Connect with us

Aktualitet

Akuzat e forta të Artan Hoxhës/ Llalla dhe Hajdarmata shantazhe dhe kërcënime gazetarëve

Publikuar

-

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka akuzuar Prokurorin e Përgjithshëm Adriatik Llalla dhe kryeprokurorin e Prokurorisë për krime të rënda Besim Hajdarmata, për shantazhe dhe tentativa për t’i mbyllur gojën. Në një postim në faqen e tij zyrtare, Hoxha ka thënë se ka kaluar rreth një vit që pas arrestimit të tij dhe celularët e sekuestruar nuk i janë kthyer akoma.

Sipas tij, qëllimi i tyre ka qenë për t’u çuar një mesazh të gjithë gazetarëve që mundohen t’u prishin humorin.

Postimi i plotë:

“Miku im, disa histori jane teper te verteta per tu treguar….”

Si sot fiks nje vit me pare….perfaqesuesi i prokurorise me thote se eshte thjeshte nje procedure qe zgjat vetem 5 minuta!!!!
Ka kaluar fiks nje vit e 5 minuta dhe procedura ende nuk ka mbaruar. Pse-ne e dine dy bigbosat-at e organit te hetimit shqiptar, prokurori pergjithshem Adriatik Llalla dhe kryeprokurori i prokurorise per krime te renda Besim Hajdarmata. Kryeprokurori qe cdo vit deklaronte se do bente disa superarrestime te medha ne vjeshte, ne fakte te vetmin “arrestim” te bujshem qe beri, ishin dy celularet e mi te “arrestuar” mesnaten e 15 shtatorit 2016, duke zbardhur 16 shtatori 2016.
Hej, big-bosa te hetimit shqiptar, ka kaluar plot nje vit, cfare dreqin jeni duke bere me dy telefonat e mi?!!! Me ka marre malli per ta. Brenda tyre jane gjithe kontaktet e mia me miqte, shoket, informatoret, persona ne kerkim apo te lire, qe tashme i kam humbur. Tani kur ka kaluar nje vit i tere, per dreq i kam harruar kodet e sigurise, edhe po te dua ti hap telefonat, nuk do te mundesha.
Po cfare dreq sekreti dekonspirova ate nate te Opinion i Fevzos?!!!
Thashe se:”Piloti italian Guido Andrea Guidi kishte zbarkuar ate mengjes me avionin e tij, per te inauguruar pisten e re te narkotrafikut ne grykederdhjen e lumit Ishem, dhe se ne kthim do te merrte 200 kilogram kannabis”.
Kaq ishte, kaq thashe.
Po cfare ndodhi gjate javeve ne vijim?
Piloti italian, pasi shijoi per 5 muaj kovalishencen qeveritare ne Durres u la i lire ne hallin e tij. E njejta gje edhe me avionin e trafikut, nje muaj pas pilotit edhe ai iu kthye mbrapsht kompanise italiane. Saimir Tahiri u largua nga minister i brendshem, dhe nje muaj pas tij u largua nga detyra drejtori i policise kriminale Ardian Cipa, drejtoti i policise se Durresit Perlat Cullhaj, etj. Hetimet u arshivuan, te pandehurit, te akuzuarit, te dyshuarit u lane te lire ne jeten e tyre. Te vetmet “prova” nen hetim ngelen dy celularet e mi.
Hej, big-bosa, ndajeni mendjen, keni tejkaluar cdo norme, germe dhe afat te parashikuar nga ligji shqiptare. Keni lene te lire pilotin dhe avionin qe do ngarkohej me droge, dhe mbani ende ne laboratorin kriminalistik dy telefonat e mi, pa asnje motiv dhe duke shkelur haptazi ligjin. Nuk jam as narkopiloti, as pronari narkoavionit, as porositesi i kannabisit dhe as nderlidhesi i narkotrafikut!!! Jam thjeshte denoncuesi publikisht i narkotrafikut me licence shteterore.
Big-bosa, kupa u mbush, loja mbaroi, mesazhin tuaj e kuptova qarte. Keni patur kohe plot nje vit, ti hapni, zbertheni, deshifroni per te gjetur “proven” qe gjoja eshte fshehur brenda tyre.
Tani boll. Duhet te mi ktheni pas. Jane prone e imja. Jane mjete te punes sime te perditshme. Brenda tyre nuk ndodhet asnje “prove” kriminale.
Vartesit tuaj me premtuan ne studiot e Tv Klan se do kishim vetem 5 minuta pune. Por ne fakt me mbajtet plot 5 ore ne prokurorine per krime te renda. Me keni pyetur sa jeni lodhur dhe u jam pergjigjur me mbi 5 faqe deklarime te hollesishme(edhe pse nuk kisha asnje detyrim ligjor te jepja deklarime pa pranine e avokatit).
Ne mbi 20 vitet e mia si reporter i kriminalitet, u kam sjelle aq shume prova e fakte per te hetuar ne lidhje me ngjarje te renda te ndodhura ne kete vend, sa nese do ti kishit zbardhur do te mjaftonin per te mbushur njerin prej 12 burgjeve qe ka Shqiperia.
Me tentativen qe bete per te me shantazhuar, trembur e mbyllur gojen mua dhe njekohesisht duke u cuar nepermjet meje nje mesazh kolegeve te mi qe u prishnin humorin, deshmuat plotesisht se cili ishte qellimi i vertete i ketij hetimi.

SHENIM:
Titulli i shkrimit eshte shkeputur nga keshilla qe nje zyrtar i larte i Uashingtonit, do t’ia thoshte gazetarit investigativ Gary Webb, fitues i cmimit Pulitzer per zbulimin e perfshirjes se CIA-s,ne trafikun nderkombetar te kokaines, financimin me parate e trafikut te droges te guerriljeve kontras ne Nikaragua dhe shitjen e narkotikeve afroamerikaneve,ne lagjet e varfera ne Los Angeles….
Ne fakt kur e mendon nuk e ka patur keq….

/CityNews

 

4 Comments

4 Comments

 1. elvra

  17 September, 2017 at 4:37 pm

  Incidentet,kurthet,komplotet qe po c,nderojne dhe lene pa identitet kete trup plot arre te Shqiperise ,histori e bema te padegjuara me pare po ndodhin vetem ne qeverisjen e fatkeqsise se kombit te te gjithe kohrave Edi Rama. KY KOSMOPOLIT PRURI GJITH PLEHRAT E BOTES NE SHQIPERI TE CILET DALIN EDHENEPER TETEVIZIONET ME ME AUDIENCE QE TA BEJNE SHQIPTARIN CORBEN E TYRE ,PA IDENTITET E TE CDEFORMUAR. DUHET KJO CESHTJE TE BEHET VEMENDJA E POSACME E SHQIPTAREVE PO AQ SA PLEHRAT!

 2. elvIra

  17 September, 2017 at 4:44 pm

  Incidentet,kurthet,komplotet qe po c,nderojne dhe lene pa identitet kete trup plot varre te Shqiperise ,histori e bema te padegjuara me pare po ndodhin vetem ne qeverisjen e fatkeqsise se kombit te te gjithe kohrave Edi Rama. KY KOZMOPOLIT PRURI GJITH PLEHRAT E BOTES NE SHQIPERI TE CILET DALIN EDHE NEPER TELEVIZIONET ME ME AUDIENCE QE TA BEJNE SHQIPTARIN CORBEN E TYRE ,PA IDENTITET E TE CDEFORMUAR. DUHET KJO CESHTJE TE BEHET VEMENDJA E POSACME E SHQIPTAREVE PO AQ SA PLEHRAT!

 3. elvIra

  17 September, 2017 at 4:53 pm

  Nga Franca deri tani dhe te Frances deri tani kemi patur vetem dy lloje shkembimesh: Sekt djabolik dhe nxenesit e dashur sorosiane. Te dyyja palet vajtje -ardhje jane shkaperdredhja e individeve qe cilet duke iu sherbyer padroneve luajne me historine kulturen, traditen dhe artin e popullit,e shesin ate, e djegin ate , e deformojne ate,e minojne se ju vret qendresa stoike e te pakteve qe akoma kane mendjen e mprehur e shikimin e qarte dhe shikojne rreziqet e aluvionit Rama – rrezik kombetar!

 4. Pingback: Einschüchterungs Methode der Polizei und Staatsanwalt: Artan Hoxha, hat bis heute seine 2 Handys nicht zurück, aus seiner kurzen Festnahme - AlbNews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Analisti deklaratë të fortë për Arta Markun/ Artan Hoxha flet për prapaskenat e drejtësisë

Publikuar

-

By

Emisioni “Java” në RTSH ka parajamëruar mbrëmë ekspozimin e dy kallezimeve të reja penale të Kontrollit të Lartë të Shtetit, kallezime që “ngërthejnë histori të pazakonshme, madje të jashtëzakonshme të abuzimeve dhe shkeljeve korruptive të ligjit”, tha analisti Preç Zogaj.

Sipas Zogajt janë kallëzime që ose flenë, ose mbyllen nga organi i akuzës.

Zogaj tha se, për t’u dhënë kohën e nevojshme, ekspozimi i tyre do të bëhet në emisionin e ardhshëm. Por gazetari investigativ Artan Hoxha dhe analisti Lorenc Vangjeli nuk kanë pritur të hedhin dyshimet e tyre për drejtimin e Prokurorisë.

Artan Hoxha tha se Prokurori i Elbasanit, Ardian Nezha nuk ka dhënë dorëheqjen, ashtu siç thuhet.

Hoxha shpjegoi se bëhet fjalë për ato lloj dorëheqjesh që në fakt janë largime për shkak të çeshtjeve kriminale në Elbasan, ku ka përpjekje dhe presione për të mos u hetuar.

Lorenc Vangjeli e ngriti dozën duke thënë se nëse ngec në rutinën e paraardhësit, fuqia që i hapi derën do ti tregoje derën prokurores se re. Duke nënkuptuar SHBA.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Falimentimi i “Gulf”/ Administratori tregon se çfarë do të ndodhë me tollonat e shitur

Publikuar

-

By

Pas bllokimit të pikave të tregtimit të karburantit të “Gulf” mësohet se kjo situatë ka ardhur si pasojë e detyrimeve të pashlyera te Tatimet.

Njëri prej aksionerëve të “Gulf”, Apostol Doçi, i cili foli për “News 24”, është shprehur se borxhi i papaguar është 40 milionë lekë.

“Borxhet te Tatimet, principali janë 37 milionë lekë, 3 milionë lekë janë që merr sistemi interesa, është diku te 40 milionë lekë. Gjithë borxhi nuk është shifër alarmante se kjo është pagesa e një muaji te Tatimet, ma ha mendja që deri në fund të muajit likuidimi i parë që do të bëjmë, është borxhi te Tatimet. Likuidimi i dytë është sistemimi i tollonave te populli, tek institucionet shtetërore dhe furnitorët”, u shpreh Doçi.

Mbyllja e këtyre pikave ka shqetësuar qytetarët, të cilët, me tollona në duar, janë interesuar në këto karburante se çfarë do të ndodhë me tollonat e tyre. Aksioneri i kompanisë, Doçi, premton se situata do të ndryshojë shumë shpejt për qytetarët.

“Gjithë pikat e karburanteve ‘Gulf’, që janë diku te 52 pika, janë të bllokuara për momentin, nuk funksionojnë edhe zyrat qendrore nuk funksionojnë, sepse janë bërë disa denoncime nga qytetarët për tollonat që kanë dhënë lekët dhe nuk po marrin karburant. Iu premtoj qytetarëve që mos mërziten, sepse të gjithë qytetarët që kanë kartat dhe tollonat, “Gulf” do të fillojë të funksionojë”, u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Gulf”, mashtrim 5 milionë eurosh/ Në kërkim menaxheri kryesor shqiptar, ja emri

Publikuar

-

By

Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për menaxherët shqiptarë të kompanisë “Gulf”, duke shpallur në kërkim policor menaxherin kryesor, Albano Alikon.

Burime nga Prokuroria e Tiranës janë shprehur për Top Channel se objekt i hetimit nuk është mbyllja e pikave të tregtimit të karburantit, por skema mashtruese e shitjes së tollonave pak ditë para mbylljes së aktivitetit, skemë e cila dyshohet se është krijuar nga Aliko.

Prokuroria dyshon se menaxherët e “Gulf”-it, me vetëdije kanë shitur nëpërmjet tollonave shumë më tepër litra karburant nga sa ka patur në gjendje kompania. Ndonëse karburanti është shitur me vlerë të reduktuar brenda pak ditëve, dyshohet se nga kjo skemë janë mbledhur mbi 1,5 milionë euro.

“Gulf” ju blinte prej disa kohësh furnizuesve të mëdhenj naftë me 1500 lekë litrin dhe shiste tollonë me 1200 deri në 1300 lekë litrin. Kjo vuri në lëvizje furnizuesit, të cilët nisën të kërkonin llogari, ndërkohë që detyrimi që “Gulf” kishte krijuar vetëm ndaj dy kompanive të njohura është 900 mijë dhe 700 mijë, gjithsej 1.6 milionë euro në total. Ndërsa dëmi që i krijoi klientëve, të cilëve u kanë mbetur në dorë tollonë pa vlerë, është 1.5 milionë euro.-raporton TCH.

Mbi 2 milionë euro është detyrimi që kompania kishte ndaj pikave të shitjes së karburanteve që kishte marrë me qira, të cilat thuhet se prej 4 muajsh nuk paguheshin. Në total, dëmi shkon mbi 5 milionë euro, por këtu nuk llogariten detyrimet tatimore të cilat administrata fiskale nuk i ka bërë të ditura. Për këtë arsye, përveç shpalljes në kërkim policor të menaxherit kryesor të “Gulf”-it në vendin tonë, Albano Aliko, prokuroria i ka kërkuar Tatim-taksave si dhe bankave, që të bllokojnë çdo aset apo llogari që ka lidhje me kompaninë “Gulf”, në mënyrë që të përdoren për të minimizuar sadopak vlerën e dëmit financiar që ka shkaktuar.

“Gulf” e nisi aktivitetin e vet në Shqipëri në shator të vitit 2013 me krijimin e shoqërisë “Sun Petroleum”. 6 muaj më vonë, në shkurt të vitit 2014, shoqëria u ble nga kompania “offshore” “Universal Energy Group”, duke krijuar kështu një skemë zinxhir kompanish guaskë, përmes së cilës nuk mund të arrihet tek pronarët e vërtetë.

Ndërkohë, më 9 mars, administratori gjeorgjian i kompanisë Irakli Svanidze dha dorëheqjen për arsye që thuhen se janë personale.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet17:23 - 21 April, 2018

Analisti deklaratë të fortë për Arta Markun/ Artan Hoxha flet për prapaskenat e drejtësisë

Emisioni “Java” në RTSH ka parajamëruar mbrëmë ekspozimin e dy kallezimeve të reja penale të Kontrollit të Lartë të Shtetit,...

Life Style17:20 - 21 April, 2018

Fantazitë e turpshme seksuale të grave, nëse bëni këto gjëra ato do tërbohen për ju

Një sondazh i bërë kohët e fundit ka zbuluar fantazitë seksuale të grave. Një studim nga Simpatic.us zbuloi se shumica...

Politikë17:14 - 21 April, 2018

Reagimi i ashpër i kryetarit të partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, për raportin e DASH-it

Kryetari i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, duke iu referuar raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit, deklaroi se ky është një...

Life Style17:10 - 21 April, 2018

As Mia Khalifa as Lisa Ann! Nuk do ta besoni kush është femra më e kërkuar në PORNHUB

Është gjithmonë në faqet e para të gazetave, por se dinim që është edhe në faqet porno. Nëse keni menduar...

Aktualitet17:09 - 21 April, 2018

Falimentimi i “Gulf”/ Administratori tregon se çfarë do të ndodhë me tollonat e shitur

Pas bllokimit të pikave të tregtimit të karburantit të “Gulf” mësohet se kjo situatë ka ardhur si pasojë e detyrimeve të...

Kuriozitete17:00 - 21 April, 2018

Rrezikoheni nga kanceri në fyt duke bërë seks oral? Shokon përgjigjia e mjekëve

Ekziston lidhja midis kancerit të fytit, përkatësisht regjionit oro-faringeal dhe seksit oral. E konsiderohet që infeksioni me virusin HPV nga...

Life Style16:55 - 21 April, 2018

Kush flet dy gjuhë mbrohet nga Alzheimer, profesoresha italiane flet për studimin

Studimi i gjuhëve të huaja është më të vërtetë një gjë shumë e mirë, që na lejon neve të hapim...

Life Style16:50 - 21 April, 2018

Femra, këto janë veprimet që nuk duhet të bëni kurrë në zonën intime

Çdo grua duhet të kujdeset për pjesën e saj intime, duke shmangur disa gabime thelbësore. Një zonë intime e shëndetshme...

Aktualitet16:49 - 21 April, 2018

“Gulf”, mashtrim 5 milionë eurosh/ Në kërkim menaxheri kryesor shqiptar, ja emri

Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për menaxherët shqiptarë të kompanisë “Gulf”, duke shpallur në kërkim policor menaxherin kryesor,...

Kuriozitete16:45 - 21 April, 2018

Shëron veshkat, zemrën dhe përtërin organizmin: Përfshijeni thjerrëzën e kuqe në menynë tuaj!

Thjerrëza e kuqe është mirë të përdoret në menunë tuaj sepse jep energji jetësore trupit, mendjes dhe shpirtit, ka efekt...

Aktualitet16:37 - 21 April, 2018

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat…

Nga Sulejman GJANA *Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një...

Life Style16:35 - 21 April, 2018

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues

Të gjithë e dimë që është e shëndetshme të hani hudhër, ndërkaq tani e dimë edhe se si duhet ta...

Kryesore16:31 - 21 April, 2018

Majlinda Bregu flet pas Këshillit Kombëtar/ Basha lider i humbjeve

Ish-ministrja e Integrimit në kohën e PD, Majlinda Bregu e pyetur nga CNA.al (CityNewsAlbania) pas mbledhjes së djeshme të Këshillit...

Aktualitet16:25 - 21 April, 2018

Ishte në kërkim/ Arrestohet 27 vjeçari

Një person ka rënë në pranga, pasi ishte dënuar më herët për armëmbajtje pa leje. Policia ka njoftuar se Specialistët...

Life Style16:20 - 21 April, 2018

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat, Risia e Gmail, mesazhet që vetëfshihen

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat duke tentuar të fusë në lojë mesazhet. Sistemi më i përdorur i dërgimit...

Kronika16:18 - 21 April, 2018

Akademia e Sigurisë/ Trajnim rajonal për “Kriminalistikën e të Dhënave Live”

Si pjesë e një projekti të madh rajonal të OSCE-së për “Forcimin e Kapaciteteve të Profesionistëve të Drejtësisë Penale që...

Aktualitet16:14 - 21 April, 2018

Një pronar karburanti ndan drejtësi në Gjykatën e Lartë/ Pasuria “fundos” Shkëlzen Selimin?

Procesi i vettingut deri më tani ka “prerë” tre koka të njerëzve të drejtësisë. Fatos Lulo, nga Gjykata Kushtetuese, Besim...

Kryesore16:10 - 21 April, 2018

Saimir Tahiri, mesazh të tretë të koduar për Ramën?

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi dje në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani se është në dijeni...

Life Style16:05 - 21 April, 2018

Shpërthen vullkani “i fjetur” prej 250 vjetësh

Në Japoni një vullkan “i fjetur” prej 250 vjetësh, shpërtheu për të ditën dytë, duke nxjerrë shtëllunga tymi e gurë....

Kuriozitete15:53 - 21 April, 2018

‘Goja macho,’ ndërhyrja estetike që bëjnë burrat për t’u dukur më burrërorë

Kush tha që fryrjet e buzëve janë vetëm për gratë? Askush në fakt, dhe prandaj burra në gjithë botën po...

Kryesore15:52 - 21 April, 2018

Si gënjeu dje Basha në Këshillin Kombëtar/ Ja fakti

Partia Demokratike pasditen e djeshme, pas katër vitesh, mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u miratua statuti i ri. Mbledhja është shoqëruar...

Life Style15:40 - 21 April, 2018

Dieta më e shëndetshme është aq e lehtë, dhe mban emrin e ylberit

Ne duam të jemi në formë të mirë trupore, por para së gjithash duam të jemi të shëndetshëm. Studimet kanë...

Kryesore15:32 - 21 April, 2018

Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon batutat: Ça të është ngritur ty?

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me banorë e biznesmenë në Lushnje. Takimi është shoqëruar me debate dhe...

Kuriozitete15:25 - 21 April, 2018

Mësoni pse nuk duhet ta mbani kuletën në xhepin e pasmë

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre e bëjnë me arsyen që të të ruhen...

Aktualitet15:23 - 21 April, 2018

“Çmendet” Garda e Republikës, do të blejë fuoristradë 365 milionë lekë

Luksi dhe siguria e zyrtarëve kushton qindra milionë lekë. Pasi rregulluan zyrat, blenë makina të shtrenjta, punësuan njerëzit e afërt...

Life Style15:10 - 21 April, 2018

Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Dushi i bërë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e infeksionit tek njerëzit, paralajmërojnë ekspertët. Doza e tepërt mund të...

Kryesore Show Biz14:53 - 21 April, 2018

Vdiq papritur në moshën 28-vjeçare, çfarë e lidhte me shqiptarët Avicii-n (Foto)

Bota e muzikës është në zi, pas ndarjes nga jeta në mënyrë të parakohshme të producentit dhe DJ me famë...

Politikë14:52 - 21 April, 2018

Rama sulmon deputetin gjerman?/ Kundërpërgjigjet kryeministri  

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha, i cili tha se “Fushata kundër Kryetarit të...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Komisioneri Hahn vlerëson nismën e presidentit Vuçiç për dialogun me Kosovën

Komisioneri i BE për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn tha se nisma e presidentit serb...

Close