Connect with Us

Galdini: Me Front apo pa Front, Edi Rama duhet të shkojë në demont…

Aktualitet

Galdini: Me Front apo pa Front, Edi Rama duhet të shkojë në demont…

Publikuar

-

Pas bashkimit të Frontit Opozitar për të rrëzuar qeverinë e cila është përfolur ditët e fundit si e përfshirë në çështjet e drogës dhe krimit, pjesë e bashkimit është gjendur dhe Arian Galdini.

“Edhe pse isha i paftuar, dje iu bashkova me vullnetin tim Frontit Opozitar. Dikush ma kishte hequr, fshire, ngatërruar apo harruar emrin, por kjo nuk më pengoi e as kompleksoi që të shkoja atje.

Shkova sepse kam qenë, jam e do të mbetem kundër marrëveshjes së 17 – 18 majit e kundër çdo ujdie e pakti me konsensus negativ të udhëheqësive politike shqiptare.

Si aktivist civil kam qenë ngahera nxitës, kërkues dhe inkurajues i çdo bashkëpunimi politik transparent, të hapur, publik, qëllim-mbarë që bëhet për të mirën e përbashkët dhe kombëtare.

E kurrë nuk kam pëlqyer e as mbështetur asnjë strategji dialogu a bashkërendimi mes 2 – 3 a më shumë politikanësh me dyer dhe qëllime të mbyllura për publikun.

Shqipëria është këtu ku është e kështu si është, pikërisht sepse Liderët tanë kanë shitur e shtirur si akte të medha paqebërjeje, ato që në të vërtetë kanë qenë as më shumë e as më pak veçse allishverishe interesash private e partiake mes tyre.

Prej kësaj, ne kemi rënë nga diktatura e krimit shtetëror (komuniste) tek diktatura e krimit me shtet..

Gjate komunizmit, Byroja Politike ishte vetë dhe e vetmja Familje Mafioze që e përdorte shtetin si armë të asgjësimit në masë ndaj shqiptarëve.

Sot, Udhëheqësitë Politike, nuk kanë më plenium, por kanë ujdi të herë pas herëshme me konsensus negativ, për ti dhënë krimit shtet.

Krimi me shtet, nuk ndëshkohet, nuk gjykohet, nuk fajësohet.

Andaj, të gjithë pashallarët tanë politikë të të gjitha partive, e duan shtetin për pushtet dhe pushtetin për ti dhënë fuqi krimit që nuk ndëshkohet.

Krimi qe nuk ndëshkohet të pasuron pa djersë, pa mund e duke bërë plaçkë e të liga mbi vendin tënd dhe mbi qytetarët e tu, pa i dhënë llogari askujt.

Konsensusi negativ ka qenë suksesi dhe pleniumi i Kryetarëve tanë të mëdhenj në këto 27 vite pluralizëm.

Kështu që unë shkova në Tryezën e Frontit Opozitar me këtë botëkuptim sa me sipër, si një njeri dhe aktivist qartësisht dhe vendosmërisht kundër konsensusit negativ të Kryetarëve të Partive.

LEXO EDHE:  Protesta kundër mbylljes së klubeve të natës/ Rama: Zoti i ruajtë familjet e tyre nga këto mendje

E bëra të qartë këtë qëndrim edhe në fjalën time që mbajta në Tryezën e Frontit Opozitar.

E për ta bërë më të kthjellët gjithë sa kam shkruar më sipër, unë në Tryezën e Frontit Opozitar, kërkova që beteja jonë si Front të kishte vetëm një qëllimësi dhe objektiv, rrëzimin e Edi Ramës.

Një Opozitë reaktive, që reagon dhe kundër-reagon, vepron dhe kundërvepron sipas ngjarjeve që ndodhin në Qeverisje, është potencialisht viktimë e axhendës së Kryeministrit, ose më keq akoma, pjesë e vijimësisë së konsensusit negativ të ujdisur në 17 – 18 maj.

Rasti Tahiri është një momentum politik, por nuk mund të jetë vetë synimi dhe akti politik i Opozitës.

A duhet kthyer ky rast e momentum në një shkas aksioni madhor dhe fortgoditës prej Opozitës?

Padiskutim që po.

Edi Rama e bëri të gjithë fushatë e tij elektorale dhe paselektorale, si një betejë çlirimi prej tepsisë.

Nëse në 2013 fitoi me Fajin e ka Saliu, në 2017 fitoi me Fajin e ka tepsia.

Përderisa, atij sapo i ka rënë Saimir Tahiri, nuk i ka rënë thjesht dhe vetëm ish-ministri i shpallur prej Ramës si më i suksesshmi, as Kryetari i PS për Tiranën, as Kordinatori i bashkëqeverisjes me qytetarët, e as deputeti i kryeqytetit.

Edi Ramës sapo i ka rënë alibia e tepsisë.

Nuk ia paskan fajin as partitë shushunja që e rrjepin shtetin me drejtori.

Fajin e paska vetë Kryeministri që e bën Mafian dhe krimin me Ministri.

As që ka të bëjë fare me Frontin dhe firmëtarët e Frontit Opozitar, kjo punë.

Me Front apo pa Front, në këtë pikë ku u pikëvlua Dosja Tahiri, Saimiri është vetëm fjalëkalimi, sepse gjithçka të çon vetëm tek I pari dhe pengu i krimit dhe kanabismafias, tek Edi Rama.

Nuk mund të lejojmë që të qeverisemi edhe 4 vite të tjera nga Kryeministri dhe Qeveria e Mafias Estetike, vetëm e vetëm se Edi Rama di të mbajë fjalime të bukura. As pse vishet bukur, e as pse është cool.

Është koha për përgjegjësi dhe përgjegjshmëri.

Kush ka qejf fjalimet e Edi Ramës, le të ndjekë ERTV live nga Surreli apo nga burgu, por jo nga Kryeministria e Shqipërisë.

Koha që Edi Rama, të largohet nga Kryeministria”. /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kadilli flet pas mbledhjes së Kryesisë/ Shpresoj që ndryshimet të bëhen realitet

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Kryesisë së PD, Fatbardh Kadilli, ka folur për mediat, pas përfundimit të mbledhjes së sotme.

Kadilli tha se shpreson që ndryshimet në Statut të bëhen realitet që më 17 korrik në Kuvendin Kombëtar, por për të PD ka nevojë për ndryshim rrënjësor.

Sipas tij, nuk mungon gatishmëria për ringritje dhe momentet e vështira duhen parë si momente shprese e ndryshimi.

“Shpresoj që ndryshimet statutore të bëhen realitet që në Kuvendin Kombëtar. Do të duhet një frymë, ndryshim mendësie, ndryshimi rrënjësor nuk është vetëm ndryshim në statut.

LEXO EDHE:  Video/ Rama tregon se kush do vizitojë Tiranën

LEXO EDHE:  Video/ Rama tregon se kush do vizitojë Tiranën

Është një legjislaturë që fillon pavarësisht Kryesisë së PD. Do të jemi një forcë politike në institucion. Këto janë sfida të mëdha politike që duhet të impenjohet gjithë forca jonë. Ekziston gatishmëria për të ringritur. Momentet e vështira duhen parë si momente shprese dhe ndryshimi. Shpresoj në ndryshime të thella”- tha Kadilli.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përfundon mbledhja e Kryesisë/ Miratohet propozimi për ndryshimin e statutit të PD

Publikuar

-

Nga

Vijon procesi i votimit për kreun e Partisë Demokratike. Në listën e votuesve mungojnë emra që janë anëtarë të partisë. Pas denoncimit që bëri Edvin Kulluri, një tjetër emër nuk figuron në listën e kandidatëve. Deputeti në listën e Tiranës Ethem Aga nuk figon në listën e anëtarëve të oartisë, dhe si i tillë nuk ka të drejtë të votojë.

Partia Demokratike ka zhvilluar sot mbledhjen e Kryesisë, e cila vjen pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit, dhe pas zgjedhjeve për kryetar, të cilat u mbajtën në 13 qershor.

Mësohet se në këtë mbledhje, ndër të tjera është miratuar edhe propozimi për ndryshimin e statutit të PD.

Gjithashtu, kryesia e PD ka venodosur për një analizë të zgjedhjeve të 25 prillit në çdo nivel brenda partisë, nga çdo seksion deri në nivel qarku.

PD tashmë e konsideron 25 prillit si ‘masakër zgjedhore’ dhe për të do të kryejë një analizë, ku fillimisht brenda 1 korrikut paraqiten rezultatet për çdo seksion e grupseksion. Për këtë do të shërbejë një grup pune në çdo degë.

Nga ana tjetër brenda 5 korrikut është drejtuesi politik i çdo qarku që paraqet raportin në nivel qarku.

Më 10 korrik raporti i plotë i zgjedhjeve të 25 prillit i kalon Kryesisë së PD. Por kjo është vetëm faza e parë e analizës. Pasi në fazën e dytë do të ketë një analizës së punës së çdo seksioni dhe grupseksioni, e me pas një ristrukturim të organeve vendore të PD.

Gjithë procesi i analizës brenda PD do të zgjasë deri më 30 shtator.

VENDIMI 
MBI METODOLOGJINË E ANALIZËS NË NIVEL QARKU, DEGE, GRUPSEKSIONI DHE SEKSIONI PËR MASAKRËN ZGJEDHORE TË 25 PRILLIT 2021
Në mbështetje të nenit 53 të Statutit të PDSH-së, me propozim të Sekretarit të Përgjithshëm, Kryesia e Partisë në mbledhjen e datës 18/06/2021,
VENDOSI:
Analiza e masakrës zgjedhore të 25 Prillit do të realizohet në të gjitha nivelet lokale të partisë, duke nisur nga çdo seksion e deri në nivel Qarku.
Drejtuesi Politik i Qarkut, ngarkon dhe bashkëpunon me Degët e Partisë që brenda datës 1 Korrik 2021, të paraqesin analizën e rezultatit të zgjedhjeve për çdo seksion dhe grupseksion, duke analizuar parametrat e performancës në raport me objektivat e synuara, si dhe shkaqet, rrethanat, faktorët dhe të dhënat historike elektorale për secilin prej tyre. Për këtë qëllim, në çdo Degë të Partisë, ngrihet një grup pune, që ka në përbërje:
a) Kryetarin dhe Sekretarin e Degës;
b) Nënkryetarët e Degës;
c) Sekretarin Organizativ dhe Sekretarin për Çështjet Zgjedhore.
Grupi i Punës dhe/ose Drejtuesi Politik i Qarkut, në funksion të realizimit me objektivitet të analizës në fazën e parë, mund të mbledhë çdo organ vendor të Partisë, që vlerësohet i nevojshëm për shqyrtimin dhe analizimin e të dhënave të përpunuara. Përpara dorëzimit të Raportit në nivel Dege, Grupi i Punës informon Kryesinë e Degës për të dhënat e përgjithshme të analizës, dhe pasqyron në Raport çdo vlerësim apo konstatim të Kryesisë së Degës.
Brenda datës 5 Korrik 2021 Drejtuesi Politik i Qarkut paraqet Raportin përmbledhës të analizës në nivel qarku, sipas Formatit Tip të miratuar me urdhër të Sekretarit të Përgjithshëm, brenda 2 ditëve nga hyrja në fuqi e këtij vendimi.
Raporti i plotë i analizës së masakrës zgjedhore të 25 Prillit i paraqitet për shqyrtim Kryesisë së Partisë brenda datës 10 Korrik 2021.
Në përfundim të fazës së parë të analizës, Sekretariati Organizativ i Partisë kryen fazën e dytë të analizës gjatë periudhës 11 Korrik – 31 Gusht 2021, në mënyrë të detajuar për çdo seksion dhe grupseksion, verifikon dhe analizon performancën e të gjitha niveleve lokale të partisë, evidenton mangësitë dhe nevojat për të nxitur rritjen e performancës. Brenda datës 1 Shtator 2021, Sekretariati Organizativ i Partisë i paraqet Kryesisë së Partisë një informacion të plotë për gjendjen dhe veprimtarinë e strukturave vendore të partisë, si dhe i propozon, sipas rastit, ushtrimin e të drejtës së ndërhyrjes sipas nenit 45 të Statutit dhe/ose nevojën objektive për zgjedhje të reja në strukturat vendore të Partisë. I gjithë procesi i analizës dhe, aty ku është rasti, i ristrukturimit të organeve vendore të Partisë, përfundon brenda datës 30 Shtator 2021.
Ngarkohet Sekretari i Përgjithshëm, Drejtuesit Politik të Qarqeve dhe Degët e Partisë, për ndjekjen dhe zbatimin e këtij vendimi.
Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha humbës dhe hakmarrës/ Si po vijon ta përdorë PD-në

Publikuar

-

Nga

Basha humbës dhe hakmarrës/ Si po vijon ta përdorë PD-në

Ditën e sotme, Partia Demokratike ka mbledhur Kryesinë, ku do të bëhet një analizë e zgjedhjeve të 25 prillit.

Procesi i analizës do të marrë një muaj kohë, ndërsa më 17 korrik do të zhvillohet Kuvendit Kombëtar i PD.

Pas përfundimit të garës së brendshme, ku Lulzim Basha mbajti sërish karrigen e kryetarit, Partia Demokratike tashmë do të bëjë një analizë, për përgjegjësit e humbjes së 25 prillit.

Në fakt, ajo që po bën sot Lulzim Basha, do të duhej të ishte bërë para zgjedhjeve për kryetarin. Por, si gjithmonë Lulzim Basha i bën gjërat kur do vetë dhe si do vetë.

Por, një detaj që u tregua qartë edhe ditën e sotme, është fakti se Lulzim Basha, përveçse humbës serial është edhe hakmarrës.

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë, ndër të tjera është vendosur që në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, që pritet të mbahet në 17 korrik, të zgjidhet edhe Këshilli Kombëtar, që do të thotë edhe largimi i Kreut të Këshillit Kombëtar, Bujar Nishani.

Kujtojmë këtu se Bujar Nishani është një ndër zërat më kritik ndaj Lulzim Bashës, pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit, 2021.

Pas humbjes së zgjedhjeve, Bujar Nishani drejtoi gishtin nga Lulzim Basha, për të cilin tha se duhet të japë dorëheqjen nga drejtimi i partisë.

Por, Lulzim Basha jo vetëm që nuk dha dorëheqjen, por shpalli një datë zgjedhjesh të nxituar dhe zhvilloi një proces zgjedhor, ku vetë garonte duke qënë në detyrën e kryetarit.

E gjitha gara për kreun e PD u zhvillua në kushte të pabarabarta, ndërsa nuk kanë munguar edhe parregullsi të shumta, të cilat janë raportuar edhe nga CNA.al, ( lexo këtu), por janë denoncuar edhe nga rivalët e tij, në garën për kreun e PD.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Nga kush e mbroni listën ju, o trima?

LEXO EDHE:  Protesta kundër mbylljes së klubeve të natës/ Rama: Zoti i ruajtë familjet e tyre nga këto mendje

Dhe pas një procesi farsë, Lulzim Basha, tashmë që mbajti sërish karrigen, mesa duket ka filluar ndëshkimet, duke e nisur kështu me ish-presidentin Bujar Nishani.

Pas shpallje së rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve në PD, Lulzim Basha doli në një konferencë për mediat, ku ndër të tjera falenderoi edhe rivalërt e tij, dhe kërkoi që të bashkojnë energjitë.

Mirënjohja ime shkon edhe për tre kandidatët e tjerë, të cilët e bënë këtë garë të vërtetë , sfiduese dhe dinamike. Për secilin prej tyre kam një mesazh: Ne kemi mendime të ndryshme por parime të njëjta, prandaj jam i bindur se përtej diferencave, nga sot energjitë dhe përpjekjet tona do të shkojnë në drejtim të kundërshtarit të vetëm të Partisë Demokratike, dhe të shumicës dërmuese të shqiptarëve, regjimit Rama-Doshi,” deklaroi Basha.

Në fakt Basha, duket se të “qan” ditën e të “vret” natën, pasi ndëshkimi që po kërkon ti bëjë Bujar Nishani, i cili në garën për kreun e PD-së mbështeti kandidaten Edith Harxhi, tregon qartë edhe hipokrizinë dhe talljen e Lulzim Bashës, me demokratët.

Lulzim Basha e ka treguar, se Partinë Demokratike e përdor vetëm e vetëm për interesat e tij personale, dhe të familjes.

Partia Demokratike nuk është pronë e Lulzim Bashës, por ai vijon ta përdorë si të tillë./CNA.al

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Procesi skandaloz zgjedhor në PD/ Nga zhdukja e anëtarëve në lista tek votimi në grup

LEXO TE PLOTE