Connect with Us

NASA do të rikthehet në hënë për të parën here që nga 1970-a

Aktualitet

NASA do të rikthehet në hënë për të parën here që nga 1970-a

Publikuar

-

Planet e NASA-s për të dërguar astronautët në Hënë për herë të parë që nga vitet 1970 janë shtyrë, sipas raporteve.

Më parë këtë vit, NASA la të kuptohej për mundësinë e fluturimit të astronautëve në raketën e re të deri në vitin 2018.

Megjithatë, përditësimet sugjerojnë se kjo mund të ndodhë në dhjetor 2019, ose edhe më vonë.

Raketa njohur si “Space Launch System” do të kishte sukses në Saturn 5, i cili mori astronautët në Hënë më shumë se dyzet vjet më parë.

NASA tha se planifikon të përdorë makinën për të marrë astronautët jo vetëm në hënë, e cila është një nga qëllimet e administratës Trump, por gjithashtu dhe në Mars, shkruan New York Times.

LEXO EDHE:  Video/ Kur mesazhi dërgohet në hapësirë

Shqyrtimi i përfunduar tani tregon një datë nisjeje në qershori të 2020, por sipas raporteve, NASA tha se mund të jetë e mundur të zhvendoset data e nisjes për ‘gjashtë muaj’./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Covidi dhe Covidioti”/ Këlliçi i çjerr maskën propagandës së Ramës: Koha po na bën të humbim jetë

Publikuar

-

Nga

Belind Këlliçi zbërthen skemën/ Si po vidhen paratë e shqiptarëve me inceneratorët

Kreu i FRPD-së, Belind Këlliçi, ka reaguar ashpër lidhur me situatën shëndetësore në vend, ku po regjistrohet çdo ditë dhe më shumë një numër më i lartë të infektuarish dhe viktimash.

Këlliçi deklaron se shqiptarët janë alarmuar dhe po ndjekin me ankth e shoqërojnë me komente, sa herë ekranet, portalet apo gazetat përditësojnë shifrat.

Në një shkrim të titulluar Covidi dhe Covidioti, demokrati shprehet se në mungesë të vërtetës që po fshihet nga qeveria, po bëhet një propagandë e madhe.

Në momentin që flasim, Shqipëria shënon zyrtarisht 30548 të prekur nga Covid-19, ku 655 shtetas kanë humbur jetën. Do të thotë se, numri i vdekjeve nga virusi famëkeq është afërsisht 2,2% i totalit të të infektuarëve. Pjesa e mbetur rezultojnë të shëruar, dhe shumë herë më pak në trajtim spitalor.

Shqiptarët ndjekin me ankth e shoqërojnë me komente, sa herë ekranet, portalet apo gazetat përditësojnë shifrat. Shumë syresh janë të alarmuar. Shqetësohen për të afërmit e moshuar. Flasin për raste që njohin. E në mos i njohshin personalisht, dikush që njohin, njeh dikë që është me Covid. Bisedat janë të pasura me histori e përjetime. Dikush tregon përvojën e vetë spitalore, të tjerë zhyten në filxhanin e konspiracionit, me argumente, me debat, shpesh me kokëfortësi, për të treguar se edhe Shqipëria është pjesë e Komplotit Botëror.

Virusi që dikur qëndronte jashtë pragut të shtëpisë, tani hyn e del pa na pyetur “a ka Zot shtëpia”.

Ky mik i paftuar na ka gjetur të ndarë, në ata që i besojnë verbërisht ekzistencës së tij, dhe në të tjerë që refuzojnë të besojnë në diçka që s’e shohin. Të vërtetë kolektive nuk ka.

Nga mungesa e kësaj të fundit, përfiton makineria e propagandës. Propaganda me Covideo! Ajo që me zërin e figurën e pushtetit e dredh nga “hiqni maskat se nuk mbrojnë”, në “vini maska se ju mbrojnë”. Si loja e njohur për fëmijë “Vigani – Shkurtabiqi”, ku penalizohesh sa herë bën të kundërtën e saj që të thonë”, shkruan ai, ndërsa tregon edhe historinë e një djali në lagjen e tij.

Kreu i FRPD-së ngre alarmin se koha që po përdoret pë propagandë na bën të humbim jetë njerëzish.

Jo më larg se dje, një djalosh në lagjen time, i shpëtoi për mrekulli gjobës së policisë për “mosmbajtje maske”. Djaloshi arriti të shkëputej nga patrulla, dhe me shpejtësi ere, hyri në kafene.

Policët e ndalën hapin te dera. Në kafene s’e mbërthenin dot. Aty djaloshi kishte imunitet. Në kafene, shtëllungat e duhanit e fshehën djaloshin si avionin mes reve të dendura. Të gjithë pa përjashtim e kishin kthyer kokën nga televizori. Ekrani po shfaqte një video të shpërndarë nga kryeministri. Ndërkohë, fasha informative skuqej me tituj alarmues: “Hidhet nga ballkoni i spitalit”.

Në ekranin tjetër shfaqej fasha “familjarët përgënjeshtrojnë: I afërmi ynë vdiq nga leuçemia”. Bisedat pasionante me konspiracion gjetën sërish shteg. Tavolinat konkuronin fort me njëra-tjetrën për cilësinë e argumenteve dhe ngritjen e zërit. Flitej për heronj, për viktima, për para nën dorë,

për humanizëm të pashoq, flitej me emra të përveçëm. Një zallamahi mbretëruese me personazh kryesor kryeministrin. Ai që dikur premtonte se nuk do shfaqej ekraneve si Berisha, tani na ishte poftisur edhe në kafene. Shumë po i pëlqenin kryeministrit ambientet e spitalit. Ndihej i përmbushur.

Tashmë edhe ai mund të kurohej falas në Shqipëri, si gjithë të tjerët. Ia mbërritëm kësaj dite. Kryeministri ishte përjashtuar padrejtësisht nga mrekullia e shëndetësisë falas. Diskriminime të tilla për shkak të detyrës nuk ka njohur historia.

Thotë se jemi në luftë! Autoblindat që patrullonin rrugët e Tiranës nuk na bëjnë më punë. Armiku ka veti kamufluese. Ai godet pa mëshirë fundjavave. Vërshon në qytet në orën 22:00 dhe ndalet te dera e kafenesë së lagjes.

Covidiotësi të tilla vetëm një Covidiot mund të prodhojë! Propaganda me video spitalesh me dysheme të lara, me tradhëtarë lufte e me autokolonë blindash, nuk i kuron të infektuarit, nuk u rimburson ilaçet e shtrenjta, as nuk e shton numrin e testimeve.

Koha që humb duke bërë propagandë, humb jetë shqiptarësh! 8 vjet të humbura me hallvën e ftohtë të shëndetësisë falas që nuk e ha më askush. Covid-19 i ra për pjesë gjithë botës, kurse covidioti Rama i ka rënë për pjesë vetëm Shqipërisë!”, përfundon Këlliçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kamikazët e Monës fillojnë mashtrimet/ “Do ndërtojmë rrugën Skrapar-Përmet!”

Publikuar

-

Nga

Kamikazët e Monës fillojnë mashtrimet/ “Do ndërtojmë rrugën Skrapar-Përmet!”

Lëvizja Socialiste për Integrim e ka filluar fushatën elektorale duke gënjyer!

I pari është Ardit Çela, drejtuesi politik i LSI-së në qarkun e Beratit, i cili teksa ka shpalosur sot objektivat e LSI-së për këtë qark, ka premtuar rrugën Skrapar-Përmet.

Kujtojmë që LSI ishte katër vite në pushtet, me Edi Ramën dhe katër vite me Sali Berishën dhe nuk bëri një centimetër rrugë!

Biles mandate më i keq i rrugëve të Sali Berishës ishte dy vitet e fundit pasi e kapi kriza ekonomike qeverinë e tij, dhe katër vitet e para me Edi Ramën nuk bënë asnjë centimetër rrugë.

Lanë rrugëve rrugën Qukës –Qafë Plloçë duke ia shtuar financimin 70 milionë dollarë.

Nuk mbyllën dot rrugën Tiranë –Ebasan më të cilën plasi dhe skandali i korrikut. Disa dhjetra miliona eura shtesë gjatë kohës së ministrisë së Haxhinastos. Nuk po flasim pastaj për “Rrugën e Kombit”, koncensionet e kështu më radhë.

LEXO EDHE:  NASA publikon imazhet alarmante/ Çfarë i kemi bërë Tokës

LEXO EDHE:  “Hëna e përgjakur”/ Shfaqet në Shqipëri fenomeni i rrallë

Prandaj këto janë vetëm mashtrimet e LSI-së që do bëjë rrugë në Berat, rrugë në Korçë e ngado! Janë thjeshtë dhe vetëm gënjeshtrat e rradhës për të vjedhur vota që i bën një nga zyrtarët më të korruptuar të LSI-së siç është Ardit Çela i përfshirë në skandale kur ka qenë drejtor i Postës./CNA.al

LSI pas skandalit me gjyqin 44 milionë euro për kompaninë greke të rrugës Tiranë – Elbasan

Foto-Qukës Qafë Plloçë, rruga që s’mbaron/ Dështimi i radhës së Rilindjes

Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

LEXO TE PLOTE

Politikë

Beteja e televizioneve/ Rama dhe Basha “luftë të hapur” për audiencë

Publikuar

-

Nga

Nga Astrit Patozi/ Zo Zoti dhe nuk më zhgënjejnë për 30 përqindëshin e listave

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë një intervistë për situatën politike dhe situatën shëndetësore në vend, si dhe për akuzat ndaj kryetarit të opozitës Lulzim Basha lidhur me masakrën e Krushës së Madhe.

Rama do të japë përgjigje për këto çështje në emisionin “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, por duket se do të zhvillohet një betejë e ashpër televizive, pasi nga ana tjetër edhe kryetari i PD-së do të jetë në një tjetër emision.

Lulzim Basha do të flasë për këto çështje në emisionin “Opinion” në të njëjtën orë që edhe kreu i qeverisë do të japë intervistë.

Një situatë e ngjashme ndodhi edhe të enjten e kaluar, kur Lulzim Basha dhe Edi Rama ishin në të njëjtën kohë në dy televizione të ndryshme dhe nga ana tjetër edhe ish-kryeministri Sali Berisha dha në të njëjtën orë një intervistë në Syri Tv.

LEXO EDHE:  Jeta jashtëtokësore, NASA: Për 20-30 vjet do të kemi fakte

LEXO EDHE:  NASA publikon imazhet alarmante/ Çfarë i kemi bërë Tokës

Ndryshe nga kjo javë, të enjten e kaluar Lulzim Basha ishte në “Real Story”, ndërsa Rama ishte në emisionin “Open” dhe ajo që u vu re ishte se kreu i qeverisë i kishte rrëmbyer audiencën më të madhe kryetarit të PD-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE