Connect with us

Aktualitet

Doni të jetoni gjatë dhe shëndetshëm? – mjeku japonez këshillon…

Publikuar

-

Mjeku japonez: Ja çfarë duhet të bëni për të zgjatur jetën!

Mjeku japonez Shigeaki Hinohara ishte një nga njerëzit e shkencave mjekësore që në Japoni ka jetuar me gjate se gjithë koleget e tij. Hinohara ka lindur më 4 tetor 1911 dhe vdiq më 18 Korrik 2017, në moshën 105 vjeçare. Prandaj vjen pyetja spontane: një mjek si ai, në jetën e tij, çfarë i rekomandon pacientëve të tij që të mund të jetojnë gjatë?

Para se të listojme këshillat e tij, të përhapura në faqet të shumta e internetit në gjuhë të ndryshme të botës, duhet të theksohet se pavarësisht 105 viteve të tij, mjeku japonez ishte ende në shërbim me nje shëndet mendor dhe fizik per tu admiruar. Gjatë jetës së tij, Hinohara ka shpërndarë 12 këshilla të rëndësishme, të nxjerra nga një intervistë që ai e dha kur ishte 97 vjeç:
1 – Ushqehuni mirë
“Të gjithë ose ata që jetojnë gjatë, pavarësisht nga kombësia, raca ose gjinia, kanë një gjë të përbashkët: “unë nuk jam mbipeshë”.
2 – Mos ndiqni rrugen e shkurtër
“Për të qënë të shëndetshëm, gjithmonë ngjitini shkallët dhe merrni me vete. Unë ngjit shkallet dy nga dy për të ushtruar muskujt e mi “.
3 – Zbuloni energjinë tuaj rinore
“Energjia vjen nga fakti i te ndjerit mirë, dhe jo kur hahet mirë ose kur fle shumë. Ne të gjithë e kujtojmë kur ishim fëmijë dhe ne ishim duke u argëtuar, duke harruar për të ngrënë ose për të fjetur. Mendoj se edhe si të rritur mund ta mbajmë këtë qëndrim. Është më mirë të mos e lodhni trupin me shumë rregulla si ngrënia dhe koha e gjumit “.
4 – Mbaje veten të zënë me punë
“Planifiko gjithmonë përpara . Axhenda ime është tashmë e plotë për pesë vitet e ardhshme, me konferenca dhe punën time në spital “.
5 – Vazhdoni të punoni
“Nuk ka asnjë nevojë për të dalë në pension, por nëse është e nevojshme duhet të jetë shumë më tepër se 65 vjet. Pesëdhjetë vjet më parë kishte vetëm 125 njerëz japonezë mbi 100 vjeç, sot ka mbi 36,000 “.
6 – Vazhdoni të ofroni kontributin tuaj në shoqëri
“Pas një epoke të caktuar duhet të përpiqemi të kontribuojmë në shoqëri. Kam punuar si vullnetar që kur isha 65 vjeç. Unë ende punoj 18 orë në ditë 7 ditë në javë dhe e dua çdo minutë “.
7 – Përhapni njohuritë tuaja
“Ndani atë që dini. Unë ofroj 150 konferenca në vit, disa për 100 nxënës të shkollave të mesme, disa për 4,500 sipërmarrës. Unë zakonisht flas për një orë ose një orë e gjysmë, duke qëndruar ne kembe, për të mbajtur trupin ne forme.”
8 – Kuptoni vlerën e disiplinave të ndryshme
“Shkenca në vetvete nuk mund të kuroje apo të ndihmojë njerëzit. Shkenca i trajton të gjithë si një realitet unik, por sëmundjet janë individuale. Çdo person është unik dhe sëmundjet lidhen me zemrën e tij. Për të kuptuar sëmundjet dhe për të ndihmuar njerëzit na nevojiten artet liberale dhe vizuale, jo thjesht mjekësi “.
9 – Ndiqni instinktet tuaja
“Në kundërshtim me atë që është imagjinuar, mjekët nuk mund të kurojne gjithçka dhe të gjithë, kështu që pse në disa raste të shkaktojnë dhimbje të panevojshme, si një ndërhyrje? Unë mendoj se muzika dhe terapi te tjera mund të ndihmojnë njerëzit më shumë se mjekët imagjinojnë. ”
10 – Rezistenca ndaj materializmit
“Mos u dorezo manise për të grumbulluar gjëra materiale. Mos harro: nuk e di kur do të vije radha per tu larguar nga kjo bote dhe nuk do të marrim asgjë nga ato që kemi këtu “.
11 – Gjeni modelet e jetës dhe burimet e frymëzimit
“Gjeni dikë që ju frymëzon të shkoni më tej. Babai im më 1900 shkoi për të studiuar në Shtetet e Bashkuara, ai ishte një pionier dhe një nga heronjtë e mi. Më pas gjeta udhëzime të tjera, dhe kur ndihem i paralizuar nga diçka, pyes veten se si do ta perballoj këtë problem “.
12 – Mos e nënvlerësoni fuqinë e argëtimit
“Dhimbja është diçka misterioze dhe argëtimi është mënyra më e mirë për ta harruar atë. Nëse një fëmijë po i dhembin dhëmbët dhe filloni të luajë me të, ai menjëherë do të harrojë dhimbjen. Spitalet duhet të plotësojnë nevojat themelore të pacientëve: ne të gjithë duam të argëtohemi. Në Spitalin e Shën Lukës [te cilin ka drejtuar dhe ku ka punuar deri në ditën e fundit] kemi muzikë, terapi dhe mësime arti “.

“Burimi im i frymëzimit është poema e Robert Browning “Abt Vogler”, të cilën babai im gjithmonë lexonte për mua. Na nxit të krijojmë art të vërtetë, jo shkarravitje. Ai thotë se ne duhet të përpiqemi të vizatojme një rreth të tillë të madh, saqë nuk ka asnjë mënyrë për t’i dhënë fund për sa kohë që jemi gjallë. Të gjithë sa ne e shohim është një hark, pjesa tjetër është përtej shikimit, por është në distancë “.
Hinohara u bë anëtar nderi i Shoqërisë Kardiovaskulare Japoneze dhe mori Çmimin e Dytë dhe Urdhrin e Kulturës. Ai u nderua nga Universiteti Perandorak i Kiotos, Universiteti i Thomas Jefferson dhe Universiteti McMaster duke marrë një doktoratë nderi. Ai vdiq më 18 korrik 2017 në Tokio në moshën 105 vjeçare.

Aktualitet

Opozita, kundër platformës së kryeparlamentarit Kadri Veseli

Publikuar

-

By

Subjektet opozitare shprehen të rezervuara ndaj platformës së kryetarit të Kuvendit Kadri Veselit për unitet politik për temat e mëdha, shkruan sot gazeta “Zëri

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli u ka dërguar letër liderëve të partive politike, nëpërmjet së cilës u bën thirrje për krijimin e një ekipi të përbashkët të liderëve politikë.

Veseli vlerëson se duhet unitet politik në disa tema si: dialogu me Serbinë, themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, formimi i ushtrisë së Kosovës, agjenda e Integrimeve Evropiane dhe reforma zgjedhore.

Megjithatë partitë opozitare kritikojnë platformën e Veselit për arritjen e konsensusit politik për “temat e mëdha”, shkruan më tutje “Zëri”.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e ka mirëpritur platformën konsensuale të propozuar nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Ai pas mbledhjes së Qeverisë ka deklaruar se platforma konsensuale është e nevojshme. Platformën e kanë mirëpritur edhe anëtarët e tjerë të AAK-së…

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjermanët investim gjigant në Serbi, punësohen 11.000 persona

Publikuar

-

By

Kompanitë gjermane janë duke vazhduar edhe më tutje investimet në Serbi. Së fundmi, është firma e njohur “Leon”-i e cila ka derdhur miliona euro në shtetin serb.

Ndërsa, tanimë është konfirmuar që janë në fazën e fundit të hapjes të një fabrike të re në Nish.

“Do të jetë objekt gjigant i prodhimit dhe do të punësohen në mes 11 dhe 12 mijë njerëz”, thotë gjermani Klemens Saks, drejtori i Përgjithshëm.

Ai ka treguar edhe për ndërtimin e një fabrike tjetër në Kralevë, që merret me prodhimin e fibrave optike dhe kabllove, transmeton “Indeksonline”.

Firma “Leoni” për herë të parë është futur në Serbi në vitin 2009. Përpos Serbisë, kjo kompani e fuqishme gjermane aktualisht është duke ndërtuar edhe gjashtë fabrika në botë: Meksikë, Kinë, Bullgari, Tunizi dhe Paraguaj.

“Leoni”, me seli në Nuremberg – Gjermani, ka 93 fabrika në 31 shtete. Vetëm vitin e kaluar e njëjta kishte të ardhura prej 4.9 miliardë eurosh nga shitjet, ndërsa në Serbi, në vitin 2017, arriti eksportin në vlerë prej 145 milionë euro.

Sipas statistikave zyrtare del se “Leoni” është në listën e dhjetë eksportuesve më të mëdhenj në Evropë, për vitin e kaluar.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi/ Ja si kunata e Sekretarit të Përgjithshëm të Ramës paguhet pa shkuar në punë

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, i cili shprehet se kunata e Sekretari të Përgjithshëm të Kryeministrisë, Engjëll Agaçi, paguhet pa shkuar fare në punë.

Postimi i plotë:

epotizem dhe korrupsion ne Fondin e Sigurimit te Detyrueshem!

Qytetari dixhital denoncon:
– Kunata e sekretarit te pergjithshem te mafies shteteore, Don Agaçio, paguhet pa shkuar asnje dite ne pune, po keshtu dhe punonjes te tjere
– Emerime te shumta jashte kritereve ligjore!

Lexoni mesazhin e tij. sb

“I nderuar Doktor, ne Fondin e SIGURIMIT te Detyrueshem eshte bere nje reforme nga EDUARD Ahmeti, ka larguar vec demokrat e njerez qe nuk kishin miq, po te kontrollohet si jane bere do te dalin se jane emeruar pa kualifikimet e detyruara ne baze te ligjit, vendi I punes e kerkon te farmacise, e ka emeruar dentist, te drejtoria informacionit dhe analizes statistikore jane pa arsimin perkates, po keshtu te drejtoria e mardhenjeve me publikun kane larguar punonjes te kualifikuar dhe kane emruar te paperfunduar shkollen dhe pa arsim perkates. Tani dua te them me te rendesishmen: kane marre rrogen me shume se 3 punonjes qe nuk kane ardhe asnje dite ne pune, thone se eshte kunata e engjell agacit BESA AGACI te drejtoria juridike pa ardhur asnje dite ne pune, po keshtu te kjo drejtori kane marre rrogen pa ardhur asnje dite ne pune dhe Klara Mergo dhe Lorena Muhametaj ka edhe te tjere.
Besa dhe Lorena jane emruar ne sektorin e burimeve njerezore dhe trajnimeve dhe nuk vijne as nje dite ne pune e rrogen e marrin. “ /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kryesore Show Biz00:30 - 25 April, 2018

Foto/ Kur Era Istrefi vesh të njëjtat bikini si Kim Kardashian

Ato i kanë veshur personazhet më të njohura të modës dhe shoëbiz-it, si Kim Kardashian, Emily Ratajkoëski, Rihanna, Suki Waterhouse...

Kryesore Show Biz00:15 - 25 April, 2018

Foto/ Kate shfaqet rrezëllitëse me bikinit e bardha

Fotot e nxehta të Kate Upton nga fushata e saj e fundit për “Yamamay” nuk mbarojnë. Bukuroshja 25 vjeçare e...

Kryesore Show Biz00:00 - 25 April, 2018

Të gjithë e pyesin për gjininë e fëmijës/ Emina nuk e mban dot më

Modelja shqiptare me famë botërore, Emina Cunmulaj  është në pritje të fëmijës së saj të dytë. Ajo është nënë e...

Kryesore Show Biz23:50 - 24 April, 2018

Formula1 mund ti largojë vajzat e startit, por ato në krah të pilotëve jo!

Formula 1 hoqi dorë nga vajzat e startit, ato të njohura si “Grid Girls”, por një sport tjetër e ruan...

Kryesore Show Biz23:40 - 24 April, 2018

Foto/ Era Istrefi me bikini është një ‘bombë’ e vërtetë

Prej ditës së djeshme, Era dhe Nora Istrefi po qëndrojnë në Dubai pasi siç njoftoi dje krijuesja e hitit “Bonbon”,...

Aktualitet23:40 - 24 April, 2018

Opozita, kundër platformës së kryeparlamentarit Kadri Veseli

Subjektet opozitare shprehen të rezervuara ndaj platformës së kryetarit të Kuvendit Kadri Veselit për unitet politik për temat e mëdha,...

Life Style23:30 - 24 April, 2018

Modelja vihet në vështirësi/ Kë të zgjedhë nga kostumet e plazhit?

Është një nga femrat me format trupore më të lakmuara në botë dhe modeles Demi Rose i shkojnë shumë kostumet...

Kryesore Show Biz23:20 - 24 April, 2018

Foto/ Selena Gomez befason me ndryshimin e fundit në pamjen e saj

Selena Gomez i ka befasuar të gjithë me ndryshimin e fundit në pamjen e saj. Ajo është dalluar gjithmonë për...

Kryesore Show Biz23:10 - 24 April, 2018

Natalie refuzon çmimin prej 2 milionë dollarësh

Ceremonia prestigjoze, e njohur si “Nobeli Jezuit” është anuluar për shkak se aktorja e famshme, Natalie Portman ka refuzuar të...

Aktualitet23:02 - 24 April, 2018

Gjermanët investim gjigant në Serbi, punësohen 11.000 persona

Kompanitë gjermane janë duke vazhduar edhe më tutje investimet në Serbi. Së fundmi, është firma e njohur “Leon”-i e cila...

Kryesore Show Biz23:00 - 24 April, 2018

Video/ Kylie me vajzën e saj 3 muajshe do ju zbukurojnë ditën

Ylli i “Keeping Up With The Kardashian” Kylie Jenner pas lindjes së vajzës duket se ka vendosur që mos të...

Aktualitet22:57 - 24 April, 2018

Denoncimi/ Ja si kunata e Sekretarit të Përgjithshëm të Ramës paguhet pa shkuar në punë

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij. Me anë të...

Kryesore Show Biz22:50 - 24 April, 2018

‘Njerëzit mendojnë se unë i urrej meshkujt’/ Dua Lipa tregon mesazhin e vërtetë të këngës

Kënga ‘New Rules’ bëri që Dua Lipa të shpërthente në botën muzikore. Në një intervistë të dhënë kohët e fundit...

Aktualitet22:44 - 24 April, 2018

Avokati i Nazer Seitajt paralajmëron gazetarin/ Ja si kundërpërgjigjet Basir Çollaku

Gjithçka ka lajmëruar gazetari Basir Çollaku, lidhur me pozicionin e Nazer Seitajt në raportin me drejtësinë italiane është “Fake News”,...

Kryesore Show Biz22:40 - 24 April, 2018

Dukesha solli në jetë një princ, por ka shumë rregulla që duhet ti ndjekë

Të gjithë e morën vesh lindjen e princit më të ri të Mbretërisë së Bashkuar.  Dukesha e Kembrixh, Kate Middleton...

Aktualitet22:39 - 24 April, 2018

Harrohet Roma historike, shkatërrohet nga Liverpool i Salah

Roma arriti që në çerekfinalen e dytë të Ligës së Kampionëve të përmbyste Barcelonën, duke hyrë në histori me një...

Aktualitet22:34 - 24 April, 2018

Përmendet Roma/ Shënon dy herë në 4 minuta ndaj Liverpool

Pas 5 golave të Liverpool, si duket Roma është përmendur duke u kundërpërgjigjur me yllin e saj boshnjakun, Edin Dzeko...

Aktualitet22:33 - 24 April, 2018

VIDEO/ Shihni çfarë i bën Trump, Macron-it

Ndërsa presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron u paraqitën për fotografi në Zyrën Ovale,...

Kryesore Show Biz22:30 - 24 April, 2018

Foto/ Gigi feston 23 vjetorin me të gjitha shoqet e saj supermodele

Gigi festoi ditëlindjen e saj të 23-te në datën 23 të këtij muaji. Siç të gjithë e marrin me mend,...

Aktualitet22:21 - 24 April, 2018

“Pasardhësit e diktatorëve po qeverisin sot”/ Flet Rrahman Parllaku

Vijon intervista e ish-gjeneralit të dënuar nga diktatori Enver Hoxha, Rrahman Parllaku me gazetaren Eni Vasili në studion e emisionit...

Aktualitet22:17 - 24 April, 2018

Liverpool shkatërron Romën/ Salah shënon dy gola dhe dy “gjysmëgola”

Mohamed Salah, është egjiptiani me këmbë “të arta”, por që nuk u vlerësua si duhet nga Roma dhe u shit...

Aktualitet22:11 - 24 April, 2018

Pamjet makabre: Si vriten dhe hidhen qentë në landfillin e Sharrës

Emisioni “Stop” sjell sot pamje ekskluzive e makabre të mënyrës sesi janë vrarë qentë dhe më pas janë hedhur në...

Aktualitet22:04 - 24 April, 2018

Romën e zë “haku” i Salah/ Liverpool shënon golin e tretë

Mohamed Salah, është egjiptiani me këmbë “të arta”, por që nuk u vlerësua si duhet nga Roma dhe u shit...

Aktualitet22:01 - 24 April, 2018

Ministri akuzohet se ka dhënë mbi 630 mijë euro subvencione pa bazë ligjore

Ministri i Infrastrukturës akuzohet se pa asnjë bazë ligjore ka dhënë subvencione në shumën mbi 630 mijë euro. Kjo është...

Aktualitet21:51 - 24 April, 2018

Rrahman Parllaku flet për Liri Belishovën

Rrahman Parllaku, ish-gjeneral i dënuar nga Enver Hoxha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në semisionin “Studio e Hapur” në...

Aktualitet21:40 - 24 April, 2018

Mbyllet pjesa e parë e sfidës Liverpool-Roma/ Salah shënon dy herë dhe hyn në histori

Medie të ndryshme e kanë quajtur futbollistin egjiptian që luan për Liverpool-in si një “makth” për skuadrën italiane të Romës,...

Aktualitet21:40 - 24 April, 2018

Vdekja e aktorit Kurti/ Kryeprokurori Gjakovës tregon detajet

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka nisur hetimet për të zbardhur shkakun e vdekjes së aktorit të serialit “O sa mirë”...

Aktualitet21:27 - 24 April, 2018

“Makthi” i Romës del i vërtetë/ Salah kalon Liverpool-in në avantazh

Medie të ndryshme e kanë quajtur futbollistin egjiptian që luan për Liverpool-in si një “makth” për skuadrën italiane të Romës,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
“Shullazi”/ Dëshmia e Haki Çakos në gjyq: Për kërcënimin u informova nga Ministrja Nikolla. Ç’më tha Dhori Kule

Në mesin e personazhet VIP që dëshmuan në procesin ndaj Emiljano Shullazit dhe miqve të tij, ishte edhe Drejtori i...

Close