Connect with Us

Julian Deda i bën thirrje Bashës: Dil nga zyra dhe shko fizikisht në Shkozë

Aktualitet

Julian Deda i bën thirrje Bashës: Dil nga zyra dhe shko fizikisht në Shkozë

Publikuar

-

Edhe pse pa përmendur emra, Julian Deda i drejtohet Bashës me një shkrim në Facebook. Deda i bën thirrje ati të dalë nga zyra dhe të përballet fizikisht me problemet pranë qytetarëve në Shkoze. Deda është një ndër shumë kritikët e Bashës brenda PD.

Ja postimi tij i plotë në Facebook : “Dil nga zyra dhe shko fizikisht ne Shkoze. Shko jepu mbeshtetje personale atyre njerezve, qe jane ne qiell te hapur. Shko vete, jepi zemer aty ku eshte problemi njerezve, qe kane ose mendojne shprese tek ti, jo nga fb dhe jo me gojen e lektoreve. Shko vete aty, ku do qofte vendi, per te treguar pergjegjesine e liderit, qe nuk i braktis njerezit perpara arrogances se fadromes. Shko vete sot, qe njerezit te te besojne neser.” shkruan Deda.

Basha përmes një postimi  njoftimi për mediat, pak orë më parë ka kërkuar që banorët të dëgjohen dhe të ndalet shembja. Deri më tani fizikisht në Shkozë është paraqitur vetëm deputetja demokrate Grida Duma./ CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Serbi/ Mbërrin avioni me 1 milionë vaksina anti-Covid

Publikuar

-

Nga

Serbi/ Mbërrin avioni me 1 milionë vaksina anti-Covid

Serbia ka marrë dozën e dytë të vaksinave Pfizer.

Mediat vendase bëjnë me dije se 19 mijë e 500 vaksina Pfizer kanë arritur në Serbi.

“Kjo është një gjë e jashtëzakonshme, nuk e di nëse qytetarët e kuptojnë këtë”, tha Vuçiç pasi avioni “Air Serbia” mbërriti bashkë me vaksinat kineze.

Presidenti serb tha se vendi i tij është i pari në Evropë që merr një sasi kaq të madhe të vaksinës kineze duke shtuar se kjo është një dëshmi domethënëse e bashkëpunimit të ngushtë Serbi-Kinë.

Ambasadorja kinez në Beograd, Chen Bo theksoi se vaksina është miratuar më 30 dhjetor dhe ajo do të jetë një e mirë globale.

Sipas Vuçiç, Serbia do të marrë 20 mijë doza të tjera nga Pfizer këtë të hënë bashkë me 250 doza të tjera të vaksinës Sputnik V nga Rusia.

“Serbia është një nga të paktat vende që ka siguruar një numër kaq të madh vaksinash”, tha ai duke shtuar se do të nisi vaksinimi i ushtrisë dhe punëtorëve në dyqane, por edhe gazetarët.

“Përmes COVAX do të presim vaksinën AstraZeneca, por do të shohim mundësinë për të marrë dhe vaksinën Moderna. Do të kemi 5-6 vaksina të ndryshme deri në qershor”, tha presidenti serb.

LEXO EDHE:  Ibsen Elezi i mbyll gojën Jemin Gjanës/ Ka një mesazh për Berishën

LEXO EDHE:  Lulzim Basha në dy kohë/ Nga 21 janari në 16 shkurt

Ai bëri të ditur se vaksinat deri tani janë siguruar përmes marrëveshjeve bilaterale dhe se COVAX ende nuk ka garantuar asnjë dozë.

Nga ana tjetër, Vuçiç bëri me dije se ai vetë do të vaksinohet pas 7 ose 8 ditësh.

“Është e rëndësishme që nuk isha ndër të parët, fillimisht do të duhet ta marrin të moshuarit”, tha ai.

Vaksina kineze Sinopharma pritet që së shpejti të miratohet dhe për vaksinimin e fëmijëve nga 3 deri në 17 vjeç që do bëhej vaksina e parë në botë që ka një aprovim të tillë.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Publikuar

-

Nga

Anisa Bahiti: Mos e gjuani me gur LSI, ajo ju bëri milionerë!

Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim në Elbasan, Anisa Bahiti, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, për largimet e anëtarëve të LSI nga kjo parti duke iu bashkuar PS.

Në shkrimin e saj ajo shprehet se këta individë po largohen pasi u bënë milionerë nga LSI dhe se partia për ta ishte si hotel me 5 yje.

‘Disa nga njerëzit më të pushtetshëm të LSI ndër vite po largohen dhe më e bukura është se, bëjnë sikur kanë qenë të persekutuar.

Po largohen ata që LSI e kanë pasur më shumë se shtëpinë e tyre, ata që e kanë pasur hotelin e tyre, ose me saktë, suitën me 5 yje . Ata që, kur ishte Berisha në pushtet, ishin drejtorë, deputetë, ministra e kryetarë bashkie e minibashkie. Ata që, kur ishte LSI me Ramën në pushtet, ishin sërish ministra, deputetë e drejtorë. Po largohen duke e gjuajtur LSI me gurë, kur në fakt ata morën vetëm të mira materiale dhe pushtet personal prej saj, ata që mijëra të rinj shqiptarë, një ndër të cilët edhe unë, që votojnë ndër vite, u kanë zënë rrugën dhe i kanë marrë peng të ardhmen. Po. Sepse në pushtet ata favorizonin karrierën e nipave, mbesave, vëllezërve dhe të përkëdhelurve të tyre. Në të njëjtën kohë që deputeti i Beratit ishte Ministër, ishte dhe deputet dhe kishte vëllain drejtor të targave dhe patentave të qarkut të Durrësit. Kështu dhe shume të tjerë…

Fatkeqësisht ata për shumë kohe gëzuan mbështetjen dhe mbrojtjen deri në sektarizëm dhe krahinalizëm të drejtuesve të LSI. Aq i dhimbshëm është ky fakt sa, këta mysafirë të “hotelit me 5 yje” po largohen pa paguar, duke ja lënë borxhet në kurriz elektoratit, anëtarësisë dhe rinisë së partisë. Sërish askush nuk u kërkon ndjesë atyre mijëra vetëve për deputetët,ministrat dhe drejtorët të cilët iu vunë mbi kokë ndër vite .

LEXO EDHE:  Video- Pas “rrëzimit” të Ramës, CNA.al shoqëron Bashën

LEXO EDHE:  Lulzim Basha në dy kohë/ Nga 21 janari në 16 shkurt

Ishin po ata drejtues që nuk pyetën asnjë ditë elektoratin dhe anëtarësinë a duhet të largoheshin nga parlamenti, a duhet të braktisnin zgjedhjet e pushtetit vendor, duke i lënë njerëzit rrugëve të vetmuar përballë pushtetit më të çmendur të të gjitha kohërave të ortakëruar me oligarkinë vendase.

Për çdo kënd që kishte mendimin ndryshe për këto dy çështje automatikisht kishte një dënim, “pushkatim” politik nga sekti drejtues, pavarësisht kontributeve ndër vite dhe mbështetje pa kusht ndaj deputeteve, drejtorëve dhe ministrave që po i braktisin sot duke shkuar tek “Rilindja”.

Fatmirësisht autorja e këtij shkrimi nuk është më pjesë e asnjë strukture drejtuese të LSI dhe është drejtuese e një media modeste rajonale, si e tillë u bën dy thirrje atyre që po ikin; së pari, mos godisni me gurë partinë që ju bëri milionerë. Dhe të rinjëve ; votojeni LSI-në sa më shumë por vetem nëse ajo ka një program konkret dhe strategji reale për ju . Dhe mbi të gjitha kërkojini llogari drejtueseve që të mos ju vënë më në krye vetëm ata që iu përmbushin oreksin sektit të tyre dhe të kërkojnë ndjesë me fakte dhe jo vetëm me fjalë për milionerët që po e shkelmojnë duke ikur tek “Rilindja”!

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjurmimi i parave të pista/ Shqetësim pasuritë e krimit jashtë vendit dhe presioni ndaj drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Gjurmimi i parave të pista/ Shqetësim pasuritë e krimit jashtë vendit dhe presioni ndaj drejtësisë

Në fund të dhjetorit qeveria ka miratuar strategjinë kundër krimit të organizuar dhe krimeve të rënda 2021-2025.

Në dokument flitet për gjendjen aktuale në vend por edhe planin e veprimit, sidomos për gjurmimin e pasurive kriminale të vendosura jashtë vendit.

Megjithëse Komisioni Evropian ka vlerësuar një lloj progresi lidhur me sekuestrimet dhe konfiskimet e pasurive kriminale në strategjinë kundër krimit të miratuar nga ekzekutivi, theksohet se numri i çështjeve me dënime përfundimtare për pastrim parash mbetet i ulët.

Strategjia parashikon se një vëmendje e shtuar i duhet kushtuar identifikimit dhe konfiskimit të pasurive kriminale të vendosura jashtë vendit ose të paarritshme, zbatimit të rregullave për konfiskimin e zgjeruar dhe ngrirjen paraprake të pasurive, si dhe përdorimit sistematik të hetimeve paralele financiare për krimin e organizuar, të cilat duhet të shoqërojnë sistematikisht procedimet penale që nga fillimi.

Zbatimi i këtij objektivi strategjik do të mbështetet gjithashtu përmes përmirësimit të proceseve të identifikimit, sekuestrimit dhe konfiskimit të financave dhe aseteve të grupeve kriminale.

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Basha prezanton planin me tre pika

LEXO EDHE:  Basha videomesazh për situatën e pandemisë/ Vala e dytë e ka goditur Shqipërinë, gjendja po përkeqësohet

Kjo do të ngushtojë hapësirën e veprimit, fuqisë financiare por dhe motiveve të përfshirjes në struktura të krimit të organizuar, si dhe pamundësimin e ri-investimit të të ardhurave të përftuara nga veprimtari të paligjshme.

Lidhur me situatën aktuale në strategji evidentohet me shqetësim se “Anëtarët e strukturave të krimit të organizuar kanë shfaqur gjithashtu synimin dhe prirjen për veprime neutralizuese të punës së nëpunësve publikë, përfshirë institucionet e zbatimit të ligjit dhe organeve të drejtësisë, përmes formave të ndryshme të intimidimit dhe korrupsionit”.

Krahas synimit kryesor të ndjekjes së parave të organizatave kriminale jashtë kufijve, pastrimit të tyre në Shqipëri, në fokus të strategjisë janë edhe trafiqet e armëve, lëndëve narkotike apo qenieve njerëzore, por edhe të veprave të artit./CNA.al

LEXO TE PLOTE