Connect with Us

Shqipëria në krizë, KESH u shet sekserëve me çmim të ulët

Aktualitet

Shqipëria në krizë, KESH u shet sekserëve me çmim të ulët

Publikuar

-

Qytetarët shqiptarë kanë paguar mbi 200 milionë euro për të blerë energji nga jashtë gjatë vitit 2017 për shkak të thatësirës së madhe. Por në mesin e një prej krizave më të rënda hidrike, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, ka shitur energji tek tregtarët privatë, përmes një skemë, e cila i ka kushtuar taksapaguesve shqiptar një dëm prej mbi 200 mijë euro.

Sipas njoftimit zyrtar të KESH, për datat 29-30 nëntor ajo ka shitur 15.3 mijë megavat energii për periudhën pik të ditës, nga ora 6 e mëngjesit deri në 11 të mbrëmjes, me një çmim mesatar prej rreth 73 euro për mega. Kjo energji është blerë nga tre kompani private, të cilat janë GSA, EFT dhe HSE, të cilat janë të njëjtat që i shesin energji OSHEE,  por me një cmim shumë më të shtrenjtë.

Sipas njoftimit zyrtar të Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë, për të njëjtën periudhë piku këto kompani ia kanë shitur energjinë OSHEE-s me një çmim mesatar mbi 85 euro për mega vat orë, ose 12 euro për mega më shumë. Si pasojë e kësaj skeme qytetarëve u është shkaktuar një dëm prej mbi 200 mijë euro.

Skema

Sistemi shqiptar i energjisë dominohet nga dy kompani publike; KESH dhe OSHEE. E para është përgjegjëse për prodhimin e energjisë, e dyta për shpërndarjen e saj.

KESH prodhon energji nga hidrocentralet, të cilën më pas ja shet OSHEE me një çmim të rregulluar nga Enti Rregullator i Energjisë.

Për shkak se këtë vit vendi është përfshirë nga një thatësirë e madhe, KESH nuk e ka furnizuar OSHEE-n me sasinë e nevojshme të energjisë për të përballuar konsumin. Për të plotësuar mungesat dhe për të mos ndërprerë energji, OSHEE ka blerë energji në treg të lire, nga privatët.

LEXO EDHE:  OSHEE investon 5 mln USD për energjinë në Himarë e Dhërmi

Por megjithëse nuk ka plotësuar nevojat e vendit, çka e ka detyrim ligjor, KESH ka shitur energji tek tregtarët privat. Sipas saj, ky ka qenë një veprim i detyrueshëm pasi gjatë ditëve në vijim parashikohet se do të ketë prurje të larta në hidrocentralin e Komanit.

Sipas KESH, këtë energji ajo nuk mund t’ia shesë direkt OSHEE-s, pasi marrëveshja mes tyre është mbyllur që në fillim të muajit dhe nuk mund të ndryshohet më.

Por këto pretendime hidhen poshtë nga OSHEE. Operatori i Shpërndarjes thotë se marrëveshja mund të ndryshohet, por KESH nuk e ka njoftuar fare për tepricat e energjisë, edhe pse këtë e ka detyrim ligjor.

Vendimi i KESH për të shitur në kushtet kur niveli i ujit në Fierzë është në pikat më minimale ka habitur edhe ekspertët. Sipas të dhënave zyrtare, aktualisht niveli i ujit në Fierzë është 268 metra ose 20 metër më pak se e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Por pavarësisht krizës hidrike KESH ka shitur energji tek privatët.

Kjo nuk është hera e parë kur qytetarëve shqiptarë u shkaktohen qindra milionë lekë dëme nga shitja e energjisë tek sekserët. Edhe në vitin 2015, KESH përdori të njëjtën skemë duke u shitur energji tregtarëve privat me çmime të ulëta, të cilët më vonë ja shitën atë OSHEE-së. Sipas të dhënave zyrtare, në atë kohë sekserët fituan 7 milionë euro, një situatë që po përsëritet edhe këtë vit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A ka bërë Najada Çomo ndërhyrje në fytyrë? Flet kirurgu estetik

Publikuar

-

Nga

Panajot Papa është një kirurg estetik, i cili i ftuar mbrëmjen e sotme në “Zonë e lirë” ka dhënë mendimin e tij për disa politikanë të njohur shqiptarë nëse kanë bërë ndërhyrje estetike në fytyrë apo jo.

Në ekran është shfaqur edhe fotoja e kandidates për deputete nga PS dhe mjekes Najada Çomo.

“Në këtë lloj rasti, fotografia e dytë ka më shumë ndriçim. Fotografia në këtë lloj rasti duket sikur ka bërë një trajtim, por duhet parë pacienti. Ekzistojnë disa filtra në Instagram që mund të arrihet një foto e tillë. Mund të ketë bërë botoks tek balli”, tha doktori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot biznesmen dhe politikan/ Agron Shehaj zbulon si e fitoi milionin e parë

Publikuar

-

Nga

Kandidati për deputet i PD, Agron Shehaj është pyetur se si e fitoi milionin e parë

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” ka treguar fillimet e tij në biznes dhe ndihmën që i kanë dhënë prindërit.

“Në 2005 mora 40 mijë euro borxh tek prindërit, prindërit e mi ishin punëtor në Itali. Me shumë punë, janë edhe mjeshtra të kursimit, i mblodhën këto para. Si e kam bërë milionin e parë? Kjo është pyetja ime e preferuar. Është suksesi i parë ai që më jep më shumë kënaqësi. Me shumë punë, mund dhe duke rrezikuar. Është falë prindërve të mi që kam arritur sukseset që kam arritur. Me 40 mijë euro fillova biznesin, përballova shpenzimet e para, pastaj me shumë punë, bëra nja ca borxhe kuptohet. Biznesin e kam krijuar këtë për tregun italian. Babait ia ktheva paratë pas 3 vitesh”, tha Shehaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me deklaratat e ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, për shit-blerjen e votës.

Rama tha se Kim është përdorur në mënyrën më brutale nga opozita e Lulzim Bashës.

Kreu i qeverisë deklaroi në Vizion Plus se është shumë dakord me thirrjen e ambasadores për fenomenin e shit-blerjes së votës.

Ambasadorja amerikane është keqpërdorur në mënyrën më brutale, duke e kthyer krejt jashtë kontekstit, në ikonë propagande, të atyre që duan të kthehen në qeveri. Ambasadorja amerikane ka thënë një gjë që e dimë të gjithë, që jam 100% dakord, që ka bazë, lidhur me shit-blerjen e votës. Nuk ka fare diskutim! Nuk di çfarë të dhënash ka ajo, por nuk duhet të kesh të dhëna për të shprehur këtë shqetësim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE