Connect with us

Histori

Shifrat tronditëse/ 238 të internuar vdiqën në kampe në vitet ‘50

Publikuar

-

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar disa të dhëna tronditëse për krimet e rënda të ndodhura në vitet e para të komunizmit.

Dervishi shkruan se në vitet 1949 deri në vitin 1952 vdiqën 238 të internuar në kampe.

 

SHKRIMI I PLOTË

 

238 të internuar vdiqën në kampet tela me gjemba në vitet 1949-1953

Pasi publiku është ushqyer së fundmi me informacione të pasakta e kontradiktore në lidhje me kampet tela me gjemba të diktaturës komuniste, për kohën e funksionimit të tyre dhe vdekshmërinë bën fjalë postimi i poshtëshënuar. Duke qenë se nuk e kam zakon që jap përgjigje kot, e theksoj se të dhënat e mëposhtme janë pjesë e një studimi më shumë se 10-vjeçar në lidhje me vendet e vuajtjes së dënimit gjatë diktaturës komuniste. Për këtë arsye, po ndaj me publikun disa informacione në lidhje me kampet tela me gjemba. Gjithsej të vdekur në vitet 1949-1953 në të gjitha kampet e këtilla ishin 238 persona. Kryesisht kjo vdekshmëri regjistrohet në kampet e Tepelenës, Porto Palermos dhe Valiasit (përfshi zhvendosjen e Cërrikut). Kampet tela me gjemba administroheshin vetëm nga Drejtoria e Policisë Popullore dhe organet e saj të varësisë, qendrore apo vendore. Në kampet e internimit vdiqën:
-Në vitin 1949, 51 të internuar
-Në vitin 1950, 53 të internuar
-Në vitin 1951, 93 të internuar
-Në vitin 1952, 23 të internuar
-Në vitin 1953, 18 të internuar
Të dhënat statistikore zyrtare nuk janë të plota në lidhje me vdekshmërinë kamp për kamp, gjinisë apo moshave, por ekzistojnë në tërësinë e tyre. Bën përjashtim viti 1949, kur është regjistruar kjo statistikë:
-Në kampin nr.3 të Valiasit kanë vdekur gjithsej 12 të internuar (1 burrë, 3 gra dhe 8 fëmijë)
-Në kampin nr.4 të Tepelenës kanë vdekur gjithsej 43 të internuar (3 burra, 12 gra dhe 28 fëmijë).

Kampi i Tepelenës
Kampi i internimit të Tepelenës ka pasur dy numra, 4 dhe 6. Batalioni nr.84 i Brigadës së Sigurimit të Shtetit, nuk ka lidhje fare me objektin në fjalë kur ai ka shërbyer për të strehuar të internuarit. Pas largimit të të internuarve në vitin 1953, godina është përdorur për qëllime të ndryshme. Njihet fakti se së fundi ajo ka qenë komanda e brigadës sulmuese Tepelenë, njohur ndryshe edhe si repartit nr.9.400. Të dhënat që për fat të keq po përsëriten e interpretohen në mënyrë të gabuar nga institucione shtetërore, së pari zmadhojnë kohën e ekzistencës së këtij kampi duke e deklaruar në vitet 1948-1954 kur në fakt ka ekzistuar në vitet 1949-1953 (madje vitet 1949 dhe 1953 nuk janë të plota).
Pjesa më e madhe e të internuarve që nuk u liruan nga kampet tela me gjemba u vendosën në kampin nr.5 në fermën “29 nëntori” Plug Lushnje. Këtu kemi ndryshimin pas dy vjetësh nga kamp internimi në vend internimi, sepse nuk ekziston më njësia e parë. Këtë nuk e kuptojnë ata që po bëjnë “kërkime të thelluara” e nuk po gjejnë atë që në mënyrë të gabuar përfytyrojnë.

Kampet tela me gjemba sipas kohës që kanë ekzistuar në vitet 1945-1953:
-Kampi i Krujës, 1945-1947
-Kampi i Beratit, 1945-1949
-Kampi nr.3 (më pas nr.5), Valias, Cërrik, Tiranë, 1948-1953
-Kampi nr.4 (më pas nr.6) Tepelenë, 1949-1953
-Kampi i Porto Palermos, 1950
-Kampi i Lozhanit, 1949
-Kampi i fermës “29 nëntori” Plug, Lushnje, 1950
-Kampi i fermës “Çlirimi” Fier, 1950
-Kampi “Lufta e Vlorës” Llakatund, 1950

Kampe të tjera:
-Kampi i Kuçit 1954-1958
-Kampi nr.2 Shtyllas, 1953-1954 (pjesërisht, sepse ishte kamp të burgosurish)
-Kampi nr.5 në fermën “29 nëntori” Plug, Lushnje, 1953-1955

Bashkëlidhur, fotografimi i ish kampit të Tepelenës në kushtet e sotme. Me pika të bardha është rrethimi i dikurshëm.

/Citynews

LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Histori

Rrëfimi i rrallë i ish-zbuluesit/ Bananet për Enverin duhet t’i blija ku nuk më njihnin shitësit…

Publikuar

-

By

Ai shkoi në Paris, kur u shpall prishja e PPSH- së me ish- kampin socialist, pas raportit të Enver Hoxhës në Kongresin e IV-t, nëntor 1961 deri në vitin 1968.

Dhe ndërsa më parë, diplomatët tanë kishin ndihmesën e selive të vendeve mike socialiste, tashmë që u prishën edhe marrëdhëniet me Partinë Komuniste të Francës dhe me shoqatën e miqësisë Francë-Shqipëri, që ishte nën tutelën e saj, ish-zbuluesit politik të Shqipërisë në Francë, Hasan Luçi, iu desh të kërkonte dhe të zinte miq të rinj.

 

Teksa edhe prishja me Kinën krijoi tensione të reja me një pjesë të miqve dhe të shoqatës së re franko – shqiptare, por ai përjetoi vetëm fillimin, sepse u kthye në atdhe. Pikërisht, detaje interesante të atyre viteve mbërrijnë posaçërisht për “Albanian Free Press”, në një rrëfim të veçantë të tij.

Gjithçka mbi dërgesat për ish-diktatorin komunist drejt Shqipërisë dhe si kontrollohej çdo gjë…

Intervistoi për “Albanian Free Press”: Albert Zholi

Z. Luçi, në kujtimet tuaja ju keni shkruar se kishit një njohje të veçantë me Sulo Gradecin. Si u njohe me të dhe çfarë komunikimi kishit me besnikun e Enver Hoxhës?

Me Sulo Gradecin u njoha mirë gjatë qëndrimit të tij në Paris, ku vinte shpesh si shoqërues i familjarëve të Enver Hoxhës. Shpejt e psikologjisa tipin e tij. Ai e kishte në majë të gjuhës fjalën “shoku…” për Enverin; rrallë thoshte “i madhi” apo  “shoqja…” për Nexhmijen. Çdo gjë e paraqiste porosi të tyre, duke treguar letra në duar, por që s’i lexoja dot, veç atyre që më shkruante me kërkesa të sakta kryesisht për Enverin dhe gjysmë-përçues e ndonjë gjë tjetër për Sokol Hoxhën. U njoha mirë dhe i shoqëroja gjithnjë edhe Ilirin e Sokolin me gratë e tyre. Suloja afrohej ngadalë dhe kishte zakon të bënte: “Hëm! ë?!” dhe kapte hundën me dorë, pastaj të fuste krahun dhe ecte për të biseduar në lëvizje, apo duke u ndalur në kafe. Rrallë bisedonte ndonjë gjë në banesat e Parisit apo në ambasadë, se i zbatonte rregulloret, dukej dhelpër e sekretit.

Ju ishit vartës i tij, apo kishit detyrë specifike?

Unë isha bërë një nëpunës i Sulos, sepse ai me miratim nga lart më kishte lënë një fond (rrallë merrja hua në arkën e ambasadës) dhe blija sendet e porosive që bënte, si libra, stilografë, këpucë, çorape, syze, copa stofi, ilaçe, etj.

Cilat ishin sendet dhe ushqimet më të spikatura që merrnit dhe si vepronit për t’i nisur, sipas porosisë. A kishit vështirësi në blerje dhe në dërgim?

Më vështirë e kisha me bananet, të cilat duhej t’i blija në vende ku mundësisht të mos njihesha nga shitësit, se kush isha dhe asnjëherë në të njëjtin dyqan frutash. Pastaj, direkt do shkoja në ambasadë, ku  t’i mbaja në frigorifer, t’i vulosja me dyllë të kuq dhe t’i dorëzoja në Tiranë me korrierët diplomatikë, apo me ndonjë diplomat nga ne, apo ata që kalonin tranzit në Paris, se porosia duhej të dërgohej me përparësi në kohë. Në Tiranë i provonte dikush para se t’i hante Enver Hoxha. Në dy raste, siç më thanë, nuk i kishte ngrënë, pse ishin o të pjekura shumë, ose ende të pabëra mirë dhe njëherë dyshuan se nuk qenë të rregullta. Por besoj se nuk u helmua asnjëri nga ata që i kullufitën. Hajde të gjeja peshën e farmacistit. Unë rrija me gjak të ngrirë për një kohë, jo se dyshoja te vetja, por shkoja nëpër mend rastësinë që bananet të ishin të sëmura nga Zoti, mundësinë që dikush mund të ndërhynte për keq dhe përgjegjësia më mbetej mua, më të voglit dhe më të largëtit. Shyqyr, nuk më ndodhi gjë me bananet, se drejtësia e punës sonë ishte legjendare dhe e pashpërblyer, kështu është edhe sot e kësaj dite. Ne kishim bindje dhe besim në të drejtën komuniste dhe nderin e gjakut të familjes, se ishim me ndërgjegjie të pastër, i shërbenim familjes, atdheut dhe kombit, virtyte që sot janë braktisur jo pak.

Si i merrnit porositë dhe cilat ishin ato që kishin rëndësi? Po ngjyrat dhe modelin kush e përcaktonte?

Për t’i blerë këpucë a çorape, më dërgonin edhe modelin e ngjyrën, të marra këto në revista mode, por pa shënuar as emrin e revistës, as datë e as në ç’vend qe modeli, por vetëm e prerë me gërshërë me kujdes. Kështu që nuk mund të gjeja të paktën dyqanet a firmat ku mund të qenë tregtuar. Bridhja dyqaneve e butikëve franceze me orë e ditë të tëra, por zor se gjeja të njëjtin model a ngjyrë se dukej qartë se u kishte ikur moda. Blija gjëra të përafërta. Vetëm njëherë nuk m’u pëlqyen një palë këpucë bezhë e hapur, ndofta sepse qenë majat e ngushta dhe këmba e shqiptarit me gunga. Më lehtazi gjeta stilografët e viteve ’30, markën “Parker” në dyqanet e rrethinave të Parisit, ku mbaheshin mallra antike nëpër depo, sidomos në pazarin e quajtur “Pazari i pleshtave”, ku gjeje çdo vjetërsirë kohe deri në 20 vjet e shumta. Edhe për syzet nuk kishte ndonjë vështirësi, se ato i porosisja te markat e mira të firmës “Lissac”, se për çmimin e kripur as bëhej fjalë. Disa herë pronari më ofroi syze falas mua si dhuratë, sigurisht jo të asaj cilësie që porosisja, pasi kudo kur blije herë pas here, të sajdisnin që të të mbanin lidhur si klient. Por atëherë druheshim të merrnim edhe dhurata, se krijuam bindje për këtë gjë dhe jo vetëm se duhej malli që s’na e mbante ta blinim me xhepin e shpuar, por edhe se dyshonim tek dhuratat, siç thuhet për grekët.

Nuk ke pranuar asnjëherë dhurata?

Vetëm njëherë mora një palë syze dielli të thjeshta që s’binin në sy, por ua bëra të ditur edhe shokëve, pasi këto blerje i bënim vetë i dytë dhe kësaj here isha së bashku me Bahri Zikon, sekretar i tretë. Duke qenë vetë i dytë bëhej plotësisht transparenca e blerjeve, siç thuhet sot. Njëherë që po blinim së bashku me mikun tim, dr. Pavllo Milon nga Vunoi,  mjek në klinikën e udhëheqjes, morëm dhuratë nga një këllëf të mirë se pronari i dyqanit ku blemë syza, më pa se ç’këllëf kisha, kur nxora syzet të lexoja faturat.

Vetëm në Francë i bëje blerjet?

Në  shkurt 1975 shkova në Zvicër për një porosi të Enver Hoxhës. Kisha kaluar tranzit me tren që në nëntor 1961, duke ndërruar trenin në Bazel, megjithëse kisha djalin 6 muajsh dhe bagazhet. Kalova edhe në 1965-ën me gruan e fëmijët dhe kësaj here patëm problem, se treni s’kishte ujë të nxehtë për t’i përgatitur vajzës 5-muajshe Rozetës qumështin, e cila e thithte shishen nga uria me pluhurin e tij për bebe të pabërë mirë, se gruaja nuk kishte gji t’i jepte. Kur bëmë ndërrimin e trenit, e patëm mjaft vështirë edhe kësaj radhe. Nga Parisi në Gjenevë shkova me avion dhe kësaj here mora gruan si shoqëruese, pasi shokët e tjerë qenë zënë me udhëheqësit që ishin për mjekim. Në Gjenevë mora veturë me qira dhe shkova në Lozanë, ku pasi lashë djathtas qytetin, u ngjita në male tek ndërmarrja “Kudelski-Nagra Recorders”, ku takova Urs Gallman, supervizor i shërbimit të eksportit,i cili më ndihmoi për blerjen e magnetofonit me pajisjet për Enver Hoxhën, i cili mesa mora vesh, mbeti i kënaqur. Ursi qe inxhinier zviceran që kishte studiuar në SHBA, më falënderoi që zgjodhëm për blerje këtë firmë dhe mbajti qëndrim të mirë ndaj vendit tonë, më pritën mirë dhe mbarova punë pa u vonuar. Por vajti vonë dhe zura hotel. Pasi darkuam në restorant, ku çmimet qenë të kripura për fjetje e ushqim, sa nuk më doli dieta e Parisit për të përballuar shpenzimet, kështu që shtova nga xhepi. Filloi të binte dëborë dhe kjo na shqetësoi, por fjetëm. Pasi hëngrëm mëngjesin përgatita veturën, se kisha edhe zinxhirë. Zbritëm ngadalë pa probleme në Lozanë, ku shëtitëm qytetin dhe bregun e liqenit. Gjatë rrugës për në Gjenevë, bëra fotografi duke ndaluar në vende të bukura. Këto fotografi janë nga më të bukurat që kam bërë, pasi ishte kohë e mirë me diell dhe pamjet zviceriane fantastike. Kur m’i pa dikush fotografitë më tha se me to mund të merrja pjesë në konkurse për fotografi artistike. Nuk e kam bërë këtë punë, megjithëse kam foto nga Moska, Parisi e Shqipëria etj. Pa mbërritur në Gjenevë, gjatë rrugës hëngrëm ca fruta dhe pa e ndaluar veturën plotësisht,iu afrova një koshi në anë të rrugës dhe hodha qesen e mbeturinave, por ajo ra jashtë kazanit të plehrave. Ndërkohë nga një pallat karshi, një grua e moshuar më bërtiti, duke bërë shenjë me dorë: “në kosh,zotëri, në kosh!”, dhe unë kështu bëra dhe e falënderova nga larg gruan qytetare,e cila më dha një mësim të mirë. Një qëndrim të tillë të kulturuar e kam ndeshur edhe në Vjenë, Berlin e Stokholm. Në Gjenevë qëndrova më gjatë, pasi avioni nisej vonë dhe bëmë shëtitje buzë liqenit e në qytet, ku patëm mbresa të pashlyera.

 Porosia më e vështirë

“Ç’kam hequr t’i sillja makinën e shkrimit Enverit”

“Kam hequr keq me porosinë për makinën e shkrimit, që ma ngarkoi Haxhi Kroi në Tiranë kur isha me shërbim. Gërmat që kërkonte ai për Enver Hoxhën dilnin aq të mëdha, sa të bëhej një makinë shkrimi e stërmadhe, sa gërmat nuk mund të radhiteshin në tastierë. Pas disa këshillimesh, edhe me Sulon vendosëm t’i thoshim përfundimisht se qe e pamundur të gjenim ashtu siç duhej dhe ky ishte mendimi i tërë specialistëve që pyetëm. Duke u hequr edhe si budallenj, megjithëse ne thoshim: “na falni se ne nuk marrim vesh fare nga kjo punë, por a është e mundur të gjendet a të bëhet një makinë shkrimi me këto germa?!”. (dhe jepnim modelin e shkronjave). Kështu vuajtëm edhe për një palë syze në vitet e fundit dhe për të njëjtat arsye nuk u gjetën. E kështu, Enver Hoxha përdori lente zmadhuese e tjera metoda për lexim. Këtë punën e gjyzlykëve nuk e zgjidhi as prof. Iv Poliken, të cilin e takuam edhe para vitit 1979 kur e vizitoi vetë  Enver Hoxhën në Tiranë. AFP

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Historiani publikon dokumentet/ Të dënuarit në revoltën e Qafë Barit nuk janë terroristë

Publikuar

-

By

Historiani Kastriot Dervishi, ka vijuar me publikimin e dokumenteve të persiudhës komuniste, duke hedhur kështu dritë mbi realitetin e aso kohe.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Dervishi shkruan, se të dënuarit në revoltën e Qafë Barit, nuk janë terroristë.

Ai shprehet:

“Të dënuarit në revoltën e Qafë Barit nuk janë terroristë

Si personi që kam përgatitur gjithë dosjet e subjekteve që dëmshpërbleheshin dhe që kam gjetur vendin e varrimit të dy martirëve të procesit të revoltës së Qafë Barit të datës 22 maj 1984, Sokol Sokolit dhe Tom Ndojës, e njoh problemin për të cilin disa ish dënuar politikë kanë hyrë në grevë urie këto ditë. Me vjen shumë keq që problemi i tyre është zgjatur shumë në vite, ndërsa mund të ishte zgjidhur fare lehtë, nëse institucionet do kuptonin e viheshin në lëvizje me veprime konkrete dhe jo vetëm me takime e deklarata. Nuk diskutohet e drejta e tyre, por duhen gjetur rrugët për ta realizuar atë. Çdo përpjekje kundër një regjimi terrorist si ai i E.Hoxhës dhe R.Alisë meriton veçse respekt dhe nderim. Çdo i dënuar në këto procese, duhet dëmshpërblyer. Konkretisht si paraqitet ky rast.”

Postimi i plotë:

Të dënuarit në revoltën e Qafë Barit nuk janë terroristë

Si personi që kam përgatitur gjithë dosjet e subjekteve që dëmshpërbleheshin dhe që kam gjetur vendin e varrimit të dy martirëve të procesit të revoltës së Qafë Barit të datës 22 maj 1984, Sokol Sokolit dhe Tom Ndojës, e njoh problemin për të cilin disa ish dënuar politikë kanë hyrë në grevë urie këto ditë. Me vjen shumë keq që problemi i tyre është zgjatur shumë në vite, ndërsa mund të ishte zgjidhur fare lehtë, nëse institucionet do kuptonin e viheshin në lëvizje me veprime konkrete dhe jo vetëm me takime e deklarata. Nuk diskutohet e drejta e tyre, por duhen gjetur rrugët për ta realizuar atë. Çdo përpjekje kundër një regjimi terrorist si ai i E.Hoxhës dhe R.Alisë meriton veçse respekt dhe nderim. Çdo i dënuar në këto procese, duhet dëmshpërblyer. Konkretisht si paraqitet ky rast.
Me vendimin nr.3, datë 3.6.1984 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë, me veprim në Pukë, 12 dënuarit e revoltës u deklaruan fajtorë për “terrorizëm”, në bazë të neneve 13 dhe 50 të ligjit nr.5591, datë 15.6.1997 “Kodi Penal i RPSSH”. Neni 13 ka të bëjë me bashkëpunimin në “një bandë e armatosur ose nga një organizatë kundërrevolucionare”. Neni 50 parashikon “veprat terroriste”, “kundër përfaqësuesve të shtetit dhe të Partisë së Punës të Shqipërisë ose kundër personave të tjerë për shkak të veprimtarisë së tyre shtetërore ose shoqërore”.
Ligji nr.9831, datë 12.11.2007, “Për dëmshpërblimin e ish të dënuarve politikë të regjimit komunist”, i ndryshuar, në nenin 5 të tij, nuk parashikon dëmshpërblimin për vepra terroriste të parashikuara nga Kodi Penal i vitit 1977. Ky përcaktim i ligjit është i drejtë sepse me të njëjtën akuzë mund të jenë shumë të dënuar të tjerë jo për çështje politike.
Një rast i ngjashëm me revoltën e Qafë Barit ka qenë revolta e Spaçit në vitin 1973. Mirëpo ajo është trajtuar në gjyq me Kodin Penal të vitit 1952. Për këtë arsye, ndonëse kemi dy raste të ngjashme, trajtimi për të dënuarit e viteve 1973 dhe 1984 është i ndryshëm.
Duke qenë se në këtë proces nuk kam qenë vendimmarrës, kam propozuar më parë, që ndryshimet për zgjidhjen e problemit të të dënuarve të revoltës së Qafë Barit janë dy:
-Shtesë në ligjin nr.9831, posaçërisht për të dënuarit e revoltës së Qafë-Barit.
-Dhënien e kompetencës ministrit të Drejtësisë, të vendosë në raste të veçanta, nëpërmjet aktit administrativ.
Pikësëpari, problemin e ka pasur dhe e ka si detyrim nga ana ligjore Instituti i Integrimit të të Përndjekurve Politike, i cili duhet të propozojë ndryshimet përkatëse të këtij ligji.

Bashkëlidhur: I dënuari Sotiraq Gjordeni i plagosur gjatë revoltës dhe faksimile nga vendimi i gjykatës që i ka dënuar për “terrorizëm”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Të keqtrajtuarit e komunizmit/ 78-vjeçari nga Gostivari dërgoi 180 letra për…

Publikuar

-

By

Historiani Kastriot Dervishi, ka vijuar me publikimin e dokumenteve të kohës së komunizmit, me anë të të cilave tregon realitetin e aso kohe.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Dervishi ka publikuar disa të dhëna për një 78-vjeçar nga Gostivari, i cili kishte shkruar 180 letra për riatdhesim.

Ai shprehet se, “Shqiptarët nga trojet shqiptare në Jugosllavi, të cilët emigruan për arsye politike në Shqipëri, u keqtrajtuan në mënyrën më të pabesueshme nga regjimi komunist i E.Hoxhës.”

Në vijim të postimit të tij, Dervishi shkruan: “Në kampet e Llakatundit, Semanit, si dhe në Shijak, ata kaluan në disa procese keqtrajtimesh e denigrimesh. Nga kjo sjellje, shumë prej tyre kërkuan të riatdhesohen në Jugosllavi sepse regjimi i E.Hoxhës po u rezultonte më i keq se ai i Titos. Mjafton të vëresh letrat e shumta që shqiptarët emigrantë dërgojnë drejt udhëheqjes komuniste për të kuptuar se në çfarë mizerje ishin futur ata. Një rast i rrallë që dëshmon dëshpërimin e tyre ishte ai i 78 vjeçarit Rexhep Ajet Tahirit, nga Toplica e Gostivarit, i cili i shkruan plot 180 letra Enver Hoxhës në mënyrë që ta lejojë të largohet nga kampi i Semanit e të riatdhesohet. Tahiri kishte ardhur në Shqipëri më 15.1.1949. Nga viti 1957 e deri në vitin 1961 kur shkruan letrat e fundit, ai jetonte në kampin e Semanit. Megjithëse shkroi 180 letra, Partia e Punës nuk ndryshoi qëndrim për sjelljen e saj, ndaj emigrantit nga Gostivari.” /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kuriozitete00:15 - 20 March, 2018

Foto/ Netflix publikon filmat më horror që keni parë ndonjëherë

Netflix ka një listë të filmave që tregojnë se janë aq të frikshme dhe  të tmerrshme sa përdoruesit e tyre...

Kuriozitete00:00 - 20 March, 2018

Paralizohet pasi qëndroi në tualet 30 minuta me telefon

Një burrë nga Chongqing, Kina kohët e fundit u bë i paralizuar si rezultat i uljes në tualet për një...

Kuriozitete23:50 - 19 March, 2018

A është ndarja ngjitëse?

Herë pas here, edhe kur duket se marrëdhënia juaj po shkon më së miri, ju ndieni se për pak do...

Kuriozitete23:40 - 19 March, 2018

Foto/ Adoleshentja bëhet ‘hero’ në Twitter pasi dhuron fustanin e maturës

Mika Riddik nga Maryland kuptoi se sezoni i maturës po vjen dhe se shumë vajza do blinin apo qepnin fustanin...

Kuriozitete23:30 - 19 March, 2018

Foto/ Nëse konsumoni për një orë, restoranti ju jep falas biftek 6 kg

Një restorant anglez shërben një biftek të madh me peshë 6 kg për të gjithë ata klientë trima që guxojnë...

Kryesore Show Biz23:20 - 19 March, 2018

Foto/ Modelja e rrobave të banjos pushton Barbados

Modelja e rrobave të banjës, Olivia Buckland, ka “shpërqëndruar” pushuesit në Barbados këtë të hënë , ndërsa ka ekspozuar linjat...

Kryesore Show Biz23:10 - 19 March, 2018

Pas disa vitesh mungesë në kinematografi, rikthehet Julia Roberts

Kinematografisë i kishte munguar Julia Roberts. Këtë herë aktorja do të vijë si protagoniste në një serial televiziv të realizuar...

Kryesore Show Biz23:00 - 19 March, 2018

Selena shijon pushimet luksoze/ Lë pas krahëve Justin Bieber

Lajmet për rikthimin e saj me Justin Bieber, dhe më pas për ndarjen e tyre po bëjnë konfuzë gjithë botën....

Kryesore Show Biz22:53 - 19 March, 2018

Linda Rei ekskluzive për intv.al: Zbulohen mesazhet, ja e vërteta e ”Vipave të Bllokut” [FOTO]

Sot pasdite mediat online shkruan për një përplasje mes “Vipave të Bllokut” dhe Linda Reit. Gjithçka nisi nga një video...

Kryesore Show Biz22:50 - 19 March, 2018

Kristina Baki rrëfen për “Fun Day” të vërtetën se pse mbulohet me shami [VIDEO]

Kristina Baki është një ndër modelet më të suksesshme shqiptare. Ajo u komentua shumë në rrjete sociale këto kohë edhe...

Life Style22:50 - 19 March, 2018

Zuckerberg në telashe!/ Presioni që i ushtrohet në të katër anët

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i “Facebook”-ut, Mark Zuckerberg po përballet me thirrje gjithnjë e më të shpeshta, që të paraqitet...

Aktualitet22:43 - 19 March, 2018

Vjehrri i Lulzim Bashës privatizoi shkëmbinjt dhe një pjesë deti në Vlorë

Një sipërfaqe e truallit, ku vjehrri i Lulzim Bashës kishte ngritur pallatin në Vlorë, pallatin të cilin me vendim qeverie...

Politikë22:42 - 19 March, 2018

Kryebashkiaku Xhuljani feston Novruzin në Tiranë dhe bën foto me Bashën

Ish kryebashkiaku i famshëm i New York Rudi Xhuljani do të festojë Vitin e Ri iranian (Festën e Sulltan Novruzit)...

Fashion22:40 - 19 March, 2018

Nxirrini në dritë të diellit/ Xhinset me motive të qëndisura janë sërish në modë!

Xhinset e disa viteve më parë po rikthehen dhe këtë sezon në modë. Xhinset me lule. Shumë prej nesh nuk...

Aktualitet22:36 - 19 March, 2018

Çdo të ndodh nëse marrëveshja e kufirit Kosovë-Mali i Zi nuk votohet nesër?

Nesër pritet të jetë dita vendimtare sa i përket mbylljes së kapitullit për ratifikimin apo jo të marrëeshjes së kufirit...

Aktualitet22:30 - 19 March, 2018

Gazetari paralajmëron publikimin e emërimeve të paligjshme në arsim

Gazetari Adriatik Doçi, i cili një ditë më parë publikoi një investigim personal lidhur me një skandal në Zyrën e...

Kuriozitete22:30 - 19 March, 2018

Video/ Studiuesit gjejnë peshkaqen të gjallë brenda vullkanit nënujor!

Kur shkencëtarët dërguan një kamera robotike brenda Kavachi (një vullkan nënujor në ishujt Soloman), nuk kishte asgjë që mund ti...

Aktualitet22:26 - 19 March, 2018

Artan Hoxha tregon përse gjyqtari ndërroi vendimin për kryebashkiakun e Lezhës

Gazetari Artan Hoxha, i pranishëm në studion e emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, ka bërë një deklaratë të fortë...

Kryesore22:18 - 19 March, 2018

Analisti paralajmëron arrestimin e një kryebashkiaku/ Deputeti nxjerr emrin

Analisti Arjan Curri, i ftuar në emisionin “Studio e Hapur” në News24, ka paralajmëruar arrestimin e një tjetër kryetari Bashkie,...

Aktualitet22:09 - 19 March, 2018

Rrëfimi i personit që denoncoi grabitjen e pronave në Lezhë

Së bashku me të ftuarit e tjerë në emisionin “To Night”, ku diskutohet rreth temës:”Si vidhen pronat në Shqipëri”, ka...

Aktualitet22:03 - 19 March, 2018

Kokaina e Maminasit/ “Arbër Çekaj ishte financues i Erion Veliajt”

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, është i ftuar në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, ku ka...

Aktualitet21:59 - 19 March, 2018

Pas pronave të falsifikuara të Lezhës fshihen “peshqit e mëdhenj” të Tiranës

“Unë besoj se në Lezhë ka shumë probleme me pronat dhe në shumë raste kemi politikanë dhe njerëz të fuqishëm...

Politikë21:51 - 19 March, 2018

Arrestimi i Frrokajt/ Gazetarja tregon pse “kaposhi” u kthye në “thelë”

Gazetarja e kronikës Klodiana Lala, e ftuar në emision “Studio e Hapur” në News24, ka shpjeguar përse të gjithë të...

Aktualitet21:45 - 19 March, 2018

Skandali i pronave në Lezhë/ Lala tregon kush i kreu procedurat

Gazetarja e kronikës Klodjana Lala, e ftuar në emisionin “Studio e hapur” të gazetares Eni Vasili, dha detaje nga dosja...

Aktualitet21:40 - 19 March, 2018

LSI merr në mbrojtje kryebashkiakun e Lezhës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ka marrë në mbrojtje kryetarin e Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj, të...

Aktualitet21:39 - 19 March, 2018

Aferat me rrugën Tiranë-Elbasan/ Kryemadhi: Ish-ministrat e LSI fshehin një krim

Teksa ka komentuar çështjen e rrugës Tiranë-Elbasan, kryetarja  e LSI-së, Monika Kryemadhi, e ftuar në emisionin “Real Story” në Vizion...

Aktualitet21:31 - 19 March, 2018

Kryemadhi mesazh Ramës dhe Bashës: LSI nuk është më patericë e askujt

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, në një intervistë të dhënë për RTSH-në, është shprehur se partia e saj nuk është...

Aktualitet21:26 - 19 March, 2018

INVESTIGIM/ Lobim për qeverinë apo lobim për partinë?

Gazetari Elio Laze, ka bërë një investigim të tijin lidhur me lobimin në Washington DC të kompanisë amerikane “Ballard Partners”...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Video/ Kampionia e body builder digjet e gjallë në një aksident me makinë

Një kampione body builderi u dogj e gjallë në një aksident që ndodhi gjatë përplasjen së makinës së saj me...

Close