Connect with Us

Prishja e ndërtesave në Himarë/ Gjiknuri dhe Kumbaro takim me banorët

Aktualitet

Prishja e ndërtesave në Himarë/ Gjiknuri dhe Kumbaro takim me banorët

Publikuar

-

Ministrat Damian Gjiknuri dhe Mirela Kumbaro po zhvillojnë një takim me banorët e Himarës të cilët preken nga plani vendor i bashkisë për shëtitoren përgjatë bregdetit.

Janë rreth 22 banesa të vjetra të cilat pritet të shemben nga realizimi i këtij projekti, ndërsa banorët kanë kontestuar projektin me pretendimin se nuk do dëmshpërblehen me vlerën e tregut.

Gjithashtu, një pjesë e ndërtesave kanë edhe probleme me pronësinë.

Një javë më parë Gjiknuri dhe Kumbaro takuan në Vlorë përfaqësues të komunitetit himariot ku morën pjese edhe kreret e Omonias, Vasil Bollano dhe Fredi Beleri.

LEXO EDHE:  Aeroporti i Vlorës/ Gjiknuri: 1 mijë vende pune, afati i kontratës...

Ministri i Energjise dhe Infrastruktures, Damian Gjiknuri ka deklaruar se banoret te cilet preken nga ky projekt do kompensohen me vleren e tregut.

“Do bëhen kompensime dhe dëmshpėrblimet për çdo banesë, e cila preket nga zbatimi i kėtij projekti. Banorët do kompensohen me vlerën e tregut“, tha Gjiknuri javën e kaluar./ CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Zgjedhjet në Gjermani/ Humbje e madhe për konservatorët, Socia-Demokratët nisin festën

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet elektorale në Gjermani janë të mbushura më surpriza. Ndërkohë që flitej për një barazim midis dy partive kryesore, duket se situata ka marrë një rrjedhë tjetër.

Tashmë ata që kryesojnë janë Social Demokratët tregojnë rezultatet e projektuara.

Konservatorët e Angela Merkel si duket kanë kapur rezultatin më të dobët.Tani që rezultati është disi i qartë të dyja partitë kanë thënë se janë gati për të formuar koalicionin e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Zbulohen emrat/ Kush janë “sheikët” e PS-së që rrjepin shqiptarët

LEXO EDHE:  Gjiknuri i përgjigjet opozitës/ Nuk do lëmë vakum kushtetues, PS i qëndron marrëveshjes së 5 qershorit

Sipas DW tre udhëheqesit e partive me më shumë vota janë ulur në tryezën e rrumbullakët dhe po diskutojnë koalicionin e ardhshëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Dule: Në Himarë po shpronësohen grekët. Kumbaro: Gjithçka brenda rregullave

LEXO EDHE:  Dule: Në Himarë po shpronësohen grekët. Kumbaro: Gjithçka brenda rregullave

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Dule: Në Himarë po shpronësohen grekët. Kumbaro: Gjithçka brenda rregullave

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE