Connect with Us

Ekskluzive-Imami flet për analizën në PD/ Nuk mund ta bëjnë deputetët e marrë nga rruga dhe ata që blenë mandatet

Aktualitet

Ekskluzive-Imami flet për analizën në PD/ Nuk mund ta bëjnë deputetët e marrë nga rruga dhe ata që blenë mandatet

Publikuar

-

Ish-themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami, ka komentuar analizën e humbjes së zgjedhjeve, e cila ka filluar pas rizgjedhjes së Bashës në krye të PD, analizë që sipas tij është e pakuptimtë. Kjo sepse analiza duhej të bëhej në kohën e zgjedhjes së kryetarit, e jo tani për t’i lënë faturën bazës së PD-së. Për Imamin analiza dhe vetë stimulimi i saj nga Basha, në këtë kohë po ndihmon në bashkimin e PD-së, përkundrazi analiza po bëhet nga deputetë të marrë nga rruga dhe ata që kanë blerë mandatet, për tu lënë kostot drejtuesve të seksioneve.

Imami i pyetur për mbledhjen e kryesisë qëndrimin e tij në atë mbledhje dhe sot tha:“Në mbledhjen e kryesisë u tha se na kishte mbledhur për të na këshilluar nëse duhej bërë ose jo normalisht analiza. Për tu vendosur si një çështje primare, çështjen e bashkimit me partinë.

Lidhur me kërkesën e parë, sepse mbledhja nuk ishte për të marrë vendim ishte thjeshtë këshilluese, pavarësisht se më mbrapa u tha se ishte për të marrë vendim, ishte një gjë e pavërtetë kjo.

Në lidhje me çështjen e parë i kam thënë sikurse është dhe në regjistrimet që i ka pasur media, analiza ka marrë fund qëkurse kryetari i partisë është zgjedhur pa bërë analizë.
I kam thënë ke dhënë llogari, por pa kundërshtarë dhe kjo nuk është llogari. Sa i përket çështjes së dytë, pra çështjes së bashkimit, i kam thënë që para 6 muajsh nuk kemi pasur përçarje, sot kemi përëarje nuk kemi bashkim, kush e ka bërë përçarjen ta ndreqi.”

Më tej duke folur analizën që po zhvillohet në PD si pjesë e një procesi bashkimi apo nxjerrje të përgjegjësive reale për humbjen dhe ndarjen e PD Imami theksoi: “Pavarësisht se ka dërguar një analizë, ajo është pa kuptim, sepse kë do shkarkojë analiza, kush do mbajë përgjegjësi për zgjedhjet kryetarët e seksioneve apo deputetët që u morën nga rruga apo ata që kanë paguar për të bërë atë punë.” /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Publikuar

-

Nga

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë gati 4000 të rinj dhe burra nga Kosova.

Kjo ngjarje tragjike vazhdimisht kujtohet nga shqiptarët në Mal të Zi, kurse këto ditë doli nga shtypi libri i studiuesit Nail Draga “Masakra e Tivarit, gjenocid kundër shqiptarëve”.

Masakra e Tivarit është tragjedia më e madhe e regjimit komunist që u realizua me pabesi ndaj të rinjve kosovarë. Ky mobilizim tragjik i çoi drejt vdekjes rreth 4000 persona, të cilët besohet se u vranë në qytetin e Tivarit nga forcat e ushtrisë jugosllave.

Studiuesi Nail Draga vlerëson se kjo ngjarje ishte një strategji për të spastruar shqiptarët nga Kosova dhe për të instaluar pushtetin ushtarak atje.

Masakra e Tivarit i 1 prillit 1945 është një rast i veçantë që dëshmon për një veprim strategjik të pushtetit ushtarak dhe politik të Jugosllavisë së asaj kohe dhe animoziteti i tyre ndaj shqiptarëve për arsye se nuk mund të arsyetohet me asnjë akt një veprim i tillë gjenocidal kundër shqiptarëve pasi në atë kohë nuk ka pasur operacione ushtarake në këtë vend. Andaj qytetarët nga Kosova, të cilët në një mënyrë janë marrë peng gjoja se do të luftohet armiku në pjesën veri-perëndimore të ish-Jugosllavisë. Kjo ishte një strategji perfide e tyre për ti spastruar shqiptarët nga Kosova dhe për të realizuar vendosjen e pushtetit ushtarak të Serbisë në Kosovë”, thotë zoti Draga.

Në përkujtim të kësaj ngjarjeje tragjike, këto ditë doli nga shtypi libri “Masakra e Tivarit, gjenocid kundër shqiptarëve” i përgatitur nga studiuesi Nail Draga, i cili ofron të dhëna me interes për lexuesin shqiptar.

Ky botim ofron të dhëna me interes dhe nga ana tjetër paraqet edhe përgjegjësinë e shtetit shqiptar lidhje me këtë ngjarje tragjike, përgjegjësi që shteti shqiptar asnjë herë nuk e ka trajtuar në mënyrë serioze dhe shkencore për arsye se ata ishin bashkëfajtorë dhe bashkëpërgjegjës për këtë masakër kundër shqiptarëve. Unë mendoj se në të ardhmen duhet të bëhen hulumtime në arkivat të ndryshme dhe sigurisht në arkivin ushtarak të ish- Jugosllavisë, por edhe në mjedise tjera për të gjetur materiale të mjaftueshme për këtë çështje”, shtoi zoti Draga.

LEXO EDHE:  Nga Elvi FUNDO/Një përgjigje Nebil Çikës-Problemi nuk është Dritan Hila

LEXO EDHE:  Marrëveshja për detin/ “Rama dhe Bushati, firmosën zgjerimin e Greqisë”

Studiuesi Draga po ashtu vë në dukje se për Masakrën e Tivarit arkivat e shtetit në Beograd dhe Podgoricë janë të mbyllura. Megjithatë ai beson se Kosova, si shtet i pavarur, do të angazhohet në ndriçimin e kësaj ngjarjeje tragjike.

Deri më tani në opinionin e Malit të Zi nuk ka të dhëna për këtë çështje, ndërkohë që arkivat janë të mbyllura për arsye se nuk do të pranojnë se kanë kryer krime. Sidoqoftë krimet mbesin krime dhe ato duhet të publikohen dhe duhet të zbardhën dhe të njihen opinione me ato të dhëna. Unë mendoj se në rrethana të reja kur Kosova është shtet i pavarur u takon atyre që të angazhohen drejtpërsëdrejti me qeverinë në Mal të Zi që në vendin e krimit të vendoset një pllakë përkujtimore ose të ndërtohet një memorial në kujtim të viktimave të kësaj masakre”, tha zoti Draga.

Zoti Draga thotë se vrasjet e djemve dhe burrave kosovarë u realizuan nga pjesëtarët e Brigadës së Dhjetë Malazeze. Të vrarët, sipas tij, nuk janë varrosur, por janë dërguar në vende të ndryshme për të humbur gjurmët e krimit, ku edhe sot varret mungojnë./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Gaz lotsjellës ndaj protestuesve pro-palestinezëve në Paris

Publikuar

-

Nga

Gaz lotsjellës ndaj protestuesve pro-palestinezëve në Paris

Policia franceze përdori gaz lotësjellës për të shpërndarë turmat e vogla të demonstruesve në Paris të shtunën të cilët dolën për të mbështetur palestinezët në Rripin e Gazës, duke sfiduar ndalimin e protestës.

Shefi i policisë së Parisit Didier Lallement kishte urdhëruar dyqanet pranë pikës fillestare të marshimit të planifikuar në një lagje në veri të kryeqytetit pasi një gjykatë administrative konfirmoi ndalimin e protestës.

Autoritetet përmendën një protestë të ndaluar pro-palestineze të korrikut 2014 kundër një ofensive izraelite në Gaza që degjeneroi në dhunë dhe përleshje me policinë për të justifikuar urdhrin kundër marshimit të së shtunës.

LEXO EDHE:  Nga Elvi FUNDO/Një përgjigje Nebil Çikës-Problemi nuk është Dritan Hila

LEXO EDHE:  Basha drejt mbylljes së listave/ Rikandidojnë shumica e emrave të 2017, ja 45 fituesit në qarqe

Protestat u lejuan në shumë qytete të tjera, duke përfshirë Lille në veri deri në Marsejë. Përshkallëzimi i konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit ka rritur vigjilencën e autoriteteve franceze, nga frika se konflikti mund të zhvillohet edhe në Francë në formën e protestave të dhunshme, siç ka ndodhur në vitet e kaluara.VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk duam t’i lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Publikuar

-

Nga

‘Nuk duam ti lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, dhjetëra anëtarë të Kryesisë, Këshillit Kombëtar dhe themelues të PD-së kanë kërkuar njëzëri dorëheqjen e Lulzim Basha nga posti i kryetarit.

Megjithatë, nga Basha nuk ka pasur asnjë reflektim, ndërsa kryetari vijon me propagandën e tij se beteja sapo ka filluar.

Pas dorëheqjes së sekretarit organizativ Sahit Dollapi, demokratët kanë filluar të braktisin Bashën njëri pas tjetrit.

CNA.al mëson se në grupin e Whatsapp-it të Këshillit Kombëtar të PD, ku shpërndahet propaganda e SHQUP-it, anëtarët kanë filluar të largohen njëri pas tjetrit.

LEXO EDHE:  Nga Elvi FUNDO/Një përgjigje Nebil Çikës-Problemi nuk është Dritan Hila

LEXO EDHE:  Marrëveshja për detin/ “Rama dhe Bushati, firmosën zgjerimin e Greqisë”

Mësohet se nga grupi është larguar jo vetëm Sahit Dollapi, por edhe anëtari i Këshillit Kombëtar Darien Xhindoli, i cili ka qenë kandidat për bashkinë e Lushnjes.

Ky largim i demokratëve vjen vetëm një ditë para se Basha të mbledhë Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar ku do të analizohet rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit  në çdo qark.

Kjo tregon edhe një herë se varka e Lulit tashmë është në mbytje e sipër dhe koha do tregojë që do e braktisin të gjithë një nga një./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE