Connect with Us

Nga çunat e Ramës e Tahirit, tek zotërinjtë e drogës

Aktualitet

Nga çunat e Ramës e Tahirit, tek zotërinjtë e drogës

Publikuar

-

-Nga: Bardh SPAHIA

 

Çdo qytetar shqiptar, në veri apo në jug, në Shkodër apo në Korçë, në Tropojë, Malësi të Madhe, Pukë apo në Sarandë e Gjirokastër, i majtë, i djathtë apo indiferent ndaj politikës, nëse do të pyetej sot se cili është problemi më i madh i tij dhe i familjes së tij, do të thoshte fillimisht se ishte varfëria. Kështu ngjan se do të thotë edhe nesër.

 

Normalisht, varfëria dhe përpjekja për ta zbutur atë, do të duhej të ishte një nga synimet kryesore të qeverise shqiptare. Dhe ditët e hartimit dhe diskutimit të buxhetit do të duhej të ishin ditë shumë të rëndësishme, kur si në një familje të madhe, të diskutohej se çfarë do të bëhej me të ardhurat e familjes. Si janë fituar dhe si janë shpenzuar. Gjetkë, në demokraci të konsoliduara, është pikërisht kështu dhe qeveritë janë kujdestare të parave publike. Në Shqipëri është ndryshe. Për disa arsye.

E para, sepse ai që do të duhej të ishte një njeri i përgjegjshëm, është sjellë dhe po sillet si njerk i lig.

E dyta, sepse shpenzimet nuk shkojnë ashtu siç do të duhej të bëhej për arsimin, shëndetësinë, për ndërhyrje në infrastrukturë dhe në përgjithësi, për orientimin e ekonomisë shqiptare drejt një strukture të shëndetshme dhe konkurruese, por shkojnë kryesisht në kozmetikë, ‘make up’ dhe në xhepat e ca klientëve të lidhur me këtë qeveri.

Shqiptarët thonë duam punë, Edi Rama, e pas tij i gjithë shteti i tij virtual që ka ngritur, ju jep fasada. Shqiptarët kërkojnë dinjitet për bukën e tyre të përditshme, Edi Rama, e pas tij gjithë edushkat socialiste vrapojnë t’i japin fjalime. Por edhe varfëria durohet. Kur ka shpresë dhe kur ka seriozitet për të ndryshuar, kur ka besim dhe mendim të qartë, pritja që varfëria të zbutet, që punësimi të shtohet, që ekonomia të forcohet, është më e lehtë. Në Shqipëri nuk jemi në asnjë prej këtyre rasteve dhe varfëria bëhet më e rëndë dhe e nesërmja bëhet edhe më e zymtë. Sepse përtej shifrave të ekonomisë, gjithë vendi është shndërruar në një skenë krimi.

Duke nisur me Parlamentin që nuk përfaqëson vullnetin e qytetarit shqiptar. Ai dëshmon imponimin e parave të krimit dhe të drogës në 25 qershor dhe qeverisjen me imponim të një segmenti gjithmonë e më të kriminalizuar në PS.

Duam të gjejmë autorësinë e krimit? Mjafton të ndjekim gjurmët e lekëve dhe do të shohim se ku do të përfundojnë lekët e dhëna për shëndetësinë dhe do të gjejmë lehtësisht emrat e klientëve të pushtetit. Po kështu, në arsim e gjetkë. Po të shohim fondet e akorduara për Shkodrën, këtë kryeqendër të Shqipërisë, do të dallojmë urrejtjen e kësaj mazhorance jo vetëm për shkodranin, por edhe hakmarrjen e saj të ulët ndaj tij. Një hakmarrje primitive prej një mendësie po primitive.

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?

Shqipëria është një skenë gjigante krimi, sepse nga veriu në jug, vendi u mboll me kanabis. Se qindra tonelata të kapura, kryesisht në Italinë dhe Greqinë fqinje, dëshmojnë për qindra tonelata të tjera që kanë kaluar dhe male të tërë që presin ende të kalojnë kufirin.

Duke prodhuar qindra milionë euro para të zezë, të cilat nesër do të përdoren sërish për të blerë pushtet, për të paguar fasadat e Ramës dhe fjalimet e tij.

Qeveria flet për paratë me lehtësinë e atyre që i zhvendosin eurot me thasë dhe i numërojnë ato duke i peshuar. Dhe kjo është një nga arsyet se pse kjo mazhorancë ka rënë që kur rierdhi në pushtet. Sepse rierdhi me krimin. Ka legjitimitetin e shifrave, por jo atë moral dhe politik. Dhe tani është delegjitimuar edhe penalisht. Saimiri është vetëm një emër që dëshmon sesa i keq do të jetë fati juaj.

Socialistët e mbrojtën ish-ministrin e tyre, jo sepse e donin Saimirin, por sepse dhanë votën drejtësisë dhe i dhanë imunitet kryeministrit, ish-ministrave të tjerë dhe ministrave aktualë. Megjithatë, dorëzimi i tyre përpara drejtësisë do të ndodhë herët a vonë. Është çështje kohe.

Dhe do të dorëzohen të gjithë njëri pas tjetrit. Ashtu siç u dorëzuan ish-deputetë dhe kryetarë bashkish. Siç u dorëzua kjo mazhorancë përpara të vërtetës së frikshme se mbolli Shqipërinë me turp dhe kanabis.

Autori është Edi Rama. Ai është i akuzuari kryesor i kësaj kohe. Si kreu i grupit. Si drejtuesi i tij. Si frymëzues, si përgjegjës dhe si fajtor i parë ndër fajtorët që e shndërruan vendin në një hambar droge dhe shqiptarët në mëditës për kultivim droge. Dyshja Rama- Tahiri ishte simboli i qeverisjes së djeshme, i çunave të policisë, që në shumë raste u shndërruan në zotërinjtë e drogës. Dyshja ishte simboli i banditëve të rrugës, që u shndërruan në klientët dhe pronarët e politikës së majtë dhe i gjithë politikës së majtë që u bë peng i drogës dhe krimit. Pa ditur se ku niste njëra dhe ku përfundonte tjetra. Në një bashkëlidhje e bashkëqeverisje të pandarë mes krimit, që jepte vota dhe pushtet, i cili më pas, me votë dhe pushtet i jepte imunitet krimit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Detaje nga mbledhja e kryesisë së PD në Shkodër/Talljet për Bashën “Ngriva shkriva”

LEXO EDHE:  Tragjedia në Zvërnec/ Deputeti i PD: T’i akordohet një medalje të riut nga Maqedonia

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Video-Aksident i rëndë/ Ish-deputeti ndihmon të plagosurën

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: