Connect with Us

Zbulohen 3 deputetët e PD-së që votuan Ruçin për Kryetar Kuvendi

Aktualitet

Zbulohen 3 deputetët e PD-së që votuan Ruçin për Kryetar Kuvendi

Publikuar

-

Votimi i të paktën 3 deputetëve të Partisë Demokratike të emrit të Gramoz Ruçit për Kryetar Kuvendi u kthye në një skandal të madh, ndoshta më të madhin që prej krijimit të kësaj force politike.

Por për çudi Lulzim Basha dhe benjaminët e tij fillimisht u përpoqën ta hidhnin pas krahëve skandalin, duke akuzuar për manipulim. Heshtjen dhe prapaskenat e Bashës dhe te tijëve i ndali vetëm Sali Berisha.

Në sondazhin e zhvilluar nga Citynews.al Lulzim Basha kryetari i PD është më i kuotuari si deputet që ka votuar Gramoz Ruçin. Në fakt perceptimi i qytetarëve që kanë marrë pjesë në votim është mjaft i qartë. Lulzim Basha është përgjegjësi për listën e deputetëve, ai i zgjodhi vetë dhe deklaroi se Lista është e tij personale.

Sot Basha ka përgjegjësinë kryesore për votimin e Ruçit nga deputetët e PD. Ai më tej pasohet nga dy deputetë të qarkut Korçë, Ervin Salianji dhe Klevis Balliu, dy të rinj mjaft qesharakë dhe të pabesueshëm në skenën politike.

LEXO EDHE:  Besnik Mustafaj “i jep mend” Kosovës/ Pse nuk kërkon dorëheqjen e Bashës

Deputeti i Vlorës Agron Shehaj vjen i katërti në listë i pasuar nga Grida Duma sekretare për mardhëniet me publikun në PD.

Në sondazhin e Citynews qytetarët me syrin e tyre kritik kanë ‘zbuluar’ se kush votoi nga deputetët e djathtë për të zgjedhur Ruçin në krye të Kuvendit.

Pjesa më e madhe kanë votuar Bashën me 552 vota. Në vend të dytë vjen Ervin Salianji me 165 vota e në vend të tretë Klevis Balliu me 143 vota.

Kjo është renditja e plotë:

Lulzim Basha 552 vota

Agron Shehaj  138 vota

Ervin Salianji  165 vota

Grida Duma  95 vota

Klevis Balliu  143 vota

Xhemal Gjunkshi 59 vota

Hekuran Hoxhalli  47 vota

Enkelejd Alibeaj 35 vota

Tritan Shehu  49 vota

Orjola Pampuri 43 vota

Romeo Gurakuqi 35 vota

Edmond Spaho 46 vota

Endri Hasa 57 vota

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Fakte, pse PD nuk mund të denoncojë Pjetrin/ Çfarë thotë ligji për dekriminalizimin

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Besnik Mustafaj “i jep mend” Kosovës/ Pse nuk kërkon dorëheqjen e Bashës

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Këshilltari mizerabël sulmon Bashën

LEXO EDHE:  Këshilltari mizerabël sulmon Bashën

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Fatmir Xhafaj në dosjen e ndërkombëtarëve/Për çfarë akuzohet

LEXO EDHE:  Arjan Curi “shuplakë” Bashës/ “PD, një mini Ramë me të njëjtat rregulla”

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE