Connect with Us

Presidenti Meta flet për Saimir Tahirin, dorëheqjen e Visho Ajazit dhe sulmet e Monika Kryemadhit

Aktualitet

Presidenti Meta flet për Saimir Tahirin, dorëheqjen e Visho Ajazit dhe sulmet e Monika Kryemadhit

Publikuar

-

Në një intervistë për Syri.net, që do të transmetohet mbrëmjen e sotme, kreu i shtetit Ilir Meta, ka komentuar edhe dorëheqjen e kreut të SHISH-it, Visho Ajazi.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, gazetari Çim Peka ka zbardhur një pjesë të intervistës së Ilir Metës, ku ai thotë se: “Doreheqja e Ajazit, per mua e papritur. Nje jave me pare e garantova per vazhdimesine dhe mbeshtetjen time. Nuk mbaj dot njeri pa deshire ne funksione. Dekreti per emrin e ri, nuk ka ngut dhe do ta shqyrtoj me qetesi.

Po ashtu ai është shprehur se po shqyrton kërkesën e ish-Presidentit Nishani për të deklasifikuar diskutimet e mbledhjes së Këshillit të Sigurisë dhe fjalës sime si ish-kryetar Kuvendi.

Teksa ka folur për çështjen Tahiri, Meta është shprehur se nuk ka asnjë kontakt me Kryeprokurorin Llalla. “Nuk kam asnjë kontakt me Kryeprokurorin për çështjen Tahiri, po të më kërkojë mbështetje e ka pa rezerva”, – mësohet të ketë thënë Meta.

LEXO EDHE:  Zbulohet “plani i fshehtë”/Pse nuk e pranoi Meta ofertën e Ramës për President

Në këtë intervistë ai ka folur edhe kryetaren aktuale të LSI-së, Monika Kryemadhi, njëherësh bashkëshortja e tij, ku është shprehet se kjo e fundit e shikon sulmin ndaj tij si mundësi për të krijuar profilin e vet politik.“Kryemadhi e shikon sulmin ndaj meje si mundësi për të krijuar profilin e vet si lidere politike. Le të pyes kreun e grupit të LSI se cilat kanë qenë qëndrimet e mia ndaj Ramës për kanabisin”, – ka thënë Meta.

Një tjetër çështje në këtë intervistë është edhe ajo e përgjimeve ndaj tij të ish-kreut të SHISH-it Visho Ajazi ku thotë “ Më ka përgjuar Visho Ajazi? Bisedat me Narin nuk janë sekret…”   Çim Peka shprehet se intervista e plotë do të transmetohet në orën 20:00. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Infektimi i Vasilit me Covid-19/ Kryemadhi: Është si këpucar që nuk rregullon këpucët e veta

LEXO EDHE:  Zbulohet “plani i fshehtë”/Pse nuk e pranoi Meta ofertën e Ramës për President

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  “Provokim i bandës rilindase”/ Meta reagon për heqjen e banderolave të LSI në Fier

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  PS-LSI kancer?!/Rama mesazh Metës/S’ka krenari jashtë koalicionit!

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  PS-LSI kancer?!/Rama mesazh Metës/S’ka krenari jashtë koalicionit!

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Infektimi i Vasilit me Covid-19/ Kryemadhi: Është si këpucar që nuk rregullon këpucët e veta

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE