Nga Kastriot MYFTARAJ/Sekretet e lidhjes mafioze Edi Rama-Olta Xhaçka-Artan Gaçi – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga Kastriot MYFTARAJ/Sekretet e lidhjes mafioze Edi Rama-Olta Xhaçka-Artan Gaçi

Publikuar

-

“Do t’ i bëj një ofertë që nuk mund ta refuzojë.” Fraza-kyç e kryebosit mafioz në romanin dhe filmin “Kumbari” është ajo që ndryshoi jetën e Olta Xhaçkës. Ofertën e bëri Edi Rama dhe njeriu të cilit ia bëri ishte miku i tij Artan Gaçi, një biznesmen i njohur në Tiranë si Tani i “Firences”, pasi ishte pronari i butik “Firences” dhe që furnizonte Edi Ramën me veshjet e tij luksoze. Por biznesi legal ishte veç pjesa e dukshme e punëve të Tanit të “Firences”. Në një raport të OSBE, të disa viteve më parë ai figuron në listën e biznesmenëve që pastrojnë para të pista. Për arsye që nuk i bëri të qarta, Z. Gaçi e dorëzoi vullnetarisht mandatin e deputetit të marrë në 2013, para përfundimit të legjislaturës.

Oferta që nuk mund të refuzohej për z. Gaçi ishte që të martohej me Olta Xhaçkën, politikanen e re socialiste, ose t’ i bëheshin letrat për ta ekstraduar në burgjet e vendit ku kishte gjetur emrin butikut. Edi Rama, në kohën që PS ishte në opozitë, e kishte sjellë Olta Xhaçkën nga SHBA ku ishte emigrante, për ta promovuar nëpërmjet Lëvizjes “Mjaft” të Erion Veliajt.

Shumë vetë në PS, që nuk i dinë kodet konfidenciale me të cilën funksionon partia në kohën e Edi Ramës, habiten që Olta Xhaçka është në rrethin e ngushtë të Ramës dhe e shpjegojnë këtë me faktin që ajo është e afërme e Servet Pëllumbit. Por ata që e njohin Ramën e dinë se ai nuk do të bënte kurrë kaq shumë për një të afërm të një ish-drejtuesi të lartë të PS-së me të cilin nuk ka pasur kurrë një marrëdhënie të afërt. Rama e bëri djalin e Servet Pëllumbit deputet për shkak se donte të kishte në grupin parlamentar të rinj nga familje të spikatura si të majta, por për Oltën ka bërë shumë më tepër.

Shkaqet e pozitës së posaçme që ka Olta në rrethin e ngushtë të Ramës duhen kërkuar pikësëpari në lidhjet që ka pasur Rama me nënën e Oltës, Natashën. Dikur nëna e Oltës u arratis nga Shqipëria për shkak se ndaj saj nisi një procedim penal pas zbulimit të skandalit të birësimeve të fëmijëve të mitur, ku Natasha Xhaçka ishte përzier në vitet nëntëdhjetë. Në këtë skandal ishte përzier dhe Edi Rama që kishte ndërmjetësuar për disa birësime jashtë vendit te njerëz me rekorde pedofilie. Nëna e Oltës i kishte provat për ta përzier Edi Ramën në këtë histori, por heshti dhe heshtja e saj u shpërblye sipas kodeve mafioze.

Kur Olta u martua me z. Gaçi në vitin 2014, në Regjistrin e Gjendjes Civile të Republikës së Shqipërisë nuk ekzistonte një person me emrin Olta, apo Holta Xhaçka. Kjo për arsye se Xhaçka e kishte lënë shtetësinë shqiptare, të cilën me sa duket e rifitoi nga martesa. Emri i Olta Xhaçkës u përfol në Shqipëri në kohën e krizës së skemave financiare piramidale, si Miss “Gjallica”, e dashura e djalit të Gani Kadrisë, pronarit të kompanisë “Gjallica”. Emri i të dashurit të saj të asaj kohe, Parid, shprehte në mënyrë romantike përgjegjësinë e Oltës për falimentimin e kompanisë “Gjallica” që në fund iu detyrohej kreditorëve një shumë prej 250 milionë dollarësh. Paridi rrëmbeu Helenën, e cila shkaktoi Luftën e Trojës. “Helena” jonë, Olta, duke shpenzuar një pjesë të madhe të parave të “Gjallicës” ka një pjesë të madhe të përgjegjësisë për humbjet e kreditorëve dhe luftën e vitit 1997 në Shqipëri.

Holta, apo Olta është një përrua në Gramsh, i bërë i njohur nga kujtimet e Enver Hoxhës për shkak se kapërceu atë përrua në fillim të vitit 1944. Gjallica është një mal në Kukës. E veçanta e këtij mali është se ai është shumë i pjerrët prandaj në shpatet e tij krijohen shumë orteqe. Financat e “Gjallicës morën tatëpjetën” qëkurse në to futi duart Olta. Kompania “Gjallica” nuk ka letra për shpenzimet e saj, por nja 20 milion dollarë thuhet se i ka shpenzuar ose marrë Olta. Një pjesë të këtyre parave u investuan dhe pastruan te butik “Firence” që në fund të viteve nëntëdhjetë, kur daton lidhja e Oltës me Artan Gaçin. Pasi Rama u bë kryetar bashkie një pjesë e këtyre parave u investuan në ndërtim pallatesh, falë lejeve të dhëna nga Edi Rama.

Që nga koha që PS erdhi në pushtet në 2013, Olta ka marrë dy portofole ministrore njëri pas tjetrit, atë të Mirëqënies Shoqërore dhe atë të Mbrojtjes. Nuk është ironi e vogël që shpërdoruesja e parave të kreditorëve të “Gjallicës” të bëhet Ministre e Mirëqënies Shoqërore! Por është ironi e madhe që Olta të bëhet Ministre e Mbrojtjes. Olta në këtë post është Bella Mafia që merr çelësat e Ministrisë së Mbrojtjes. Karteli i drogës në Shqipëri që ka mbushur tunelet e ushtrisë dhe të gjithë depot e mundshme me drogën e mbiprodhuar në këto vite, kërkon ta nxjerrë atë jashtë vendit dhe mënyra më e mirë për ta transportuar është me aeroplanë. Por kjo nuk mund të bëhet pa bashkëpunimin e Ministrisë së Mbrojtjes që kontrollon radarët të cilët mbulojnë territorin e Shqipërisë nën një lartësi të caktuar, poshtë nivelit mbi të cilin hapësira jonë ajrore kontrollohet nga NATO. Pikërisht nën këtë nivel që supozohet të kontrollohet nga radarët tanë, kryhet transporti ajror i drogës. E ku ka garante më të mirë për vazhdimësinë e këtij trafiku se Miss “Gjallica”, nusja e butik “Firences”!

 

 

7 Comments

7 Comments

 1. Ndoc Sukaj

  16 Shtator, 2017 at 11:30 am

  Mire z.Kastriot. Nese keto jane te verteta kontributi juaj eshte per ,,Medalje Ari,, Megjithate nese do te kishim shtetin e se drejtes qe donte te ndertonte Blushi… neburg me keto ,,zbulime,, do te shkonte ….dikushi.

 2. Bake

  16 Shtator, 2017 at 11:41 am

  E mo byrazer…me tere kete artikull te mbushur me shpifje dhe fantazi te shfrenuar po te ishe ketej nga nga USA do e merrje nje denim ose gjobe te majme nqs Olta do te te hidhte ne gjyq.
  Te ka ikur “kapacka” fare o Kaci…po me vjen keq per ty

  • Agush

   21 Shtator, 2017 at 9:56 am

   E mor Bake, paske marrë me vete në Amerikë mentalitetin oriental. Nuk trembet kush nga fjala aty jo. Vetëm robërit komuniste në shpirt tremben nga argumentet që truri i tyre vocërrak nuk arrin ti rrekë siç duhet

 3. almand

  16 Shtator, 2017 at 2:15 pm

  KJO ESHTE PAK. S’keni degjuar gje akoma. Ato qe i kane bere komunistet shqiptareve , pas disa vitesh do te cudisin boten. I vrane, i lane ne pragun e urise , i izoluan , i torturuan per 45 vjet, i vodhen, i vrane , i mashtruan , i skllaveruan keto 25 vjet. Shikoni firmat ata i ben, Gerdecin Delijorgji, 21 Janarin ata per 700 mije kurse keta sipas KLSH kane vjedhur nga arka e shtetit 3 miliard euro dhe i perdoren per droge, dhe kete se ve re askush , qe eshte me keq se firmat piramidale .Populli me idiot ne bote. qe i pelqen ta vrasin, ta vjedhin, tja shesin femijet si prostituta si Roshi qe dilnin dhe therrisnin” Duam Roshin, duam Roshin”.

 4. Sindi

  16 Shtator, 2017 at 3:10 pm

  Sa i ulet Po keq me ble roba ke ai butik aty ishte Edi se nuk mund te mar avionin e me ik te blej cfar te doj. Pse ushqen veten me genjeshtera ky robi sa gazetari e ulet..,

 5. Leka

  16 Shtator, 2017 at 8:44 pm

  Të lumtë Kastriot Myftaraj

 6. Nesti

  17 Shtator, 2017 at 3:02 pm

  Faleminderit zoti Kastriot se vetem ju jua nxirrni bojen maskarenjeve hajdutave te pabesve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Deputetja e PS-së: 18 milion euro për 1 km rrugë nuk është shumë

Publikuar

-

By

Sot në KafeIN me Flavion ishte deputetja e PS zonja Evis Kushi. Ajo u ftua për të folur për projekt buxhetin 2019 si anëtare e komisionit të ekonomisë.

Ndër temat e diskutuara ishin prioritetet e këtij projekt buxheti si infrastruktura, arsimi dhe bujqësia.
Duke u ndalur te kjo e fundit, ajo tha se më në fund po mbahej një premtim 28 vjeçar për zero tvsh për inputet bujqësore.

E pyetur nga Flavio për infrastrukturën dhe mbi të gjitha për vlerën për projektin e Unazës së Re, ajo tha se: çmimi prej 18 mil euro për km rrugë e ka një arsye dhe ka ekspertë dhe institucione që mbajnë përgjegjësi e se sigurisht do shqyrtohet në detaje.

Gjatë intervistës, ajo u “ngacmua” për eksponentë të PS dhe sigurisht për opozitën që i mungon parlamentit dhe deklaroi se ishte gafë e opozitës, bojkoti.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Studimet në Shqipëri/ Kjo është historia e 20 vjeçares jordaneze

Publikuar

-

By

Një e re nga Jordania ka zgjedhur të studiojë në vendin tonë. Ajo tregon për IN News arsyet: “Unë lëviza nga vendi im për të ardhur këtu sepse Shqipëria mu duk një zgjedhje më e mirë. Ekonomikisht Shqipëria ëshë më e lirë për të vazhduar studimet, gjithashtu dhe ka programe studimi më të mira se Jordania. Dhe kështu më pëlqeu”.

E reja u pyet se a do ta zgjidhte Shqipërinë si një vend për të jetuar apo punuar?

“Nuk shoh ndonjë problem në të jetuarin në Shqipëri, më duket një vend i vogël i cili po zhvillohet,” tha për IN News 20 vjeçarja.

Kjo është 20-vjeçarja Tuka Rrahmani, e cila ka nisur studimet në Tiranë për inxhineri elektronike. Si kjo e re janë me mijëra të huaj që studiojnë në vendin tonë. Pavarësisht se një pjesë e të rinjve shqiptarë gjithnjë e më shumë po synojnë universitetet e Europës për të studiuar, ka të rinj nga vendet e tjera që vijnë për të studiuar në Shqipëri. Kush prej çmimeve të lira dhe të tjerë për shkak se në shtetet e tyre nuk ka universitete cilësore.

Sipas statistikave në vitin 2017-2018 në Shqipëri nisën studimet e larta afërsisht 2000 të rinj kryesisht nga Kosova, Italia dhe Mali i Zi. Ndërsa më pak vijnë nga shtete të tjerë.

Më konkretisht studimet e larta në vendin tonë po i ndjekin afro 630 studentë nga Kosova, 482 nga Italia, 253 nga Mali i Zi. Pjesa tjetër janë nga Presheva, Turqia, Greqia, Bujanovci, nga vende të tjera jashtë Europës dhe nga Bullgaria. Studentët e ardhur nga Italia dhe Turqia i vazhdojnë studimet në universitete jopublike në Shqipëri, ku mësimdhënia është në gjuhën angleze ose italiane, për arsye se ata paguajnë më lirë për të njëtat programe si në vendet nga të cilat mbërrijnë. Ndërsa në ato publike ka më shumë studentë nga Kosova.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kamera e fshehtë te ekipi i PSG-së/ Futbollistët shokohen nga rregullat e reja

Publikuar

-

By

Në shtëpinë e PSG-së ka vend edhe për buzëqeshje. Futbollistëve të kampionëve të francës u është organizuar një kamera e fshehtë ku fliste për ndryshme gjatë 90 minutëshit. Rabiot dhe Dani Avles u udhëzuan nga një zyrtarë i rremë i ligës me 6 rregulla të reja të çuditshme.

Futbollistëve ju desh pak kohë derisa Draxlser të zbulonte se bëhej fjalë për një kamera të fshehtë. Një kamera për arbitrin, të sharat nuk do të lejoheshin më dhe madje do të ndëshkoheshin me të verdhë. Gjithshtu futbollistët nuk do të lejoheshin të pështynin në fushë.

Një rregull tjetër ishte ai i ndalimit të modelëve të çudtishëm të flokëve, por edhe ngritja e dorës për të biseduar me arbitrin. Këto ishin disa nga rregullat që zyrtari i rremë i ligës u prezantoi dhe që shkaktoi shumë tension te futbollistëvet, derisa Draxler zbuloi se bëhej fjalë për një kamera të fshehtë, pikërisht në momentin me kulmor. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet16:04 - 20 Nentor, 2018

Hungaria pranon kërkesën për azil të ish-kryeministrit Nikolla Gruevski

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski përmes profilit të tij në rrjetet sociale ka njoftuar se shteti i Hungarisë i ka...

Aktualitet11:00 - 20 Nentor, 2018

Vendimi për Kosovën/ Sekretari i Përgjithshëm INTERPOL: Na shantazhoi Serbia

Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it, Jurgen Shtock gjatë fjalës së tij ku po diskutohej për anëtarësimin ose jo të Kosovës...

Aktualitet10:48 - 20 Nentor, 2018

Dështoi në dy faza/ Kosova nuk bëhet anëtare e INTERPOL

Kosova nuk ka arritur të marrë 2/3 e votave, pas dështimit në raundin e parë, duke humbur mundësinë përfundimisht për...

Aktualitet10:04 - 20 Nentor, 2018

“Doli nga Serbia, por nuk e ndaluam”/ Vuçiç zbulon detaje nga arratisja e Gruevskit

“Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski ka kaluar nga Serbia për të hyrë në Hungari”,- kështu ka deklaruar Presidenti serb Aleksandër Vuçiç....

Aktualitet21:52 - 19 Nentor, 2018

BE pret Londrën – Marrëveshja për Brexit miratohet

BE miraton marrëveshjen me Britaninë e Madhe dhe shpreson që qeveria britanike të rezistojë deri të dielën në samitin e...

Aktualitet16:08 - 19 Nentor, 2018

Rritja e çmimit të karburanteve/ Përshkallëzohen protestat në Francë

Protestat në Francë kundër rritjes së çmimit të karburanteve janë përshkallëzuar. Mësohet se pas bllokimit të rrugëve në disa autostrada,...

Aktualitet15:54 - 19 Nentor, 2018

Gjigandi mediatik Euronews vjen në Shqipëri

Lajmi se gjigandi mediatik Euronews dhe grupi “IN Media” nënshkruan partneritetin e tyre për të lançuar Euronews Albania, televizionin dhe...

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Trending

Read previous post:
Komisioneri Hahn vlerëson nismën e presidentit Vuçiç për dialogun me Kosovën

Komisioneri i BE për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn tha se nisma e presidentit serb...

Close