Connect with Us

Julian Deda akuza Bashës/Gabove përsëri Lul…!

Aktualitet

Julian Deda akuza Bashës/Gabove përsëri Lul…!

Publikuar

-

Rigerta Loku, fermerja që “përloti” socialistët  në Kuvend sulmohet nga kreu i PD se fjalimi i saj ishte i dirigjuar nga vetë socialistët. Për postimin dhe sulmet që kryetari i PD-së  Lulzim Basha i drejtohet vajzës nga Mirdita ka reaguar  edhe Julian Deda, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD dhe Koordinator i Bashës.

Ja çfarë shkruan Julian Deda në rrjetet sociale:

Gabove perseri Lul…!

I gjithe lidershipi i PD-se shperndan me urdher nje shkrim te nje gazetareje, gje qe nuk ka ndodhur ndonjehere ne ate parti. Meqe i pelqeu katit te peste, o burra ta shperndajme dhe ta demaskojme Gerten, qe foli ne Parlament, sepse urdheri i Republikes se re eshte i qarte, “te demaskojme kedo, qe eshte me i vertete se Luli ne ate foltore”. Ky urdher nuk kursen as Sali Berishen, e jo me Gerten.

Gabove perseri Lul, kete ta them sinqerisht. Keshilltaret mizerabel nuk po te lene rehat. Shiko çfare gafe ke bere. Qytetari yt dixhital eshte po aq i fallco, sa ç’eshte strategjia e jote per te rrezuar Ramen nga pushteti. Ai mesazh eshte i sajuar, aq sa eshte e sajuar dhe e pavertete deshira jote per ta bashkuar PD-ne.

LEXO EDHE:  Avokati tregon provat/ Ja pse Basha është diversant i Sorosit që po mban Ramën në pushtet

Gabove perseri Lul, sepse u more me Gerten si njeri dhe jo me ato çfare tha ajo, qe per fat te mire i shkonin per shtat nje opozite normale. Por me sa duket kjo e jotja nuk eshte normale, por eshte nje opozite e kapur dhe e shitur.

Gabove perseri Lul, sepse sa shperndan nje shkrim qe nuk te nderon, por perkundrazi te ul aq shume pike sa ti nuk e ke idene, mund te shperndaje denoncimin e Doktorit ne Parlament, per te cilin iu pre fjala dhe grupi i PD nuk pipetiu, pjese e strategjise dhe kjo.

Edhe nje lutje kam. Te lutem hap syte, mos shko te biesh vete ne gropat qe hap Rama, lere ate te te shtyj, qe te pakten te na vije keq per ty./CityNews.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Video-Basha del blof në Gjirokastër/ Seriali i “perlave” të Bashës

LEXO EDHE:  Gazetari “masakron” Bashën/ Agronin mos ma prek, sa për qytetaret nënë e motër atyre

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Habit çuni i Fahriut/ Krahason Bashën me Trump

LEXO EDHE:  Gazetari “masakron” Bashën/ Agronin mos ma prek, sa për qytetaret nënë e motër atyre

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE