Connect with Us

Debatet për kryeprokurorin/ Franca del kundër SHBA-së

Aktualitet

Debatet për kryeprokurorin/ Franca del kundër SHBA-së

Publikuar

-

Ambasadorja e Francës në Tiranë, Christine Vasak nga Korça është shprehur se Kushtetuta vendos për Prokurorin e Përgjithshëm.

Deklarata e saj tregon se kanë mendime të ndryshme me SHBA-në dhe ambasadoren e BE-së në Tiranë në lidhje me çështjen e kryeprokurorit të ri.

Vasak është shprehur se “Kushtetuta shqiptare disponon kohëzgjatjen e një mandati. Mandati i Prokurorit të Përgjithshëm përfundon sipas Kushtetutës dhe autoritetet kompetente janë ato që duhet të vendosin”.

LEXO EDHE:  Integrimi/ Hahn: Hyrja në Europë kërkon ndryshime

Kujtojmë këtu se ambasadori i SHBA-së Donald Lu dhe ajo e BE-së, Romana Vllahutin janë shprehur se mandati i kryeprokurorit ka mbaruar dhe kanë këshilluar Edi Ramën dhe mazhorancën që të zgjedhin një kryeprokuror të ri të përkohshëm./ CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

E rëndë në Durrës/ 75 vjeçari mbytet në det

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  është regjistruar ditën e sotme në Durrës. Shtetasi B.S, 75 vjeç dyshohet se është mbytur në det.

Ende nuk janë bërë të ditura rrethanat e mbytjes së 75 vjeçarit.

“Më datë 02.08.2021, në orën 12:40, jemi njoftuar nga urgjenca e Spitalit Rajonal Durrës se ka mbërritur pa shenja jete shtetasi B. S., 75 vjeç, banues në Durrës, i cili dyshohet se është mbytur duke u larë në det në lagjen nr.1, Durrës.

LEXO EDHE:  Franca kërkesë Putinit: Influenco për ndihmat humanitare në Siri

LEXO EDHE:  Integrimi/ Hahn: Hyrja në Europë kërkon ndryshime

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas takimit me Ramën/ Grenell “zbarkon” në zyrën e Metës

Publikuar

-

Nga

Presienti Ilir Meta ka takuar ish të dërguarin e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Meta shprehet se mbështet përpjekjet e tij të vazhdueshme për të promovuar investimet amerikane dhe bashkëpunimin ekonomik në rajon.

Sipas presidentit kjo është e vetmja mënyrë për të garantuar mirëqënien për qytetarët dhe brezin e ri.

Ishte kënaqësi të takoja këtë mëngjes Ambasadorin Grenell. Mbështes përpjekjet e tij të vazhdueshme për të promovuar investimet amerikane dhe bashkëpunimin ekonomik në rajon, si e vetmja mënyrë për të garantuar mirëqenie për të gjithë qytetarët tanë dhe veçanërisht brezin e ri.

Përpara vizitës të tij në Jug të vendit i dhurova librin “Albania from the Air”, një botim i veçantë mbi mrekullitë natyrore shqiptare, pasi jam i sigurt se herën tjetër ai do të shpenzojë më shumë kohë për të eksploruar Shqipërinë tonë të bukur. 🇦🇱🤝🇺🇸”, shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Skandali me pesticidet kineze/ SPAK-ut, i lidhin duart zyrtarët e lartë të politikës?

Publikuar

-

Nga

CNA.al ka denoncuar me fakte dhe dokumenta, një mega-skandal që rrezikon seriozisht jetën e qytetarëve.

Bëhet fjalë për pesticidet kineze, që kanë hyrë në vendin tonë në vitin 2018 me bekimin e zyrtarëve të lartë të politikës.

Mijëra kuti me pesticide kineze, të ndaluara nga ligji kanë hyrë nga Dogana e Durrësit.

Sipas dy dokumenteve që po sjellim më poshtë, sasi pesticidesh të ndaluara janë ngarkuar në Kinë, më pas nga Shanghai drejt Durrësit.

Janë jo pak, por rreth dy mijë kilogram në një zë, më pas 2500 litra në një zë tjetër, dy mijë litra në një tjetër zë, dhe një mijë kg po në një zë tjetër.

Por Dogana ka heshtur për këtë skandal korruptiv, duke u bërë kështu bashkëpunëtorë në këtë krim që rrezikon jetën e qytetarëve.

CNA.al me anë të një shkrese që mban datë 15.06.2021, i është drejtuar Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave. me disa pyetje, me qëllim për të hedhur dritë mbi këtë skandal. Por, nga ana e institucionit ka pasur heshtje . (Lexo këtu)

I vetmi institucion që ka reaguar deri më tani është Kontrolli i Lartë i Shtetit, i cili siç ka raportuar CNA.al më herët, ka nisur një kontroll tek doganat, në lidhje me skandalin në fjalë.

Burime për CNA.al kanë bërë të ditur, se një grup inspektorësh të KLSH-së, kanë filluar kontrollet tek Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, në lidhje me futjen e pesticideve kineze në Shqipëri. (Lexo këtu)

Institucioni që nuk ka reaguar dhe që pritej të ishte i pari që duhej të çohej në këmbë është SPAK-u.

Dokumentat ekzistojnë dhe janë të publikuara nga CNA.al. I ka parë dhe i ka lexuar mbarë opinioni publik, duket se vetëm prokurorët e SPAK-ut dhe Arben Kraja nuk kanë sy e veshë për të parë, dëgjuar e për të lexuar.

LEXO EDHE:  Basha kërkoi takim me njeriun e Soros që sulmoi Trump

LEXO EDHE:  U shpall non- grata nga SHBA/ The Washington Times: Berisha sfidon administratën e Biden

Për më tepër kur edhe familjet e tyre rrezikohen nga këto pesticide, të cilat thuhet se janë përdorur tek produktet bujqësore që më pas qytetarët i kanë blerë në treg.

Fillimisht një hetim për këtë aferë korruptive ka nisur nga Prokuroria e Durrësit, por më pas gjithçka është ndërprerë.

Sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga CNA.al, gjithçka ka shkuar drejt Prokurorisë së Durrësit, për t’u hetuar si një skandal dhe gjithashtu ka pasur edhe një hetim, apo informacion të plotë, dhënë nga Drejtoria e Informacionit, Analizës së Riskut dhe Monitorimit, në dogana, të cilat kanë kapur sasinë e pesticideve kineze që ishin duke hyrë në Shqipëri, dhe më pas e kanë çuar çështjen në Prokurori.

Por, epilogu është se sasitë e pesticideve kanë mbërritur në vendin tonë dhe kanë qenë politikanë të lartë që kanë ndërhyrë, për lirimin e këtyre sasive, për t’u zhdoganuar më tej. Raportohet për një sasi të hyrë në datën 6 shkurt të vitit 2018, më pas një sasi tjetër në 29 mars të vitit 2018, një sasi e tretë në 30 prill të vitit 2018.

Kanë qenë politikanë të lartë që sot janë nën tagrin e  SPAK-ut për t’u hetuar, pa pritur gjetjet e KLSH-së. “Ujku, ja ku është, dokumentat ja ku janë, mos të zvarriten më vonë se po kërkojnë gjurmë, ndërkohë që veçse i kanë ato që sot./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali me plehrat kimike kineze në Shqipëri/ Zbulohen të tjera detaje

Ekskluzive-Skandali, plehra kimike kineze për shqiptarët

Doganat fshehin skandalin me pesticidet kineze/ Jeta e qytetarëve në rrezik nga zyrtarë të lartë të politikës

Plehra kimike kineze për shqiptarët/ Braçe kërkoi largimin e drejtorit që zbuloi skandalin

LEXO TE PLOTE