Connect with us

Aktualitet

Video-Llalla, kryeprokurori që nuk zbardhi të vërtetat por u dashurua me…

Publikuar

-

Adriatik Llalla është emëruar Prokuror i Përgjithshëm me dekretin e Presidenti i Republikës nr. 7840, dt. 03.12.2012 dhe është votuar në Kuvendin e Shqipërisë më dt. 07.12.2012, me 75 vota pro dhe 54 abstenime nga opozita.

Në relacionin shoqërues të dekretit presidencial, Nishani vlerësonte eksperiencën e gjatë të tij në strukturat e organit më të lartë të akuzës në vend, ku ai ka kryer detyra të ndryshme.

Sot, data 7 dhjetor 2017, është dita kur kryeprokurori Adriatik Llalla duhet të lërë zyrën e tij, pasi qënies në krye të prokurorisë së Përgjithshme i ka ardhur fundi kushtetues.

Por çfarë ndodhi në 5 vitet që Adriatik Llalla mbajti postin e Kryeprokurorit?

Adriatik Llalla mbajti postin e kreut të Prokurorisë së Përgjithshme në kohën kur Shqipëria u përfshi nga skandalet e koncesioneve, korrupsioni dhe droga, por në fakt nuk ndodhi asnjë arrestim.

Në katër vitet e fundit, u pa më zë dhe figurë që Shqipëria u mbulua nga droga. Në çdo cep të Shqipërisë filloi kultivimi i drogës, përvecse në Lazarat, dhe nuk u pa arrestimi i asnjë trafikanti dhe asnjë pronar plantacionesh.

Droga nuk ishte e vetmja ngjarje e madhe e ndodhur gjatë kohës që Llalla mbante detyrën e kryeprokurorit, por edhe skandale koncesionesh, të cilat u mbyllën nga Llalla, për mungesë provash apo ndonjë justifikim tjetër.

Llalla, me cilësinë e kryeprokurorit ka mbyllur dosjet më të bujshme në Shqipëri.

Një ndër to ishte edhe mbyllja e hetimeve për tenderin e Stacionit Multimodal të Tiranës, për të cilën ka raportuar edhe CityNews.

Prokuroria e Krimeve të Rënda pas tenderit mësohet se ka zhvilluar hetime, për më tepër dyshohet se ka edhe përgjime telefonike, të cilat shkonin deri te kreu i LSI dhe i Kuvendit në atë kohë, Ilir Meta.

Hetimet për këtë tender dhe investimin 20 miliardë lekë pas pak kohësh janë mbyllur për mungesë provash apo për ndonjë arsye tjetër, fakti është që hetimi është ndalur.

Ndërhyrja e prokurorit Adriatik Llalla apo ndonjë nga “ushtarët” e Ilir Metës te Krimet e Rënda kanë mbyllur çdo gjë në heshtje dhe qetësi të plotë, gjë e cila solli ndoshta dhe përplasjen e Adritak Llalës me ambasadën e SHBA në Tiranë.

Një tjetër skandal që përfshin Prokurorinë e Përgjithshmë gjatë këtyre viteve janë edhe zhdukjet e dosjeve për akuzat për pastrim parash.

Me mijëra politikanë, gjyqtarë, prokurorë dhe bosë të krimit kanë pastruar para gjatë viteve të fundit.

Pothuajse të gjithë personat e kallëzuar penalisht ia kanë hedhur paq, pasi prokuroria i ka mbyllur dosjet ndaj tyre duke mos ndërmarrë asnjë veprim.

Vetëm në katër vitet e fundit, DPPPP ka identifikuar plot 1557 raste të dyshimta për pastrim parash dhe rastet janë dërguar në organet përgjegjëse. Por pas sinjalizimeve të saj, për periudhën 2013-2016 janë regjistruar vetëm 656 procedime. Por në fund në gjykatë kanë shkuar vetëm 23 dosje. Pra nga 1557 raste të kallëzuara për pastrime parash, 1534 persona ia kanë hedhur paq, pasi hetimet për ta janë mbyllur dhe ata kanë dalë të rregullt.

Mediat kanë raportuar se 500 zyrtarë ishin amnistuar nga Adriatik Llalla gjatë viteve të tij në detyrë, ndërsa kjo shifër është 3 herë më e madhe për rastet e pastrimit të parave.

Sot, kryeprokurori mbyll detyrën dhe duhet të largohet, por bilanci i tij duket se është i zi. Edhe pse shumë raste janë mbyllur nga prokuroritë e rretheve, përgjegjësia është e kryeprokurorit.

Vetëm ILDKP ka paditur rreth 20 gjyqtarë dhe prokurorë që dyshohet se kanë pastruar para jashtë vendit, por që dhe ata kanë dalë të pastër nga organi i akuzës.

Sipas statistikave, gjatë vitit 2016 dhe në gjysmën e vitit aktual ka pasur bum pastrimi parash. Duke qenë se kemi të bëjmë me periudhën që i korrespondon Vetingut, sinjalet janë se të gjithë po tentojnë të fshehin të ardhurat nga frika e sekuestrimit. Mirëpo duket se të gjithë kanë gjetur hapësirën e nevojshme, pasi statistikat tregojnë se në 5 vite në detyrë, Llalla ka dërguar në gjykatë vetëm 23 persona, edhe pse ka pasur akuza për 1557 të tillë.

Në këto 5 vite, Prokuroria shqiptare ka ngecur në batak duke mos inicuar asnjë hetim të njohur që të çojë, ose në goditjen e grupeve të rrezikshëm kriminalë, ose në goditjen e personave të fortë politikë.

Çdo vjeshtë kryeprokurori Adriatik Llalla kishte premtuar se do të kishte arrestime të bujshme, vjeshtët erdhën dhe ikën bashkë me mandatin e përfunduar të Llallës, por në fakt arrestimet nuk ndodhen kurrë./ CityNews

http://www.citynews.al/2017/11/hije-dyshimi-mbi-pasurite-e-kryeprokurorit-llalla-nga-prokuror-i-varfer-ne-kryeprokuror-super-i-pasur/1

Skandal në Prokurori/ Zhduken dosjet, Llalla, Kurum dhe Gjinari?

Aktualitet

Kush është ish-bashkëshortja e Bojken Lakos që u arrestua nga policia?

Published

on

By

Prokuroria e Durrësit, në bashkëpunim me Sektorin e Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë, akuzojnë Olesia Dukën, për mashtrim në vlerën e 900 mijë eurove ndaj një mikut të saj. Sipas njoftimit zyrtar të Prokurorisë së Durrësit, thuhet se 39-vjeçarja akuzohet se në 2016-ën, ka marrë një shumë të madhe parash nga një shtetas nëpërmjet mashtrimit.

Po kush është Olesia Duka?

Olesia Duka njihet edhe si ish-bashkëshortja e këngëtarit Bojken Lako. Ajo ka mbaruar studimet për Stomatologji dhe Farmaci, ndërsa mësohet se në pronësi të saj ka edhe farmaci edhe klinikë dentare. Duka ka në pronësi të saj një nga klinikat dentare më luksoze në kryeqytet “Shëndent”.

Gjykata e Durrësit, vendosi masën e arrestit me burg për 39-vjeçaren me banim në Tiranë. Nisur nga këto rrethana kjo gjykatë vendosi sekuestrimin deri në përfundim të hetimit të pasurive në emër të të pandehurës dhe familjarëve të saj, me një vlerë prej 300 mijë euro. Dentistja dhe farmacistja Duka, mësohet gjithashtu se ka në pronësi të saj edhe 5 apartamente, 1 në Durrës dhe 4 të tjerë në kryeqytet, të cilët janë vënë nën sekuestro.

Nëse i hedhim një sy rrjeteve të saj sociale, shikojmë që Olesia nuk është një emër i panjohur në Tiranë. Në adresën e saj në Facebook, të shumtë janë miqtë VIP-a, por edhe politikanë që ndjekin 37-vjeçaren. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Presidenti i KE Juncker, mbërrin në Tiranë/ Pritet nga kryeministri Rama

Published

on

By

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka mbërritur në Tiranë, për të zhvilluar vizitën e planifikuar në kuadër të një turi takimesh në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Juncker në takimet e tij është i shoqëruar nga eurokomisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn.

Ai u prit nga kryeministri Edi Rama, me të cilin pritet të kenë një dalje të përbashkët për mediet në orën 19:00. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vizita e Juncker/ Mustafaj: Rama e Vuçiç fëmijët e përkëdhelur, por…

Published

on

By

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka komentuar vizitën e presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, Mustafaj u shpreh se vizita e Juncker është një vizitë e rëndësishme për Ballkanin Perëndimor.

Ai u shpreh se në ka lider në Ballkanin Perëndimor, që janë shqetësues për mënyrën si qeverisën, qoftë Vuçiç në Serbi dhe Rama në Shqipëri, por sipas tij janë fëmijët e përzgjedhur të BE-së.

Mustafaj tha se ndonëse në BE shihen ndryshe nga vendet ku ata qeverisin, Rama dhe Vuçiç, nuk do të tolerohen për shumë kohë, kjo për shkak se nuk mund t’i japin pushtetin një lideri të dobët dhe një Kryeministri të dobët. Më tej ai tha se kjo u vërtetua edhe me rastin e Maqedonisë, me largimin e Gruevskit dhe me ardhjen e Zaevit. BE, Sipas Mustafajt, pret por jo për shumë kohë.

Ai tha se ndërsa po flitet shumë për negociatat, ato nuk përfaqësojnë ndonjë gjë të madhe për shqiptarët, por një afrim më tepër të BE-së me Shqipërinë, për ta kontrolluar më shumë. Kjo tha ish-ministrit Mustafaj, është një mundësi e re për përmbushjen e detyrimeve. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet18:32 - 25 Shkurt, 2018

Kush është ish-bashkëshortja e Bojken Lakos që u arrestua nga policia?

Prokuroria e Durrësit, në bashkëpunim me Sektorin e Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë, akuzojnë Olesia Dukën, për...

Aktualitet18:18 - 25 Shkurt, 2018

Presidenti i KE Juncker, mbërrin në Tiranë/ Pritet nga kryeministri Rama

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, ka mbërritur në Tiranë, për të zhvilluar vizitën e planifikuar në kuadër të...

Aktualitet17:28 - 25 Shkurt, 2018

Vizita e Juncker/ Mustafaj: Rama e Vuçiç fëmijët e përkëdhelur, por…

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka komentuar vizitën e presidentit të Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker. I ftuar...

Aktualitet16:36 - 25 Shkurt, 2018

Juncker në Maqedoni/ Ja përgjigjja e tij për çështjen e emrit

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker ka nisur vizitën e tij në vendet e Ballkanit perëndimor, i shoqëruar nga...

Aktualitet15:51 - 25 Shkurt, 2018

Çështja çame në bisedimet me Greqinë/ Berisha: Të ngrihemi në revoltë

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka reaguar sërish ndaj bisedimeve Shqipëri-Greqi, të bëra midis dy ministrave të Jashtëm të dy...

Aktualitet21:42 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi/ Administrata shtetërore që nga janari pa rrogë

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të...

Aktualitet21:14 - 23 Shkurt, 2018

Flet për herë të parë biznesmeni i akuzuar, Idlir Karkini: Nuk jam arratisur, por…

I akuzuar për përvetësim të kundërligjshëm të një sipërfaqeje toke në pronësi të Komandës së Forcave Ajrore në plazhin e...

Aktualitet20:32 - 23 Shkurt, 2018

Abuzimet me pronat në bregdet/ Gjykata jep masat e sigurisë

Gjykata e Kavajës ka lënë në fuqi masën e mëparshme të sigurisë për biznesmenin Idlir Karkini, “arrest me burg”, për...

Aktualitet20:19 - 23 Shkurt, 2018

Teatri i ri Kombëtar, “lavatriçe” e 700 milionë eurove të drogës?!

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka reaguar pas prezantimit të projektit të Bashkisë së Tiranës për Teatrin...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Denoncimi i profesorit/ Si po përdoret Universiteti Publik dhe studentët nga qeveria

Profesori, Gjok Vuksani, ka denoncuar përdorimin e Universitetit Publik nga politika. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Vuksani...

Aktualitet19:18 - 23 Shkurt, 2018

Park Gate, detaje arkitekturore që po ndryshojnë stilin e ndërtimit në Shqipëri

“Bukuria nuk ka qenë kurrë absolute dhe e pandryshueshme, por ka marrë forma të ndryshme sipas kohës dhe vendit”. Kështu...

Aktualitet17:10 - 23 Shkurt, 2018

Përfundon mbledhja e qeverisë në Berat

Ka përfunduar mbledhja e qeverisë e zhvendosur nga veriu i vendit, tashmë në jug, përkatësisht në Berat. Menjëherë pas përfundimit...

Aktualitet22:13 - 22 Shkurt, 2018

Ja si e gjykon Arjan Çani “lojën” e Metës dhe Ramës me Greqinë  

Tema e nxehtë e bisedimeve diplomatike midis Shqipërisë dhe Greqisë për kufirin detar ka qenë në qendër të diskutimit të...

Aktualitet21:54 - 22 Shkurt, 2018

Mjerimi shqiptar/ U hoqën ndihmën ekonomike se kishin tualet brenda shtëpisë

Në emisionin e mbrëmjes së sotme të “360 gradë”, si temë diskutimi është mjerimi që ka pllakosur familjet shqiptare. “Lufta...

Aktualitet21:12 - 22 Shkurt, 2018

Amnesty International: Gazetarët të kërcënuar dhe dhunuar nga krimi i organizuar

Organizata “Amnesty International” ka publikuar ditën e sotme raportin për situatën e të Drejtave të Njeriut në botë, gjatë vitit...

Aktualitet18:34 - 22 Shkurt, 2018

Basha ka përgatitur listat e kandidatëve për kryebashkiakë

Lulzim Basha ka përgatitur listën e kandidatëve për kryetarë bashkie për zgjedhjet e ardhshme lokale. Deputetja e Partisë Demokratike, Grida...

Aktualitet18:31 - 22 Shkurt, 2018

Kush është “korrieri” mes Ramës dhe Bashës?

Lulzim Basha ka deklaruar publikisht, nën presionin e medias, se “nuk vazhdon marrëveshja e 17 Majit 2017” mes tij dhe...

Aktualitet18:13 - 22 Shkurt, 2018

Çuni i Fahriut, deputet i Lulit, zbulon projektin e Teatrit Kombëtar

Deputeti i “Listës Basha”, Klevis Balliu, si duket ka “zbuluar” projektin e Teatrit Kombëtar. Këtë ai e ka publikuar nëpërmjet...

Aktualitet13:16 - 22 Shkurt, 2018

Dy javë pa e dëgjuar Salianjin në parlament/ Pse fshihet deputeti?

Rreth 10 ditë më parë, deputeti demokrat Ervin Salianji është përfshirë në një video-skandal, i cili u publikua nga CNA.al,...

Aktualitet10:09 - 22 Shkurt, 2018

Puna dhe pushimi, sipas këndvështrimit të krishterë

Nga Miron Çako Puna dhe pushimi, pavarësisht se duken diametralisht të kundërta, ato kanë lidhje dhe plotësojnë njëra-tjetrën, sepse pa punë...

Aktualitet22:07 - 21 Shkurt, 2018

S’kanë të ndalur deputetët e “Listës Basha”/ Njihuni me gafën e radhës

Kandidati për deputet i Partisë Demokratike në zgjedhjet e përgjithshme, Andi Permeti, ka sulmuar sërish “Listën Basha” duke marrë si...

Aktualitet21:03 - 21 Shkurt, 2018

Raporti i “Transparency International”/ Shqipëria ndër vëndet më të korruptuara të Europës

Organizata presticioze “Transparency International” ka publikuar raportin e saj të përvitshëm në qendër të të cilit është niveli i korrupsionit....

Aktualitet14:43 - 21 Shkurt, 2018

Myslym Pasha sulmon Metën/ Nuk e ke hallin për Paktin me Greqinë, por …

Vijon të jetë temë e nxehtë e debatit politik dhe jo vetëm çështja e bisedimeve me Greqinë. Koloneli Myslym Pasha...

Aktualitet23:13 - 20 Shkurt, 2018

Akuzat ndaj Adriatik Llallës/ Berisha: Nëse ka të dhëna, të nisë hetimi

Ish-kryeministri Sali Berisha, tha sonte në mbrëmje në emisionin “Studio e hapur”, se nëse ka të dhëna se ish-Kryeprokurori Adriatik...

Aktualitet22:34 - 20 Shkurt, 2018

Vettingu/ Drejtuesit e policisë që lejuan kanabizimin do amnistohen

Procesi i vettingut në Policinë e Shtetit mund të shfrytëzohet nga drejtuesit e saj të përzier me kanabizimin e vendit...

Aktualitet22:33 - 20 Shkurt, 2018

Autoritar?! Çfarë do ndryshonit në drejtimin e PD?/ Flet Berisha

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se në drejtimin e PD-së nga ai ka pasur gabime, por që...

Aktualitet22:11 - 20 Shkurt, 2018

Zgjedhja në krye të PD-së/ Berisha: Nuk mora shumicën por…

Ish-kryeministri Sali Berisha, i ftuar në emisionin, “Studio e hapu”, ka folur për zgjedhjen e tij në krye të Partisë...

Aktualitet20:50 - 20 Shkurt, 2018

Rama zbulon sekretin e veshjes me atlete në Trieste

Kryeministri i vendit Edi Rama, gjatë një bisede me Mustafa Nanon, në studion e emisionit “Provokacija” në televizionin ABC News,...

Reklama
Reklama

Trending