Connect with Us

Interneti po vihet në pozitë të vështirë/ A duhet të drejtojë makinën një person mbi 70 vjeç?

Aktualitet

Interneti po vihet në pozitë të vështirë/ A duhet të drejtojë makinën një person mbi 70 vjeç?

Publikuar

-

Një debat mbi shoferët e moshuar është ndezur pasi një përdorues i Reddit pyeti komunitetin online nëse shoferët mbi moshën 70 vjeçare duhet të kërkojnë testime “të specializuara” për të mbajtur licencat e tyre. Edhe vetë të moshuarit kanë probleme në të drejtuarit të makinës, dhe ju mund të jeni i befasuar nga mënyra se si ata u përgjigjën.

Megjithëse përdoruesi i Reddit nuk e sqaroi saktësisht atë që nënkuptonte me “testet e specializuara të ngarjes së makinës”, ligji i tyre i propozuar tashmë është një realitet i pjesshëm në disa shtete. Në Teksas, për shembull, shoferët mbi 85 vjeç duhet të rinovojnë licencat e tyre çdo 2 vjet, në vend të standardit 6 dhe duhet të kalojnë çdo herë një test vizion. Është një kërkesë e njohur si Ligji i Katie, i futur në vitin 2007 pasi një shofer 90-vjeçar humbi një dritë ndezjeje dhe vrau 17-vjeçaren Katie Bolka në Dallas. Megjithatë, shumica e shteteve nuk kanë dispozita të veçanta për pensionistët në timon.

Ndërsa është e vërtetë që jo çdo shofer i lartë ka të ngjarë të shkaktojë aksidente fatale, është e qartë se njerëzit kanë shqetësime serioze në lidhje me atë nëse duhet ose nuk duhet të lejohen në rrugë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL ndalet në Durrës dhe Tiranë/ Ultimatum pesë personave për deklarimin e pasurisë

Publikuar

-

Nga

OFL “hedh grepat” në Tiranë/ Kërkon deklarimin e pasurisë së tre shtetasve

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

E. F., me banim në Durrës, i dënuar në Spanjë për veprën penale “Trafik droge” kryer në bashkëpunim dhe “Pjesëmarrja në organizatë kriminale”;

A. A., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”;

E. A., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën “Vjedhja me dhunë”;D. Gj., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”;

LEXO EDHE:  Shkrumbohet makina në pronësi të avokatit të njohur

LEXO EDHE:  Tiranë/ Përfshihet nga flakët një makinë ‘Benz’

A. S., me banim në Tiranë, i dënuar për veprën penale “Vjedhja me armë”.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Aksident në rrugën Sarandë-Ksamil/ Plagoset një person

Publikuar

-

Nga

Aksident në rrugën Sarandë-Ksamil/ Plagoset një person

Një aksident i rëndë raportohet të ketë ndodhur në rrugën Sarandë-Ksamil, pranë një kompleksi. 

CNA.al mëson se ka një të plagosur emri dhe mosha e të cilit nuk bëhet e ditur, por që është dërguar në spital në gjendje të stabilizuar.Në vendngjarje janë forcat e policisë për të hetuar shkaqet e aksidentit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Falsifikimi i firmës së vajzës së Ben Blushit/ Kryetarja e Dhomës së Noterve: Çështja do referohet në Dhomën Disiplinore

Publikuar

-

Nga

Mimoza Sadushi

CNA.al ka denoncuar dy ditë më parë një skandal në lidhje me një kontratë shit-blerjeje të një pasurie me vlerë gati 500 mln lekë, të firmosur për 30 mijë euro, në praninë e noteres Violeta Sulkaj.

CNA.al verifikoi përmes sistemit TIMS se në momentin e transaskionit, blerësja që kishte firmosur këtë kontratë, Natali Blushi (vajza e ish-deputetit Ben Blushi) nuk ndodhej në Shqipëri, por në Londër. Pra, faktet thonë se firma është e falsifikuar.

Për këtë rast, CNA.al i mori një prononcim Znj. Mimoza Sadushi, Presidente e Dhomës së Noterëve të Shqipërisë. Ajo tha se është njohur me materialin dhe ai do t’i referohet në mbështetje të ligjit, Dhomës së Disiplinës. Më tej, znj. Sadushi, e pyetur specifikisht për rastin konkret, pra në lidhje me palët që mungojnë dhe një person që ndodhet jashtë, ndërsa kontrata firmoset, ajo theksoi se palët duhet të jenë tek noteri në momentin e firmosjes.

Më tej, Sadushi shtoi se rasti do të referohet dhe duke shpjeguar procedurën dhe hapat që ndiqen, tha se është Ministria e Drejtësisë, por edhe Dhoma e Disiplisnës e Dhomës Kombëtare të Noterëve, të cilat shqyrtojnë raste të tilla. Gjithashtu, ajo sqaroi se aktualisht Dhoma e Notërve e ka të paplotësuar Bordin e saj, për faktin se ende mungojnë përfaqësuesit e Ministrisë së Drejtësisë dhe ata të shkollës së Magjistraturës.

Znj.Sadushi ishte mjaft e qartë në prononcimin e saj, duke theksuar se palët duhet të jenë prezente në firmosjen e kontratës, çka do të thotë se në prononcimin e saj, presidentja e Dhomës së Noterisë, na tregoi edhe njëherë se noterja Violeta Sulkaj që ka firmosur aktin e shit-blerjes në maj të vitit 2015, ku një nga personat nuk ka qenë fare në Shqipëri, por në Londër, tregon se ajo e ka shkelur ligjin dhe për këtë duhet të mbajë përgjegjësi, jo vetëm disipilinore nga Bordi i Dhomës Kombëtare të Noterëve, apo nga hetimi i Ministrisë së Drejtësisë, por edhe nga organe të tjera, të cilat duhet të hetojnë falsifikimin e kryer.

Një falsifikim skandaloz për blerjen e një pasurie me vlerë 500 milionë lekë e cila është firmosur për vetëm 30 mijë euro është zbuluar nga CNA.al.

Gjithçka pas një investigimi mbi pasurirë e ish-deputetit socialist Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel. Disa dokumente ekskluzive, të cilat gjenden në zyrat e regjistrimit të pasurive dhe noteres, por edhe sistemi TIMS, nxjerrin publikisht një falsifikim për një pasuri në qendër të qytetit të Korçës./CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)Pyetje publike për Ben Blushin/ Kush i falsifikoi firmat e vajzës së tij?

Ekskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

Prona 500 milionëshe/ Kush është noterja që falsifikoi firmën e vajzës së Ben Blushit?!

 

LEXO TE PLOTE