Uf! Deri tani është në ajër këtë vit, por të gjithë ju çojnë diku, besoni apo jo. Ndërkohë që mund të jetë e vështirë për të lundruar në këtë ndryshim, ju keni çdo arsye për të qëndruar optimist. Vazhdoni të vendosni veten atje, duke u përpjekur për gjëra të reja dhe duke e përkëdhelur veten derisa të keni goditur atë vend të ëmbël, Akrep.

Shigjetari

Të gjitha gjërat e mira duhet të përfundojnë, dhe në vitin 2018-të, ju jeni në fund të një kapitulli 12-vjeçar të jetës që filloi gjatë gjithë rrugës në nëntor 2006-të. Çfarë po mbani? Çka keni nevojë për lirimin? Planeti juaj në pushtet, Jupiteri, është në Akrep dhe shtëpia juaj e dymbëdhjetë deri në 8 nëntor 2018-të, një kohë qetësuese dhe e rrjedhshme që ka të bëjë me lejimin dhe pranimin. Ndërgjegjja juaj po punon jashtë orarit, kështu që mund të keni ëndrra të gjalla. Mos u habitni nëse e gjeni veten duke pasur nevojë për dy orë më shumë gjumë se zakonisht. Ju të vetëm organizuat një detyrë të ashpër të mundësuar nga Saturni në shenjën tuaj nga dhjetori 2014-të deri në dhjetor 2017-të, dhe ju meritoni të shëroheni. Kjo punë e shërimit po çon gjithsesi në njëfarë mënyre fantastike. Më 8 nëntor, Jupiteri do të fillojë një vizitë 13-mujore në shenjën tuaj, duke nisur një cikël të ri 12-vjeçar të jetës suaj. E gjithë puna e brendshme që keni bërë (nëse e keni kuptuar apo jo) do t’ju lërë emocionalisht dhe shpirtërisht të përgatitur për ta bërë këtë fillim të ri. Ndërkohë, lidhni veten duke u kujdesur për pjesët praktike të jetës suaj. Saturni tani po marshon përmes Bricjapit dhe shtëpisë tuaj të dytë të punës, të parave dhe rutinat e përditshme deri në dhjetor 2020-të. Ndërsa Saturni i kujdesshëm do t’ju kërkojë të planifikoni buxhetin, ju mund të bëheni një menaxher i mirë i parave gjatë këtij cikli praktik.

Bricjapi

Ky është një moment i rëndësishëm në historinë tuaj personale. Planeti yt në pushtet, Saturni, është kthyer në shenjën tuaj për herë të parë që nga viti 1991, duke shënuar mbylljen e një cikli të gjatë dhe fillimin e një të ri që do të zgjasë 30 vitet e ardhshme. Strukturat e çoroditura do të shemben  nga marrëdhëniet që kanë kaluar kryqëzimin e tyre në një punë që i keni dalë nga zakone dhe besime që nuk ju shërbejnë më. Ky proces do të zgjasë deri në dhjetor 2020-të, kështu që ju keni marrë tre vitet e ardhshme për të shembur dhe rindërtuar identitetin tuaj. Do të shfaqësh në një version më të fortë dhe më autentik të vetes, me kusht që të paguash detyrimet e Saturnit dhe të bëje punën e madhe të vetë-reflektimit. Për fat të mirë, ju mund të gjeni njerëz që do t’ju mbajnë përgjegjësi dhe ju frymëzojnë të mendoni jashtë kutisë. Deri më 8 nëntor 2018-të, Jupiteri do të jetë në Akrepi dhe në shtëpinë tuaj të punës, duke ju tërhequr nga modaliteti i vetmisë dhe duke shkaktuar bashkëpunime të frytshme. Një person i veçantë mund të ngrihet mbi trazirat këtë verë, kur një eklips diellor më 12 korrik në Gaforre, shkoi në shtëpinë tuaj të marrëdhënieve të kryera. Qëndroni të akorduar për zhvillime të papritura, mes  dashurisë dhe biznesit,  gjatë gjashtë muajve të ardhshëm. Për çiftet, ky mund të jetë një moment për të rinovuar marrëdhënien ose për të bërë gjëra zyrtare, qoftë me një unazë ose me një gjest zyrtar të bashkimit. Mjetet tuaja financiare dhe gjendja e jetesës mund të kalojnë nëpër ndërrime të mëdha falë katër eklipseve të ndërrimit të lojërave në aksin Luan-Ujor në janar, shkurt, korrik dhe gusht. Mund të ndërroni punë, të blini ose të shisni pronën ose të përfshiheni në një sipërmarrje të përbashkët fitimprurëse.

Ujori

Gati për të jetuar të vërtetën Tënde? Ndryshime emocionuese po vijnë në çdo fushë kyçe të jetës suaj në vitin 2018-të, nga karriera në shtëpi dhe familje deri te marrëdhëniet me përpjekjet tuaja soliste. Planetët do të prekin të gjitha akset kryesore të grafikut tuaj, duke i dhënë realitetit një transformim ekstrem. Ju keni ndjerë rrengjet, sepse ky është viti i dytë në një seri eklipsesh ndryshimesh që godasin aksin Luan-Ujor ndërmjet shkurtit 2017-të dhe janarit 2019-të. Këto çmenduri të fuqishme do të përmirësojnë identitetin tuaj personal dhe partneritetin tuaj. Në shkurt dhe korrik, vëmendja mund të telefononte, ndërsa janari dhe gushti mund të sillnin momente të mëdha dinamike.  Me Jupiterin entuziast në këndin tuaj, ju mund të merrni njohje publike për punën tuaj ose ju mund të udhëtoni për biznes. Një zhvendosje është e mundur, sidomos duke filluar nga mesi i majit, kur ndryshuesi Uran (planeti yt në pushtet) fillon një vizitë tetëvjeçare në Dem dhe shtëpinë tuaj të katërt vendore. Kjo mund të krijojë një efekt lëvizës në shtëpi (ju papritmas duhet të lëvizni ose të merrni një mundësi për të blerë një shtëpi) ose në familjen tuaj (p.sh.: befasi – jeni shtatzënë!). Marrëdhënia juaj me nënën, një fëmijë ose një femër të rëndësishme mund të kalojë nëpër majat dhe luginat gjatë ciklit të Uranit. Prindërit Ujor mund të përjetojnë një fole të zbrazët ose një nevojë për të krijuar ndarje më të shëndetshme në lidhjet tuaja.

Peshqit

Ju keni kaluar disa vite të vështira, por në vitin 2018-ën, optimizmi dhe besimi duhet të rikthehen. Për fillestarët, ju keni pasur Saturnin e vështirë në shtëpinë tuaj të dhjetë të karrierës dhe qëllimeve afatgjata (nga dhjetori 2014-të deri në dhjetor 2017-të). Ju mund të keni ndjerë sikur po e shtyni një gur në një kodër, ose që përpjekjet tuaja për të shkuar përpara u penguan nga burokracia e pakuptimtë. Përmes provave dhe testeve të Saturnit, mund të krijosh veten si një ekspert apo udhëheqës dhe ndoshta edhe të ndërrosh punë. Tani, Saturni po kalon tri vitet e ardhshme në Bricjap dhe shtëpinë tuaj të punës në ekip, një tranzit shumë më i lehtë që do të sjellë aleatë të fuqishëm. Ju mund të merrni një rol më serioz në një grup, të ngriheni si një “ndikues” në mediat sociale ose të bëheni zëdhënës i një platforme aktiviste. Zemra juaj bamirëse mund të lulëzojë me Saturnin në këtë sektor humanitar dhe ju mund të grumbulloni disa njerëz të themeluar, të lidhur mirë për të mbështetur një shkak të rëndësishëm. Ndërkohë, Jupiteri i shtrenjtë po fluturon falas në shtëpinë tuaj të nëntë të udhëtimit, mësimit, aventurës dhe sipërmarrjes deri më 8 nëntor. Energjia e re optimiste është fryma e ajrit të freskët, që mund të shënojë nisjen e një ndërmarrjeje të pavarur. Krijueshmëria juaj ka një moment të pikut më 12 korrik, kur një eklips diellor i Gaforres ndez shtëpinë tuaj të pestë të vetë-shprehjes dhe famës. Shtëpia e pestë gjithashtu rregullon dashurinë dhe pjellorinë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr mes dy personave në Tiranë/ Njëri përfundon në komisariat, tjetri arratiset

Publikuar

-

Nga

Sherr mes dy personave në Tiranë/ Njëri përfundon në komisariat, tjetri arratiset

Një sherr mes dy personave ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:10 në rrugën e Kavajës, për motive ende të paqarta.

Dy personat që u përfshinë në sherr janë shtetasit me inicialet R. L. dhe A. M.

Sipas policisë personi me inicialet A. M. është shoqëruar në Komisariat për sqarimin e konfliktit, ndërsa R. L. është larguar menjëherë nga vendngjarja me një makinë.

LEXO EDHE:  Askush nuk mund t’ua ndryshojë mendjen/ Burrat më kokëfortë sipas shenjës së horoskopit

LEXO EDHE:  Nuk rrinë dot në një vend/ Këto shenja horoskopi mërziten shpejt nga partneri

Vijon puna nga grupi hetimor për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe kapjen e personit që u arratis./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përshkallëzohet më tej konflikti/ Izraeli sulmon tunelet e Gazës

Publikuar

-

Nga

Përshkallëzohet më tej konflikti/ Izraeli sulmon tunelet e Gazës

Të premten Izraeli ndërmori sulme të gjera ajrore dhe me artileri ndaj një rrjeti tunelesh nëntokësore që ndodhen në Gaza, të cilat strehojnë militantë palestineze. Përshkallëzimi i luftimeve vjen mes sulmeve të vazhdueshme me raketa ndaj qyteteve izraelite.

Zëdhënësi i ushtrisë së Izraelit, nënkolonel Jonathan Conricus tha se ky është operacioni më i madh kundër një objektivi specifik që nga fillimi i konfliktit, gjatë të cilit u përdorën 160 avionë, tanke e artileri.

Kjo shënon ditën e pestë të përpjasjeve më të ashpra mes Izraelit dhe militantëve të Gazës që nga viti 2014.

Grupi militant i Hamasit i nisi sulmet me raketa ndaj Jeruzalemit dhe Tel Avivit si hakmarrje ndaj përplasjeve të policisë izraelite me palestinezët pranë xhamisë Al-Aksa në Jeruzalem.

Sipas zyrtarëve palestinezë të shëndetësisë të paktën 119 persona janë vrarë në Gaza, mes tyre 31 fëmijë dhe 19 gra, ndërsa 830 të tjerë janë plagosur.

Autoritetet izraelite thanë se numri i të vdekurve në Izrael vazhdon të mbetet në tetë, mes tyre një ushtar që patrullonte kufirin e Gazës, gjashtë civilë izraelitë, përfshirë dy fëmijë dhe një punëtor indian.

Kreu i Gjykatës Penale Ndërkombëtare paralajmëroi se personat e përfshirë në akte që kanë shkaktuar gjakderdhje mund të jenë shënjestër e hetimeve për krime të dyshuara lufte.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor nga Paolo Fox/Si do të jetë kjo javë për 12 shenjat e zodiakut

LEXO EDHE:  Askush nuk mund t'ua ndryshojë mendjen/ Burrat më kokëfortë sipas shenjës së horoskopit

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se kishte raportime për më shumë se 200 objekte strehimi të shkatërruara apo të dëmtuara rëndë dhe se qindra njerëz po përpiqeshin të strehoheshin në shkolla në veri të Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të enjten se fushata “do të kërkojë më shumë kohë”.

Zyrtarët izraelitë thanë se përpara çdo armëpushimi, i duhet dhënë një goditje e fortë frenuese Hamasit, grupit më të fuqishëm militant islamik të Gazës.

Presidenti amerikan Joe Biden bëri thirrje të enjten për ulje të tensioneve dhe tha se donte të shihte një reduktim të ndjeshëm të sulmeve me raketa./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tensioni mes Izraelit dhe Palestinës nxit reagime në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Konflikti izraelito-palestinez nxit reagime në Kosovë

Tensionet dhe më pas përleshjet ndërmjet forcave të Izraelit dhe palestinezëve në Jerusalemin Lindor, të cilat në ditët e fundit janë përshkallëzuar në luftime të ashpra, kanë nxitur reagime në Kosovë, kryesisht përmes rrjeteve sociale. Madje, të premten, më 14 maj, në Prishtinë u mbajt një marsh mbështetës për palestinezët, ku u kërkua që të ndalen luftimet dhe të lirohen të burgosurit.

Tensionet janë rritur për shkak të xhamisë Al-Aksa – që është vendi i tretë i shenjtë në fenë islame – dhe për dëbimin potencial të palestinezëve nga shtëpitë dhe tokat e tyre, ku janë planifikuar që të ndërtohen vendbanime hebreje.

Reagimet në opinion, për dhe kundër të dyja palëve, janë shënuar përmes komenteve në shkrimet e publikuara nga Radio Evropa e Lirë në Facebook, të cilat kanë pasqyruar ngjarjet dhe zhvillimet e ditëve të fundit në Jerusalem. Ky qytet ka qenë cak i raketave të gjuajtura nga militantët palestinezë, ndërkaq që në Rripin e Gazës, ushtria izraelite, përmes sulmeve ajrore ka pasur për cak militantët palestinezë. Luftimet izraelito-palestineze të ditëve të fundit, kanë rezultuar me dhjetëra të vrarë, të plagosur dhe të lënduar nga të dyja palët.

Komentet për dhe kundër palëve në konflikt

Komente të llojit: “Free Palestina” (Liri për Palestinën), “Zoti i shkatërroftë zullumqarët”, “Mallkuar qoftë Natanjahu”, “Jerusalemi i takon shtetit palestinez dhe do të jetë kryeqytet i tyre”, kanë shprehur mbështetjen e disa prej komentuesve për palestinezët.

Ndërkaq disa komentues të tjerë kanë shpreh mbështetjen për Izraelin përmes komenteve sikurse: “Rroftë sa malet Izraeli”, “Hamasi është një grup përçarës që e nxitë luftën civile”, “Mos harroni se Palestina është kundër Kosovës”, e të tjera. Por, janë shënuar edhe komente të paanshme, sikurse “Ju ka çuar Zoti peshë, ndaleni këtë luftë” ose “O shqiptarë, i keni ndreqë ju punët e juaja, vetëm Palestina ju ka mbetur mangut”.

Islami: Çdo konflikt i përgjakshëm krijon emocione

Por, çfarë e shkakton gjithë këtë vëmendje në Kosovë ndaj konfliktit izraelito-palestinez?

Nehat Islami, drejtor ekzekutiv Këshillit të Mediave të Shkruara të Kosovës, si dhe ish-korrespondent nga Kosova në Lindjen e Mesme, në një bisedë me Radion Evropa e Lirë shpreh mendimin që reagimet e komentuesve në rrjetet sociale lidhur me këtë konflikt janë normale. Sipas tij, fillimisht, gjenerata të tëra të qytetarëve të Kosovës e kanë përcjellë në vazhdimësi çështjen palestineze. Jo rrallë sipas tij, shqiptarët e Kosovës, me të drejtë ose pa të, e kanë krahasuar çështjen e pazgjidhur të tyre në kuadër të ish-Jugosllavisë, me çështje e pazgjidhur të palestinezëve. Por, situata e tanishme në konfliktin izraelito-palestinez, është ndryshe.

“Tani është një problem i natyrës humanitare, i natyrës ku njeriu nuk e ndjen veten mirë kur sheh të vdekur nga të dyja anët. Kjo është e natyrshme, sepse çdo konflikt i përgjakshëm krijon emocione, aq më parë te ne që e kemi përjetuar vet gjatë kohës së sundimit të serbëve, gjatë viteve 90. Do të thotë që megjithatë ekziston një solidaritet që kjo çështje, që kjo gjakderdhje të përfundojë dhe të zgjidhet politikisht ky problem, i cili është vërtetë shumë i vështirë”, theksoi Islami.

Hasani: Reagime që shkaktojnë dëme të pariparueshme

Përveç reagimeve përmes komenteve në rrjete sociale lidhur me konfliktin izraelito-palestinez, ka reaguar edhe Bashkësia Islame e Kosovës.

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, përmes një shkrimi në Facebook, më 11 maj, ka thënë se ka përcjellë me shqetësim “eskalimin e situatës në Jerusalem që filloi me dëbimin e dhunshëm të palestinezëve nga shtëpitë e tyre në Sheik Jarrah, për të vazhduar me atakimin dhe përdhosjen e institucionit të xhamisë së shenjtë Al-Aksa”.

LEXO EDHE:  Financat/ Si do të jetë marrëdhënia juaj me paratë gjatë muajit Janarit

LEXO EDHE:  “Gëzuar 2018!”, – Ja urimet e VIP-ave shqiptarë

“Shpreh brengën time të thellë dhe të besimtarëve myslimanë për dhunën e ushtruar ndaj banorëve palestinezë në Jerusalem dhe në territoret palestineze”, ka shkruar Tërnava.

Ismajl Hasani, profesor i Sociologjisë së Religjionit, thotë për Radion Evropa e Lirë se në mediat sociale ka pasur reagime, siç i quan ai, “të pakripë”, për ose kundër njërës apo palës tjetër në konflikt, nga njerëz që potencialisht nuk kanë informacion dhe njohuri për zonën e konfliktit, e cila sipas tij, në esencë është çështje gjeostrategjike. Qasjet e tilla, sipas tij, sjellin mjaft dëme.

“Dëmet e pariparueshme që mund të bëhen janë nga reagimet jo vetëm nëpër portale, por edhe nga reagimet në kuadër të Bashkësisë Islame të Kosovës. Kryemyftiu, me deklarimin pro palestinezëve, përkatësisht u vu në mbrojtje të palestinezëve, pa pasur informacione. Mbase edhe mund të ketë informacione, por Kosova është aq e vogël dhe me aq potenciale modeste, në të gjitha aspektet, sa që nuk e ka luksin as niveli qeveritar që të prononcohet për ose kundër”, theksoi Hasani.

Paradokset e thellimit të kundërshtive

Megjithëse Izraeli e ka njohur pavarësinë e Kosovës, ndërkohë që autoritetet palestineze nuk e kanë bërë këtë, komentet në rrjete sociale në favor të palestinezëve, sipas Nehat Islamit, janë reflektim i lirisë së shprehjes nga ana e qytetarëve.

“Është liria e mendimit. Prandaj unë nuk shoh asgjë të keqe aty, nëse dikush mendon ashtu apo kështu. Dihet një gjë që populli shqiptar, në përgjithësi, kudo qoftë, është gëzuar shumë me rastin e njohjes në mes të Kosovës dhe Izraelit dhe llogaritet që kjo njohje do të sjellë suksese edhe ekonomike, por edhe politike. Ndërsa për sa i përket Palestinës, është çështje e sentimentit që ka mbetur, por jo e ndonjë interesi të ndërsjellë”, theksoi Islami.

Megjithatë, sociologu Ismail Hasani, vlerëson se reagimet e komentuesve në rrjete sociale nuk duhet neglizhuar dhe praktikat kanë treguar se ato mund të çojnë drejt ndarjeve në shoqëri, por edhe të jenë stimuluese për individë të caktuar, pikëpamjet e të cilëve kanë sfond fetar, që t’i bashkëngjiten konflikteve të huaja. Pas gjithë këtyre reagimeve, sipas tij, është i domosdoshëm një reagim i matur i Qeverisë së Kosovës, për të shprehur qëndrimin institucional lidhur me përplasjet e fundit izraelito-palestineze.

“Reagimi institucional, mbase do të ndikonte në zbutjen e këtyre përplasjeve (të komentuesve në rrjete sociale), që çojnë ka krijimi i taborreve të kundërta e që më vonë ekziston rreziku edhe i thellimit të këtyre kundërshtive, që kam drojën se mund të përsëritet Siria e dytë”, theksoi Hasani. Ai shtoi se në konfliktin brenda Sirisë, kanë marrë pjesë një numër i caktuar i qytetarëve të Kosovës.

Lidhur me përplasjet e dhunshme të fundit izraelito-palestineze, Qeveria e Kosovës, deri më tash nuk ka reaguar për të shprehur çfarëdo qëndrimi.

Liderë të ndryshëm të botës u kanë bërë thirrje palëve për t’i dhënë fund dhunës në Jerusalem.

Së fundmi, përleshjet ndërmjet forcave izraelite dhe palestinezëve nisën mbrëmjen e 7 majit. Mbi 220 persona, shumica palestinezë, u lënduan, pasi policia izraelite hyri në xhaminë Al-Aksa pasi thanë se palestinezët kishin hedhur në drejtim të tyre gurë dhe fishekzjarrë.

Izraeli e konsideron gjithë Jerusalemin si territor të vetin dhe si kryeqytet të pandashëm, derisa palestinezët kërkojnë që pjesa lindore të jetë kryeqyteti i shtetit të tyre në të ardhmen.REL

LEXO TE PLOTE