Connect with us

Aktualitet

Intervista e Fabian Topollaj/Ju tregoj pse Basha nuk çoi në gjykatë Erjon Veliaj

Publikuar

-

Sot në një opinion shkruar për gazetën Panorama Besnik Mustafaj ish Ministër i Jashtëm i qeverisë Berisha ka treguar me detaje një ngjarje e cila kishte të bënte me një veprim politik siç ishte padia në gjykatë për kryebashkiakun Erjon Veliaj në lidhje me rritjen e çmimit të ujit në Tiranë.

Në një intervistë eksluzive për Citynews Fabian Topollaj, Këshilltari i  PD në Bashkinë e Tiranës, sqaron me detaje atë qe ka ndodhur dhe faktin pse Basha neglizhoi me apo pa dashje çuarjen në gjykatë të kryebashkiakut të Tiranës

 

Si qëndron historia e padisë për anullimin e marrjes së mandateve të këshilltarëve të rinj në Këshillin Bashkiak Tiranë dhe çfarë pasoje ka pranimi i kësaj padie?

Në datë 26 korrik u zhvillua mbledhja e radhës së Këshillit Bashkiak në Tiranë me çështje shumë të ndjeshme siç ishte dhe rritja e cmimit të ujit të pijshëm. Pika e parë e rendit të ditës ishte vendimi për zëvendësimin e këshilltarëve bashkiakë që ishin deklaruar deputetë nga KQZ në zgjedhjet e 25 qershorit.

Për shkak të bojkotit të grupit të këshilltarëve të PD dhe LSI, Partia Socialiste ka miratuar vendimin për zëvendësimin e anëtarëve në kushtet e mungesës së kurimit dhe pa arritur numrin minimal prej 31 këshilltarësh për miratimin e këtyre vendimeve. Për këtë shkak të gjitha vendimet e asaj mbledhje përfshi dhe rritjen e çmimit të ujit dhe koncensioni 20 vjeçar i bashkisë për ndërtimin e objekteve arsimore, janë të paligjshme.

Në cilësinë e Zëvendës Kryetarit të Komisionit Juridik në Këshillin Bashkiak Tiranë e kam denoncuar këtë shkelje të rëndë ligjore dhe kam paralajmëruar rrëzimin e akteve të asaj mbledhje në media për shkak të bojkotit që grupi yne i bëri mbledhjes së Këshillit Bashkiak. Pa ma kërkuar njeri, në të njëjtën cilësi, kam përgatitur padinë për goditjen e këtyre akteve në rrugë gjyqësore dhe kam kërkuar që ajo të depozitohej në emër të grupit nga drejtuesit e grupit.

Citynews ka mësuar se ju keni dorëzuar një padi dhe jo nga drejtuesit e grupit apo PD zyrtarisht, cila është arsyeja?

Këto lloj padish  kanë afate ligjore të mirëpërcaktuara, kalimi i secilave degradon të drejtën e ngritjes së padisë. Pas dorëzimit nga ana ime të materialit kam pasur me drejtuesit e partisë një debat mbi mënyrën si do procedohej pas dorëzimit të padisë nga ana e drejtuesve të grupit të PD-së një debat që nuk kishte lidhje me thelbin e padisë dhe iniciativën ligjore në vetvete.

Gjithsesi ajo që u vendos ishte që në fillim do të bëhej dorëzimi i padisë nga grupi i këshilltarëve dhe Kryetari i Partisë më pas do të vendoste si do të procedohej më mbrapa me komunikimin ndaj publikut të kësaj iniciative ligjore që në thelb është dhe një iniciativë opozitare. Ditët kalonin dhe padia u la në heshtje.

LEXO EDHE:  Gjykata konfirmon aktakuzën ndaj ish-ministrit

Akti i domosdoshëm i dorëzimit të saj në gjykatë nuk po ndodhte. Në kushtet që afati për të drejtën e ngritjes së padisë po skadonte, e kam dorëzuar personalisht padinë në ditën e parafundit të skadimit të afatit dhe disa kohe më pas jam pajisur nga Kryetari i Grupit të Këshilltarëve të PD-së në Këshillin Bashkiak  Tiranë me autorizimin për ndjekjen e kësaj padie në Gjykatën e Apelit.

 

Zoti Besnik Mustafaj merrte shkas sot nga kjo histori për të bërë një analizë mbi opozitarizmin e Bashës. Ju vetë keni ndjerë një lloj pengese në punën tuaj si anëtar i Këshillit Bashkiak Tiranë?

Vetë rasti konkret dëshmon një lloj neglizhence ekstreme nga ana e zotit Basha për të ndjekur procedurat për anullimin e vendimeve të rritjes së çmimit të ujit dhe koncensionit e shkollave dhe përbën një provë të mjaftueshme për nevojën e një opozite më aktive, më të kujdesshme dhe më frontale. Nëse unë nuk do të dorëzoja padinë kjo e drejtë do të kishte degraduar dhe sdo të kishte në të ardhmen më asnjë mundësi për anullimin e këtyre vendimeve abuzive nga ana e Erjon Veliajt në rrugë gjyqësore.

Nuk di të them që në këtë rast neglizhenca erdhi për shkak se lidershipi i PD konsideron sot më të rëndësishëm aksionin për mbajtjen e posteve në krye të PD-së se sa opozitën ndaj Veliajt që shquhet për abuzime milionëshe. Nëse Neglizhenca ishte një lloj qëndrimi rrefuzues ndaj një propozimit tim për shkak se unë si shumë demokratë të tjerë kam kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve të 22 korrikut për kreun e PD-së, apo është një amnisti e qëllimshme që i bëhet me dashje Veliajt nga lidershipi i PD, një prej eksponentëve kryesorë dhe simbol i korrupsionit të maxhorancës. Jam i prirur të besoj që  është një nga arsyet e para dhe jo kjo e fundit në fakt, pavarsisht se dhe para zgjedhjeve të qershorit kam pasur dyshimet e mia se cili qe qëllimi që çadra e liriseë në 90 ditë dhe dhjetra tema të trajtuara nuk u mor asnjëherë me aferat e Veliajt, pse në raportin për zgjedhjet i përgatitur nga PD nuk u denoncua manipulimi i hapur që bëri Veliaj me përdorimin e aseteve shteterore të Bashkisë së Tiranës në fushatën e përgjithshme kur kjo ndalohej shprehimisht nga marrëveshja e 18 majit etj. Ajo që di të them me bindje sot është që Veliaj është një makut në aferat korruptive dhe një monster në propogandë, ndaj dhe aksioni opozitar për denoncimin e tij duhet të jetë i një niveli më të lartë, këtu sigurisht përfshij dhe veten si anëtar i grupit të këshilltarëve bashkiakë të PD-së në Tiranë./CityNews

 

Aktualitet

Opozita, kundër platformës së kryeparlamentarit Kadri Veseli

Publikuar

-

By

Subjektet opozitare shprehen të rezervuara ndaj platformës së kryetarit të Kuvendit Kadri Veselit për unitet politik për temat e mëdha, shkruan sot gazeta “Zëri

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli u ka dërguar letër liderëve të partive politike, nëpërmjet së cilës u bën thirrje për krijimin e një ekipi të përbashkët të liderëve politikë.

Veseli vlerëson se duhet unitet politik në disa tema si: dialogu me Serbinë, themelimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, formimi i ushtrisë së Kosovës, agjenda e Integrimeve Evropiane dhe reforma zgjedhore.

LEXO EDHE:  Dumbashistët dhe Saliu/ Përtej replikës me Agron Gjekmarkaj

Megjithatë partitë opozitare kritikojnë platformën e Veselit për arritjen e konsensusit politik për “temat e mëdha”, shkruan më tutje “Zëri”.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj e ka mirëpritur platformën konsensuale të propozuar nga kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.

Ai pas mbledhjes së Qeverisë ka deklaruar se platforma konsensuale është e nevojshme. Platformën e kanë mirëpritur edhe anëtarët e tjerë të AAK-së…

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjermanët investim gjigant në Serbi, punësohen 11.000 persona

Publikuar

-

By

Kompanitë gjermane janë duke vazhduar edhe më tutje investimet në Serbi. Së fundmi, është firma e njohur “Leon”-i e cila ka derdhur miliona euro në shtetin serb.

Ndërsa, tanimë është konfirmuar që janë në fazën e fundit të hapjes të një fabrike të re në Nish.

“Do të jetë objekt gjigant i prodhimit dhe do të punësohen në mes 11 dhe 12 mijë njerëz”, thotë gjermani Klemens Saks, drejtori i Përgjithshëm.

Ai ka treguar edhe për ndërtimin e një fabrike tjetër në Kralevë, që merret me prodhimin e fibrave optike dhe kabllove, transmeton “Indeksonline”.

Firma “Leoni” për herë të parë është futur në Serbi në vitin 2009. Përpos Serbisë, kjo kompani e fuqishme gjermane aktualisht është duke ndërtuar edhe gjashtë fabrika në botë: Meksikë, Kinë, Bullgari, Tunizi dhe Paraguaj.

LEXO EDHE:  Pse Luli ka frikë të urojë Majlindën?!

“Leoni”, me seli në Nuremberg – Gjermani, ka 93 fabrika në 31 shtete. Vetëm vitin e kaluar e njëjta kishte të ardhura prej 4.9 miliardë eurosh nga shitjet, ndërsa në Serbi, në vitin 2017, arriti eksportin në vlerë prej 145 milionë euro.

Sipas statistikave zyrtare del se “Leoni” është në listën e dhjetë eksportuesve më të mëdhenj në Evropë, për vitin e kaluar.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi/ Ja si kunata e Sekretarit të Përgjithshëm të Ramës paguhet pa shkuar në punë

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari, i cili shprehet se kunata e Sekretari të Përgjithshëm të Kryeministrisë, Engjëll Agaçi, paguhet pa shkuar fare në punë.

Postimi i plotë:

epotizem dhe korrupsion ne Fondin e Sigurimit te Detyrueshem!

Qytetari dixhital denoncon:
– Kunata e sekretarit te pergjithshem te mafies shteteore, Don Agaçio, paguhet pa shkuar asnje dite ne pune, po keshtu dhe punonjes te tjere
– Emerime te shumta jashte kritereve ligjore!

Lexoni mesazhin e tij. sb

“I nderuar Doktor, ne Fondin e SIGURIMIT te Detyrueshem eshte bere nje reforme nga EDUARD Ahmeti, ka larguar vec demokrat e njerez qe nuk kishin miq, po te kontrollohet si jane bere do te dalin se jane emeruar pa kualifikimet e detyruara ne baze te ligjit, vendi I punes e kerkon te farmacise, e ka emeruar dentist, te drejtoria informacionit dhe analizes statistikore jane pa arsimin perkates, po keshtu te drejtoria e mardhenjeve me publikun kane larguar punonjes te kualifikuar dhe kane emruar te paperfunduar shkollen dhe pa arsim perkates. Tani dua te them me te rendesishmen: kane marre rrogen me shume se 3 punonjes qe nuk kane ardhe asnje dite ne pune, thone se eshte kunata e engjell agacit BESA AGACI te drejtoria juridike pa ardhur asnje dite ne pune, po keshtu te kjo drejtori kane marre rrogen pa ardhur asnje dite ne pune dhe Klara Mergo dhe Lorena Muhametaj ka edhe te tjere.
Besa dhe Lorena jane emruar ne sektorin e burimeve njerezore dhe trajnimeve dhe nuk vijne as nje dite ne pune e rrogen e marrin. “ /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kryesore Show Biz00:30 - 25 April, 2018

Foto/ Kur Era Istrefi vesh të njëjtat bikini si Kim Kardashian

Ato i kanë veshur personazhet më të njohura të modës dhe shoëbiz-it, si Kim Kardashian, Emily Ratajkoëski, Rihanna, Suki Waterhouse...

Kryesore Show Biz00:15 - 25 April, 2018

Foto/ Kate shfaqet rrezëllitëse me bikinit e bardha

Fotot e nxehta të Kate Upton nga fushata e saj e fundit për “Yamamay” nuk mbarojnë. Bukuroshja 25 vjeçare e...

Kryesore Show Biz00:00 - 25 April, 2018

Të gjithë e pyesin për gjininë e fëmijës/ Emina nuk e mban dot më

Modelja shqiptare me famë botërore, Emina Cunmulaj  është në pritje të fëmijës së saj të dytë. Ajo është nënë e...

Kryesore Show Biz23:50 - 24 April, 2018

Formula1 mund ti largojë vajzat e startit, por ato në krah të pilotëve jo!

Formula 1 hoqi dorë nga vajzat e startit, ato të njohura si “Grid Girls”, por një sport tjetër e ruan...

Kryesore Show Biz23:40 - 24 April, 2018

Foto/ Era Istrefi me bikini është një ‘bombë’ e vërtetë

Prej ditës së djeshme, Era dhe Nora Istrefi po qëndrojnë në Dubai pasi siç njoftoi dje krijuesja e hitit “Bonbon”,...

Aktualitet23:40 - 24 April, 2018

Opozita, kundër platformës së kryeparlamentarit Kadri Veseli

Subjektet opozitare shprehen të rezervuara ndaj platformës së kryetarit të Kuvendit Kadri Veselit për unitet politik për temat e mëdha,...

Life Style23:30 - 24 April, 2018

Modelja vihet në vështirësi/ Kë të zgjedhë nga kostumet e plazhit?

Është një nga femrat me format trupore më të lakmuara në botë dhe modeles Demi Rose i shkojnë shumë kostumet...

Kryesore Show Biz23:20 - 24 April, 2018

Foto/ Selena Gomez befason me ndryshimin e fundit në pamjen e saj

Selena Gomez i ka befasuar të gjithë me ndryshimin e fundit në pamjen e saj. Ajo është dalluar gjithmonë për...

Kryesore Show Biz23:10 - 24 April, 2018

Natalie refuzon çmimin prej 2 milionë dollarësh

Ceremonia prestigjoze, e njohur si “Nobeli Jezuit” është anuluar për shkak se aktorja e famshme, Natalie Portman ka refuzuar të...

Aktualitet23:02 - 24 April, 2018

Gjermanët investim gjigant në Serbi, punësohen 11.000 persona

Kompanitë gjermane janë duke vazhduar edhe më tutje investimet në Serbi. Së fundmi, është firma e njohur “Leon”-i e cila...

Kryesore Show Biz23:00 - 24 April, 2018

Video/ Kylie me vajzën e saj 3 muajshe do ju zbukurojnë ditën

Ylli i “Keeping Up With The Kardashian” Kylie Jenner pas lindjes së vajzës duket se ka vendosur që mos të...

Aktualitet22:57 - 24 April, 2018

Denoncimi/ Ja si kunata e Sekretarit të Përgjithshëm të Ramës paguhet pa shkuar në punë

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij. Me anë të...

Kryesore Show Biz22:50 - 24 April, 2018

‘Njerëzit mendojnë se unë i urrej meshkujt’/ Dua Lipa tregon mesazhin e vërtetë të këngës

Kënga ‘New Rules’ bëri që Dua Lipa të shpërthente në botën muzikore. Në një intervistë të dhënë kohët e fundit...

Aktualitet22:44 - 24 April, 2018

Avokati i Nazer Seitajt paralajmëron gazetarin/ Ja si kundërpërgjigjet Basir Çollaku

Gjithçka ka lajmëruar gazetari Basir Çollaku, lidhur me pozicionin e Nazer Seitajt në raportin me drejtësinë italiane është “Fake News”,...

Kryesore Show Biz22:40 - 24 April, 2018

Dukesha solli në jetë një princ, por ka shumë rregulla që duhet ti ndjekë

Të gjithë e morën vesh lindjen e princit më të ri të Mbretërisë së Bashkuar.  Dukesha e Kembrixh, Kate Middleton...

Aktualitet22:39 - 24 April, 2018

Harrohet Roma historike, shkatërrohet nga Liverpool i Salah

Roma arriti që në çerekfinalen e dytë të Ligës së Kampionëve të përmbyste Barcelonën, duke hyrë në histori me një...

Aktualitet22:34 - 24 April, 2018

Përmendet Roma/ Shënon dy herë në 4 minuta ndaj Liverpool

Pas 5 golave të Liverpool, si duket Roma është përmendur duke u kundërpërgjigjur me yllin e saj boshnjakun, Edin Dzeko...

Aktualitet22:33 - 24 April, 2018

VIDEO/ Shihni çfarë i bën Trump, Macron-it

Ndërsa presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron u paraqitën për fotografi në Zyrën Ovale,...

Kryesore Show Biz22:30 - 24 April, 2018

Foto/ Gigi feston 23 vjetorin me të gjitha shoqet e saj supermodele

Gigi festoi ditëlindjen e saj të 23-te në datën 23 të këtij muaji. Siç të gjithë e marrin me mend,...

Aktualitet22:21 - 24 April, 2018

“Pasardhësit e diktatorëve po qeverisin sot”/ Flet Rrahman Parllaku

Vijon intervista e ish-gjeneralit të dënuar nga diktatori Enver Hoxha, Rrahman Parllaku me gazetaren Eni Vasili në studion e emisionit...

Aktualitet22:17 - 24 April, 2018

Liverpool shkatërron Romën/ Salah shënon dy gola dhe dy “gjysmëgola”

Mohamed Salah, është egjiptiani me këmbë “të arta”, por që nuk u vlerësua si duhet nga Roma dhe u shit...

Aktualitet22:11 - 24 April, 2018

Pamjet makabre: Si vriten dhe hidhen qentë në landfillin e Sharrës

Emisioni “Stop” sjell sot pamje ekskluzive e makabre të mënyrës sesi janë vrarë qentë dhe më pas janë hedhur në...

Aktualitet22:04 - 24 April, 2018

Romën e zë “haku” i Salah/ Liverpool shënon golin e tretë

Mohamed Salah, është egjiptiani me këmbë “të arta”, por që nuk u vlerësua si duhet nga Roma dhe u shit...

Aktualitet22:01 - 24 April, 2018

Ministri akuzohet se ka dhënë mbi 630 mijë euro subvencione pa bazë ligjore

Ministri i Infrastrukturës akuzohet se pa asnjë bazë ligjore ka dhënë subvencione në shumën mbi 630 mijë euro. Kjo është...

Aktualitet21:51 - 24 April, 2018

Rrahman Parllaku flet për Liri Belishovën

Rrahman Parllaku, ish-gjeneral i dënuar nga Enver Hoxha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në semisionin “Studio e Hapur” në...

Aktualitet21:40 - 24 April, 2018

Mbyllet pjesa e parë e sfidës Liverpool-Roma/ Salah shënon dy herë dhe hyn në histori

Medie të ndryshme e kanë quajtur futbollistin egjiptian që luan për Liverpool-in si një “makth” për skuadrën italiane të Romës,...

Aktualitet21:40 - 24 April, 2018

Vdekja e aktorit Kurti/ Kryeprokurori Gjakovës tregon detajet

Prokuroria Themelore në Gjakovë ka nisur hetimet për të zbardhur shkakun e vdekjes së aktorit të serialit “O sa mirë”...

Aktualitet21:27 - 24 April, 2018

“Makthi” i Romës del i vërtetë/ Salah kalon Liverpool-in në avantazh

Medie të ndryshme e kanë quajtur futbollistin egjiptian që luan për Liverpool-in si një “makth” për skuadrën italiane të Romës,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Ilir Kaduku: Luli, je bërë gaztor i shekullit!

Profesor Ilir Kaduku është një nga themeluesit e PD-së. I mërzitur nga përgjigjet  që dha zoti Basha në “Sudio e...

Close