Connect with Us

Kryeministri Edvin do strehojë në Shqipëri familjarët e terroristëve të ISIS-it?

Aktualitet

Kryeministri Edvin do strehojë në Shqipëri familjarët e terroristëve të ISIS-it?

Publikuar

-

Gjatë përpjekjeve për të grumbulluar materiale për një shkrim investigativ për lejen e ndërtimit të  dhënë nga Këshilli Kombëtar i Territorit për  grupacionin “Iranian Mojahedin Khalq” të njohur si MEK, por zyrtarisht dhënë për një OJF të quajtur F.A.R.A., ndeshëm në një pretendim jashtëzakonisht problematik për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Në median amerikane “Huffington Post” hasëm në një artilkull të titulluar: “Albania’s Modern Slavery Problem Alienates Europe” të shkruar nga shtetësja britanike Anne Singleton (Khodabandeh). Artikulli trajton në mënyrë të detajuar problematikën e iranianëve të MEK të strehuar në periferi të Tiranës. Linku i artikullit: https://www.huffingtonpost.com/entry/albanias-modern-slavery-problem-alienates-europe_us_5a12eefae4b0e6450602ecfd

Në artikull na tërhoqi vëmendjen një frazë shumë problematike: “the other is to empty the old university buildings in Tirana to make ëay for a neë round of political slaves to take up residence. This time, families of Daesh fighters ëho have fled Iraq and Syria are rumoured to be ready to move to Albania on ‘humanitarian grounds’.”

Sipas autores së artikullit, Anne Singleton në periferi të Tiranës në godinat e një universiteti privat të mbyllur nga Qeveria Rama në vend të iranianëve do të zhvendosen anëtarë të familjeve të luftëtarëve të Daesh-it (ISIS-it), që ia kanë mbathur nga Iraku dhe Siria. Kjo zhvendosje do të bëhet për “arësye humanitare”.

Është e vërtetë që Shqipëria si aleate e Amerikës ka pranuar kërkesën amerikane për të strehuar jo më shumë se 10 ujgurë të liruar nga Burgu i Guantanamos, por mjaft vende të tjera nga të 4 anët e botës përfshirë edhe shtete mikroskopike si Nauru pranuan të tillë ujgurë njëlloj si Shqipëria. Është e vërtetë që Qeveria Berisha pranoi në Shqipëri disa dhjetra anëtarë të MEK, por me premtimin e qartë amerikan, që edhe vende të tjera të NATO-s do të pranonin në territorin e tyre pjesën tjetër të anëtarëve të MEk, që do të largoheshin nga Iraku. Qeveria Rama për të larë me sh.. atë m… e armëve kimike para amerikanëvë, në mungesë totale transparence pranoi ardhjen e të tërë efektivave të MEK në Shqipëri.

Daesh-i në Shqipëri

Personalisht besojmë se familjarët e mbetur gjallë të terroristëve të Daesh-it të vrarë në fushëbetejat në Irak e Siri ka mundësi të vinë në Shqipëri. Shenjat janë dhënë që gratë dhe fëmijët e vegjël apo edhe foshnja të baballarëve terroristë po shndërrohen në një bela të jashtëzakonshme për vendet perëndimore në vecanti SHBA-në. Qeveria Rama ka mundësi të jetë e gatsdhme t’i strehojë në Shqipëri familjarët e terroristëve në këmbim të qoftë edhe një gjysëm premtimi amerikan për të mbyllur një sy ndaj drogave të forta e të buta, që prodhohen dhe tranzitohen nëpër Shqipëri, shplarjes së parave të pista dhe dërgimit të armëve, muncioneve dhe lëndëve plasëse nga Shqipëria në vendet europiane.

Suedezëty arritën që të evakuojnë në Suedi me presion diplomatik e bakshishenë një adoleshente suedeze etnike të mjerë, e cila pasi u dashurua me një terrorist shkoi në territoret e ISIS-it dhe bëri në 3 vjet dy fëmijë me terroristin tashmë të vrarë. Autoritetet gjermane po bëjnë cmos që të transferojnë në Gjermani disa shtetase gjermane etnike, që përfunduan në territoret e ISIS-it bashkë me burrat apo dashnorët e tyre tërroristë. Këto gjermane shumica me fëmijë janë në burgjet dhe qendrat hetimore irakene dhe të milicive shiite në Irak.

Nga dy shembujt e mësipërm del që shtetet serioze perëndimore gratë dhe fëmijët, që i kanë qytetarët e vet, po përpiqen t’i evakuojnë. Kuptohet në Shqipëri nuk do vinë femra gjermane, franceze, belge, suedeze, luksemburgase etnike, bashkë me fëmijët  e tyre, pasi u janë vrarë burrat apo dashnorët si anëtarë të ISIS-it. Këtu te ne do vinë familajrë të terroristëve të vrarë nga vende, ku atyre u rrezikohet jeta, apo së paku do burgosen e do të torturohen. Në Shqipëri do mbërrinë gjithfarë tunizianesh e marokenesh, azeresh e turkmenesh, ingushesh e cecenesh, algjeriane e mauritaneze, maliane e malajziane, indoneziane dhe nigeriane (Niger) etj. etj. Në rastin më të mirë do të vinë nga kombësi të tilla por me dy nënshtetësi belge, franceze, spanjolle, italiane, angleze etj., që nuk do prsanohen në këto vende të BE-së me sebepin e qënies së tyre kërcënim për sigurinë kombëtare të  vendeve përkatëse. Pra ato, që rrezoikojnë sigurinë e vendeve serioze europiane, nuk na e rrezikokan sigurinë e një vendi jo serioz (e themi me shumë dhimbje këtë) si Shqipëria!!!!

Ku qëndron rreziku?

Ata nuk do rrinë në Shqipëri me javë e muaj, por do të rrinë PA AFAT! Pas Ramës u bëftë qameti mund të perifrazohet thënia e vjetër latine në rastin tonë. Me belanë: familjarë të terroristëve të vrarë le të merren qeveritë Post-Rama!

LEXO EDHE:  Krimi dhe korrupsioni në Shqipëri i siguron çiftit korçar azil në Francë

Shumica  e grave të tërroristëve të Daesh-it kanë kryer të paktën një stërvitje rudimentare në përdorimin e armëve luftarake, eksplozivëve dhe kurtheve eksplozive (explosive booby-traps). Nëse këtij trajnimi do t’i shtojmë edhe eksperiencën e tyre në fushëbeteja, atëhere niveli i tyre luftarak është më lart jo vetëm se i geishave police të rekrutuara në polici në “Epokën” Tahiri, por i krahasueshëm me aftësitë e trupave luftarake shqiptare komando. Kemi parë në dokumentarët dhe fotot propagandistike në revistën “Dabiq” apo median “Hayat”, se si edhe fëmijë 10 vjecarë detyrohen të ekzekutojnë pengje të Daesh-it. Pyes lexuesin sa nga policat shqiptarë jo kanë vrarë, por thjesht kanë shtënë në mish qoftë edhe një herë të vetme gjatë karrierës së tyre policore?!?!?!? Imagjinoni një fëmijë 10-12 vjecar, që është traumatizuar duke vrarë njerëz për hesap të kapsapëve të ISIS-it, të strehohet në Shqipëri, ku armët pa leje janë ende sheshit!

Hipokrizia e Qeverisë Rama

Qeveria e kryeministrit Edvin ka shumë të ngjarë, që është në trataktiva për të strehuar gra e fëmijë terroristësh të vrarë të etnive nga të katër cepat e botës, por kjo qeveri nuke qeth e nuk e rruan fare të interesohet për fatin e grave dhe fëmijëve të terroristëve shqiptarë të vrarë në Irak dhe Siri. Më shumë i dhembkan z. Edvin gratë sudaneze se ato kavajase, apo fëmijët uzbekë më shumë se ata pogradecarë?!?! Valbona Berisha me trurin e shplarë nga propaganda e ISIS-it rrëmbeu djalin (fëmija i tretë i saj), braktisi burrin emigrant i rregullt në Itali dhe ia mbathi në Siri. Qeveria Rama bëri ZERO përpjekje për gjetjen e këtij vogëlushi të mjerë. Organet ligjzbatuese italiane, diplomacia italiane në Damask, Teheran, Bejrut e Bagdat bëri c’mos për të rekuperuar vogëlushin, babai dhe nëna budallackë e kriminele, e të cilit ishin shqiptarë etnikë, por edhe emigrantë të ligjshëm në Itali. Kur nuk interesohesh për të nxjerë nga ferri fëmijën e durrsakes Valbona Berisha, pse dreqin po të ha barku për vejushat e fëmijët e terroristëve nga cine ma cini?!?!? Pse Xhulja Serxhon (Fatima), bashkëshorten terroriste të  terroristit lushjar Aldo Kobuzi e përcollët në Itali në janar 2017 edhe me ndihmën e policisë kufitare të Vlorës dhe nuk e mbajtët në Shqipëri, por kërkoni të sillni këtu këto vejushat e zexza të terroristëve të huaj. Xhulja Serxhon e kishim nuse në Shqipëri, e kishim dhe komshije italiane, pse vallë shkon larg në Afrikë e Azi për të sjellë vejusha dhe vogëlushë terroristësh të vrarë?!?!?! Përgjigja më e mundshme është thjesht, që kolltuku kryeministror mos t’i kalojë Lali Erit që në janar 2018, por nja 4 vite më vonë!

Fakte të tjera

Na shtohet dyshimi, që Rama & CO po bëjnë tratativa apo më mirë të themi pazarllëqe veshur me benevrekë humanitarë për të strehuar familjarët e terroristëve të huaj të vrarë në radhët e ISS-it edhe për shkak të “omertasë” qeveritare. Duke zbatuar rregullin e gazetarisë për të dëgjuar të dyja këmbanat iu drejtuam me pyetje me SMS aktualisht deputetes Gjebrea, emri i së cilës citohet gjerësisht në artikullin e shkruar nga Anne Singleton. Zj. Gjebrea si ish zv/ministreja e linjës në Ministrinë e Brendshme na u përgjigj po me SMS duke na sugjeruar ndër të tjera, që të kontaktonim keshilltarin për marëdhëniet me publikun të minsitrit të brenshëm. Kontaktum me SMS me këshilltarin Bita në datën 20 nëntor 2017. Na u ëprgjigj po me SMS: “Pershëndetje z. Thanasi! Po marr info dhe ju shkruaj FLM!” Një përgjigje mjaft me politesë dhe korrekte. Në dt. 22 nëntor  e ripyetëm z. Bita, sepse prej tij nuk erdhi kurrfarë përgjigje për 2 ditë, kohë besojmë e mjaftueshme për t’u informuar, nëse ka gjë të vërtetë apo jo në transferimin e familjarëve të terroristëve në Shqipëri. Deri në mbrëmjen e datës 24 nëntor 2016 këmi Zero përgjigje. Tipike kjo për Rilindjen e z. Rama, që me paratë e taksapaguesve ngre edhe portale transparence, por që për këtë cështjen me Daesh, terroristë e “arësye humanitare” nuk bëzan!/Shkruar për Citynews.al-Gjergj Thanasi

 

P.S. Ftojmë lexuesin ta bëjë zemrën e fortë e t’i shikojë të 12 foto ilustruese për të kuptuar me mire se cfarë soj refugjatësh për arsye gjoja humanitare do strehojë Z. Edvin në Shqipëri.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
8 Komente

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Po Lulzim Basha a është i pastër për Komisonin e PD-së?

Publikuar

-

Nga

Po Lulzim Basha a është i pastër për Komisonin e PD-së?

Zv/kryeministri Erjon Braçe, i nxitur nga artikulli i një gazete sot për punën e Komisonit përzgjedhës së kandidatëve në PD, ndalet edhe te kriteret e integriteti i Lulzim Basha! Braçe shtron pyetjet, për kreun e PD-së, duke renditur një sërë ngjarjesh, si 21 janari, ndërtimi i rrugës së Kombit etj.

“Po Lylzim Basha a është i pastër?! Mos i fusni pipën në gojë për alkool, por gjykoni “veprat” e tij! Dy faqe të një gazete te madhe sot, i kushtoheshin punës së palodhur të Komisionit përzgjedhës e ndryshues, që po gjykon kandidatet për deputet ne PD!

Ok! Kaq buje duhet e po ja japin! Tani, një pyetje kam unë; Po Lylzim Basha a është i pastër për ketë komision? Të jesh ministër i Brendshëm dhe, gardistët e tu të pushkatojnë pa gjyq 4 qytetarë të pafaj, të paarmatosur e aspak të dhunshëm, është standard i pranuar apo jo nga ky KOMISION?

Të jesh ministër i Transportit, të kontrollohesh nga KLSH, te paditesh prej tij, te hetohesh nga prokuroria e te refuzosh gjykimin për një akuzë publike me procedure, është standard i pranuar apo jo nga ky KOMISION? Të jesh ministër i Jashtëm dhe të nënshkruash një marrëveshje që rrezohet si antikushtetuese nga gjykata më e lartë në vend e me dëm mbi interesat kombëtare, është standard i pranuar apo jo nga ky KOMISION?LEXO EDHE:  Krimi dhe korrupsioni në Shqipëri i siguron çiftit korçar azil në Francë

Të të “mbysin” me kërkesë llogarie për shtimin e paargumentuar të pasurisë fiks në kohë krize e të heshtësh, është standard i pranuar apo ky KOMISION do bejë hetim për ketë pasuri?

LEXO EDHE:  Itali arrestohet shqiptari me 12 kilogram kanabis fshehur në bidon

Dëgjoni; Nuk ka udhëheqës partie e për më shumë kandidat për kryeministër kund në Europë me ketë standard të sjelljes e veprimit kur ka qenë në pushtet. Të tillët nuk riciklohen, ikin sapo ndodh krimi! Ndaj boll me ketë KOMISIONIN!

Çështjet e rënda në PD janë këto më sipër, jo sasia e alkoolit te konsumuar nga kandidati. Për ketë mjafton një pipë në gojë, jo një KOMISION me personalitete kaq te larta!”, shkruan Braçe.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata nga pandemia/ Gjermania i premton Shqipërisë 10.5 milion euro për luftën kundër Covid-19

Publikuar

-

Nga

Situata nga pandemia/ Gjermania i premton Shqipërisë 10.5 milion euro për luftën kundër Covid-19

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj zhvilloi sot një takim me ambasadorin gjerman Peter Zingraf ku u diskutua mbi intensifikimin e bashkëpunimit përgjatë vitit 2020.

Denaj vlerësoi mbështetjen e qeverisë gjermane dhe vëmendjen ndaj sektorëve prioritarë ne vend përgjatë viteve. Gjermania mbetet një partner strategjik për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë, por edhe në kuadër të proceseve integruese drejt BE-së.

Denaj nga ana e saj informoi Ambasadorin dhe përfaqësuesit e Ambasadës Gjermane për vendimet e fundit të qeverisë mbi programet e punësimit dhe nxitjen e riintegrimit në tregun e punës të qytetarëve të larguar, si pasojë e COVID-19 dhe mbi iniciativat fiskale në mbështetje të sektorit privat, me fokus biznesin e vogël. Ajo solli në vëmendje përpjekjet dhe angazhimin e Qeverisë dhe të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë për mbarëvajtjen e financave publike, pavarësisht situatave të krijuara nga tërmeti dhe pandemia.

Ambasadori Zingraf bëri me dije alokimin e një fondi shtesë prej 10.5 milionë euro për bashkëpunimin ekonomik dhe teknik mes dy vendeve, për periudhën 2020 – 2021, në mbështetje ndaj ndikimit të pandemisë COVID-19, të përqendruar veçanërisht ndaj SME-ve, zhvillimit dhe promovimit të tyre, por edhe zonave rurale dhe arsimit profesional.LEXO EDHE:  Itali arrestohet shqiptari me 12 kilogram kanabis fshehur në bidon

“Rritja e angazhimit dhe mbështetja në situatën e tërmetit dhe pandemisë janë dëshmi e bashkëpunimit të fortë bilateral. Prioritetet e përbashkëta dhe orientimi i punës së Qeverisë dhe partnerëve gjermanë në sektorët më me peshë në ekonomi dhe në jetën e qytetarëve kanë qënë kyç në bashkëpunimin e vazhduar.” theksoi Ministrja Denaj.

LEXO EDHE:  Itali arrestohet shqiptari me 12 kilogram kanabis fshehur në bidon

Ministrja Denaj dhe Ambasadori Zingraf diskutuan edhe mbi klimën e biznesit dhe nevojën e përhershme të dialogut publik-privat. Znj. Denaj shprehu gatishmërinë e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë për të trajtuar çdo sygjerim të dhomave të tregtisë dhe industrisë në vend dhe për çdo propozim të mëtejshëm në raport me rritjen e investimeve të huaja direkte në vend.

Palët vlerësuan edhe ecurinë e reformave që po ndërmerren në kuadër të integrimit të Shqipërisë në BE edhe gjatë Presidencës së Gjermanisë në Këshillin e Bashkimit Europian./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ben Blushi justifikon falsifikimin/ Katër faktet që e nxjerrin zbuluar dhe Natalia e pafajshme

Publikuar

-

Nga

Ben Blushi justifikon falsifikimin/ Tre faktet që e nxjerin zbuluar dhe Natalia si e pafajshme

Ish-deputeti socialist Ben Blushi ka reaguar pas publikimit të dokumenteve zyrtare ku dukej qartë se firma e vajzës së tij ishte falsifikuar në një akt noterial, ku blihej një pronë me vlerë marramendëse në Korçë. Beni ka gjetur justifikimin duke theksuar se këtë e bën Sali Berisha duke dashur ta politizojë çështjen.

Është ky Ben që thoshte se po e sulmonte Ridvan Bode, Niko Peleshi, Arben Ahmetaj, Aleksandër Frangaj, Alban Jaho, Albert Sino, Sokol Meqemeja, etj. etj. etj. mediat e opozitës etj etj. Sot më në fund tha Sali pasi nuk gjeti shpëtim për më shumë se 4 muaj të vërteta e skandale.
Në fakt Ben Blushi sërish gënjen dhe kërkon të shpëtojë duke u fshehur pas gishtit.

Së pari, Ben Blushi nuk ka asnjë arsye ta ngatërrojë vajzën me këtë çështje. Kjo për faktin se Natali Blushi nuk ka qenë aspak në Shqipëri kur është firmosur kontrata.  Kush e firmosi kontratën tek noterja për Natalinë, ky është thelbi i problemit. Firma është false dhe noterja mban përgjegjësi ligjore.

Së dyti, në rast se Beni i ka bërë dhuratë vajzës ta gëzojë, por nuk mund të thotë pse lirë pse shtrenjtë. Sepse kur çmimi është 10 apo 15 herë më i lirë se vlera e tregut ka korrupsion, fshehje të vlerës reale, kjo e bërë nga një politikan në atë kohë deputet dhe ka përgjegjësi ligjore.

Së treti, ku shkruhet që politikanët që bëjnë libra kanë të drejtë të falsifikojnë firmat në prani të noterës dhe dhuratën që i bëjnë fëmijës duhet ta shkruajnë 10 apo 165 herë në vlerë më të ulët se tregu.

Së katërti, mund t’i tregosh Natalisë si ja bëre nënën aksionere me pronarët e koncesionit të inceneratorëve në Shqipëri. Tregoja mos ja fshi si u bëre ortak me Klodian Zoton, Mirel Mërtirin dhe më pas bleve Lori Kafe. Tregoja mos ja fshi këto të vërteta, apo ke vendosur t’i mbash për pleqëri mos ja japësh fëmijëve dhuratë?

Për ta mbyllur, këndin e leximit e ka me dritare nga toka 2 mijë m² që legalizove në Dardhë duke u sherrosur me komshinjtë apo bie nga rruga poshtë, se këtej nga komshinjtë vërtet duhet të ketë turp të nxjerrë kokën, pasi babai mori me legalizim atë që nuk i takonte sepse është drejtor i Top Channel?

LEXO EDHE:  Vazhdon trafiku i betoniereve të vjedhura në Linjën Bari-Durrës

LEXO EDHE:  Itali/ Arrestohet shqiptari me kartë identiteti italiane të falsifikuar

Natalinë mos e përfshi në këtë histori Ben Blushi! Nuk të mëshiron kush se përdor emrin e saj? Kaq keq ke katandisur sa përdor vajzën të shpëtosh suratin tënd të ndorur? 

Ti je një politikan, ish-deputet, ish kryetar partie, kryetar grupi parlamentar, ministër. Ti je njëri që je paguar më taksat e shqiptarëve, por së fundi si drejtor televizioni je marrë peng, e nuk je aspak i lirë. Je peng i 2 mijë m² truall që legalizove në Dardhë duke mos qenë pronar, je peng i 6 mijë m² në Dhërmi që po hetoin SPAK, je peng i përplasjeve me biznesmenin Pandi Carapuli apo Arben Reli. Je peng i Vjollca Hoxhës, gjyqeve dhe konflikteve të pronësisë. Je peng i akuzave nga biznesmenë, me letra edhe në ambasadën e SHBA-ve.

Po Beni ti je për të ardhur keq sepse je peng i grykësisë tënde. Je peng dhe i vetmuar, shiko rrotull, s’ke më asnjë shok, asnjë bashkëpunëtor, por ke ngelur vetëm ti me grykësisë tënde. Ke ngelur i vetmuar dhe i urritur për të rrëmbyer ç’të mundësh, për të bërë intriga, sulmuar, gënjyer, anatemuar e copëtuar kë të kesh mundësi.Leje jashtë kësaj historie Natalinë, ajo s’ka faj, as pse të ka baba. Natalia është princesha që në këtë histori duhet të qëndrojë jashtë, ajo nuk është as falsifikatorja, as rrëmbyesja e pronave, as njeriu që fshehu vlerat, e as njeriu që çoi vjehrrin të bëhej pronar pallati. Natalia është krenare që të ka baba mos ki dyshim, edhe pse ti je grykësi dhe intriganti më i fëlliqur në historinë e medias shqiptare, por ajo nuk mund ta zgjedhë babanë./CNA.al

Kush është Natali Blushi, vajza e Benit me pasuri 500 milionëshe vetëm 20 vjeçe

Skandalet e Ben Blushit/ Natalia është e pafajshme! Babanë askush nuk e zgjedh dot!

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Prona 500 milionëshe/ Kush është noterja që falsifikoi firmën e vajzës së Ben Blushit?!

LEXO TE PLOTE