Connect with Us

Fakt/Berisha del hapur kundër Bashës

Aktualitet

Fakt/Berisha del hapur kundër Bashës

Publikuar

-

Fjalimi në foltoren e parlamentit të Shqipërisë, së vajzës nga Mirdita, Rigerta Loku, që përloti gjithë socialistët pati reagime të shumta. Kryetari i PD Lulzim Basha urdhëroi një shkrim kundër saj, më pas shpërndarjen e tij nga  deputetët dhe strukturat, por ndryshe nga vendimi dhe qëndrimi i Bashës ka vepruar lideri historik i PD Sali Berisha. Ish-kryeministri Berisha ka dalë hapur kundër Lulzim Bashës dhe qëndrimeve të urdhëruara nga zyra e shtypit të familjarëve të tij..

Kreu i PD-së Lulzim Basha, formulon një mesazh e publikon si të çuar nga një qytetar më pas poston shkrimin e porositur nga ai vetë, duke akuzuar se fjalimi i saj ishte i dirigjuar nga vetë socialistët.

Ndryshe nga Basha ka vepruar Sali Berisha, për fjalimin e Rigertës, ish-kreu i qeverisë shkruan se ajo ka të drejtë dhe poston edhe videon e fjalimit të vajzës nga Mirdita në rrjetet sociale, duke injoruar dhe kundërshtuar hapur qëndrimin e Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fundit nga Basha/Asgjë s’do thyhet, por do marrë fund përgjithmonë …!

‘Miq, Rigerta ka te drejte, po shikoni kujt ja kërkon ajo rrugët?!?! Ndiqni videon”, shkruan Berisha .

Kjo nuk është hera e parë  ku Berisha  ka dalë hapur kundër  Bashës. Disa ditë më parë në emisionin  “Fakt” të Çim Pekës, ish-kreu i qeverisë fajsoi kryetarin e PD-së dhe këshilltarët e tij mizerabël për humbej e PD-së në zgjedhje. Por këta këshilltarë vazhdojnë ende punë dhe Berisha është i detyruar të dalë kundër tyre dhe Bashës për qëndrimet mizetrabel që mbajnë./CityNews

Screenshot_2

luli shkrimi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  12 të lënduar nga përplasja tek Astiri/ Berisha: Ndal dhunës kafshërore

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  12 të lënduar nga përplasja tek Astiri/ Berisha: Ndal dhunës kafshërore

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Protesta opozitës/ Rama thumbon Bashën

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fundit nga Basha/Asgjë s’do thyhet, por do marrë fund përgjithmonë …!

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Regjistrimi në zgjedhje/Aleati i Bashës: Jemi në negociata me PD

LEXO EDHE:  Grida Duma në aksion/ Nuk pret Lulin, fillon lëvizjen

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE