Connect with Us

Zbulohet skandali / Pse deputetët e PD-së shkojnë vetëm 5 minuta në komisione

Aktualitet

Zbulohet skandali / Pse deputetët e PD-së shkojnë vetëm 5 minuta në komisione

Publikuar

-

CityNews.al ka zbuluar skandalin që ndodh me deputetët e Partisë Demokratike, të cilët proklamojnë bojkot të komisioneve parlamentare, por shkojnë tek të gjitha ato, flasin 5 minuta, krijojnë incidente dhe largohen. Përkundër kësaj, në Parlament shkojnë gjatë të gjithë seancës, votojnë edhe vendimet.

Është kjo një strategji që deputetët të shkojnë vetëm 5 minuta, apo është një lojë hipokrite e Lulzim Bashës? Kjo është një pyetje që do përgjigje nga opozita.

Burime konfidenciale nga Partia Demokratike, i thanë CityNews.al se deputetët shkojnë në Komisione për dy qëllime.

Së pari për të firmosur prezencën e tyre, pra rrogën, për të marrë 2 mijë lekë të reja. Në rast se mungojnë “dëmi që u shkaktohet” është 160 mijë lekë të vjetra, pra humbasin pagën për ditët e punës.

Së dyti dhe pasi firmosin rrogën, japin një deklaratë për shtyp, i fusin ndonjë të sharë dhe largohen. Kështu ata hiqen sikur po bëjnë opozitë.

Kjo është zgjidhja që Basha ka gjetur që deputetët të mos kenë ankesa nga humbja e ditës së punës. Thënë ndryshe edhe lekët i fusin në xhep dhe propagandën e partisë e bëjnë.

LEXO EDHE:  Agron Duka bën parashikimin/ Tregon sa mandate do marrë PD dhe PS në Durrës

Deputetët shkojnë 5 minuta, firmosin rrogën, bëjnë propagandën e partisë, i këpusin ndonjë të sharë dhe largohen. Populli nuk ka bukë të hajë, por për deputetët e Lulit, kauza e opozitës është më pak e rëndësishme se 160 mijë lekë të vjetra në ditë dhe firma për 20 mijë lekë në komision.

Pse nuk i bojkotojnë dhe braktisin këto komisione për të treguar se nuk bëhen palë me krimin? A nuk është kjo një dyftyrësi dhe hipokrizi para qytetarëve që shumë prej tyre nuk kanë bukë të hanë, ndërkohë deputetët e opozitës nga një anë hiqen si kundërshtarë të ashpër të qeverisë së drogës dhe të krimit, nga ana tjetër xhepat e tyre i mbushin me borderotë e drogës?

Kjo është të hiqesh sikur po bën opozitë vetëm e vetëm që të të mos cënohet xhepi. Fundja shumë prej deputetëve të sotëm e kanë “dëmtuar” xhepin e tyre që të jenë deputetë, e tashmë duhet që ta mbushin sërish atë. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Zvicra ngre alarmin/ Në vendet e Ballkanit, falsifikohen testet e PCR

Publikuar

-

Nga

Mediat zvicerane kanë dhënë alarmin, në lidhje me testet PCR, në Ballkanin Perëndimor.

Mediat zvicerane shkruajnë se rritja e rasteve me Covid-19 ka ardhur edhe për shkak të falsifikimit të testeve PCR nga ana e shtetasve të ardhur nga Ballkani Perëndimor, përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë.

Blick, shkruan se në Serbi, Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut janë arrestuar mbi 100 persona lidhur me falsifikimin e testeve e në një rast janë konfiskuar edhe kompjuterë.

LEXO EDHE:  Deputeti i PD “shpërthen” ndaj ambasadores së BE

LEXO EDHE:  Luli del shëtitje dhe tallet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Tre aktet e turpshme të kreut të Republikës së reSipas gazetës zvicerane, në Kosovë janë identifikuar laboratorë që kryenin testet e rreme, çmimi i të cilave ka arritur deri në 700 euro.

Gazeta publikon edhe intervista, pa zbuluar identitetin e personave, të cilët thonë se në Kosovë janë lëshuar teste të falsifikuar dhe se kanë paguar para për të marrë testin negative.

LEXO TE PLOTE

Bota

“Rivaksinim çdo 5-6 muaj”/ Izraeli përgatit dozën e katërt anti-Covid

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Pavarësisht se Izraeli është shteti me vaksinimet më të larta të popullsisë, rritja e shifrave të infektimeve i ka detyruar autoritetet të marrin një tjetër vendim.

Tashmë popullsia në Izrael po bëhet gati për vaksinimin e dozës së katër anti-Covid, me qëllim për të shmangur mutacionet e reja të këtij virusi që ka pushtuar gjithë globin.

Zyrtari izraelit i deleguar për t’u marrë me pandeminë, Selman Zarka, ka thënë se tani, qytetarët duhet të kuptojnë se ata do të vaksinohen më shpesh kundër virusit, “çdo 5 deri në 6 muaj”.“Izraeli pritet të sigurojë vaksina që janë zhvilluar posaçërisht për të trajtuar mutacione të ndryshme të koronavirusit deri në fund të vitit 2021 ose në fillim të vitit 2022,” tha ai për radion shtetërore Kan.

LEXO EDHE:  Luli del shëtitje dhe tallet me të dëmtuarit nga tërmeti/ Tre aktet e turpshme të kreut të Republikës së re

LEXO EDHE:  Ftesa e Ramës për dialog/ Basha bën lëvizjen e radhës

“Meqenëse virusi është këtu dhe do të vazhdojë të jetë këtu, ne do të duhet të përgatitemi për një dozë të katërt. Kjo do të jetë jeta jonë tani e tutje, ne do të përjetojmë valë të njëpasnjëshme të koronës. Duket se nëse mësojmë mësime nga vala e katërt, duhet të marrim parasysh shfaqjen e valëve të reja me mutacione të reja, siç është mutacioni i ri” Mu “nga Amerika e Jugut”, përfundoi ai.

Izraeli po vendos një rekord të ri për Covid-19, me një valë të katërt që po godet vendin. Të mërkurën e kaluar në Izrael u regjistruan 1,892 raste të reja të Covid./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vlerësimet për Nënë Terezën/ Profesori “dush të ftohtë” politikës: Jeni hipokritë

Publikuar

-

Nga

Profesor Artan Fuga ka reaguar në lidhje me komentet që figura të ndryshme të politikës, kanë bërë për Shenjtoren Nënë Tereza.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se është hipokrizi që nga një anë të bësh korrupsion dhe të mos bësh asgjë vullnetare, por nga ana tjetër thua “jam krenar që Nënë Tereza ishte shqiptare”.

Kjo pyetje më mundon:

A mundesh njëherësh të bësh korrupsion, kurrë të mos ndihmosh financiarisht solidaritetin social, të kërkosh tendera dhe projekte me të gjitha energjitë korruptive, duke shkëmbyer privilegje, mos bësh asgjë vullnetare, të kërkosh pasuri pa fund, sende lluksi, të përbuzësh atë që rri te kafja veshur me rroba Gabi, të mbledhësh pasuri në miliona euro, të jetosh në supervila, dhe njëherëshLEXO EDHE:  Ish-deputeti i PD shpërthen kundër Bashës/ Paktin e vërtetë e ka me Ramën

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Politikanët shqiptarë nuk ka burrë dheu t’i ulë në tavolinë

të thuash se sot e kemi pushim meqë përkujtojmë Nënë Terezën!

A mundesh pra të jesh edhe rob i vesit të interesit material si vlerë kryesore e jetës tënde dhe të thuash se je krenar që Gonxheja ishte shqiptare!

I fortë duhet të jesh si hipokrit ta bësh! Ose je budalla që nuk kupton se çfarë flet! Nuk kupton kush je, sepse hipokrizia të pengon të shohësh thellë brenda teje!”-shkruan Artan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE