Connect with Us

Basha: Për drogën jemi në një linjë me Afganistanin

Aktualitet

Basha: Për drogën jemi në një linjë me Afganistanin

Publikuar

-

Në vazhdim të fjalës së tij në seancën plenare, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vazhduar me akuzat kundrejt mazhorancës dhe kryeministrit Rama.

Basha ka deklaruar se në Shqipëri nuk ka më konkurencë, e vetmja konkurencë sipas tij është ajo e bandave për rrugët e trafikut të drogës.

“E  vetmja konkurencë është ajo mes bandave për rrugët e trafikut të drogës. Shqipëria po hyn në histroinë e krimit në një vend të veçantë. Jemi në një linjë me Afganistanin. Afganistani akuzohet për heroinë dhe Shqipëria për trafik Marijuane”, ka deklaruar Basha.

Në vijim të fjalës së tij Lulzim Basha ka thënë se Shqipëria po i përngjan vendeve të Azisë dhe Afrikës duke pohuar se i gjithë shteti është vënë në shërbim të drogës.

LEXO EDHE:  S’ka marrëveshje Rama-Basha

Për Bashën ka vetëm një rrugë për zgjidhjen e këtij problem është ndalja e qeverisë.

“Për të ndalur krimin nuk ka asnjë rrugë tjetër përvçse të ndalim qeverinë”. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Falsifikimi i firmës së vajzës së Ben Blushit/ Kryetarja e Dhomës së Noterve: Çështja do referohet në Dhomën Disiplinore

Publikuar

-

Nga

Falsifikimi i firmës së vajzës së Ben Blushit/ Kryetarja e Dhomës së Noterve: Çështja do referohet në Dhomën Disiplinore

CNA.al ka denoncuar dy ditë më parë një skandal në lidhje me një kontratë shit-blerjeje të një pasurie me vlerë gati 500 mln lekë, të firmosur për 30 mijë euro, në praninë e noteres Violeta Sulkaj.

CNA.al verifikoi përmes sistemit TIMS se në momentin e transaskionit, blerësja që kishte firmosur këtë kontratë, Natali Blushi (vajza e ish-deputetit Ben Blushi) nuk ndodhej në Shqipëri, por në Londër. Pra, faktet thonë se firma është e falsifikuar.

Për këtë rast, CNA.al i mori një prononcim Znj. Mimoza Sadushi, Presidente e Dhomës së Noterëve të Shqipërisë. Ajo tha se është njohur me materialin dhe ai do t’i referohet në mbështetje të ligjit, Dhomës së Disiplinës. Më tej, znj. Sadushi, e pyetur specifikisht për rastin konkret, pra në lidhje me palët që mungojnë dhe një person që ndodhet jashtë, ndërsa kontrata firmoset, ajo theksoi se palët duhet të jenë tek noteri në momentin e firmosjes.

Më tej, Sadushi shtoi se rasti do të referohet dhe duke shpjeguar procedurën dhe hapat që ndiqen, tha se është Ministria e Drejtësisë, por edhe Dhoma e Disiplisnës e Dhomës Kombëtare të Noterëve, të cilat shqyrtojnë raste të tilla. Gjithashtu, ajo sqaroi se aktualisht Dhoma e Notërve e ka të paplotësuar Bordin e saj, për faktin se ende mungojnë përfaqësuesit e Ministrisë së Drejtësisë dhea ata të shkollës së Magjistraturës.

Znj.Sadushi ishte mjaft e qartë në prononcimin e saj, duke theksuar se palët duhet të jenë prezente në firmosjen e kontratës, çka do të thotë se në prononcimin e saj, presidentja e Dhomës së Noterisë, na tregoi edhe njëherë se noterja Violeta Sulkaj që ka firmosur aktin e shit-blerjes në maj të vitit 2015, ku një nga personat nuk ka qenë fare në Shqipëri, por në Londër, tregon se ajo e ka shkelur ligjin dhe për këtë duhet të mbajë përgjegjësi, jo vetëm disipilinore nga Bordi i Dhomës Kombëtare të Noterëve, apo nga hetimi i Ministrisë së Drejtësisë, por edhe nga organe të tjera, të cilat duhet të hetojnë falsifikimin e kryer.

Një falsifikim skandaloz për blerjen e një pasurie me vlerë 500 milionë lekë e cila është firmosur për vetëm 30 mijë euro është zbuluar nga CNA.al.

Gjithçka pas një investigimi mbi pasurirë e ish-deputetit socialist Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel. Disa dokumente ekskluzive, të cilat gjenden në zyrat e regjistrimit të pasurive dhe noteres, por edhe sistemi TIMS, nxjerrin publikisht një falsifikim për një pasuri në qendër të qytetit të Korçës./CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)Pyetje publike për Ben Blushin/ Kush i falsifikoi firmat e vajzës së tij?

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Prona 500 milionëshe/ Kush është noterja që falsifikoi firmën e vajzës së Ben Blushit?!

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Makina del nga rruga dhe përfundon në kanal/ Humb jetën shoferi

Publikuar

-

Nga

Makina del nga rruga dhe përfundon në kanal/ Humb jetën shoferi

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në zonën e Orikumit.

Mësohet se drejtuesi i një automjeti ka humbur kontrollin dhe ka përfunduar në kanal. Si pasojë ka ndërruar jetë shoferi, H.K., 65 vjeç.Autoritetet ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për zbardhjn e plotë të rrethanave të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

I morën grekut 1.3 mln euro/ 3 fierakëve u konfiskohen apartamentet dhe makina

Publikuar

-

Nga

I morën grekut 1.3 mln euro/ 3 fierakëve u konfiskohen apartamentet dhe makina

Policia e Fierit ka konfiskuar katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro. Sipas hetimeve, tre pronaret e apartamenteve akuzohen se e kane vënë kete pasuri nga veprimtaria kriminale, pasi kane rrembyer nje biznesmen grek dhe e kane kanosur per dhenie te pasurise. Kjo pasuri i përkiste Çerciz Agallija, Klodjan Lamaj, Mariglen Hamataj, të cilët në vitin 2011 kanë marrë peng një biznesmen grek, për t’i grabitur më pas 1.3 milionë euro.

“Apartamentet e konfiskuara dyshohet se janë përftuar nga shtetasit e mësipërm nëpërmjet veprimtarisë kriminale në shtetin grek, ku këta shtetas, në bashkëpunim me njëri tjetrin, në datën 02.05.2011, kanë rrëmbyer një shtetas grek, pronar i një shoqërie tregtare private, me qëllim përfitimi dhe u kanë marrë familjarëve të tij shumën 1 300 000 euro”, njofton policia.

Njoftimi

Konfiskohen katër apartamente dhe 1 automjet me vlerë tregu 200 mijë euro, që janë përfituar nga veprimtaria kriminale e tre shtetasve, në fushën e shtrëngimit me anë të kanosjes për dhënie pasurie.

Nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Fier, u bë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për vendosjen e konfiskimit të katër apartamenteve dhe 1 automjeti, konkretisht:

LEXO EDHE:  Shkatërrohet rrjeti i drogës në Itali/ Si trafikohej kokaina nga Holanda e Shqipëria?

LEXO EDHE:  Operacion në bashkëpunim me DEA amerikane/ Shkatërrohet rrjeti i trafikut në Greqi, kush janë të arrestuarit

– një apartament në lagjen nr. 13, Durrës, në pronësi të shtetasit Ç. A., 37 vjeç, banues në Kraps, Fier.– dy apartamente në lagjen nr. 13, Durrës, në pronësi të shtetasit K. L., 32 vjeç, banues në Banaj, Fier.

– një apartament në lagjen nr. 13, Durrës dhe automjeti tip “Volkswagen” në pronësi të shtetasit M. H., 29 vjeç, banues në Frakull, Fier.

Konfiskimi u krye për llogari të procedimit pasuror të filluar për këta shtetas, pasi janë subjekt i ligjit “Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar, trafikimit, korrupsionit dhe krimeve të tjera nëpërmjet masave parandaluese kundër pasurisë”.

Apartamentet e konfiskuara dyshohet se janë përftuar nga shtetasit e mësipërm nëpërmjet veprimtarisë kriminale në shtetin grek, ku këta shtetas, në bashkëpunim me njëri tjetrin, në datën 02.05.2011, kanë rrëmbyer një shtetas grek, pronar i një shoqërie tregtare private, me qëllim përfitimi dhe u kanë marrë familjarëve të tij shumën 1 milion e 300 mijë euro.

Vijojnë hetimet intensive për evidentimin e pasurive të tjera që mund të jenë në emër të këtyre shtetasve, familjarëve apo dhe të personave të tjerë të lidhur me ta. /CNA.al

LEXO TE PLOTE