Connect with Us

Sa kalori digjni për 25 minuta aktivitet seksual, ja me sa kilometra vrap është e barabartë

Life Style

Sa kalori digjni për 25 minuta aktivitet seksual, ja me sa kilometra vrap është e barabartë

Publikuar

-

Për disa njerëz, djersitja në palestër nuk është mënyra më e mirë për të kaluar një të premte mbrëma. Por ndryshe nga se kemi menduar deri tani, stërvitja fizike nuk ka pse të jetë “torturë e mirëfilltë” për të arritur rezultatet që duam.

Aktiviteti seksual është po aq efektiv sa ushtrimet në djegien e kalorive dhe kjo është e provuar shkencërisht. Por sa kalori mund të digjni gjatë seksit?
Një studim nga Universiteti i Montrealit zbuloi se burrat djegin 101 kalori për 25 minuta aktivitet seksual ndërsa femrat 69 kalori. Kjo është rreth gjysma e numrit të kalorive që do të digjnit pot ë vraponit 1.6 kilometra.

Aktiviteti seksual potencialisht mund të konsiderohet si një “ushtrim” domethënës dhe sipas ekspertëve meshkujt nuk djegin më shumë kalori sepse janë më aktivë, por për shkak të peshës së tyre trupore.Duke qenë se ata peshojnë më shumë se gratë, për të njëjtin ushtrim ata kërkojnë më shumë energji e për pasojë djegin më shumë kalori, pra jo se bëjnë ndonjë gjë më shumë sesa femrat.

LEXO EDHE:  VIDEO-Në prag të 40-vjetorit/ Kim Kardashian realizon fotot më seksi të mundshme

Por, para se të filloni të ushtroheni, ndoshta do t’ju duhet të dini që dhe për gjashtë minuta “ushtrime” mund të digjni 21 kalori.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Shpërthen” xhelozia/ Antonela nuk përmbahet ndaj Sindit

Publikuar

-

Nga

Së fundmi programit të Përputhen i është rikthyer konkurenti I cili ishte pezulluar për pak kohë Atdheu.

Ardhja e tij ka ngjalkur xhelozi te shumë konkurentë. Një ndër to ka qene edhe Sindi e cila më përpara ka shprehur një pëlqim ndaj tij.

Gjatë një debate të bërë ditën e sotme Sindi i ka thënë Antonelës se po  e ndjen konkurencën për Atdheun.

“Konkurencën, je sa kjo taka ime shpirt”, i përgjigjet Antonela me ironi dhe qesh.

LEXO EDHE:  Marina seksi në të kuqe (Foto)

LEXO EDHE:  “Përvëluese” si Tammy Hembrow/ Kjo është modelja që po “pushton” Instagramin

Kjo deklaratë ka irritur si Sindin ashtu edhe opinionistin e këtij emisioni, Arjan Konomin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

I mbulon fytyrën me një emoji/ Shqipes nuk i del e keqja me Mevlanin

Publikuar

-

Nga

Shqipe Hysenaj është një nga ish-konkurrentet e Përputhen e cila komentohet shpeshherë në mediat rozë.  Gjatë kohës që ishte pjesë e emisionit ajo bëri disa takime me Mevlanin dhe dukej sikur gjithçka  mes tyre po shkonte mirë.

Pasi Shqipja u largua nga programi u bë pjesë e klipit të Mevlanit, por pas disa kohësh ajo u shpreh se ky i fundit nuk i ka dhënë lekët që i kishte borxh.

Mesa duket Shqipes akoma nuk i ka dalë e keqja me konkurrentin. Në Instgram ajo ka shpërndarë  një foto për të lajmëruar giveaway-n e Ledianës dhe Mevlanit, por Shqipja ka preferuar që fytyrën e këtij të fundit ta mbulojë me një emoji.  Edhe pse ky giveaway është i të dyve Shqipja ka bërë tag vetëm Ledianën.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Të presim në Rusi”/ Modelja seksi i bën ftesën reperit shqiptar

Publikuar

-

Nga

“Të presim në Rusi”/ Modelja seksi i bën ftesën reperit shqiptar

Modelja e njohur ruse, Ariana Lirey ka publikuar në rrjetin e saj social një video ku shfaqet duke dëgjuar këngën e Don Xhonit “Freestyle” ose siç njihet ndryshe “Make a pose”.

Bukuroshja krahas videos shkruan se po e pret Don Xhonin në Rusi duke e quajtur me përkëdheli “bebi”.

“Të presim në Rusi bebi”, shkruan Ariana.

Don Xhoni e ka ripostuar videon duke e falenderuar madje duke i dërguar dhe një emoji zemër.

LEXO EDHE:  Foto/Jennifer Lopez seksi dhe sportive në rrugët e Miamit

LEXO EDHE:  Fikson meshkujt me format e saj/ Njihuni me modelen më të nxehtë të momentit

Kujtojmë se Freestyle i Don Xhonit u bë viral menjëherë dhe shumë personazhe të njohur kanë publikuar video të ndryshme në Tik tok me këngën e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE