Connect with Us

Ish zv. kryeministri Ilir Rusmali/ Nuk ka krisje mes Bashës dhe Berishës

Aktualitet

Ish zv. kryeministri Ilir Rusmali/ Nuk ka krisje mes Bashës dhe Berishës

Publikuar

-

I ftuar në RTSH 1, Ilir Rusmali, ekpert konstitucionalist dhe ish zv. kryeministër në qeverinë e Berishës ju përgjigj disa pyetjeve midis të cilave edhe atyre që kishin të bënin me gjendjen në Partinë Demokratike.

Për sa i takon daljes më të fundit publike të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe për të ardhmen e Partisë Demokratike, Rusmali u shpreh:

“Nuk ka krisje mes Bashës dhe Berishës. Përtej kritikës së shfaqur nga ish-kryetari i Partisë, e cila nuk përbën surprizë (Berisha është i fundit jo i pari), Berisha u rreshtua shumë fort më dhe pas Bashës dhe në ndërhyrjen e tij ju tha dhe kundërshtarëve të zotit Basha që ju nuk do jeni më në PD nëse do vazhdoni të mbani këtë qëndrim. Në vlerësimin e gjendjes nga interesi i partisë jo nga ai i kryetarit zhvillimet nuk premtojmë për mirë. PD-ja ka nevojë për ndryshim rrënjësor dhe kjo nuk bëhet duke mbytur kritikën dhe duke larguar kritikuesit. E ardhmja e të larguarve është e hapur. E rëndësishme në dikutimin opozitar është shëndoshja e PD-së dhe këto sinjale nuk po vijnë. Qëndrimi i Berishës nuk ndihmon. Berisha duhet t’u kishte shpjeguar me qartësi demokratëve se cila është vallja që po hedh tani Kryetari i Partisë Demokratike. Nëse kjo është vallja e shpresës apo vallja e vdekjes.

Sa kohë demokratët nuk janë të qartë situata do vazhdojë të precipitojë.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri meriton çdo fjalë të fjalorit tonë, por ...!

Duhet konsideruar edhe një fakt tjetër. Situata që po kalon PD-ja ka krijuar dispalncim të gjithë politikës. Nga një anë kemi performancë solide të maxhorancës dhe nga ana tjetër kemi një performancë shumë diletanteske të opozitës dhe kjo reflektohet te dëshpërimi që po krijon tek mbështetësit.” /CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

2 Comments

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Po transportonin 35 emigrantë të paligjshëm/ Prangosen dy persona, në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë së Tiranës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, pasi akuzohen për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Trafiqeve në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në pranga kanë rënë shtetasit K. T., 26 vjeç, banues në Elbasan dhe V. M., 23 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”.

Këta shtetas u kapën në flagrancë nga sherbimet e Policisë duke tentuar të transportojnë me mjetet e tyre përkatëse, kundrejt shpërblimit monetar, 35 shtetas emigrantë të paligjshëm, nga Tirana drejt qytetit të Kukësit, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian.

LEXO EDHE:  Zbulohet faqja e shëmtuar e BE/Kush janë evropianët që nuk e shohin drogën

LEXO EDHE:  Vendimi i Gjykatës së Strasburgut për pallatin e vjehrrit të Bashës/ Reagon Berisha

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim policor shtetasi A. Q., 29 vjeç, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Yuri Kim darkon me Dua Lipën dhe ndan foton/ “Një super yll në skenë dhe jashtë saj”

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, prej ditës së djeshme po qëndron në Tiranë.

Ndërkohë, mbrëmjen e kaluar këngëtarja Dua Lipa, është takuar edhe me ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Kjo e fundit ka ndarë në rrjetet sociale foto nga takimi, ndërsa shkruan se Dua është një superyll në skenë, dhe më shumë edhe jashtë saj.

“Më pëlqeu të shijoja një darke më Dua Lipën dhe familjen e saj, si dhe me miqtë e saj. Bisedë e mahnitshme në lidhje me njohjen e fuqisë dhe përgjegjësisë që të gjithë kemi (edhe nëse nuk jemi zgjuar ende) për ta bërë botën thjesht pak më të mirë, secili në mënyrën tonë. Dua është një super yll i mirëfilltë jashtë skenës, edhe më shumë”, shkruan Yuri Kim.

LEXO EDHE:  3 përcaktime të Elez Biberaj për Lulin, për Edin dhe për shpëtimin e Shqipërisë pa ata!

LEXO EDHE:  Ish-kryetari i PD jep ultimatumin/ Edi Rama duhet rrëzuar më 8 dhjetor

Kujtojmë këtu se prej ditës së djeshme Dua Lipa po qëndron në Tiranë, ku ka ardhur për të parë nga afër punimet për një kopsht të dëmtuar nga tërmeti, që po ndërtohet me financimin e fondacionit të babait të saj.

LEXO TE PLOTE