Connect with Us

Erion Veliaj sot më sharlatan se Ramiz Alia 30 vjet më parë

Aktualitet

Erion Veliaj sot më sharlatan se Ramiz Alia 30 vjet më parë

Publikuar

-

Kryebashkiaku i Tiranës në më pak se 30 ditë arriti të marri 3 cmime të ndryshe për arritjet e veta si kryetar bashkie. Cmimin e parë Dr. Erion Veliaj e mori nga OJQ-ja “INFOCIP” për transparencën në shërbim të qytetarëve. Kjo OJQ na rezulton si një spin-off i Fondacionit Shoqëria e Hapur për Shqipërinë, pra një mashë e miliarderit cifuto-hungaro-amerikan Soros. OJQ-ja në fjalë paratë e taksapaguesve suedezë i kishte harxhuar ndër të tjera edhe për t’i dhënë një cmim të tillë Dr. Veliajt! I tërheqim vëmendjen lexuesit se të tilla fonde të harxhuara për cmime  butaforike alla Dr. Veliaj vendet miq i koniderojnë si para, fonde të dhëna për të ndihmuar Shqipërinë dhe shqiptarët. Mesa duket Ambasada Suedeze në Tiranë po ndjek besnikërisht shembullin e Ambasadës Holandeze në Tiranë, e cila fondet e taksapaguesve holandezë nuk i harxhon për projekte, që shqetësojën këta të fundit si psh. azilkërkuesit, klandestinët dhe kriminelët e madje terroristët shqiptarë, por përgjithfarë projektesh, që amerikanët i quajnë “Pork barrel projects”.

Cmimi i dytë brenda 30 ditëve ishte cmimi: I mirënjohjes për organizmin e Maratonës së Tiranës. Në këtë maratonë vrapoi edhe vetë Dr. Veliaj duke zënë një vend nderi ndër maratonistët. Asgjë e re edhe në këtë drejtim! Të moshuarit e mbajnë mend mirë, ndërsa të rinjtë mund ta kërkojnë në Google se si “Timonieri i Madh” Mao Ce Dun thyente rekorde noti në Lumin Jance madje edhe në pleqëri të thellë. “Timonieri i Madh” i Tiranës sot dhe nesër ndoshta i gjithë Shqipërisë, Dr. Veliaj mesa duket po aplikon suksesshëm përvojën e Revolucionit Kulturor Kinez të 40 vitëve të shkuara!

Cmimi i tretë iu dha Dr. Veliajt për  “përsosmërinë në shërbime”. Ky cmim iu akordua Dr. Veliajt nga OJQ-ja  “Abraham Lincoln Foundation of Albania”. KJo OJQ është në pronësi të Pamm Provost dhe Robb Provost, një cift pastorësh protestantë amerikanë, që nga fillimi i vitit 1997. Ky fondacion kryesisht ka organizuar kurse mësimi anglishteje dhe kompjuterash me pagesë, duke qenë i regjistruar në Shqipëri si organizatë jofitimprurëse. Robb Provost pronari i kësaj OJF-je për më tepër ka edhe ide të cuditshme. Ai fjala vjen e konsideron Shqipërinë si vend neo-otoma(Sic!). Për këtë kategorizim që z. Provost i bën Shqipërisë.

Na vjen shumë keq që kryebashkiaku i kryeqytetit të Shqipërisë për nga niveli i cmimeve, që mori këtë shtator 2017 është shumë më poshtë sesa niveli i diktatorit Ramiza Alia tre dekada më parë. Fiks 30 vjet e 30 ditë më parë Ramiza Alia në kohën, kur shqiptarët masivisht, sidomos në fshat po kalonin nga kequshqyerja në uri, arriti të blejë nga një OJQ meksikane një cmim prestigjoz për arritjet e shkëlqyera në ushqimin e popullatës. Avokati i famshëm meksikan Enrique Gama Munos, që ishte edhe kryetar i Shoqatës së Miqësisë Meksikë-Shqipëri, me rastin e hapjes së një ekspozite personale me foto nga Shqipëria i dorëzoi ambasadorit të atëhershëm komunist shqiptar cmimin në fjalë. Cmimi ishte akorduar nga një OJQ mjaft prestigjoze meksikane e quajtur Instituti i Studimeve Ekonomike dhe Sociale të Botës së Tretë. Kjo OJQ ishte themeluar nga ish presidenti i Meksikës Luis Echeveria Alvares. DR. Veliaj merr tre cmime në muaj nga gjithfarë ojëqirsash, pronarë OJQ-sh në Shqipëri, ndërsa diktatori Aliaj arrinte të blinte një cmim nga një OJQ e jashtme goxha prestigjoze nga Meksika e largët! Hane Sham, hane Bagdat thotë populli. Dikatori Alia e merrte cmimin nëpërmjet një OJQ-je meksikane të një ish presidenti të një vendi me popullsi, sipërfaqe dhe peshë ekonomike jo të vogël, ndërsa Dr. Veliaj i merr cmimet ose nga OJF, tipike “spin off” të Sorosit ose nga OJF pronë pastorësh protestantë, komplet anonimë (jashtë fushës së ngushtë të fesë protestante). Është për të ardhur keq, që “eminenca gri” e diktatorit Alia i ndjeri Sofokli Lazri një person sa inteligjent aq edhe diabolik ende të jetë pesë kate më lart se kryebashkiaku aktual i Tiranës përsa i përket agjit-propit (marëdhënieve me publikun). Vërtet për të ardhur keq! Lazri kishte bërë thjesht një “ucilishte” sovjetike, ndërsa Dr. Veliaj sic deklaron edhe vetë ka marrë diplomën e bacelorit në SHBA dhe atë të masterit në UK! Sofo Lazri maksimumin e eksperiencës së jetës së vet e kishte pjesëmarrjen si partizan në Cetën e Bregut dhe si strehues në shtëpinë e vet në fshatin Vuno të komunistëve vrasës të toger Moretti-t, ndërsa eksperienca jetësore e DR. Veliajt, që në adoleshencë, shkon nga Tegusigalpa e Hondurasit në Buxhumbura të Burundit, nga Qendra Stefan te Pazari I Ri në Trinkomali të Ceilonit pra në 4 kontinente, përkatësisht Europë, Amerikë, Afrikë dhe Azi!

LEXO EDHE:  Skandali me fondet publike/ Veliaj e mbulon njësoj si vrasjen e Ardit Gjoklajt?

Modestisht do t’i sugjeronim kryebashkiakut Veliaj, që ta rrudhë ca dorën me këto cmimet e suksesit, që po merr. Në satirat e Kuinto Orazios, shkrimtarit të madh të antikitetit ndeshim shprehjen: Est modus in rebus, e cila mund të shqipërohet si: Gjella me kripë dhe kripa me karar. Dr. Veliaj me karar, me karar ju lutem me këto cmimet e sukseseve, që merr, se do të të shndërrohen në boomerang. Do të shndërrohesh në barsaletë në vend të realizosh një kurim të sukseshëm të imazhit publik. Jo më kot Dr. Gebelsi nja 80 vjet më parë i tërhiqte vërejtjen gazetës naziste “Angrif” se po e kalonte masën me propagandë bajate e virulente anti cifute duke e bezdisur madje lexuesin arian. Me masë o i nderuari Dr. Veliaj, se shkodrëqnët i nxorrën barcaletë medalsjes së artë të ushqimit, që mori diktatori Alia: Po ai shtet që ka marrë medaljen e argjendtë me cfarë e ushqen popullin e vetë vallë, se ne të medaljes së arit bereqartvesën kemi tollonin mor ta marsha. Unë fuqimisht besoj se Dr. Veliajt do t’i bënte mirë më pak publicitet dhe cmime të arta për arritje fantastike, se në të kundërtën do të shndërrohet në barcaletë si ajo barcaleta shkodrane e fundit të viteve 80-të. Në shtëpi jemi 5 vetë: unë, gruaja, dy fëmjët dhe Rikard Larja. Dr. Veliaj duhet ta kuptojë, që kur një aktor i kalibrit ndërkombëtar si R. Larja iu lodh spektatorit shqiptar për shkak të pjesëmmarrjes në shumë, tepër filma, një aktor realisht amator, ndonëse i talentuar si kryebashkiaku Erion, rrezikon po ashtu të shndërrohet në barcaletë!

Dr. Erion Veliaj dhe Dr. Honoris Causa Vehbi Alimuca

Do t’i lutesha lexuesit të shikonte me vëmendje foton, ku kryebashkiaku Velaij merr cmimin nga z. Provost. Në pllakën e artë të cmimit shkruhet: Dr. Erion Veliaj. Sipas këtij cmimi z. Veliaj na qënka bërë edhe Doktor i Shkencave! Normalisht lindin pyetje të tilla si: Kur na qënka bërë Doktor Shkencash kryebashkiaku ynë?!?! Në cfarë lëmi të shkencës na paska doktoruar z. Veliaj?!?! Në CV-në zyrtare të kryebashkiakut Veliaj, të publikuar në faqen zyrtare të Bashkisë së Tiranës, shkruhet vetëm që: Është diplomuar në “Grand Valley State University Michigan” dhe ka kryer studimet master pranë “University of Sussex” në Mbretërinë e Bashkuar. A thua vallë z. Veliaj të jetë kaq modest apo larg qoftë jo transparent, saqë mos bëjë publike një arritje të re të tijën në fushën akadamiko-shkencore si atë të mbrojtjes së gradës Doktor i Shkencave?! Unë sinqerisht nuk besoj, që një “batalion” nëpunësish të bashkisë, që kurojnë imazhin publik të z. Erion të kenë harruar të vënë në CV-në e tij zyrtare gradën e lakmuar të Doktorit të SHkencave!

Dy janë mundësitë: E para, z. Provost me qëllimin e lig për t’i lëpirë pjesën prapshtore poshtë kurrizore kryebashkiakut Veliaj ka vënë në pllakën e  artë të cmimit shkronjat Dr, gjë që gjithsesi duhej të refuzohej nga kryebashkiaku Veliaj, sepse automatikisht e shndërron cmimin në një copë teneqeje të larë në ar, por komplet të pa vlerë. E dyta, Kryebashkiaku Veliaj kërkon të mashtrojë opinionin publik shqiptar se gjoja është kokë e madhe jo vetëm në administrimin e kryeqytetit, por edhe në lëmin e shkencës. Personalisht unë mendoj se kjo prockë është bërë nga ojqirsi amerikan z. Provost pa dijeninë e z. Veliaj.

Unë shpresoj që kryebashkiaku i kryeqytetit të Atdheut tim të marrë masa të menjëhershme, se në të kundërtën shqiptarët do ngatërrojnë emrin Erion Veliaj me Vehbi Alimucën, batakciun famëmadh të firmave piramidale! Fiks 20 vjet më parë Alimuca bleu nga rektori zgjebarak i një universiteti shtetëror  rumun gradën shkencore “Doctor Honoris causa” duke qenë vetëm me shkollë të mesme, shkollë të cilën madje e kishte mbaruar natën!  Me këtë cmimin e artë të akorduar nga z. Provost kam frikë se kryebashkiaku Veliaj përsa i përket marëdhënieve me publikun si të thuash i vuri vetullat e i nxorri sytë duke e ulur veten pa dashje te niveli i piramidalit Alimuca!/CityNews

GJERGJ THANASI

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Edi Rama në gjurmët e Ramiz Alisë?

LEXO EDHE:  Veliaj tregon sekretin e qeverisjes së Tiranës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Skandali me fondet publike/ Veliaj e mbulon njësoj si vrasjen e Ardit Gjoklajt?

LEXO EDHE:  Kritikoi Erion Veliajn/ Ish ministri i Ramës: Malaj ligjërisht nuk mund të shkarkohet

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: