Connect with Us

Nga Ylli Dylgjeri/ Respekte Zonja Mezini! Dje ti ke luftuar me Samurajin Gjana

Aktualitet

Nga Ylli Dylgjeri/ Respekte Zonja Mezini! Dje ti ke luftuar me Samurajin Gjana

Publikuar

-

Gazetari Ylli Dylgjeri nuk ka lënë pa komentuar incidentin e rëndë të shënuar dje në mbledhjen e kryesisë së Partisë Demokratike.

Dylgjeri shkruan se pas sherrit Gjana-Mezini i është kujtuar një rrëfim i një dëshmitari për një takim të Gjanës në kohën kur ishte Ministër Bujqësie.

SHKRMI I DYLGJERIT

Pas sherrit Gjana-Mezini…

Mu kujtua një histori e treguar nga deshmitari i vetëm, kohë më parë, kur zoti Gjana ishte Ministër Buqësie. “Arkivat” vjen një kohë dhe hapen për publikun. Ja ç’më tregoi dëshmitari.

Dëshmitari:
Punoja në Ministrinë e Bujqësisë. Meqë Zoti Gjana nuk fliste anglisht bëja dhe përkthyesin në takimet bilaterale. Kështu mu dha mundesia ta shoqëroja zotin Gjana në një takim me Ministrin e Bujqësisë se Japonisë.Takimi u bë në Romë. Japonia ishte aso kohe aktive për ndihmën ndaj shqipërisë.
Në fjalën e Tij zoti Gjana pasi i bëri homologut një prezantim të vendit dhe halleve në bujqësi insistoj që pala japoneze të ndihmonte edhe për një arsye madhore. Arsyeja ishte se PD në pushtet duhej ndihmuar se veç të tjerash, ishte një parti me prejardhje jo komuniste. Ose siç e tha Ai e Përndjekur. Pasi i përktheva fillim e fjalës, mbeta te fjala e përndjekur. Nuk e gjeja dot fjalën në anglisht. U djersita dhe ngriva. Gjana më thoshte: thuaje i Përndjekur!
Unë prap sgjeja përkthim. Por…z.Gjana si skifter mu hodh e tha: I thuaj Samuraj!
Po, po Samuraj! U mbyta…nuk përktheja dot më. Bashkëbiseduesi më kuptoj. Heshtëm.
Kaq.

LEXO EDHE:  Ku ka vërtetë zgjedhje në 30 qershor?!

Respekte Zonja Mezini!
Dje Ti ke luftuar me Samurajin Gjana. /Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Top Channel si avokat i prokurores së Tiranës

Publikuar

-

Nga

Televizioni Top Channel shpesh është kthyer në një akovat mbrojtës për disa personazhe. Së fundmi ky televizion ka marrë në mbrojtje drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj.

Dy ditë më parë ajo ka qenë pjesë në emisionin “Top Story” ku hetuesit rrëfejnë sesi rekrutoheshin shqiptarët për ISIS. Mes tyre ishte edhe Imeraj, punës së të cilës i bëhët mjaft mirë avokatia dhe reklamimi nga Top Channel.

Elisabeta Imeraj është drejtuese e Prokurorisë së Tiranës që prej gushtit të vitit 2018. Emri i saj është përfolur shpesh në media dhe së shpejti pritet që të përballet me vettingun. Në një kohë kur kjo prokurore pritet të kalojë në filtrat  e vettingut ashtu si shumë kolëgë të sajët, Top Channel i bën reklamë dhe i jep suport.

 Televizioni që drejtohet nga Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha është vënë 100% në shërbim të disa personave për interesa personale.

Kur kjo avokati vjen në momentin që drejtori i këtij televizioni ka disa çështje të hapura në porkuorinë e Tiranës, ka dyshime mjaft të forta që prokuoria dhe vetë televizioni po përdorën për interesa të tjera të dyshimta sepse janë disa dhjetra dosje jo vetëm të Ben Blushit, si drejtor i Top Channel por edhe të vetë televizionit apo Vjollca Hoxhës denoncime, kallzime, përplasje apo interesa që lidhen me këta persona dhe të gjitha janë në dorën e Elisabeta i Imerajt dhe prokurorisë së Tiranës.

E mbi të gjitha ky televizion del dhe i bën avokatinë kësaj prokuroreje. Kjo ndodh kur në Prokurorinë e Tiranës po hetohet çështja e Andon Dhimës, kur janë hedhur mjaft dyshime në lidhje me Ben Blushin.

LEXO EDHE:  Ylli Dylgjeri komenton skandalin me prostituten ne Brazil

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon skandalin/ Rama dhe Veliaj, plan për kompensimin e Vuçiçit?

Kujtojmë që Andon Dhima ka theksuar se nuk ka konflikte me asnjë njeri dhe nëse do i ndodhë gjë do të drejtojë gishtin nga Ben Blushi. Në prokurorinë e Tiranës ndodhen çështjet e historive rozë të Vjollca Hoxhës e cila ka përdorur emisionin Fiks Fare dhe stafin e saj për interesa mjaft të dyshimta në lidhje me disa prona në Korçë. Në prokurorinë e Tiranës ka disa kallzime të tjera, çështje që ky institucion i ka mbyllur siç janë borxhe, detyrime dhe falsifikime të pretenduara nga palët e treta në lidhje me fatura të papaguara.

Në momentin që janë të gjitha këto, Prokuroria e Tiranës merret në mbrojtje dhe avokatinë ja bën Top Channel. E në rast se Elisabeta Imeraj do të ketë avokatinë e Top Channel, duhet një orë e më parë të largohet nga ai institucion dhe vettingu nuk duhet ta shikojë me syze por me lupë.

Ky është rasti një flagarance, i një televizioni që ka një konflikt të pastër interesi dhe prokurorja përdoret për çështje okulte të dyshimta që lidhen me biznese duke u provuar shpesh herë se ka mbajtur anësi dhe ka ndërhyrë në favor të një pale./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Këlliçi publikon videon që Veliaj nuk e shfaq/ Jemi drejt gropës

Publikuar

-

Nga

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka publikuar një video përmes të cilës nxjerr zbuluar bëmat e kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj.

Në video shihet qartë se për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Këlliçi thekson se këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica.

Ai thotë se me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës ndërsa në realitet jemi drejt gropës.

“Videot si kjo, Erion Veliaj nuk i shfaq!
Për gjysmë ore te “Pallati me shigjeta” kaluan 12 betoniere! Është vetëm një nga hyrjet në Tiranë.
1 betoniere ka një kapacitet maksimal 11 metër kub, ku vetëm 1 m³ ka 2400 Kg. Gjithsej 316,8 ton beton që derdhet në Tiranë në 30 minuta! Pa llogaritur hyrjet e betoniereve nga rr. Durrësit, rr. Dibrës, rr. Elbasanit, etj.
100 foto publikon Veliaj për një tek pemë që mbjell. Pemë që mbillen vetëm në parkun ekzistues të liqenit artificial. Këto betoniere bllokojnë kalimin e automjeteve dhe këmbësorëve në shumë rrugë e rrugica. Makina të tonazhit të rëndë që punojnë orar pa orar, që shkatërrojnë rrugë e shkaktojnë një ndotje akustike të tmerrshme për banorët e Tiranës. Rasti më i afërt për të cilin u njoftova nga banorët, ishte ai në rr. “Nikolla Lena”, ku nuk u vendos asnjë tabelë informuese që njoftonte banorët për bllokimin e rrugës.
Veliaj nuk i fotografon betonieret sepse i prishin imazhin e rremë të gjelbëruesit.
Kjo masakër urbane po e bën Tiranën të pajetueshme, po shkatërron trashëgiminë e saj ndërtimore e kulturore.
Po shqepin kodrat e gjelbëruara të Tiranës për të derdhur lumenj betoni.
Ku janë parqet e reja? Ku janë lulishtet? Ku i kaloni pasditet me fëmijët tuaj? Në kafenetë poshtë pallateve?
Me foto nga Veliaj, jemi vendi më i gjelbëruar i Europës. Në realitet jemi drejt gropes”, shkruan Këllici./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Basha kapet mat/ Si gënjeu hapur në emision

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu zë ngushtë Bashën/ Kreu i PD nuk tregon asnjë emër oligarku

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka dalë sërish bllof me gënjeshtrat e tij që tashmë jemi mësuar t’i dëgjojmë shpesh në daljet televizive.

Dy ditë më parë Basha ka qenë i ftuar në “Opinion’ përballë një paneli gazetarësh. Gjatë intervistës, gazetarët pyetën Bashën për veprat e tij gjatë kohës kur qendronte në krye të Bashkisë së Tiranës.

Teksa diskutohej për ndërtimin e shkollave të reja gjatë asaj kohe, analisti Lorenc Vangjeli i kërkoi Bashës emrin e një shkolle që ai ka inaguruar. Stafi i Bashës i çoi gazetari Blendi Fevziut emrin e shkollës “Ahmet Gashi” që e konfirmon dhe Basha por në fakt kjo ishte genjeshtra e rradhës.

Por si qendron e vërteta e inagurimit të kësaj shkollë?

Shkolla “Ahmet Gashi” nuk është ndërtuar e re ashtu siç Basha pretendon, por është bërë vetëm një rikonstruksion i saj nga ana e bashkisë.

Nuk ka asnjë shkollë të rindërtuar apo të ndërtuar nga Basha, por ka vetëm rikonstruksione me fonde qesharake dhe ajo që vlen të theksohet është se rikonstruksioni i kësaj shkolle zgjati tre vite.

LEXO EDHE:  Propozimi i Dylgjerit për Jetimoret/ Të instalohet një SHKB!

LEXO EDHE:  Kaba dhe Dylgjeri sulmojnë Ngjelën me porosi të Ilir Metës ?

Për shkollën “Ahmet Gashi”, bashkia e Tiranës me në krye Bashën në atë kohë kishte planifikuar shuma qesharake për vitin 2014 shumën 11.006.652 lekë, për vitin 2015 shumën 8.000.000 lekë dhe për vitin 2016 shumën e 10.000.000 lekëve.

Pra Basha në atë kohë ka inaguarar vetëm rikonstruksionin e kësaj shkolle dhe jo ndërtimin e saj siç ai e shet paturpësusht nëpër emisionet televizive./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE