Connect with Us

Lulzim Basha incident me të rinjtë e CDU-së/ Përplas delegacionet

Aktualitet

Lulzim Basha incident me të rinjtë e CDU-së/ Përplas delegacionet

Publikuar

-

Të rinjtë Kristian Demokrate të kancelares Angela Merkel kanë zhvilluar kongesin e tyre të rradhës, një aktivitet i madh dhe mjaft i rëndësishëm për këtë organizatëtë të të rinjve të kacelares Gjermane.

Në këtë aktivitet të zhvilluar nga data 6 deri në 8 tetor ka qenë i ftuar edhe Forumi Rinor  i Partisë Demokratike, ku mësohet se ka pasur edhe një përplasje të stimuluar e nxitur nga kryetari i Partisë demokartike Lulzim Basha.

Burime thanë për CityNews.al se për herë të parë në historinë e Forumit Rinor të Partisë Demokratike, por edhe të të rinjve të CDU-së, Shqipëria paraqitet me dy delegacione.

Delegacioni i parë ka qenë ai zyrtar ku Formi Rinor i Partisë Demokratike është paraqitur me kryetarin e  këtij forumi Belind Këlliçi dhe Besart Xhaferri, sekretar i marrëdhënieve me jashtë në FRPD.

Nga ana tjetër në këtë aktivitet ka pasur edhe një delegacion tjetër të çuar nga Lulzim Basha. Juela Hamati ka qenë personi i dytë që ka shkuar në këtë aktivitet me urdhër të Lulzim Bashës megjithse zonjusha nuk ka asnjë poizicion politik në FRPD pasi është larguar nga funksionet disa javë më parë.

Delegacioni zyrtar është gjendur përballë një personi të tretë që fliste në emër të FRPD dhe PD. Një skandal dhe nje rast i paprecedent ku të rinjtë demokratë shkojnë tek kristian demokratët gjermanë dhe partnerët e tyre duke u paraqitur në dy delegacione, çka tregon qëndrimin dhe ndarjen e thellë që Lulzim Basha kërkon tju shkaktojë të rinjve demokratë dhe këtë e bën edhe në sytë e ndërkombëtarëve.

Prania e dy delegacioneve ka sjellë habinë dhe çudinë sepse kristian demokratët gjermanë nuk kanë qenë në dijeni që do të kishte një delegacion të dytë  pasi ka pasur vetëm një ftesë zyrtare.

LEXO EDHE:  Një mesazh politik nga takimi Yuri Kim-Lulzim Basha

Por Lulzim Basha nuk mundi ta shmangte ai qëllim kishte nxitjen e incidentit, ai donte delegacionin e tij, në të kundërtën e asaj që tha pak ditë më parë në takimin me të rinjtë, pra që do ti bashkonte ata dhe do ti mbështeste në strategjinë e tyre dhe punën e tyre për ringritjen e forumit rinor të PD.

Basha që në hapin e parë, që në momentin e parë, në veprimin e parë i përçan ata, i çon në dy delegacione, përpiqet të ketë një dy grupime, atë që ai do ta mbajë nën kontroll dhe që atij i intereson,  pra që kontrollohet prej tij dhe prej familjarëve të tij dhe grupimi tjetër që është FRPD reale, të rinjtë demokratë militantë të cilët aderojnë Forumin Rinor të Partise Demokratike, por nuk janë ata që i servilosen kunatit dhe familjarëve të Lulzim Bashës, apo thjesht dhe vetëm ti mbajnë pishën kreut të PD.

I ndodhur përballë këtij fakti  se tek të rinjtë kristian demokratë në Gjermani, tek të rinjte e kancelares Merkel do të shkojë një delegacion që ndoshta Lulzim Bashës nuk do i pëlqente, ai ka nisur delegacionin e tij duke kryer një veprim sa qesharak aq dhe të turpshëm politikisht duke dubluar delegacionin dhe duke cuar një delagcion tjetër që ai të merte informacion se çfarë ndodhte, duke treguar se ai nuk ka besim tek të rinjtë demokratë nuk ka besim tek delegacioni zyratr i FRPD. Ndryshe nga sa foli disa ditë më parë në mledhjen e kryesisë me të rinjtë e FRPD Lulzim Basha me veprime tregon krejt të kundërtën. Këtë e bën edhe në sytë e partnerëve ndërkombëtarë./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

E rëndë në Korçë/ Gjendet i pajetë një person, dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Një i moshuar rreth 70 vjeç është gjendur i pajetë në fshatin Boboshticë të Korçës.

Sipas uniformave blu, viktima është shtetasi me inicialet I.L, i cili paraprakisht dyshohet se ka ndërruar jetë për shkaqe natyrale.

Korçë/Informacion paraprakMë datë 29.11.2021, rreth orës 17:00, në fshatin Boboshticë, Korçë, është gjetur i pajetë, në rrugë, pa shenja dhune, shtetasi I. L., rreth 70 vjeç. Nga hetimet paraprake, dyshohet se vdekja mund të jetë shkaktuar nga shkaqe natyrore.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritje e numrit të infektimeve/ Shtabi i krizës në Gjermani do të mblidhet këtë javë

Publikuar

-

Nga

Përballë situatës dramatike së koronas dhe variantit të ri shqetësues të Afrikës së Jugut Omikron, në Gjermani po përvijohen masa të tjera për të kufizuar pandeminë.

Kështu, njësia e krizës Corona e planifikuar nga koalicioni i ardhshëm qeveritar do të fillojë punën e saj në zyrën kancelarore në ditët në vijim. Sipas kreut të FDP Christian Lindner, ky organ i përhershëm midis federatws dhe landeve federale duhet të fillojë këtë javë.

Kryetarja e SPD, Saskia Esken e konfirmoi këtë: shtabi i krizave do të nisë punën “në fillim të kësaj jave”, tha Esken për radio publike bavareze BR. Ajo ishte optimiste se edhe liberalët e FDP-së do të mbështesnin masa më të ashpra për koronan. “Jemi plotësisht dakord që tani duhet bërë gjithçka për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve por edhe të punonjësve në pavionet e terapisë intensive”, tha ajo.

“Qytetet duhet të jenë pjesë e tryezës”

Në krye të shtabit të krizës do të jetë një gjeneral, tha Linder mbrëmë në programin “Anne Will” në kanalin ARD. Sipas një raporti të “Süddeutsche Zeitung”, gjeneralmajori Carsten Breuer pritet të drejtojë shtabin. 56-vjeçari është komandant i Komandës së Misioneve Territoriale të Bundeswehr-it, e cila është përgjegjëse për ndërhyrjet e forcave të armatosura në territorin kombëtar.

Komandanti i Komandës së Misioneve Territoriale, Gjeneral Major Carsten Breuer. Sipas “SZ”, ai duhet të drejtojë njësinë e ardhshme të krizës

Kryetari i Shoqatës së Qyteteve Gjermane, Markus Lewe kërkoi pjesëmarrjen e komunave. “Shtabi i ri i krizës së koronas duhet të fillojë menjëherë punën dhe qytetet të jenë pjesë e diskutimeve të tryezës”, tha politikani i CDU për gazetat e grupit mediatik Funke. “Ekspertiza e qyteteve është thelbësore për këtë, sepse këtu bëhet puna dhe masat e koronës zbatohen në vend”, theksoi Lewe.

Pjesëmarrje kërkon edhe Leopoldina

Akademia e Shkencave Leopoldina gjithashtu dëshiron të përfshihet në diskutime. “Ajo që mungon është sigurisht që shkenca dhe politika të kenë një dialog të vazhdueshëm. Ato nuk komunikojnë gjithmonë me njëra-tjetrën përmes pozicioneve dhe mediave kur situata është kritike” tha zëvendëspresidenti i Leopoldinas, Robert Schlögl.Ai tha se nevojiten takime të rregullta ndërmjet institucioneve. Në rast se nuk veprohet menjëherë, Schlögl parashikoi që vala e katërt e koronës të jetë edhe më e madhe. Më pas vala do të bjerë natyrshëm në një moment dhe më pas do të ketë një valë të pestë. Si shkencëtar i shkencave natyrore, ti mund ta parashikosh këtë me saktësi, tha Schlögl.

LEXO EDHE:  Basha shkon te berberi “fatsjellës”/ Ironizon Braçe: Ke shkuar vonë Lyl, fatin e ka kapur një tjetër

LEXO EDHE:  Basha reagon për arrestimin e Redjan Rrajës/ Luftë e pastër mes bandave në pushtet, poshtërim i PS

Fatkeqësisht, modelet që e parashikojnë këtë janë shumë të sakta. “Kur mendojmë se mund të argumentojmë kundër kësaj me opinione, natyra thjesht do të na vërtetojë se kemi gabuar, sepse proceset natyrore ndodhin ashtu siç ndodhin dhe jo siç mendojmë ne.”

Sipas Schlögl-it, federata dhe landet federale tani duhet të argumentojnë në mënyrë të njësuar dhe të veprojnë në mënyrë uniforme. Kjo është arsyeja pse është jashtëzakonisht e rëndësishme shtabi i planifikuar në kancelarinë federale.

A do të afrohet takimi ndërmjet federatës dhe landeve?

Megjithatë, ka ende mosmarrëveshje nëse një takim federal dhe rajonal duhet të zhvillohet shpejt për shkak të situatës jashtëzakonisht të tensionuar dhe nëse mbrojtja ndaj infektimeve e ndryshuar nga koalicioni i ri qeveriar është e mjaftueshme për të thyer valën e katërt të koronas.

Përballë përkeqësimit të situatës së infektimeve në Gjermani, Ministri Federal i Shëndetësisë në detyrë, Jens Spahn, përsëriti thirrjen e tij për një takim të shpejtë të liderëve të shteteve federale dhe të landeve. Konsultimet midis qeverisë federale në detyrë dhe kryeministrave të landeve duhet të bëhen sa më parë, deklaroi Spahn në programin “Anne Will”.

Kufizimet e kontaktit duhet të vendosen menjëherë. Kështu është i domosdoshëm, një rregull 2G-Plus në hapësirat e brendshme, duke përfshirë detyrimin për të mbajtur maskë. Një konferencë e re e kryeministrave të landeve nuk është planifikuar para 9 dhjetorit.

Baerbock: “Mezi presim datën 9”.

Bashkëkryetarja e të Gjelbërve Annalena Baerbock bëri thirrje gjithashtu për veprim të shpejtë. “Mezi e presim datën 9”, tha Baerbock në emisionin “Anne Will”. Pas vendimit të nesërm të Gjykatës Kushtetuese Federale për frenën fedarale të emergjencës, është e nevojshme të bëhet një bilanc i zbatimit të masave të mundshme nga landet. Po të mos ndodhë kjo, duhet të ndërmerren veprime në nivel federal. Duhet të merren të gjitha masat për të kufizuar masivisht kontaktet në mënyrë që sistemi i kujdesit shëndetësor të mos shembet, tha Baerbock./dw

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Moti i keq “mbërthen” Shqipërinë/ Reagon Ministria e Mbrojtjes, ja zonat e rrezikuara

Publikuar

-

Nga

Sipas të dhënave të raportuara nga emergjencat civile, reshjet e shumta kanë sjellë disa problematika në zona të caktuara të vendit. Situata konkretisht paraqitet si më poshtë:

Qarku Tiranë. Si rezultat i reshjeve të shiut ka pasur prezencë uji në rrugën “5 Maji”, ku janë rrezikuar disa banesa. Ekipet e punës së bashkisë Tiranë kanë punuar për normalizimin e situatës.

Në vendin e quajtur Ura e Maqedonasit, bashkia Rrogozhinë, Lumi Shkumbin ka rritje të prurjeve dhe lumi ka filluar të dalë nga shtrati. Në vendngjarje kanë shkuar përfaqësues të bashkisë Rrogozhinë si dhe Prefekti i qarkut Tiranë Z. Afrim Qëndro. Situata po mbahet në monitorim.

Qarku Shkodër. Ka patur reshje shiu me intensitet mesatar. Në aksin rrugor Tamarë- Qafa e Bërdalecit ka pasur rënie gurësh dhe inerte. Firma kontraktore ka punuar për pastrimin e saj.

Qarku Durrës. Si rezultat i reshjeve me intensitet të lartë ka një fryrje të lumit Erzen në zonën e Sukthit. Situata po monitorohet nga Prefekti i qarkut Durrës.Qarku Dibër. Në fshatin Vinjoll, njësia administrative Lis, është dëmtuar Ura e Kaçes, e cila është rrëmbyer nga prurjet e zallit dhe është bërë e pakalueshme. Rreth 10 familje janë të izoluara dhe nuk komunikojnë dot me qendrën e fshatit dhe as me qendrën e njësisë administrative.

LEXO EDHE:  Berisha drejton gishtin nga Rama/ “ Njerëzit e bandave në pushtet prishin provat e krimit”

LEXO EDHE:  Një mesazh politik nga takimi Yuri Kim-Lulzim Basha

Qarku Elbasan. Si pasojë e reshjeve që vazhdojnë dhe e prurjeve të mëdha të ujit ka dalje të ujërave të përroit të Gurrës në njësinë administrative Shushicë dhe dalje të lumit Shkumbin në Malasej, njësia administrative Gjergjan, bashkia Elbasan, ku janë nën ujë gati 1 ha toka bujqësore.

Në aksin rrugor Librazhd-Zgosht ka pasur rënie të gurëve në trupin e rrugës.

Nga qarqet e tjera të vendit nuk janë raportuar probleme për shkak të kushteve të motit.

Të gjitha strukturat, qoftë të pushtetit vendor, ashtu dhe ato qendrore u bëjnë thirrje banorëve të zonave ku janë shfaqur probleme, të bëjnë kujdes dhe garantojnë se janë në ndjekje të situatës dhe në gatishmëri të plotë për t’u ardhur në ndihmë në çdo rast të nevojshëm.

LEXO TE PLOTE