Connect with Us

A e dini kush është familja më e pasur në histori?

Aktualitet

A e dini kush është familja më e pasur në histori?

Publikuar

-

Familja Rothschild është familja më e pasur e të gjitha kohërave , ka pasur sasi të mëdha parash dhe kanë qenë në qendër të momenteve më të rëndësishme në shekullin e fundit.

Megjithatë, shumë ende besojnë se ata janë anëtarë të Rendit të Ri Botëror, që përdoren si marionetë duke fluturuar helikopterë të zi mbi shtëpitë tona.

I vetmi fakt që shumica e njerëzve e dinë në lidhje me këtë familje është se ata janë të pasur.

Megjithatë, ka disa fakte interesante në lidhje me këtë familje.

Këto përfshijnë: Shoqëritë sekrete, luftërat, incesti dhe çdo gjë tjetër që ju mund të prisni nga një familje e pasur, pak jofunksionale.

Ka një linjë të gjatë të incestit

Kur një familje ka më shumë para se sa shumica e njerëzve mendojnë se kanë, ata do të donin t’i mbanin ato për vete. Dhe e vetmja mënyrë për të bërë këtë është që të martohen ndërmjet vete.

Në këtë drejtim, Rothschild-ët janë duke parandaluar që në familjen e tyre të futen njerëz të huaj. Për shumëkë, kjo është e papranueshme, por për ta kjo ishte një strategji e mirë financiare.

Disa ishin shumë të uritur për pushtet

Shumë prej anëtarëve të familjes kanë kërkuar që të kenë pushtet në vendin e tyre dhe të jenë mbi ligjin dhe ligjvënësit.

Amschel Rothschild thuhet se një herë kishte thënë: “Më jep kontroll mbi ekonominë e vendit dhe nuk më brengos se kush i bën ligjet”.

Në thelb, ata mendojnë se ata mund të imponojnë rregullat e tyre, për aq kohë sa ata kanë para të mjaftueshme.

Ata diktojnë çmimin e arit

Disa argumentojnë se çmimi i sotëm i arit është përcaktuar nga familja Rothschild, përcjell Telegrafi.

Familja Rothschild ka luajtur një fjalë kyçe në lidhje me çmimin e arit në vitin 1919, kur pesë shitësit kryesorë në industrinë e arit takoheshin dy herë në ditë për të vendosur çmimin.

Nga 1919 në 2004, takimet janë mbajtur çdo ditë në zyrat e Nathan Mayer Rothschild.

Menaxhimi i Rezervës Federale të SHBA

Sistemi i Rezervës Federale, është një bankë që është në pronësi private dhe ku Shtetet e Bashkuara mbajnë pjesën më të madhe të parave.

LEXO EDHE:  “S’kam ardhur as për fushatë dhe as për zgjedhje”/ Basha troket në një familje në Tiranë

Konsiderohet përgjithësisht se familja Rothschild dhe Rockefeller kanë pasur një ndikim të madh në Rezervës Federale të Shteteve të Bashkuara.

Besohet se ata ishin Satanist

Këtu është një tjetër sekret për të cilën do të diskutohet deri në fund të ekzistencës së njerëzimit: shumë dëshmitarë që kanë hyrë në shtëpitë e tyre pretendojnë se kanë parë shenjat e adhurimit të Satanit.

Rothschildët thuhet se në tryezë mbajnë një vend “Zotit të errësirës”, dhe askush në këtë vend nuk ishte i lejuar për t’u ulur. Kjo deklaratë është sigurisht e vështirë për tu konfirmuar.

Kishin lidhje me shoqëritë sekrete

Deri më tani, nga teoricienët e konspiracionit mund të dëgjoni shumë rreth shoqërive sekrete të tilla si Illuminati dhe Masonët, por shumica e këtyre historive kanë filluar me familjen Rothschild. Shumë prej tyre thonë se familja kishte një interes të madh në shoqëritë sekrete dhe financat e tyre, transmeton Telegrafi.

Ata financuan disa luftëra të mëdha

Pasi që Rothschildët kontrollojnë gjysmën e parave në botë, ata thuhet se kanë financuar shumicën e luftërave që kanë ndodhur në 200 vitet e fundit.

Thuhet se ata kanë financuar luftërat, që nga ato të Napoleonit deri tek luftërat botërore të shekullit të 20-të.

Në fund të çdo lufte, ata kanë filluar shumë para, sepse atëherë kishin filluar kthimi i kredive dhe se vendet kishin nevojë për tu rindërtuar.

Shumica e bankave gjatë luftërave u shkatërruan, por qeveritë mund tu drejtoheshin vetëm atyre, Rothschild-ëve. Ndoshta kjo është arsyeja pse është konsideruar se ata ishin mbi ligjin në shumicën e vendeve.

E mundur që të kenë para neto një trilion dollarë

Rothschild-ët janë padyshim familja më e pasur në histori. Por është e çuditshme që askush nga familja nuk shfaqet në listën njerëzve më të pasur të Forbes.

Familja pretendon se vlera e tyre neto arrin në rreth 350 miliardë dollarë. Megjithatë, ka shumë që mendojnë se ata kanë një trilion dollarë të vlerës neto./CityNews

 

Familja më e pasur në histori dhe sekretet e errëta të saj!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Dhuna në familje/ Arrestohet një shqiptar në Itali

LEXO EDHE:  “S’kam ardhur as për fushatë dhe as për zgjedhje”/ Basha troket në një familje në Tiranë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Familje”/ Nga Edison Ypi

LEXO EDHE:  Isaac apo Anwar?/ Familja e Dua Lipës e ka bërë zgjedhjen

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: