Connect with Us

Të fundit nga Hjuston/ Garda kombëtare dhe 30 helikopterë në aksionin e shpëtimit

Aktualitet

Të fundit nga Hjuston/ Garda kombëtare dhe 30 helikopterë në aksionin e shpëtimit

Publikuar

-

Agjencitë e shpëtimit në Hjuston po përpiqen të gjejnë shtretër për dhjetëra mijëra banorë që janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të Uraganit Harvey dhe pasojat e reshjeve rekord. Zyrtarët thonë se procesi i rimëkëmbjes do të jetë i gjatë dhe i shtrenjtë.

Disa banorë shpresonin ta kalonin pa probleme Uraganin Harvey, kur stuhia goditi bregun jugor të Teksasit të premten vonë. Por, pas disa ditë shirash, ata u detyruan të largoheshin nga shtëpitë për të kërkuar ushqim.

“As nuk e imagjinova se do të ishte kaq katastrofike ..është e tmerrshme,” thotë kjo banore.

Rreth 3 mijë e 500 njerëz janë shpëtuar. Policia, zjarrfikësit dhe trupat e Gardës Kombëtare vazhdojnë të kërkonin njerëzit e bllokuar. Qytetarët po ndihmojnë njëri-tjetrin.

“Nuk mund ta përfytyroni sa e vështirë është psikologjikisht. Në këto raste njeriu preket thellë dhe thotë me vete: çfarë mund të bëj për fqinjin tim dhe çdo gjë tjetër harrohet,” thotë Billy Goffney.

Që nga e premtja stuhia në brendësi, duke përmbytur zona të gjera me 40 deri 80 centimetra shi. Ndërsa ata që u evakuuan kanë nevojë për ndihmë, ka të tjerët që ende presin që të shpëtohen.

Garda Kombëtare tha të martën se 30 helikopterë po mbështesin përpjekjet e shpëtimit, por në ditët e ardhshme mund të mobilizohen deri në 100 mjete fluturimi. Një zëdhënës i njësisë së operacioneve të brendshme tha se deri në 30,000 anëtarë të gardës si dhe një anije amfibe mund të thirren për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit.

“Çdo mjet ushtarak që mund të ndihmojë autoritetet civile për rimëkëmbjen nga Uragani Harvey është vënë në dispozicion,” thotë gjeneral majori Ëitham i Gardës Kombëtare.

Agjencitë e ndihmave po sigurojnë ushqim, veshje dhe sende të tjera për njerëzit e shpëtuar nga përmbytjet.

Oferta për ndihmë kanë filluar të vijnë nga i gjithë vendi, por edhe nga jashtë. Ekipi i bejzbollit të Hjustonit, Astros, tha se po dhuron 4 milionë dollarë. Ndeshjet e bejzbollit të planifikuara për t’u zhvilluar në Hjuston do të zhvendosen në qytete të tjera. Lojtari i Astros, George Springer, thotë se ekipi po përpiqet të mbahet fort.

“Është e vështirë, por kjo është shtëpia jonë; edhe djemtë tanë kanë familje, kanë shtëpi dhe është mjaft e vështirë, por ne e kuptojmë se obligimi ynë është të luajmë sa më mirë.”

Një numër njerëzish të tjerë të famshëm kanë premtuar donacione për fondet e ndihmës.

Zyrtarët thonë se rimëkëmbja nga uragani Harvey do të jetë më e gjatë dhe më e kushtueshme se nga çdo stuhi tjetër në të kaluarën./VOA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE