Connect with Us

Pak aritmetikë me çmimin e blerjes së makinave të SHISH-it

Aktualitet

Pak aritmetikë me çmimin e blerjes së makinave të SHISH-it

Publikuar

-

Nga Gjergj THANASI

Meqenëse kreu i SHISH është i diplomuar për matematikë, ia vlen të bëjmë pak matematikë me tenderin e blerjes së 19 (nëntëmbëdhjetë) copë autoveturave për nevojat e SHISH.

Ky tender u hap, sapo u emërua z. Johan Bendo Drejtor i Shërbimit Informativ Shqiptar.

Vlera e tenderit për 19 autoveturat është  23 750 000 lekë ose rreth  178 000 euro. Në mënyrë të rrumbullakosur i bie rreth 9 000 euro për cdo autoveturë. Me të tillë cmim (pa shpenzime transporti deri në Shqipëri, doganë dhe pa shpenzime targimi automjeti) nuk gjen dot veturë të tipit berlina prodhim europiano perëndimor, madje as edhe prodhim serb, rus, brazilian, meksikan etj. Me të tillë cmim është vështirë të gjesh prodhim europian apo amerikane edhe një veturë tip “hatchback”, madje me shumë vështirësi tip “city car” jo më veturë tip “berlina”. Ja disa shembuj me cmimet e disa autoveturave europiane, japoneze apo edhe jugkoreane gjithnjë tip ”hatchback” ose edhe  “city car”, d.m.th. dukshëm më të vogla se tip “berlina”.

FIAT 5oo filllon nga 13 850 euro për më shumë linku: https://www.alvolante.it/listino_auto/fiat-500

RENAULT TWINGO fillon nga 10 745 stërlina, për më shumë në linkun: https://www.orangeëheels.co.uk/buy-neë/renault-twingo.html

FORD KA PLUS fillon nga 13 700 stërlina për më shumë në linkun: http://www.cavanaghs.com/ëp-content/uploads/2013/12/2017-Ford-Price-List_July.pdf

DACIA LOGAN fillon nga  8 700 euro dhe është realisht një makinë tip “berlina, por me shpejtësi maksimale prej 160 km/orë nuk përmbush kushtet e tenderit! Për më shumë në linkun: https://www.google.al/search?bië=1366&bih=659&ei=pJz3ËaaBMefe6QS59LqACg&q=nuova++dacia+logan+prezzo&oq=nuova++dacia+logan+prezzo&gs

SUZUKI CELERO fillon nga 8990 euro, por nuk përmbush kushtet e tenderit, sepse ka kubaturën 998cm dhe shpejtësi maksimale 155 km/orë, ndërsa tenderi specifikon: minimum 1650 cm dhe shpejtësi jo më pak se 180 km/orë, Për më shumë mund të konsultohet linku: https://www.patentati.it/listini-auto/marca/Suzuki.html

HONDA JAZZ fillon nga 15 250 euro, për më shumë në linkun: https://www.drivek.it/honda/

LEXO EDHE:  Punimet në rrugë/ Trafik i rënduar në Fushë-Krujë, 5 kilometër radha e makinave

GREAT ËALL (VOLEEX C20R), fillon nga 11 390 euor, ndonëse kjo autoveturë prodhim kinez konsiderohet tip “city car” dhe nuk përmbush kushtet e tenderit, sepse e ka cilindratën 1497 cm dhe shpejtësi maksimale vetëm 160 km/orë!

Një nga këto maikna indiane, kineze apo indoneziane po mund të blihen me 9 000 euro copa!!!!!!!!!!!!!!

TATA NANO GenX duke filluar nga 3 000 euro. Ka cmim të shkëlqyer, por nuk përmbush kushtet e tenderit, sepse kubaturën e ka 624 cm dhe shpejtësinë maksimale 140 km/orë!

TATA TIGOR  si edhe TATA NEXON me cmime, që fillojnë nga 7 000 deri në 9 000 euro për dy modelet e mësipërme, që janë prodhime indiane dhe pak a shumë i përmbushin specifikimet e tenderit. Për më shumë ka informacion në linkun: https://www.quattroruote.it/neës/novita/2017/03/09/tata_al_salone_di_ginevra_2017_tigor_nexon_e_la_tamo_racemo.html

LIFAN 520 ( LIFAN Breez) duke filluar nga 8 800 euro prodhim kinez, montohet edhe në Rusi. Përgjithsisht i përmbush kushtet e vëna në tender

Datsun Go Panca duke filluar nga 6 000 euro prodhim indonezian, që përgjithsisht i plotëson ose është shumë afër specifikave të kërkesave të tenderit. Për më shumë në linkun: https://www.datsun.com/datsun-neës/datsun-launches-datsun-go-plus-panca-in-indonesia.html

Në rastin më të mirë SHISH-i ynë do pajiset me LOGAN ose DUSTER prodhim rumun!!! Ky eshte niveli i Hekuran Isait të para 28 viteve, kur filloi ta modernizojë parkun e automjeteve të Policisë Popullore me mikrobuza italianë FIAT 2000, që populli me përkëdheli u vuri nofkë “MORRI”, ndërsa mikrobuzëve të mëdhenj NYSA, prodhim polak, ju vu nofka “IZAURA”! Lum si SHISH-i ynë, që thuajse 30 vite më pas do na modernizohet me “IZAURA” rumune në vend të atyre polake! / CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Punimet në rrugë/ Trafik i rënduar në Fushë-Krujë, 5 kilometër radha e makinave

LEXO EDHE:  Falsifikonte targat e automjeteve/ Pranga shqiptarit në Itali

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Tre makina përfshihen nga flakët në oborrin e një shqiptari

LEXO EDHE:  Drejtësia e re rëndon xhepat e shqiptarëve/ 100 milionë për 3 makina në KLP

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: