Connect with Us

Horoskopi javor 18 – 24 shtator

Aktualitet

Horoskopi javor 18 – 24 shtator

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Mundohuni te jeni sa me realiste këtë jave ju te dashuruarit sepse po kërkuat gjera te pamundura do zhgënjeheni dhe do lëndoni veten. Nuk duhet as t’ia hidhni fajin atij qe keni ne krah sepse do jete gabim. Beqaret do jene shume te logjikshëm dhe nga ana tjetër shume te zotet për ta bere për vete atë qe pëlqejnë. Nga e mërkura do filloje një tjetër etape ne jetën e tyre. Buxheti nuk ka për te qene ne gjendjen me te mire te mundshme kështu qe e mira është te mos nxitoheni me investimet. Rezistenca fizike dhe ajo morale nuk do jete shume e mire, kështu qe kujdesuni me tepër për veten. Ne pune do ju dalin përpara vështirësi te njëpasnjëshme qe mund te kalohen vetëm me durim e këmbëngulje. Familja pa probleme.

DEMI21. prill – 21. maj

Këtë jave jeta juaj ne çift do ketë përmirësime te ndjeshme. Jo vetëm qe nuk do ndieni me tensionin e dikurshëm, por do përjetoni edhe emocione te veçanta. Beqaret nuk duhet për asnjë moment ta mbajnë mendjen tek krijimi i një lidhjeje serioze. Po ja lanë gjerat kohës do jene me te qete dhe do kenë sukses. Buxheti nuk do jete aspak i keq, megjithatë me mire te shpenzoni me kursim sot ne mënyrë qe nesër gjendja te jete e shkëlqyer. Shëndeti për fat te mire nuk do ketë probleme serioze, përveç ndonjë shqetësimi te vogël nga ndryshimi i motit dhe nga lodhja. Ne pune do keni një takim te rëndësishëm prej te cilit do varet gjithë e ardhmja juaj. Jeta familjare do jete e bukur.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Këtë jave do ndodhin ngjarje vërtet te rëndësishme për jetën tuaj ne çift te cilat do ua mbushin zemrën me gëzim. Partneri do ju gjendet pranë gjithë kohës dhe do ju beje te ndieni aq mire saqë gjithë kohës do buzëqeshni. Beqaret me mire te mos nxitohen për asgjë sepse jeta mund t’iu ndërlikohet tej mase. Nëse nuk do jene te sigurte për diçka me mire te mos hedhin hapa. Me financat do jeni te kujdesshëm ne maksimum dhe ne këtë sektor nuk do keni aspak probleme. Shëndeti? Për fat te keq gjendja nuk do jete ashtu si ju do dëshironit. Mos respektimi i rregullave te higjienës do sjelle pasoja. Ne pune merrini gjerat shtruar dhe çdo gjë do ece si duhet. Jeta familjare do jete e kënaqshme.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Do jeni shume kërkues këtë jave ju te dashuruarit dhe mund te mërziteni pa mase nëse partneri nuk ua plotëson dëshirat. Me e mira është te flisni hapur me te e te sqaroheni për gjithçka. Beqareve do ju ndodhin gjera qe as nuk i kishin imagjinuar me pare. Pe ta jeta do marre plotësisht një tjetër drejtim. Financat do jene disi me te mira se disa kohe me pare, gjithsesi e mira është qe për çdo shpenzim te bëni llogari. Shëndeti here pas here do ketë edhe shqetësime sidomos nga sistemi tretës. Kujdes me ushqimin. Ne pune do keni edhe pengesa apo vështirësi, por nuk duhet te dekurajoheni apo te dorëzoheni. Jeta familjare do jete gjithmonë mbështetje e forte.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift do jete e kënaqshme gjate gjithë kësaj jave. Toleranca dhe mirëkuptimi do jene ato qe nuk do lejojnë te lindin probleme. Beqareve do ju rendoje aq shume vetmia saqë pa u menduar dy here do fillojnë aventura kalimtare., Disa mund te ndeshen edhe me persona jo shume te dashur. Buxheti nuk do jete ne gjendjen me te mire. Nëse nuk merrni masa dhe nuk e stabilizoni sa me pare atë situata do përkeqësohet me tepër. Për shëndet me te mire duhet here pas here te çlodheni, te meditoni e te praktikoni nga pak yoga. Ne pune do jete një jave e qete dhe ka mundësi te merrni edhe ndonjë promocion. Jeta familjare duhet pasur me tepër nen kujdes.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Konfigurimi i yjeve nuk do e favorizoje aspak harmoninë ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj jave. Here pas here do keni divergjenca dhe nuk do ndiheni te qete. Beqaret ka mundësi te bien ne dashuri me persona qe nuk kane asnjë lloj konsiderate për ta. Kjo do i lëndojë pamase. Edhe ne planin financiar duhet te bëni kujdes. Një gabim i vogël mund te sjelle dëme te parikuperueshme dhe nga ana tjetër askush nuk do ju gjendet pranë për t’iu ndihmuar te ringriheni. Sektori i shëndetit për fat te mire nuk do ketë probleme. Ne pune here pas here do ndiheni te bllokuar për te ecur para, por pas te enjtes çdo gjë do normalizohet. Ne familje do mbizotërojë një klime e ngrohte.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Kjo jave do jete shume e mire për te dashuruarit. Do merreni vesh për çdo gjë me atë qe keni ne krah dhe mund te merrni edhe vendimet qe deri me sot nuk kishit mundur. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare dhe ne mendje do kenë vetëm idenë qe te fillojnë sa me pare një lidhje. Ne planin financiar nuk do përballeni aspak me surpriza te pakëndshme, përkundrazi situata do jete e qëndrueshme. Shëndeti nuk do ketë shqetësime te mëdha megjithatë do bëni mire te mbani pak diete ushqimore. Mos e teproni me yndyrën dhe konsumoni me shume perime e fruta. Ne pune do keni goxha vështirësi dhe pa ndihmës e kolegeve nuk do ja dilni dot mbanë.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Jete juaj ne çift nuk do jete çdo dite e mire këtë jave. Ne shume raste do përballeni me vështirësi te mëdha dhe nuk do dini çfarë te bëni. Beqaret nuk do kenë nerva dhe dëshirë te dalin e te kërkojnë dashurinë, por për çudinë e tyre një person do ju shfaqet si me magji dhe do ju propozoje një lidhje serioze. Buxheti do jete goxha i mire, megjithatë mire është te mos kryeni shpenzime te konsiderueshme për shtëpinë sepse do ju duhen paratë për me vone. Shëndeti do kërkojë me shume përkujdes se me pare sepse po e late veten pas dore shume shpejt do fillojnë shqetësimet. Ne pune do jete Jupiteri ai qe do ua qartësojë mendimet dhe do beje qe te arrini atë qe doni. Me familjaret do kaloni disa vështirësi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Do ndodhin gjera fantastike këtë jave për juve qe jeni ne një lidhje dhe do përjetoni vërtet lumturi pafund. Shijojeni çdo çast ne maksimum. Edhe beqaret do kenë një periudhe te begate. Ditën e mërkurë ose te premte mund te realizojnë takimin e ëndrrave. Financat nuk do jene ne gjendjen me te mire te mundshme, kështu qe ose kërkoni ndihme, ose kufizojini ne maksimum shpenzimet. Rezistenca imunitare ka për te qene disa here me e mire se me pare, kështu qe nuk do keni asnjë lloj shqetësimi shëndetësor. Ne pune me ne fund do i konkretizoni disa projekte te menduara prej kohesh dhe do ndiheni te plotësuar. Bravo edhe për këmbënguljen. Jeta familjare do ece me se miri.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Kjo jave do jete shume me ndryshe nga me pare për juve qe jeni ne një lidhje. Do jeni te logjikshëm dhe do i pranoni gabimet qe keni bere. Beqaret do realizojnë takime interesante te cilat kane për te ndryshuar rrënjësisht te ardhmen. Emocionet do shumëfishohen. Buxhetit do i kushtoni vëmendje te jashtëzakonshme dhe do arrini jo vetëm ta stabilizoni situatën, por ne fundjave do ketë edhe ndonjë përmirësim te vogël. Shëndeti here pas here do ketë shqetësime sidomos nga mungesa e gjumit. Ne pune do përqendroheni plotësisht tek objektivat dhe nuk do ndaleni derisa t’ia dilni. Ne familje atmosfera do behet e mërzitshme.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Do jeni here pas here agresive këtë jave ju te dashuruarit dhe kjo mund te shkaktoje debate te forta. Nuk duhet kurrsesi te mendoni se ai qe keni ne krah është prona juaj dhe mund te bëni çdo gjë qe dëshironi. Beqaret nuk do arrijnë dot ta kontrollojnë veten dhe ka rrezik te hedhin hapa te^ gabuara. Ne planin financiar rrethanat do jene goxha te favorshme. Do përmbyllni me sukses një projekt gjigand dhe do merrni goxha para. Shëndetin duhet ta keni me shume ne vëmendje. Mbani larg mikrobet dhe ndotësit me një higjiene strikte. Ne pune do jeni te vendosur, te guximshëm dhe largpamës. Do keni vetëm arritje ne karriere. Edhe jeta familjare do jete e mire.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Për fat te mire këtë jave nuk do ketë stuhi te fuqishme ne jetën tuaj ne çift, por mire do jete te shmangni me çdo kush rutinën. Mendoni gjera interesante nëse doni qe emocionet te shtohen. Beqaret as qe do mendojnë te bëjnë ndryshime ne statusin e tyre, pasi tani për tani nuk e ndiejnë te nevojshme. Klima ne planin e financave nuk do jete aspak e mire, kështu qe bëni kujdes me çdo hap qe do hidhni. Huat shmangini me çdo kusht. Shëndetin duhet ta keni me shume kujdes sidomos nëse se fundmi keni pasur shqetësime nga zemra apo nga veshkat. Nga ana tjetër merrni vitamina për te forcuar imunitetin. Ne pune duhet te jeni me guximtare dhe nuk duhet te ndaleni përballë sfidave qe do ju dalin. Jeta familjare do jete e paqte.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 9-15 janar

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, nga 12 mars deri në 18 mars 2018

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 9-15 janar

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 9-15 korrik 2018

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: