Connect with Us

Horoskopi i ditës, 6 dhjetor 2017

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 6 dhjetor 2017

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Ditë mjaft pozitive dhe me diell kjo e sotmja për të dashuruarit. Do hidhni poshtë çdo tabu dhe do i rregulloni të gjitha problemet që keni pasur me partnerin/en. Beqarët falë ndihmës së Plutonit do takojnë një person me të cilin mund të fillojnë një histori dashurie. Në planin financiar do keni mundësi ta stabilizoni situatën.

DEMI21. prill – 21. maj

Urani do jetë i pozicionuar keq në qiellin tuaj të dashurisë. Do debatoni për gjithçka me partnerin/en dhe nuk do hapni rrugë për asgjë. Beqarët do kenë veçse mundësi për aventura kalimtare, asgjë më tepër sesa kaq. Në planin financiar duhet ta shtrëngoni shumë rripin nëse nuk doni të keni probleme.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Mjedisi yjor do e favorizojë pa fund jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite. Do i shihni gjërat më me pozitivizëm dhe do toleroni më tepër. Edhe beqarët do kenë një ditë euforike dhe mjaft të këndshme. Personat që do takojnë do ua shtojnë dëshirën për të jetuar. Në planin financiar ka rrezik të përballeni me surpriza të këqija. Kujdes.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Mundohuni të mos e gjykoni ashpër partnerin/en sot ashtu si keni bërë kohët e fundit sepse gjendja e tij shpirtërore nuk do jetë shumë e mirë. Beqarët do kenë disa takime interesante të cilat me kalimin e kohës mund të shndërrohen në diçka më tepër. Në planin financiar situata do përmirësohet.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Prezenca e Marsit do jetë shumë pozitive gjatë kësaj dite për jetën tuaj në çift. Do keni një komunikim më të mirë me partnerin/en dhe do i zgjidhni të gjitha mosmarrëveshjet që keni pasur. Beqarët do kenë një ditë të mrekullueshme dhe të mbushur me takime . Në planin financiar nuk mund ta përmirësoni situatën pa shlyer borxhet.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Do jeni mjaft tolerantë dhe të kuptueshëm me partnerin/en tuaj sot. Lidhja juaj do ecë më së miri madje mund të merrni edhe disa vendime me rëndësi për të ardhmen. Beqarët do kenë flirte pa fund, po asgjë më tepër sesa kaq nuk do sjellë kjo ditë. Financat fatmirësisht nuk do jenë aspak problematike.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Ditë mjaft premtuese kjo e sotmja për ata që janë në një lidhje. Do provoni kënaqësi të reja pranë atij/asaj që dashuroni dhe do dëshironi të qëndroni gjithë kohës me të. Beqarëve nuk do ju pëlqejnë aspak angazhimet serioze edhe pse mundësitë do jenë të shumta. Financat do kenë disa tronditje të vogla.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Rutina do e pushtojë jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite. Herë pas here do mërziteni dhe do kërkoni me ngulm ndryshime rrënjësore. Flisni me atë që keni në krah. Beqarët do fillojnë të pëlqejnë mjaft një person i cili në dukje nuk ka asnjë vlerë. Në planin financiar do keni goxha vështirësi kështu që duhet të bëni kujdes.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Nëse keni kohë që jeni në një lidhje sot pritet të merren vendime mjaft të rëndësishme për të ardhmen. Të dy do jeni në një mendje për gjithçka. Beqarët duhet të përfitojnë sa të mundnin nga ftesat që do ju bëhen sepse të tilla rrallë vijnë në jetë. Në planin financiar, duhet të tregoheni shumë të matur me shpenzimet.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Ka shumë mundësi që sot të keni debate të forta me partnerin/en tuaj, por në mbrëmje pasioni do jetë edhe më i zjarrtë se çka qenë kohët e fundit. Emocionet do jenë të forta, si ato pozitivet edhe negativet. Beqarët më mirë të mos hedhin hapa të nxituara sepse nuk është koha për lidhje. Në planin financiar do e keni të vështirë të gjeni ekuilibrin.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Jeta në çift do përballet me disa probleme të vogla gjatë kësaj dite. Do diskutoni gjatë me partnerin/en dhe deri në mbrëmje nuk do gjeni ndonjë zgjidhje. Kujdes! Beqarët do ndihen mjaft mirë edhe ashtu si janë dhe nuk do e ndiejnë nevojën për te krijuar lidhje. Në planin financiar do bëni çfarë të mundeni që t’i mbroni interesat tuaja.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Asnjë planet nuk do e influencojë negativisht jetën tuaj në çift gjatë kësaj dite dhe gjithçka do ecë më së miri. Disa do kenë edhe ndonjë mbrëmje romantike. Nëse jeni beqarë ka ardhur koha që gjërat të ndryshojnë. Ekuilibri do mbizotërojë në planin financiar, nuk do keni për çfarë të shqetësoheni.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 janar 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 mars 2018

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 30 gusht 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 mars 2018

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: