Connect with Us

Si i shkatërroi departamentet e PD-së Lulzim Basha dhe këshilltari i tij mizerabël

Aktualitet

Si i shkatërroi departamentet e PD-së Lulzim Basha dhe këshilltari i tij mizerabël

Publikuar

-

/

Prej një viti thuajse të gjithë departamentet në PD kanë dalë jashtë funksionit. Shumë prej tyre u mblodhën vetëm në momentin e formimit dhe në ndonjë rast tjetër sporadik, ndërsa ata që rezistuan u shpartalluan nga vetë Lulzim Basha.

Si ndodhi?

Gati një vit më parë Lulzim Basha, mori në krye të koordinimit dhe strategjive të PD-së, Neritan Sejaminin, një personazh jo i panjohur për opinionin publik i cili prej shumë kohësh kishte bashkëpunuar me Gjergj Bojaxhiun dhe kandidimin e këtij të fundit si kryetar Bashkie në Tiranën, nën siglën “Ne Tirana”.

Emërimi i Sejaminit solli disa lëvizje dhe ndryshime thelbësore në PD. Ai propozoi ndryshime në strategji. Basha pranoi dhe vendosi të mos kishte më denoncime nga foltorja e selisë blu, por në mënyrë informale, materialet që mblidheshin t’i servireshin medias.

Sejamini, ishte njeriu kyç që për gati 9 muaj, deri pas zgjedhjeve të 25 qershorit, në duart e të cilit kalonte çdo fjalim për çdo dalje publike dhe çdo strategji politike e Lulzim Bashës, i cili më shumë se gjithçka tjetër besonte dhe dëgjonte Neritanin dhe jo bashkëpunëtorët e tij të ngushtë, Edi Lesi i Zyrës së Shtypit dhe Jorida Tabaku, u mënjanuan. Sejamini mori në dorë gjithçka kishte të bënte me komunikimin. Basha urdhëroi që çdo gjë të kalonte prej tij.

Këtu fillon historia e shpartallimit të atyre departamenteve që kishin ngelur aktiv, apo dhe përplasjeve më të forta brenda PD-së, të cilat nuk filluan vetëm për shkak të këshilltarit që kishte për krah Basha, por edhe për shkak të orientimeve që vinin nga familjarët e Bashës dhe të deleguarve të kunatit dhe bashkëshortes së tij pranë PD-së.

LEXO EDHE:  Lezhë, numërohen 11 kuti/ PD-PS ndjekin njëra-tjetrën, LSI dobët

Strategjia e zgjedhur nga Sejamini, bëri që departamentet të mos mblidheshin më, të mos përpunonin materiale, të mos kishte më dalje publike të drejtuesve apo personaliteteve të tjera të këtyre departamenteve. Debate të forta u zhvilluan gjatë kohës së çadrës, ku këshilltari i Bashës dhe të deleguarit e familjes, përjashtonin departamentet nga dalja në çadër dhe artikulimi i çështjeve që ata kishin konstatuar. Koha e çadrës ishte edhe koha e betejës së Sejaminit dhe të njerëzve të familjes së Bashës me drejtuesit e departamenteve dhe strukturat e PD-së.

Më pas gjithçka u mësua pas bërjes publike të listës së kandidatëve të Lulzim Bashës, u mësua fakti se Basha nuk i donte drejtuesit e departamenteve megjithëse një pjesë të madhe i kishte vendosur vetë. Ai i përjashtoi nga lista, nuk i përfilli gjatë kohës së çadrës por i vendosur vazhdoi rrugën i orientuar nga këshilltarët dhe familjarët e tij.

Sa me vlerë dhe peshë ishte strategjia e përjashtimit të departamenteve nga denoncimet publike, e përjashtimit nga listat e kandidatëve të drejtuesve të këtyre departamenteve, këto dhanë jo pak efekt në rezultatin e 25 qershorit e cila ishte “Dita e Gjykimit” për Lulzim Bashën.

Strategjia e ndjekur ishte shpartallimi i departamenteve, heqja nga listat e çdo zëri kritik dhe me peshë përballë Bashës, Kjo vetëm e vetëm për të ngritur lart figurën e kreut të PD-së, e cila pas zgjedhjeve doli me e rrënuar se kurrë. Pasojat dihen.

Shkaktarë janë Lulzim Basha dhe një nga këshilltarët e tij mizerabël Neritan Sejamini. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Erdogan mbërrin në Rinas/ Pritet nga kryeministri Rama

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Aeroportin e Rinasit, ku është pritur me ceremoni zyrtare nga kryeministri Edi Rama.

Kujtojmë këtu se Erdogan do të qëndrojë për më shumë se 13 orë në vendin tonë.

Kjo vizitë ka bërë që institucionet tona të marrin masa shumë të rrepta sigurie. Eskortimi i presidentit Erdogan dhe siguria e tij nesër do të bëhet nga Garda e Republikës dhe RENEA.

LEXO EDHE:  A do shkojne te zgjedhurit e PD ne takimin e Rames

LEXO EDHE:  Nga molotovi në saze dhe valle/ Basha i fal Ramës 61 bashkiNdërkohë që nga Ankaraja kanë mbërritur dje efektivë të Gardës turke e gjithashtu edhe shërbimet sekrete nga ky vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama mesazh vendeve të Ballkanit Perëndimor/”Refuzoni çdo thirrje që s’lidhet me anëtarësimin në BE”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje liderëve të Ballkanit Perëndimor të refuzojnë çdo thirrje që nuk ka të bëjë me anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Në një intervistë për  Financial Times, Rama është shprehur se Shqipëria nuk do të heqë dorë kurrë nga Europa dhe Bashkimi Europian.

Rama i ka konsideruar të papërshtatshme flirtimin e Rusisë, Kinës dhe me rajonin, “Të tjerët mund të sjellin para, investime, ndoshta edhe havjar, por ata nuk do të jenë në gjendje t’ju sjellin atë që ju nevojitet për të ndërtuar një vend të lirë pune,”  ka thënë Rama

LEXO EDHE:  Betejë në kampin opozitar/ Lufta për KLSH-në, “minë me sahat”

LEXO EDHE:  Betejë në kampin opozitar/ Lufta për KLSH-në, “minë me sahat”

Sipas Ramës, BE ende nuk është “shëruar” nga kriza e refugjatëve në vitin 2015.

 “Shqiptarët kanë zhgënjimet e tyre me Brukselin, por kjo nuk e ndryshon besimin se ne duhet të jemi atje. Ne kemi treguar të gjitha historitë tona të mëparshme të dashurisë dhe martesat. Ne po kërkojmë një martesë të re, jo për një martesë të vjetër. Por sigurisht, kjo lloj martese është e vështirë”,” është shprehur Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Klodian Zoto në kërkim/ Tentakulat e inceneratorëve nuk ndalen, marrin të tjera miliona nga shqiptarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Historia e koncesionit të inceneratorëve në Shqipëri, duket se është një skandal që vijon të thellohet.

Një koncesion për të cilin ka pasur akuza të shumta, investigime, ndërsa tashmë është vënë në pranga edhe një ish-ministër.

Koncesioni i inceneratorëve, fillon në Elbasan me një kontratë 22 milion euro, shkon më pas në Fier me 28 milionë euro, dhe shton oreksin në Tiranë me një kontratë fillestare 128 milionë euro.

Në lidhje me inceneratorin e Elbasanit, i cili nga qeveria shqiptare është quajtur “histori suksesi”, ka pasur një hetim nga SPAK, pas të cilit është arrestuar ish-ministri i Mjedisit, Lefter Koka si dhe janë shpallur në kërkim Stela Gugallja dhe Klodian Zoto.

Por, kush është Klodian Zoto?

Kompania kryesore e piramidës së koncesioneve për inceneratorët, është Integreted Technology Services, ITS.

Është kjo kompani, e cila në faqen e saj zyrtare tregon qartë atë që ka raportuar CNA.al dhe mediat e tjera.

Pra, se pas konçesionit të inceneratorëve në Shqipëri, qëndron një person. Dhe ai është pikërisht Klodian Zoto.

Ky i fundit, ashtu sikurse shikohet edhe në ekstraktin zyrtar, Klodian Zoto zotëron 100% të kapitalit të kompanisë ITS (Integreted Technology Services).

Por, kush mendon se ITS e Klodian Zotos është ndalur vetëm në Fier, Elbasan dhe Tiranë, e ka shumë gabim.

Ashtu sikurse shikohet në faqen zyrtare të ITS, është po kjo kompani që ka marrë edhe landfillin e Vlorës.

Në faqen zyrtare të ITS thuhet se “Kontrata është nënshkruar me “Bashkinë e Vlorës” si Autoritet Kontraktues në 27 Prill 2020.”  Dhe vlera është 9,801,624.04 euro.

LEXO EDHE:  Nga molotovi në saze dhe valle/ Basha i fal Ramës 61 bashki

LEXO EDHE:  A do shkojne te zgjedhurit e PD ne takimin e Rames

Pra, Klodian Zoto, një person i shpallur në kërkim, është personi kryesor që qëndron në majën e piramidës së kompanive që kanë marrë koncesionin e inceneratorëve në Shqipëri.

Për më tepër, përtej atyre që është raportuar nga CNA.al, në lidhje me inceneratorin e Fierit, Elbassanit, Tiranës, apo edhe “ tentakulat” e tyre tek ujësjellësit, Klodian Zoto ka marrë edhe landfillin e Vlorës.ITS është një kompani e regjistruar në QKB, në 02/11/2010, dhe pas vitit 2014 ka filluar të marrë koncesione nga qeveria shqiptare, në fushën e trajtimit të mbetjeve dhe jo vetëm.

Kujtojmë këtu se CNA.al me dokumente ekskluzive ka treguar qartazi zinxhirin e kompanive, në Elbasan, në Fier dhe në Tiranë, të cilën mund  ta lexoni këtu, ndërsa ato tashmë pranohen publikisht edhe në faqen zyrtare të ITS.

Pra, janë para që i marrin nga shqiptarët dhe i fusin nga një xhep në një tjetër./CNA.al

Tentakulat e inceneratorëve edhe tek ujësjellësit/ Provat, këmbanë alarmi për SPAK

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali i inceneratorëve/ Miliona për Stela Gugallen dhe Klodian Zoton

LEXO TE PLOTE