Connect with us

Aktualitet

Denoncimi/ Si vjedh dhe mashtron klientët, ABISSNET i Koço Kokëdhimës

Publikuar

-

Nga lidhja e kontratës deri tek sfilitjet për të marrë shërbimin e internetit. Ja çfare ndodh me kompaninë ABISSNET!

Disa kompani në vendin tonë, pothuajse janë bërë të paprekshme nga institucionet monitoruese, për shërbimet që ofrojnë ndaj klientëve. E tillë, mesa duket është kompania e internetit ABISSNET, e cila është kthyer në një makth për abonuesit e saj.

Nëpërmjet lidhjeve të Administratorit të ABISSNET, Koço Kokëdhima me botën e ndërtimit, kjo kompani ka instaluar paraprakisht të gjitha linjat e internetit në pallatet e reja. Në pamundësi zgjedhjeje, qytetarët gjejnë poshtë derës, një fletë-palosje të kompanisë së internetit Abissnet, bashkë me numrin e një menaxhere.

E kontakton pasi do shërbimin e internetit, por vajza nuk është ende për kontratën, megjithatë lutet të mos shkosh në dyqanet e kompanisë pasi ajo humbet bonusin. Nisur nga ç’nam ka pronari i ABISSNET, Koço Kokëdhima për pagat e punonjësve, ndjen keqardhje dhe i premton menaxheres se do e lidhësh kontratën me të.

Më pas menaxherja, shkon me pushime dhe pas shumë përpjekjesh ajo të dërgon një zëvendësen e vetë që është as më pak dhe as më shumë një studente që punon part-time tek kompania e Koço Kokëdhimës. Të lë takim në një kafe, ku vjen bashkë me kontratat në dorë dhe sapo ulet, fillon telefonatat sepse ka një problem. Pa e pyetur, fillon të tregon se sektori i financës i ka bërë një gabim në llogarinë e pagës dhe vajza përpiqet ta zgjidh. Ja ku doli problemi i pagës!

Studentja të paraqet oferta dhe cilësi të shërbimit të internetit, më të mirën në vend. “Ke shpejtësi maksimale, fibra optike, cilësi interneti, nuk ka shkëputje etj” – janë disa nga pompimet që u bëhen qytetarëve nga ABISSNET. Për të të joshur, ata të ofrojnë edhe disa muaj falas nëse bën një abonim 1-vjeçar.

Firmos kontratën dhe pret që të lidhet shërbimi i internetit. Vijnë pas dy ditësh teknikët të cilët të garantojnë se linja e internetit është më fibra optike. Ata të garantojnë se nuk ka për të patur ndonjëherë probleme interneti, pasi fibrat optike garantojnë cilësi dhe shpejtësi maksimale. Ti bindesh dhe pret të marresh shërbimin sa me shpejt.

Por realiteti është krejt ndryshe!

Pasi ke rënë në kurthin e ABISSNET, duke nënshkruar madje një kontratë 1-vjeçare, cilësinë skandaloze të shërbimit e shikon që ditën e dytë. Interneti me 10 Mbps shpejtësi fillon e krijon shkëputje gjatë gjithë ditës dhe t’i nuk mund të hapësh dotë as një video në Youtube. Shkëputjet fillojnë e shpeshtohen aq shumë, saqë ato muaj që ke përfituar falas është e sigurtë që do ti kalosh pa internet.

Në ditën në fund të javës së parë, interenti të vjen vetëm 2 orë në ditë, dhe kjo me orar që e përcakton vetë ABISSNET. Edhe pse qytetari ka paguar qimet e kokës për këtë pseudo-kompani, asnjë zgjidhje nuk të ofrohet për këto shkëputje anormale të internetit.

Skandali në cilësinë  e shërbimit thellohet edhe më tej, kur qytetari kërkon asistencë teknike për difektet e internetit në shtëpi. Kontakton shërbimin e kujdesit të klientit me numër +355 4 430 0001, por është e pamundur të kontaktosh me operatorin.

Pas rënies të disa zileve, ata të kalojnë sekretarinë telefonike, ku ankesa jote përfundon në një mesazh zanor.  Me shpresen se do gjesh zgjidhje t’i lë mesazhin zanor por askush nuk të merr mbrapsh të të sqarojë se çfarë ka ndodhur. Pasi përpiqesh 10 apo 15 herë dhe nuk arrin të kontaktosh operatorin, fillon të kërkosh mënyra alternative. Kush është drejtor i ABISSNET, kush është menaxher, me kë mund ta zgjidhësh hallin, a thua sikur ABISSNET i Koço Kokëdhimës, po të bën dhuratë shërbimin e internetit.

Atë ditë është e pamundur që t’i ta marrësh këtë shërbim dhe dorëzohesh duke thënë: Po unë në kompaninë e Koços vajta gjeta internet? Madje ai e bëri lanet këtë kompani gjatë gjyqit në Gjykatën Kushtetuese ku ju hoq edhe mandati i deputetit. Me këto mendime bie të flesh dhe të nesërmen rreth mesditës sheh se interneti ishte rregulluar. Epo thua kaq e pati kjo pune, duhet të ketë qenë ndonjë defekt i rëndë dhe vazhdon jetën i qeë. Por pa kaluar akoma një javë ndodh sërish e njëjta gjë, ti e sheh veten pa internet por kete radhë për plot dy ditë.

LEXO EDHE:  Kokëdhima zbulon shifrat/ Ja sa para duhet ti japësh kreut të partisë për tu bërë deputet, për kryetar bashkie rritet çmimi

E dielë në mëngjes!

I gezohesh pushimit me ndjesinë e mirë të gjumit të rehatshëm. Do të degjosh pak muzike. Hap TV dhe përpiqesh ta lidhesh me Youtube por mungon interneti, ka ikur sërish. Thua sot nuk po i shqetësoj operatorët sepse fundja e dielë, edhe po i mora asgjë nuk do të zgjidhet. E kalon ditën pa internet me shpresën se të hënën do jetë zgjidhur.

Por jo, sërish e njëjta situatë dhe askush nuk e ka marrë mundimin së paku të të njoftojë. I telefonon sërisht të njëjtit numër ku pas disa tentativash arrin te lidhesh me nje operator te pergjumur. Pasi te pyet për emrin e kontratës bën disa verifikime dhe thotë që ka humbur lidhja e internetit. Si ka humbur? A jeni me fibra optike? Duhet të ketë ndonjë defekt në linjë por po e referojmë te departamenti përkatës të pergjigjet operatori. Ti e falenderon me shpresën se situata do të zgjidhet.

Vazhdon angazhimet e ditës dhe kur kthehesh pasdite në shtepi sheh që interneti mungon sërish. I tërbuar telefono tek i njëjti numër dhe operatori pasi të pyet njëlloj si i pari, të jep të njëjtën përgjigje: Do e referojmë tek departamenti përkatës. Këtu nuk mban më dhe fillon tju shpjegosh se si ke paguar një tufë parash për tu nxirë jeta me këtë kompani që nuk mban asnjë përgjegjësi, por operatori të thotë që ju zotëri keni shumë të drejtë por problemet ndodhin. Durimit i vjen fundi dhe fillon të perdorësh njohjet e tua për të zgjidhur problemin (pak a shumë siç ndodh me administratën shtetërore).

Arrin te kontaktosh një menaxhere e cila me nje shqipe dialektore të mashtron aty për aty duke thënë se grupet e punës janë në terren dhe po punojnë për zgjidhjen e problemit. Ti ndërkohë nuk ke parë asnjë punonjës të ABISSNET e jo më grupe pune sikurse thotë menaxheria. Kur ja thua këtë gjë, ajo e kapur gafil thotë se tani janë duke ardhur ndërsa ti me nervat kaçurrel ulëret me vete: O Zot ku jetojmë… por pastaj kujtohesh se ky është biznesi i Koço Kokëdhimës dhe e mbledh veten.

I pa sqaruar mbyll telefoni me menaxheren dhe bëhesh gati të dalësh sërish. Pas nja dy orësh të njoftojnë se interneti është rikthyer ndërsa vetëm gjysëm ore më vonë të thonë se ka ikur sërish. Është darkë dhe ti ke 2 ditë pa shërbimin e internetit. Ora shënon 23:00 e mbrëmjes dhe t’i i sfilitur nga përpjekjet për të zgjidhur problemin që ke blerë me para tenton të bësh një telefonatë të fundit te shërbimi i klientit. Për fat dikush të përgjigjet dhe pasi i shpjegon si e ke hallin, operatori i sinqertë të thotë se është lënë një shënim që kjo çështje do ti kalojë një departamenti tjeter, pasi ai i pari nuk ishte sa duhet i specializuar dhe nuk ka mundur ta zgjidhë problemin.

Pas kësaj përgjigje, t’i kupton se për të paktën 12 orë me radhe ti je talluar, je mashtruar dhe je vjedhur në mënyrën më të poshtër të mundshme nga kompania e internetit ABISSNET.

Edhe pse ke paguar gati gjysmën e rrogës për kontratën me këtë kompani, e mbush mendjen top se shëndeti mendor është më i rëndësishëm se paratë dhe vendos që të nesërmen që në pikë të mëngjesit të kontaktosh një kompani tjetër për të marrë shërbimin e internetit./Boldnews.al

Aktualitet

Vjehrri i Lulzim Bashës privatizoi shkëmbinjt dhe një pjesë deti në Vlorë

Publikuar

-

By

Një sipërfaqe e truallit, ku vjehrri i Lulzim Bashës kishte ngritur pallatin në Vlorë, pallatin të cilin me vendim qeverie u shëmb vetëm pak kohë pas fitimit të pushtetit nga Rilindja, ka qenë pjesë e detit.

E ka thenë këtë Gjergji Bojaxhi, i qenë prezent në tryezën e emisionit “To Night”, ku diskutohej rreth temës sesi vidhen pronat në Shqipëri.

Bojaxhiu e solli rastin e pallatit tw vjehrrit të Lulzim Bashës në ilustrim të diskutimit rreth skandalit të tjetërsimit të pronave bregdetare në Lezhë, duke theksuar se në dokumente përveç sipërfaqes shkëmbore , pjesë e pronës ishte edhe një hapësirë ujore në det.

” Pa dashur që ta lidh me kryetarin e PD, do marr rastin e pallatit që u shemb në Vlorë. Aty u fitua e drejta në Strasburg. Shkelja është se si ajo është kthyer në një pronë. Në vitin 2011, kur unë kam bërë kallëzim për atë pronë, kemi marrë hartat e pronës dhe i kemi mbivendosur. Gjysma e pronës ishte ujë. Nuk po flas për shkëmbin që e rrahin dallgët. Kemi të bëjmë me një pronë ku uji dhe një gjysmë shkëmbi njihet si tokë pronë.

LEXO EDHE:  Kokëdhima zbulon shifrat/ Ja sa para duhet ti japësh kreut të partisë për tu bërë deputet, për kryetar bashkie rritet çmimi

Edhe në Lezhë, mos mendoni se e kanë zaptuar bregun për të mbjellë domate? Jo! Për hotele. Në rastin më të mirë kemi burra që heshtin dhe në rastin më të keq njerëz të bashkëpunojnë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çdo të ndodh nëse marrëveshja e kufirit Kosovë-Mali i Zi nuk votohet nesër?

Publikuar

-

By

Nesër pritet të jetë dita vendimtare sa i përket mbylljes së kapitullit për ratifikimin apo jo të marrëeshjes së kufirit Kosovë-Mali i Zi.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, nesër pritet që ti japin epilog kësaj teme,që tash e tri vite ka qenë bllokuese e shumë proceseve në vend, e konkretisht liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Mirëpo, edhe përkundër kësaj ende nuk dihet saktë nëse janë siguruar votat e duhura për kalimin e kësaj marrëveshje, ku për ratifikim të saj nevojiten 80 vota nga 120 deputetë sa ka Kuvendi i Kosovës.

Deri tani është thënë se koalicioni qeverisës PDK-AAK-Nisma së bashku me votat e LDK-së kanë siguruar 79 vota, por ende janë në kërkim të një vote.

Votat kundër kësaj marrëveshje tashmë i ka deklaruar Lëvizja Vetëvendosje, dhe Lista Serbe, ku kjo e fundit ka thënë se nuk është që ju intereson edhe shumë çështja e demarkacionit.

E mos kalimi i kësaj marrëveshje nesër në Kuvendin e Kosovës, sipas analistëve do të jetë vazhdimësi e krizës politike në vend si dhe shkak për rrëzimin e qeverisë.

LEXO EDHE:  Kokëdhima zbulon shifrat/ Ja sa para duhet ti japësh kreut të partisë për tu bërë deputet, për kryetar bashkie rritet çmimi

Ismet Kryeziu nga Instituti Demokratik i Kosovës, ka thënë për “Telegrafin” se marrëveshja për shënjimin e kufirit në mes Kosovës dhe Malit të Zi, do të duhej të marr një epilog përfundimtar nesër.

“ … Në të kundërtën mungesa e votës për ratifikimin e kësaj marrëveshje do të jetë vazhdimësi e krizës politike dhe institucionale edhe humbje e interesit të partnerëve ndërkombëtar për të ndihmuar dinamiken e nevojshme të zhvillimit të Kosovës”, ka thënë Kryeziu. Duke shtuar se dhe rrëzimi i qeverisë ose zgjedhjet e jashtëzakonshme si pasojë e mungesës së votës për ratifikimin e marrëveshjes do të jenë më shumë pengesë edhe humbje e mundësive se sa situatë e re dhe e favorshme.

Edhe analisti, Imer Mushkolaj ka theksuar për “Telegraf” se nuk ka arsye që çështja e demarkacionit me Malin e Zi të zvarritet edhe më tej. Në rast se koalicioni qeverisës nuk i ka votat e duhura, atëherë sipas tij nuk ka arsye që të qëndrojnë në krye të shtetit, ka vlerësuar Mushkolaj.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gazetari paralajmëron publikimin e emërimeve të paligjshme në arsim

Publikuar

-

By

Gazetari Adriatik Doçi, i cili një ditë më parë publikoi një investigim personal lidhur me një skandal në Zyrën e Arsimit të Kamzës, sot ka paralajmëruar publikimin e disa listave me emrime të paligjshme nga drejtoresha e Zyrës Arsimore të Kamzës Ermioni Cekani.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Doçi shkruan:

“Dhjetëra mesazhe në inbox për Ermioni Cekani, kuçedrën e korrupsionit, mediokritetit dhe arbitraritetit, e cila prej katër vitesh ka zaptuar zyrën e arsimit në Kamëz, duke e shndërruar në zgafellë pazaresh, skutë sekserësh dhe instrument të biznesit familjar. Në pamundësi për t’ju përgjigjur personalisht, i falënderoj dhe bashkohem me shqetësimin e secilit prej mësuesve të shkarkuar nga puna padrejtësisht, me ata që sot janë në procese të lodhshme gjyqësore, me ata që janë zëvendësuar me njerëz pashkollë, me ata që nuk emërohen për shkak të shitjes së vendeve të lira të punës, me ata që mbahet peng me kontrata njëvjeçare apo me ata që nën presionin e largimit nga puna, përdoren nga zonja për reklamimin dhe shitjen e librave të saj. Listat me emërimet e paligjshme, të cilat ju m’i keni dërguar, jo vetëm do të publikohen në vijim, por do të shkojnë në KLSH dhe Prokurori. Mos harroni, vetë Ermioni Cekani ka rezultuar humbëse në konkursin për atë detyrë, por megjithatë u emëruar për shkak të një lidhjeje të turpshme klienteliste.” /CNA.al

Investigimi/ Skandal në arsim

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kuriozitete00:15 - 20 March, 2018

Foto/ Netflix publikon filmat më horror që keni parë ndonjëherë

Netflix ka një listë të filmave që tregojnë se janë aq të frikshme dhe  të tmerrshme sa përdoruesit e tyre...

Kuriozitete00:00 - 20 March, 2018

Paralizohet pasi qëndroi në tualet 30 minuta me telefon

Një burrë nga Chongqing, Kina kohët e fundit u bë i paralizuar si rezultat i uljes në tualet për një...

Kuriozitete23:50 - 19 March, 2018

A është ndarja ngjitëse?

Herë pas here, edhe kur duket se marrëdhënia juaj po shkon më së miri, ju ndieni se për pak do...

Kuriozitete23:40 - 19 March, 2018

Foto/ Adoleshentja bëhet ‘hero’ në Twitter pasi dhuron fustanin e maturës

Mika Riddik nga Maryland kuptoi se sezoni i maturës po vjen dhe se shumë vajza do blinin apo qepnin fustanin...

Kuriozitete23:30 - 19 March, 2018

Foto/ Nëse konsumoni për një orë, restoranti ju jep falas biftek 6 kg

Një restorant anglez shërben një biftek të madh me peshë 6 kg për të gjithë ata klientë trima që guxojnë...

Kryesore Show Biz23:20 - 19 March, 2018

Foto/ Modelja e rrobave të banjos pushton Barbados

Modelja e rrobave të banjës, Olivia Buckland, ka “shpërqëndruar” pushuesit në Barbados këtë të hënë , ndërsa ka ekspozuar linjat...

Kryesore Show Biz23:10 - 19 March, 2018

Pas disa vitesh mungesë në kinematografi, rikthehet Julia Roberts

Kinematografisë i kishte munguar Julia Roberts. Këtë herë aktorja do të vijë si protagoniste në një serial televiziv të realizuar...

Kryesore Show Biz23:00 - 19 March, 2018

Selena shijon pushimet luksoze/ Lë pas krahëve Justin Bieber

Lajmet për rikthimin e saj me Justin Bieber, dhe më pas për ndarjen e tyre po bëjnë konfuzë gjithë botën....

Kryesore Show Biz22:53 - 19 March, 2018

Linda Rei ekskluzive për intv.al: Zbulohen mesazhet, ja e vërteta e ”Vipave të Bllokut” [FOTO]

Sot pasdite mediat online shkruan për një përplasje mes “Vipave të Bllokut” dhe Linda Reit. Gjithçka nisi nga një video...

Kryesore Show Biz22:50 - 19 March, 2018

Kristina Baki rrëfen për “Fun Day” të vërtetën se pse mbulohet me shami [VIDEO]

Kristina Baki është një ndër modelet më të suksesshme shqiptare. Ajo u komentua shumë në rrjete sociale këto kohë edhe...

Life Style22:50 - 19 March, 2018

Zuckerberg në telashe!/ Presioni që i ushtrohet në të katër anët

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i “Facebook”-ut, Mark Zuckerberg po përballet me thirrje gjithnjë e më të shpeshta, që të paraqitet...

Aktualitet22:43 - 19 March, 2018

Vjehrri i Lulzim Bashës privatizoi shkëmbinjt dhe një pjesë deti në Vlorë

Një sipërfaqe e truallit, ku vjehrri i Lulzim Bashës kishte ngritur pallatin në Vlorë, pallatin të cilin me vendim qeverie...

Politikë22:42 - 19 March, 2018

Kryebashkiaku Xhuljani feston Novruzin në Tiranë dhe bën foto me Bashën

Ish kryebashkiaku i famshëm i New York Rudi Xhuljani do të festojë Vitin e Ri iranian (Festën e Sulltan Novruzit)...

Fashion22:40 - 19 March, 2018

Nxirrini në dritë të diellit/ Xhinset me motive të qëndisura janë sërish në modë!

Xhinset e disa viteve më parë po rikthehen dhe këtë sezon në modë. Xhinset me lule. Shumë prej nesh nuk...

Aktualitet22:36 - 19 March, 2018

Çdo të ndodh nëse marrëveshja e kufirit Kosovë-Mali i Zi nuk votohet nesër?

Nesër pritet të jetë dita vendimtare sa i përket mbylljes së kapitullit për ratifikimin apo jo të marrëeshjes së kufirit...

Aktualitet22:30 - 19 March, 2018

Gazetari paralajmëron publikimin e emërimeve të paligjshme në arsim

Gazetari Adriatik Doçi, i cili një ditë më parë publikoi një investigim personal lidhur me një skandal në Zyrën e...

Kuriozitete22:30 - 19 March, 2018

Video/ Studiuesit gjejnë peshkaqen të gjallë brenda vullkanit nënujor!

Kur shkencëtarët dërguan një kamera robotike brenda Kavachi (një vullkan nënujor në ishujt Soloman), nuk kishte asgjë që mund ti...

Aktualitet22:26 - 19 March, 2018

Artan Hoxha tregon përse gjyqtari ndërroi vendimin për kryebashkiakun e Lezhës

Gazetari Artan Hoxha, i pranishëm në studion e emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, ka bërë një deklaratë të fortë...

Kryesore22:18 - 19 March, 2018

Analisti paralajmëron arrestimin e një kryebashkiaku/ Deputeti nxjerr emrin

Analisti Arjan Curri, i ftuar në emisionin “Studio e Hapur” në News24, ka paralajmëruar arrestimin e një tjetër kryetari Bashkie,...

Aktualitet22:09 - 19 March, 2018

Rrëfimi i personit që denoncoi grabitjen e pronave në Lezhë

Së bashku me të ftuarit e tjerë në emisionin “To Night”, ku diskutohet rreth temës:”Si vidhen pronat në Shqipëri”, ka...

Aktualitet22:03 - 19 March, 2018

Kokaina e Maminasit/ “Arbër Çekaj ishte financues i Erion Veliajt”

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, është i ftuar në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, ku ka...

Aktualitet21:59 - 19 March, 2018

Pas pronave të falsifikuara të Lezhës fshihen “peshqit e mëdhenj” të Tiranës

“Unë besoj se në Lezhë ka shumë probleme me pronat dhe në shumë raste kemi politikanë dhe njerëz të fuqishëm...

Politikë21:51 - 19 March, 2018

Arrestimi i Frrokajt/ Gazetarja tregon pse “kaposhi” u kthye në “thelë”

Gazetarja e kronikës Klodiana Lala, e ftuar në emision “Studio e Hapur” në News24, ka shpjeguar përse të gjithë të...

Aktualitet21:45 - 19 March, 2018

Skandali i pronave në Lezhë/ Lala tregon kush i kreu procedurat

Gazetarja e kronikës Klodjana Lala, e ftuar në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, dha detaje nga dosja...

Aktualitet21:40 - 19 March, 2018

LSI merr në mbrojtje kryebashkiakun e Lezhës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka marrë në mbrojtje kryetarin e Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, të...

Aktualitet21:39 - 19 March, 2018

Aferat me rrugën Tiranë-Elbasan/ Kryemadhi: Ish-ministrat e LSI fshehin një krim

Teksa ka komentuar çështjen e rrugës Tiranë-Elbasan, kryetarja  e LSI-së, Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin “Real Story” në Vizion...

Aktualitet21:31 - 19 March, 2018

Kryemadhi mesazh Ramës dhe Bashës: LSI nuk është më patericë e askujt

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, në një intervistë të dhënë për RTSH-në, është shprehur se partia e saj nuk është...

Aktualitet21:26 - 19 March, 2018

INVESTIGIM/ Lobim për qeverinë apo lobim për partinë?

Gazetari Elio Laze, ka bërë një investigim të tijin lidhur me lobimin në Washington DC të kompanisë amerikane “Ballard Partners”...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Letra e dytë e Reis Maliles për Ditmir Bushatin

I dashur Ditmir Meqënëse ministria jote ndryshoi emër me rastin e krijimit të qeverisë së re të shokut Edi, po...

Close