Connect with Us

Rezultatet e zgjedhjeve vendore ne Kosove

Aktualitet

Rezultatet e zgjedhjeve vendore ne Kosove

Publikuar

-

Në të gjithë territorin e Kosovës janë mbyllur të gjitha vendvotimet.Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka tha se dalja e votuesve në zgjedhje është 812 mijë e 157 votues apo 43.82 përqind të votuesve duke mos i përfshirë natyrisht edhe votat me kusht, të cilat do të numërohen në fund.

Në linkun e  Komisionit Qendror të Zgjedhjeve  mund t`i shihni rezultatat për të gjitha Komunat e Kosovës të cilat po publikohen kohë pas kohe.

https://results.kqz-ks.org/Results.aspx?RaceID=1&UnitID=1&IsPS=0&Turnout=2&LangID=2

AAK prin në Gjakovë

Nga 25.00 për qind të votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja në Gjakovë, prin kandidati për kryetar të komunës nga radhët e AAK-së Ardian Gjini me 40.63 për qind, pasuar nga Mimoza Kusari nga Alternativa 30.71 për qind, Driton Çaushi i Lëvizjes Vetëvendosje me 13.45, Ramadan Hoti PDK 7.37 për qind.

Bekim Ermeni LDK ka 3.46, Fazli Hoxha i Nisma për Kosovën 3.13 për qind, Edmond Dushi AKR 1.25 për qind.

Pejë: Nga 17.42 % të votave të numëruara prin Gazmend Muhaxheri

Nga 17.42 për qind të votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja në Pejë, prin kandidati për kryetar të komunës nga radhët e LDK-së Gazmend Muhaxheri me 49.41 për qind, pasuar nga Fatmir Gashi i AAK-së 31.17 për qind, Sabiha Shala e PDK-së me 10.59, Bashkim Nurboja Lëvizja Vetëvendosje me 6.63 për qind.

Kandidatët tjerë kanë më pak se një për qind të votave./KosovaPress/

LEXO EDHE:  Basha në Kuvendin e PD/ Çdokush do të ketë rrugën e hapur drejt majave të politikës

Prizren: Nga 15.07 % të votave të numëruara prin Shaqir Totaj i PDK-së

Nga 15.07 për qind të votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja në Prizren, prin kandidati për kryetar të komunës nga radhët e PDK-së Shaqir Totaj me 34 për qind, pasuar nga Hatim Baxhaku i LDK-së 18.39 për qind, Mytaher Haskuka i Lëvizjes Vetëvendosje 16.03, Emilia Rexhepi i Nova Demokratska Stranka 10.19 për qind, Lulzim Kabashi i AAK-së me 10.05 për qind.

Zafir Berisha i Nismës për Kosovën ka 6.10 për qind, Sencar Karamuço KDTP ka 3.72 për qind, derisa kandidatët tjerë kanë më pak se një për qind të votave./KosovaPress/

Nga rreth 5 për qind të votave të numëruara në Prishtinë prin Shpend Ahmeti

Nga 4.66 për qind të votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja, në Prishtinë prin kandidati për kryetar komune nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Shpend Ahmeti me 41.66 për qind, pasuar nga Arban Abrashi i LDK-së 35.43 për qind, Lirak Çelaj i PDK-së është i treti me 8.05 për qind, Selim Pacolli i AKR-së 7.99, Arbër Vllahiu i AAK-së me 3.40 për qind.

Kandidatët tjerë kanë më pak se një për qind

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tërheqjet masive në PD e Korçës/ Harxhi del me reagimin e fortë: Alarmi i fundit për Bashën

Publikuar

-

Nga

Tërheqjet masive në PD e Korçës/ Harxhi del me reagimin e fortë: Alarm i fundit për Bashën

Tërheqje masive kanë ndodhur në degën lokale të PD-së në Korçës, ku rreth 13 zyrtarë kanë dhënë dorëheqjen nga funksionet e tyre.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe Edith Harxhi e cila e cilëson si sinjalin e fundit të alarmit për situatën në të cilën ndodhet sot PD-ja.

Sipas saj pakënaqësia dhe dorëheqja masive e disa prej anëtarëve të kryesisë së degës Korçë,  tregon edhe një herë se PD-ja është kapur në çdo segment të saj dhe se anëtarët e saj nuk munden më të bëhen pjesë e lojrave të kryetarit në detyrë Basha.

Harxhi shton se situata paraqitet po aq dramatike me dorëheqje edhe në degë të tjera si Durrësi, Fieri, Shkodra, Saranda dhe të tjera.

Reagimi i plote

Raporti përfundimtari OSBE-ODHIR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri ishte një përsëritje e Raportit paraprak. Pra, zgjedhjet kanë përfunduar dhe në shtator Edi Rama dhe qeveria e tij do të qeverisin përsëri keq e më keq vendin. Ndërsa opozita do të vazhdojë të paguajë haraçin e daljes nga parlamenti dhe mosfutjes në zgjedhjet vendore të vitit 2019, duke fajësuar përsëri shumicën dhe jo veten për mosmbajtjen e premtimeve për një aksion të fortë opozitar dhe për dhënien e garancive për mbrojtjen e votës që qytetarëve shqiptarë. Raporti flet qartë mbi përdorimin e burimeve të administratës qëndrore dhe vendore nga ana e shumicës. Por Kryetari në detyrë nuk merr përgjegjësinë e vendimeve për largimin nga parlamenti dhe për dorëzimin e të gjitha pushteteve Edi Ramës. Po si mund të kërkohen zgjedhje të rregullta, të lira dhe të barabarta në vend, kur këto nuk garantohen në zgjedhjet e brendëshme për Kryetar në Partinë anti-komuniste, partinë kryesore të opozitës? Partia Demokratike nuk është më demokratike dhe e lirë, dhe kryetari në detyrë, i dalë me votat e vetëm 30% të anëtarësisë, pasi përjashtoi rreth 30 mijë demokratë nga e drejta për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur nuk mban përgjegjegjësi për shtëpinë e tij.

Ajo çfarë është më shqetësuese sot është pozicioni ku ka rënë Partia Demokratike. Ajo vazhdon dhe tkurret përditë në një moment kaq kritik për vendin. Kryetari në detyrë, në konferencën e tij për shtyp anashkalon faktin që PD-ja po zien dhe po largohen demokratët e mbetur në detyrë dhe që kanë qenë në vijën e parë të sulmit në të gjitha protestat dhe aksionet opozitare, pavarësisht vaktësisë së tyre.

Dorëheqja e 14 anëtarëve të PD-së në Korçë me në krye Sekretarin e Përgjithshëm Devi Osmani dhe ish Kryetarin e PD-së në Korçë Andrea Mano, janë sinjali i fundit i alarmit për situatën në të cilën ndodhet sot PD-ja. Pakënaqësia dhe dorëheqja masive e disa prej anëtarëve të kryesisë së degës Korçë, disa prej të cilëve qëndrestarë që prej vitit 1991, tregon edhe një herë se PD-ja është kapur në çdo segment të saj dhe se anëtarët e saj nuk munden më të bëhen pjesë e lojrave të kryetarit në detyrë Basha. Të atij kryetari, i cili vetëm një vit më parë u kish premtuar demokratëve të Korçës se do të kandidonte në listat e deputetëve të Korçës vetëm të zgjedhurit e tyre dhe jo ata të përcjellë me urdhër politik nga Tirana. Ndodhi e kundërta dhe nuk është çudi, sepse Kryetari në detyrë kudo premton, por ka problem me mbajtjen e premtimit. Ҫfarë aksioni opozitar do të bëjë ky kryetar në detyrë në shtator për mbrojtjen e votes, kur nuk do ketë më mbështetjen e demokratëve më të përkushtuar?

LEXO EDHE:  Jeton e vishet si i moshuar/ Kush është 20-vjeçari kosovar

LEXO EDHE:  Video-“Hajvan, psikopat”/ Degradon debati në Kuvend

Në Korçë PD-ja ka pasur në zgjedhjet e 25 prillit 3000 antarë aktivë. Ndërkohë në zgjedhjet për Kryetar Partie në 13 qershor, në listat e përgatitura nga Tirana ishin vetëm 2000 anëtarë, nga të cilët votuan vetëm 630 anëtarë. Pjesa tjetër nuk u la të votojë, sepse gjoja nuk kishin dokument identifikimi si anëtarë të PD-së. Rasti i degës së Korçës, një nga më të vjetrat dhe më të mëdhatë të Shqipërisë është flagrant, por jo i vetëm. Përgëzoj demokratët e Korçës për vendimin e tyre të përgjegjshëm. Ka qenë dhe mbetet bindja ime dhe e kam shprehur publikisht se ndryshimi do të vijë nga Korça. Situata paraqitet po aq dramatike me dorëheqje edhe në degë të tjera si Durrësi, Fieri, Shkodra, Saranda dhe të tjera. Tirana është rast i veçantë, sepse që prej vitit 2014 kryetari në detyrë Basha e ka shuar degën më të madhe të gjithë Shqipërisë, Tiranën. Tirana nuk ka degë të veçantë, dhe afërsisht 900 mijë banorë dhe afërsisht 200 mijë demokratë i komandon “lideri suprem” i opozitës nga selia qëndrore e kapur prej tij.

Kjo është situata aktuale në vend! Në Shqipëri, ku korrupsioni është një me shtetin dhe kur opozita është bërë një me shumicën qeverisëse, shqiptarët janë në rrugë të madhe. Opozita është shterur dhe bjerrur dhe është reduktuar vetëm në disa numra në parlamentin e ardhshëm. Prandaj vendi ka nevojë urgjente për një opozitë të fortë, për një PD të madhe dhe të bashkuar, për një forcë opozitare që thërret një aksion politik disa dimensional. Duke filluar nga fitimi i besimit të popullit opozitar, që përbën shumicën sot për karshi një qeverie të korruptuar dhe një opozite të kapur. Ngritja e vetëdijes dhe besimit të popullit opozitar është parësore në këtë rast. Nuk është e thënë të jesh në forume të Partisë për të bërë opozitën. Ajo do të ringrihet e fuqishme dhe tejet e vendosur dhe e përkushtuar jashtë kulisave të tenderave abuzivë të qeverisë dhe opozitës të kapur nga kryetari në detyrë. Pa ringritjen e opozitës nuk do të ketë çlirim nga e keqja aktuale!

LEXO TE PLOTE

Sociale

Lëkundje tërmeti në vend/ Ja ku ishte epiqendra

Publikuar

-

Nga

Lëkundje tërmeti në vend, ja ku ishte epiqendra

Lëkundje tërmeti janë regjistruar pak minuta më parë në vendin tonë.

Sipas të dhënave të para nga Instituti sizmiologjik, lëkundjet kanë qenë 4.5 të shkallës rigter.

Epiqendra në Adriatik, pranë Lezhës.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qasja e opozitës ndaj raportit të ODHIR/ Nishani: Ka notuar në një pellg oportunizmi me veten e saj

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti Bujar Nishani e cilëson oportuniste qasjen e opozitës ndaj raportit përfundmtar të OSBE ODHIR mbi zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin Përballë të gazetarit Lutfi Dervishi Nishani tha se opozita ka notuar në një pellg oportunizmi me veten e saj për qëllime të brendshme politike.

“Shikoj nota të oportunizmit. Ka qëne më i ashpër raporti paraprak i OSBE ODHIR. Prandaj them oportunizëm nga ana e opozitës sepse opozita sot nuk mund të dalë dhe të dramatizojë një proces ku ka kontributin e saj si përgjegjshmëri dhe përgjegjësi. Duke parë që raporti paraprak ishte një raport më i ashpër në gjykimin tim, raporti përfundimtar nuk e ka atë tonalitet dhe atë ngjyrim aq të ashpër sa e kishte parapraku tregon që opozita ka notuar në një pellg oportunizmi me veten e saj për qëllime të brendshme politike dhe aspak parimore.“- theksoi Nishani në Përballë.

LEXO TE PLOTE