Connect with Us

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë shpreh ngushëllimet/ Lamtumirë kolegia jonë Irena Vreto!

Aktualitet

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë shpreh ngushëllimet/ Lamtumirë kolegia jonë Irena Vreto!

Publikuar

-

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë, nëpërmjet një postimi në faqen e tij zyrtare ka shprehur dhimbjen për ikjen e parakohshme nga kjo jetë të gazetares Irena Vreto, duke i shprehur ndërkohë ngushëllimet femiljes dhe të afërmve të saj. Vreto, ishte themeluese e organizatës Unioni i Gazetarëve Shqiptarë në Korçë.

Postimi i plotë i UGSH-së:

Pas nje semundjeje te rende dhe vuajtjeve prej saj, dje ka mbyllur syte gazetarja dhe shkrimtarja e njohur korcare, mikja jone e paharruar, Irena Vreto.

Semundja e rende per 4 vite te gjata dhe te tmerrshme me ne fund triumfoi, megjithe luften e forte dhe qendresen e Irenes.

Gazetarja Irena Vreto ishte nje nder gazetaret me te njohura prej dekada ne qytetin e Korces dhe ne mbare vendin. Ajo karakterizohej nga nje solidaritet i perhershem dhe ambicie e forte intelektuale, duke i bashkangjitur profesionalizmit te vet edhe pasionet e nje artisteje dhe intelektualeje kembengulese dhe e drejteperdrejte.

LEXO EDHE:  “Shkofshi pas Nexhmijes i madh e i vogël”/ Mbesa e të pushkatuarit përplaset ashpër me Rezarta Shkurtën

Irena ishte themeluese e organizates Unioni i Gazetareve Shqiptare ne Korce dhe mbeshtetese e fuqishme e te gjitha nismave per komunitetin e gazetareve profesioniste ne vend. Ikja e saj nga jeta le nje vend te madh bosh nder radhet e gazetareve dhe nder raportuesit e medias shqiptare.

Kolegia jone e dashur Irena, qofsh e parajses!

Ceremonia mortore sipas njoftimeve te familjareve zhvillohet sot ora 11.00 tek Kisha e Shen Sotirit(tek Parku “Rinia”.

Zyra e shtypit

Unioni i Gazetareve Shqiptare

Tirane me 13 shtator 2017  /CityNews.al

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Ka qenë pjesë e Gardës së Republikës”/ Gazetari zbulon lëvizjen e fundit të Prend Gjinit

Publikuar

-

Nga

“Ka qenë pjesë e Gardës së Republikës”/ Gazetari zbulon lëvizjen e fundit të Prend Gjinit

Gazetari Spartak Koka tregoi mbrëmjen e sotme se shënjestra e atentait në Vasil Shanto, Preng Gjini, ka qenë pjesë e Gardës së Republikës.

Koka tha se Gjini ka shërbyer në strukturat e Policisë dhe Gardës së Republikës.

“Preng Gjini është i moshës 50 vjeç. Ka shërbyer në strukturat e Policisë dhe Gardës së Republikës, disa vite më parë”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”.Më tej, ai zbuloi lëvizjen e fundit të të plagosurit pak  çaste para se t’i bënin atentat.

LEXO EDHE:  Humbja e Françesk Radit/Zhani Ciko i pikëlluar: Më ra si bombë!

LEXO EDHE:  "Dielli sot u shua për Gëzim Krujën"/ Berisha shpreh ngushëllimet për humbjen e aktorit

“Informacioni i fundit që më erdhi, Preng Gjini ka qenë në një kafe në një qendër tregtare në zonën e Zogut të Zi, kur është shkëputur, ka lëvizur në drejtim të kryqëzimit të 21 Dhjetorit. Ka dalë në Vasil Shanto dhe më pas është ngjitur në pjesën për të dalë tek ura Pallatit me Shigjeta”, theksoi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Hakmarrja mes familjeve nga Rrësheni/ Artan Hoxha zbulon se si u vra për një status në facebook nipi i Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Hakmarrja mes familjeve nga Rrësheni/ Artan Hoxha zbulon se si u vra për një status në facebook nipi i Preng Gjinit

Gazetari Artan Hoxha, është i ftuar mbrëmjen e sotme në ‘Opinion’, ku ka zbarhdur detaje të reja nga atentati që ndodhi mbrëmje e sotme  në “Vasil Shanto”.

Hoxha tha se shpërthimi është i lidhur me nje histori hakmarrjesh mes familjeve Reçi dhe Gjini nga Rrësheni.

Vrasjet datojnë prej vitit 2016, duke numëruar 4 viktima nga të dyja familjet, dhe sipas Hoxhës, njëri prej tyre ka qenë krejtësisht i pafajshëm.“Mes këtyre viktimave është dhe nipi i këtyre, Kreshnik Gjini, i cili ishte krejt i pafajshëm. Ai punonte kamarier në Blegjikë dhe u vra vetëm se bëri një status për vrasjen e Gaspër Reçit”, u shpreh Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Çfarë po ndodh në Elbasan!/ Forca të shumta policie “blindojnë” qytetin

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh në Elbasan/ Forca të shumta policie “blindojnë” qytetin

Forca të shumta policie kanë ‘blinduar’ këtë mbrëmje qytetin e Elbasanit.

Policia ka ngritur 6 grupe kontrolli në pikat kyçe të qytetit ku po ushtron kontrolle të rrepta.

Mësohet se nga këto kontrolle janë shoqëruar për verifikim disa persona.Qëllimi i këtyre kontrolleve nga ana e policisë është kapja e personave në kërkim dhe i personave me precedentë që lëvizin me sende të palejuara./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE