Connect with Us

Çështja Tahiri-Kryemadhi kundër Metës/ Komenton Skënder Gjinushi

Aktualitet

Çështja Tahiri-Kryemadhi kundër Metës/ Komenton Skënder Gjinushi

Publikuar

-

Sa i pavarur mund të jetë Presidenti Republikës ndërkohë që bashkëshortja e tij është kryetare e partisë së dytë në opozitë? Duke marrë parasysh që para disa ditësh Kryemadhi akuzonte Presidentin Meta në lidhje me mosreagimin e tij për çështjen “Tahiri”.

Është kjo një tjetër pyetje adresuar drejtuesit të PSD-së Skënder Gjinushi në intervistën e dhënë prej tij në gazetën “Sot”. Dhe ja si është përgjigjur ai:

“Pavarësisht se në Shqipëri këto lloj deklaratash quhen të dorës së dytë para qindra mijëra denoncimeve dhe fakteve që ndodhin për inkriminim. Kemi vazhdimisht denoncime publike për politikanë dhe nuk vepron njeri. Madje këtu do i rikthehesha dhe njëherë një replike që bëri prokuroria por që është dhe një autogol për drejtësinë.

Që thoshte që Rumania apo Kroacia e kane filluar luftën kundrejt korrupsionit me një orë dore. Atëherë menjëherë kundërpërgjigjja është e thjeshtë: Le të bëjnë listën e të gjithë atyre që janë përfolur për orë dore e lartë në Shqipëri dhe të fillojnë çështjet. Po e theksoj për orë dore e lartë. Në fakt këtu nuk ka njeri me orë dore pasi e kanë 10 fishin e orës se lartë. Dhe të kalojnë nga ora e dorës tek vrasjet politike. Pra prokuroria nuk mund tua kërkoj të tjerëve sesi veprohet andej. Pasi andej, apo jashtë Shqipërisë, është vepruar për të tërë llojet e denoncimeve publike.

LEXO EDHE:  Gjinushi: LSI doli jashtë loje/Konfirmon Tom Doshin në krye të listës së PSD për Shkodrën

Dhe për shembull kur ka qenë këtu prokurori kroat ka thënë dhe një detaj që sa herë që ka akuza publike ndaj një politikani apo grupi politik, unë e thërras dhe ai o i qëndron akuzës o shkon për shpifje. Pra o e legalizon këtë akuzë, këtë denoncim ose pastaj thotë më fal se e bëra politikisht. Pra kjo gjë s’ka ndodhur në Shqipëri për të tëra llojet e akuzave që janë bërë për Presidentëve, kryeministrave, ish-kryeministrave apo kundrejt kryetarëve të parive. Nuk ka ndodhur asnjë akuzë pasi këto janë kthyer në një llaf goje”. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“I duket rruga fushë me lule”/ Rama ‘thumba’ Bashës nga Gjirokastra: Vetëm mund ta bëjmë këtë vend

Publikuar

-

Nga

“Vetëm mund ta bëjmë këtë vend”/ Rama ‘thumba’ Bashës nga Gjirokastra: I duket rruga fushë me lule

Kryeministri Eda Rama, nuk i ka ndalur sulmet ndaj kreut të PD sot në Gjirokastuar, ku është ndalur në kuadër të fushatës elektorale.

Rama tha se Basha u tha shqiptarëve që hajdeni në rrugën e shkurtër se është fushë me lule dhe i hodhi në greminë.

Ai bëri thirrje që të votojnë për PS, pasi sipas tij, ata janë të vetmit që mund ta bëjnë Shqipërinë.

Sot në të gjitha familjet, që ka nisur lehtësimi i virusit, sot janë mbi 300 mijë të vaksinuar. Rreziku i jetës nuk është më i pranishëm. Shqetësimi më i kuptushëm i jetës është larguar dhe është e nesërmja dhe mirëqenia.

Sot ka më shumë arsye se ky vend jo vetëm bëhet, por do ta bëjmë ne që jemi këtu dhe ata që po na ndjekin tani.

Ai zëri i brendshëm që e ka çdo njeri që i thotë ulu kur vjen lodhja, që i thotë ndalo kur e ndjen se po i merret fryma, është një zë që shqiptarët e kanë dhe që në momente të ndryshme merr formën e disave dhe u del përpara cdo kujt.

U ka dalë në formën e Haxhi Qamilit që në moment stresi u tha shqiptarëve që hajdeni në rrugën e shkurtër se është fushë me lule, ku i hodhi në greminë dhe iu desh shumë e shumë vite për tu ngritur.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“25 prilli përcakton fatin e Shqipërisë”/ Pendavinji tregon objektivin e PS në Korçë

Publikuar

-

Nga

“25 prilli përcakton fatin e Shqipërisë”/ Pendavinji tregon objektivin e PS në Korçë

Partia Socialiste ka ndezur motorët për të triumfuar në zgjedhjet e 25 prillit dhe për të “rrëmbyer” mandatin e tretë.

Qarku i Korçës i ka dhënë “dritën jeshile” PS dhe këtë qark mazhoranca e ka betejën më të lehtë.

Ilirjan Pendavinji, i dyti në qarkun e Korçës u shpreh se përfaqëson qytetarët e Bashkisë së Maliqit, ndërsa shtoi se nga ana e qytetarëve është pritur shumë mirë.

Në një intervistë për CNA.al, Pendavinji theksoi se 25 prillit do të jetë një sfidë që përcakton fatin e vendit tonë përtej mandatit të tretë të PS.

Fillimisht do doja të thoja që ndjehem krenar, i vlerësuar dhe i lumtur njëkohësisht, që jam sërisht pjesë e skuadrës të Partisë Socialiste në Qarkun Korçë!

Ndërkaq, në përgjigje të pyetjes tuaj, vlen të sjell në vëmendjen të çdo lexuesi, se ashtu si në mandatin e dytë edhe për këtë mandat unë përfaqësoj qytetarët e bashkisë Maliq. Mes të cilëve gjej çdo ditë jo vetëm mbështetje për mua dhe Partinë Socialiste, por gjej edhe kurajon, energjinë dhe forcën e duhur, për t’ia dalë me sukses sfidës së 25 Prillit, një sfidë e cila përcakton fatin e vendit tonë përtej mandati të tretë të Partisë Socialiste të Shqipërisë”, tha Pendavinji.

Kandidati i PS shtoi më tej në në zonën e Maliqit qeveria ka arritur tu përgjigjet nevojave komunitare, gjë që sipas tij është kthyer në terren të mirë për tu kërkuar votbesimin banorëve.

LEXO EDHE:  Aleati i Ramës shpërthen ndaj Salianjit/O pleh, o fundërrinë, ke ikur për lesh!

LEXO EDHE:  Aleati i Ramës: Kur filloi ngërçi, opozita ia doli të …

Në fakt, për të qenë i vërtetë dhe i sinqertë në territorin e komunitetit që përfaqësoj, qeveria dhe bashkia kanë bërë punë të mira dhe të përditëshme, të gjitha në përgjigje të nevojave komunitare.

Falë të gjithë punëve të realizuara, banorët kanë mundur të adresojnë dhe zgjidhin në kohë problematikat e tyre, duke na sjellë kështu një terren të lehtësuar nga masa e gjerë e problematikave që jemi mësuar të kemi në kohë fushatash elektorale dhe një terren shumë më të favorshëm për të kërkuar sërisht votëbesim”, deklaroi ai.

I pyetur se sa mandate synon PS në qarkun e Korçës, Pendavinji deklaroi se kanë si objektiv maksimal 7 mandate, ndërsa në total mazhoranca aktuale synon të arrijë normalisht 74 mandate dhe si objektiv maksimal 78 mandate.

Ashtu si edhe është bërë publike, objektivi bazë në Qarkun Korçë përkon me 6 mandate dhe objektivi maksimal 7 mandate. Ndërkaq, për sa lidhet me mandatet në total në të gjithë Shqipërinë objektivi bazë është 74 mandate dhe 78 mandate maksimalisht.

Objektivi bazë është i padiskutueshëm për ne, ndërkohë që vazhdojmë punën me shumë përkushtim, për të jetësuar objektivin maksimal si për qarkun Korçë ashtu edhe për realizimin e objektivit maksimal të mandateve në të gjithë Shqipërinë”, u shpreh Ilir Pendavinji në një intervistë për CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama nxjerr gjirokastritët në shi dhe u kërkon votat/ “Na duhet çdo shqiptar për të arritur majën”

Publikuar

-

Nga

Rama nxjerr gjirokastritët në shi dhe u kërkon votat/ “Na duhet çdo shqiptar për të arritur majën”

Kryeministri Edi Rama në vijim të fushatës elektorale, është ndalur pasditen e sotme në Gjirokastër.

Rama u ka kërkuar votat socialistëve, ndërsa reshjet e shiut që po bien aktualisht i krahasoi me votat e 25 prillit.

Na duhet çdo shqiptar për tu ngritur në majë. Ne nuk na gjunjëzojë virusi, tërmeti, nuk ka gjë që mund të na pengojë për të arritur majën.

Sot dielli nuk duket, por i ngjan paralajmërimit për brezhërin te votave të partisë socialiste.

Të këtij shiu paralajmërues, të këtij dielli që kanë mundësi ta bëjnë të ngrohtë çdo shtëpi shqiptari”, tha Rama./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Aleati i Ramës shpërthen ndaj Salianjit/O pleh, o fundërrinë, ke ikur për lesh!

LEXO EDHE:  Intervistë/ Skënder Gjinushi: PSD, jo koalicion me Partinë Socialiste

 

 

 

LEXO TE PLOTE