Connect with Us

Nga Astrit PATOZI/ JU TREGOJ “ËNDRRËN” E LULIT

Aktualitet

Nga Astrit PATOZI/ JU TREGOJ “ËNDRRËN” E LULIT

Publikuar

-

Mos kujtoni se Luli e di çfarë po kërkon, kur thotë se ka nisur betejën për reformën zgjedhore.

Ata që gënjehen nga ky aksion i “vrullshëm” politik i fillimshtatorit, ose janë naivë, ose nuk e kanë njohur kurrë “fitimtarin” e 22 korrikut.
Tani për tani, ai ka vetëm një hall, të largojë vëmendjen nga situata dramatike, që po kalon Partia Demokratike për shkak të tij. E thënë me dy fjalë, po bën sikur po punon.
Ndaj mos prisni të nxirrni ndonjë qëndrim apo të mësoni ndonjë projekt të tij për reformën zgjedhore, sepse ai nuk ekziston.
I vetmi lajm dje ishte që konsultimi i kryetarit të PD me aleatët e zyrtarizon faktin që grupi parlamentar i opozitës kryesore tashmë numuron 4 anëtarë më pak.
Sepse Mediu, Shehi, Ndoka dhe Dule tashmë janë edhe formalisht partnerët e Lulzim Bashës dhe, jo më deputetë të listës së tij.
Por, natyrisht, koha do të rrjedhë dhe dikur ai duhet të shprehet, nëse ka një ide se si e shikon të ardhmen e sistemit politik në Shqipëri. Por ëndrra e tij nuk është e vështirë për t’u lexuar.
Nëse një ditë do të pyetet apo do të ketë ndonjë gjë në dorë për të vendosur për Kodin e ri Zgjedhor, Lulzim Basha do të ishte i gatshëm të votonte gjithçka që do ta theksonte edhe më shumë bipolaritetin në politikën shqiptare. Pra, një reformë që mundësisht t’i shuante fare edhe ato pak parti të vogla, që kanë mundur të mbijetojnë.
Sepse Luli nuk dëshiron gjë tjetër në këtè botë, veçse që zgjedhjet në Shqipëri të jenë një garë me vetëm dy konkurrentë dhe që ai të dalë gjithmonë i dyti./ CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina merr përpara 4 këmbësorë, largohet nga vendngjarja

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina merr përpara 4 këmbësorë, largohet nga vendngjarja

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në kryeqytet, në afërsi të Drejtorisë së policisë së Tiranës.

Mësohet se një automjet tip ‘Smart’ nën drejtimin e një shofereje femër ka marrë përpara 4 persona dhe është largua me shpejtësi nga vendngjarja.

Burime bëjnë me dije se personat e lënduar janë jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që policia dhe grupi hetimor kanë shkuar në vendngjarje dhe po punojnë për identikimin e drejtueses së mjetit./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Basha nga Shkodra: Vesi dhe krimi nuk u dënuan kurrë si duhet

LEXO EDHE:  Ftesa e mazhorancës/ Basha fton aleatët në selinë e PD

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grumbullimet për fushatë elektorale/ Denata Toçe jep mesazhin e fortë

Publikuar

-

Nga

Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t'iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj

Kandidatja për deputete e Bindjes Demokratike në qarkun e Korçës, Denata Toçe, ka shigjetuar partitë e vjetra politike, teksa ka folur për fushatat e tyre elektorale, ku grumbullohen njerëz pa maska dhe distancë sociale ndonëse vendi është në kohë pandemie.

Toçe tha për CNA.al se kjo është politikë babëzie dhe primitive, ndërsa vuri në dukje papërgjegjshmërinë e partive që synojnë të drejtojnë vendin.

Nëse ka papërgjegjshmëri kaq të madhe për të mbrojtur dhe kujdesur për jetën e tjetrit, duke thirrur tubime masive në këto kohë dramatike pandemie, si mund të premtosh një të ardhme kujdesi ndaj qytetarëve prej politikanëve që na drejtojnë ose që mund të na drejtojnë, pjesë e këtyre partive të mëdha? Kjo është politikë babëzie dhe primitive. Kjo nuk është politika e një vendi që aspiron për të qenë kandidat në vendet europiane. E çfarë ka ndyshuar prej viteve 90? Më vjen turp prej tyre dhe keq për qytetarët që pa dashur antuziazmohen dhe kapen në valën e turmës, për të brohoritur për parti si këto duke menduar se hallet e tyre u zgjidhën.

Në psikologjinë e edukimit të fëmijës, një nga sukseset e prindërimit është të vendosësh rregulla dhe t’i mbash ato. Fëmija fiton shumë siguri dhe rritet në besim dhe në marrëdhënie. Kështu do të duhet të jetë edhe marrëdhënia e politikanëve me popullin se ata i kanë zgjedhur për t’i shërbyer atyre. T’i drejtojë në rregulla dhe disiplinë për mbrojtjen e tyre. Por kur këta i shkelin të parët, për më tepër duke cënuar edhe jetën e individit, çfarë sigurie dhe besimi do të ndërtojnë? Mendoni se është menduar sadopak për mbrotjen e qytetarëve në këto grumbullime? Ndjehen kaq të pamposhtur sa mendojnë se s’ka “murtajë” që i ndalon. Vetëm një i pamend nuk ka frikë nga Ligji dhe nga Zoti!”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Ministre ekonomie në qeverinë Basha?/ “Zbërthehet” Tabaku: Mua më pëlqen…

LEXO EDHE:  “8 fitoret” e Lulit/ E vërteta për Aurelën, demokratët dhe faktet që nuk i mohon dot askush

Në një prononcim për CNA.al, Toçe dha edhe një mesazh të fortë për qytetarët e Korçës në prag të zgjedhjeve të 25 prillit.

“Të dalin të votojnë dhe të marrin guxim të zgjedhin alternativën që u ngjason atyre. U bë kohë tashmë që thuajse gjysma e tyre e kanë braktisur votën, sepse ndjehen të tradhëtuar dhe pa shpresë. 30 vjet bëhen shumë shpejt 50 vjet për të vazhduar të kemi të njëjtat figura politike në skenë. Është koha të decentralizojmë pushtetet. Është koha të dalin të votojnë kandidatin që meritojnë. Mos kenë frikë të zgjedhin alternativën. Unë do të jem me ta që prej fillimit të kandidimit e deri në fund të mandatit dhe uroj të jem e denjë për votëbesimin e tyre”, theksoi kandidatja për deputete./ CNA.al

Kandidate për deputete në listat Bindjes Demokratike/ Rrëfehet Denata Toçe: Nuk kemi si qëllim numra mandatesh

“LSI drejt shkrirjes”/ Denata Toçe: Një kasë e tërë politikanësh po del jashtë loje

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kukull në duart e Berishës dhe Metës’/ Basha: Kryetari jam unë dhe i vetmi

Publikuar

-

Nga

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh se shumë persona që janë anëtarë të Partisë Socialiste do të votojnë për Partinë Demokratike. Më tej, ai shprehet se për 8 vite qeveria e ka pllakosur rininë, arsimin dhe shëndetësinë.

“ Ky është  ndryshimi themelor. Unë po zhvilloj një fushatë normale që do të sjellë në qendër të vëmendjes shqiptarët. Problemet e këtyre 8 viteve po kërkojnë zgjidhje, 25 prilli do të jetë një ditë ku shqiptaret do të votojnë për hallet që kanë pllakosur, rininë, shëndetësinë, arsimin. A vazhdohet ,më si këto 8 vite, me tullumbace elektoralë para zgjedhjeve apo ka ardhur kohë për të ndryshuar”, u shpreh Basha.

LEXO EDHE:  Ndalimi i Daut Haradinaj/ Reagon Basha: Provokim dhe tallje me kombin shqiptar

LEXO EDHE:  Ministre ekonomie në qeverinë Basha?/ “Zbërthehet” Tabaku: Mua më pëlqen…

Basha në një intervistë për Report Tv, ka komentuar mbi akuzat e Ramës që ai është një kukull në duart e Berishës dhe Metës.

 “Kjo është një pyetje që përgjigjen e ka marrë. Kryetari jam unë një dhe vetëm një. Ke qeverisur për 8 vite dhe ke pasur aq pushet si askush që nga Enver Hoxha dhe çfarë bëre këto 8 vite. Përgjigjja është pothuajse asgjë. Shqiptarët do të dinë të votojnë me votën për ndryshimin dhe do  të dinë të vlerësojnë edhe këtë kulturë të re politike, ku në fushate shkohet më program.”, u shpreh Basha/ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE