Connect with Us

Horoskopi dashuror zbulon gabimin më të madh të cilin çdo shenjë e bën kur është në lidhje

Aktualitet

Horoskopi dashuror zbulon gabimin më të madh të cilin çdo shenjë e bën kur është në lidhje

Publikuar

-

Gabimet na ndodhin për të na rikujtuar që duhet të ndryshojmë diçka, të përmirësojmë veten, në mënyrë që të marrim vendime të drejta. Sa do të arrijmë në këtë, varet nga vetë ne.

Të gjithë gabojmë, se sa na kujtohen dha a mësojmë diçka nga to, është çështje për të cilën kurrë nuk kemi përgjigje të duhur.

Këto janë gabimet më të shpeshta të cilat i bëni, sipas shenjave të horoskopit:

Dashi

Vraponi pak si shpejt për të filluar lidhjen. Ngadalësoni, kujdesuni që të mos ulni flamurët e rëndësishëm të kuq.

Kujdes çfarë flisni nëse nuk dëshironi ta frikësoni personin tjetër.

Demi

Mos u merrni sipërfaqësisht, por gërmoni më thellë që të shihni se çfarë ka. Së tepërmi ngjiteni për personin që keni pranë vetes, sa që nuk shihni se çfarë vërtet ju nevojitet.

Stabiliteti dhe përgjegjësia janë gjëra shumë të rëndësishme, jo vetëm seksualiteti.

Dëshira e tyre e fortë seksuale i bën donzhuanë dhe martesat mund të dështojnë.

Binjakët

Gjithmonë ju duhet stimulimi i mirë mendor. Në të vërtetë, shumë shpesh për të lakmoni. Mirëpo kjo nuk do të thotë që nuk mundeni që të lidheni me dikë që është pak më ndryshe.

Këta kryesisht janë persona të cilët nuk qëndrojnë gjatë në një punë, ndërkaq lista e pasioneve u është me kilometra e gjatë. Ju nevojitet dikush i cili mund t’ju aktivizojë trurin.

Gaforrja

Të jesh i përkushtuar dhe i kontrolluar janë dy gjëra shumë të ndryshme. Të gjithë e dimë që dëshironi të jeni të sigurt dhe të dashuruar 24 orë në ditë, mirëpo ndonjëherë mund t’ju ndodhë që partneri t’ju kontrollojë, t’ju manipulojë apo madje edhe t’ju posedojë.

Mos lëshoni pe vetëm për shkak që mund t’ju sigurojë financiarisht. Meritoni më shumë.

Luani

Ju nevojitet partneri i cili di se çka është përgjegjësia. Po, dëshironi që të argëtoheni mirë dhe dëshironi dikë i cili mund t’ju inspirojë, mirëpo kjo shpesh do të thotë që ai është personi i cili nuk mund të kujdeset për ju në mënyrën tjetër.

Gjetja e shpirtit binjak me personalitet të fuqishëm është gjë shumë e bukur, mirëpo vetëm nëse është plotësisht në gjendje që të kujdeset për veten. Nuk ju duhet personi për të cilin patjetër vazhdimisht duhet të kujdeseni. Lidhja është përpjekje në çift.

Virgjëresha

Qetësohuni Virgjëresha, të gjithë e dimë që jeni persona seriozë dhe tip i vërtet argëtues. Mirëpo shpesh lidheni për ata të cilët gjithashtu janë seriozë, ky është problemi.

Ju nevojitet dikush i cili do të sjellë pak më shumë argëtim në jetën tuaj dhe të thyejë monotoninë, në vend të dikujt i cili vetëm do t’i bashkohet seriozitetit tënd.

Peshorja

Është e njohur sa urreni të jeni të vetmuar. Ju jeni në kërkim të vazhdueshëm për gjetjen e dikujt i cili vërtet do t’ju dashurojë. Kjo është e shkëlqyeshme, mirëpo dëshira juaj për partneritet shpesh ju çon te njerëzit të cilët janë të pavendosur dhe të cilët dëshirojnë të të kontrollojnë, gjë që në fund mund të thyejnë zemrën tuaj.

Pra, mbase do të duhej që të pushoni të kërkoni shpirtin binjak dhe të lini që ai t’ju gjejë.

Akrepi

Mbase do të duhej të filloni të përdorni zemrën tuaj pak më shumë. Marrëdhëniet për ju pothuajse gjithmonë fillojnë nga ato fizike. Seksi është i shkëlqyeshëm, mirëpo në afat të gjatë ju nevojitet diç më shumë.

Dëgjojeni zemrën tuaj dhe shikoni se çfarë po ndodh. Kurrë nuk do të mësoni, nëse nuk do të provoni.

Shigjetari

E doni pavarësinë tuaj, mirëpo gjithashtu harroni që ju duhen edhe dashuria dhe kujdesi. Shpesh gjeni partnerë të cilët janë të gatshëm t’ju japin distancën e nevojshme, mirëpo shpesh kjo është tepër larg për t’u quajtur lidhje.

Mbani në mend që lidhja shpesh ka sukses nga afërsia. Mund të jeni afër, mirëpo ende të jeni të pavarur nëse gjeni balancën e vërtetë.

Bricjapi

Marrëdhëniet nuk janë punë. Po, ju jeni të rritur të cilët dëshirojnë të njihen me të rriturit e tjerë, mirëpo përpiquni të gjeni dikë që ndonjëherë të lërë edhe atë fëmijën pas vete.

Ekzistojnë njerëz të cilët nuk janë të vendosur dhe mund t’ju sjellin romantikë dhe argëtim të vërtetë në jetën tuaj.

Ujori

Dëshironi që të njiheni me njerëz të pazakonshëm. Nëse nuk janë paksa të veçantë, atëherë nuk jeni të interesuar. Dhe kjo shihet sipas qëndrimit tuaj të ftohtë.

Vetëm nuk lejoni asnjë personaliteti interesant që ndaj jush të sillet ashtu si e bëjnë njerëzit në ambientin tuaj.

Peshqit

Shpesh romantika e pashpresë çon te zemra e thyer. Gjithmonë jeni aq të preokupuar me fantazi, sa që harroni plotësisht sjelljen e keqe të cilën partneri juaj e tregon.

Pak fantazi është në rregull, por mos harroni ndonjëherë që gjërat t’i shikoni më realisht.

Nga pikpamja seksuale Peshqit janë më pasivë, të papërfillshëm. Kur martohen përgjithësisht janë besnikë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: