Connect with Us

Përfundon takimi Thaçi-Mogherini-Vuçiç/ Thaçi: Paravësia e Kosovës është një çështje e përfunduar

Aktualitet

Përfundon takimi Thaçi-Mogherini-Vuçiç/ Thaçi: Paravësia e Kosovës është një çështje e përfunduar

Publikuar

-

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar sot me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. Midis të tjerave ata kanë folur  edhe në lidhje me arritjen e marrëveshjeve mes dy popujve.

Presidenti Thaçi ka theksuar se çdo marrëveshje që do të arrihet mes dy vendeve do të jetë në pajtim me vullnetin e popullit të Kosovës.

Pas përfundimit të takimit të dy presidentët kanë folur për mediat ndërkombëtare, ndërsa i prononcuar edhe për ato kosovare Thaçi ka pohuar që pavarësia e Kosovës është një çështje e përfunduar.

LEXO EDHE:  FMN vlerëson të qëndrueshme rritjen ekonomike në Kosovë

Ndërkohë, Presidenti e  ka ftuar Kuvendin e Kosovës që të zgjidhë ngërçin brenda vetes dhe t’i hapë rrugë formimit të qeverisë së saj./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Publikuar

-

Nga

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Presidenti Meta i kthen Kuvendit për rishqyrtim ligjin “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar”, pasi e konsideron të pakonsultuar plotësisht, dhe rrjedhimisht në kundërshtim me kërkesat e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas Presidentit me këto ndryshime në këtë ligj, synohet të ulet niveli i arsimit të kërkuar për t’u përfshirë në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Kjo sipas tij, ndodh se ushtarakët po largohen nga Shqipëria, ndaj edhe apelon të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve, për të ndalur largimin e tyre nga vendi.

“Ndërsa deri më sot kërkohej si kriter i domosdoshëm ligjor përfundimi i arsimit parauniversitar (shkollës së mesme), tanimë synohet që pas hyrjes në fuqi të këtij ligjit, të lejohet hyrja në radhët e Forcave të Armatosura edhe e atyre shtetasve që kanë përfunduar vetëm ciklin arsimor 9-vjeçar.

LEXO EDHE:  SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

LEXO EDHE:  Halim Kosova në Sharrë: Impenjimi im i vetëm, tu shërbej qytetarëve

Vetëm ky fakt mjafton për të kuptuar se, problematika nuk qëndron te kriteri “i fortë” i arsimit, por përveç arsyeve të tjera që lidhen me largimin e të rinjve e që unë si President i Republikës i kam bërë publikisht me dije, problematika lidhet drejtpërdrejtë edhe me mënyrën e trajtimit të ushtarakut, përfshirë trajtimin financiar, që ka çuar në largimin në masë nga radhët e Forcat e Armatosura të të rinjve dhe të rejave me arsim të lartë dhe trajnime brenda dhe jashtë vendit.

Kuvendi i Republikës së Shqipërisë duhet të rishikojë këtë ndryshim, dhe të ruajë të pacenuar sigurinë juridike, duke përcaktuar në ligj kriteret e nevojshme për arsimim dhe kualifikim, me qëllim përparimin në gradë të ushtarakëve në Forcat e Armatosura sipas meritokracisë”, theksohet në arsyet e kthimit të këtij ligji./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i infektimeve në Kosovë/ Humbin jetën 5 persona

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i infektimeve në Kosovë/ Humbin jetën 5 persona

Rritet përsëri numri i infektimeve nga COVID-19 në Kosovë! Gjatë 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me virusin 445 persona dhe janë regjistruar 5 viktima.

Ditët e fundit shifrat e infektimeve në vend vetëm po rriten, ndërkohë që numri i viktimave është i njëjtë me ditën e djeshme.

Numri total i infektimeve ka shkuar 68.351, ndërkohë që ai i viktimave është 1.592 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se vaksinat kundër koronavirusit do të arrijnë në Kosovë gjatë këtij muaji. Ai siguroi se procesi i përgatitjes për ardhje të vaksinave ka përfunduar, që nënkupton planin e imunizimit dhe sigurimin e zinxhirit të ftohjes.

LEXO EDHE:  Zbardhet axhenda/Nesër kryeministrat e Ballkanit zbresin në Durrës

LEXO EDHE:  Vuçiç: Në Uashington, Serbia nuk e pranoi njohjen e ndërsjelltë me Kosovën

Kohët e fundit në Kosovë është ngritur alarmi pasi në vend janë regjistruar 3 rastet e para pozitive me variantin britanik të COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Covid prek uniformat blu/ Ndërron jetë efektivi i policisë

Publikuar

-

Nga

Covid prek uniformat blu/ Ndërron jetë efektivi i policisë

Një tjetër efektiv policie ka humbur betejën me koronavirusin duke ndërruar jetë. Viktima është Fatmir Belba 58-vjeç nga Golemi.

Ai ishte infektuar disa ditë më parë me sëmundjen, por pavarësisht kurimit dhe përpjekjes së mjekëve nuk arriti që ta mposhte.

Dje u shënua rekordi i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, 21 fatalitete brenda 24 orëve si kurrë më parë që nga fillimi i pandemisë. Edhe numrat e të infektuarve vijojnë që të jenë në një mesatare shumë të lartë, mbi një mijë në javët e fundit./CNA.al

LEXO TE PLOTE