LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi/ Një në katër femra tradhëton bashkëshortin e saj

30 Gusht 2017, 20:17, Lifestyle CNA

Siç tregojnë hulumtimet, femrat tradhëtojnë më rrallë se meshkujt, mirëpo as për damat aferat nuk janë të pamundshme.

Statistikat thonë që një në katër femra ka tradhëtuar bashkëshortin e vet.

Pakënaqësia me lidhjen është shkaktari më i shpeshtë, ndërkaq tundimet mund të ndodhin edhe në situata të tjera, thonë terapeutët bashkëshortorë.

Një studim shumë interesant i kryer nga Meredith Chivers, Marta Meana dhe Lisa M. Diamond, ka provuar se gjinia femërore ka një etje të thellë dhe shumë normale për të provuar gjëra të reja.

Duke vendosur një kamera të vogël të vendosur tek pjesët intime të pjesëmarrëseve për të matur shpejtësinë e qarkullimit të gjakut, u zbulua që gratë kanë gënjyer kur thanë se do t?i pëlqente seksi me një mik apo të njohur. Ato në fakt eksitoheshin më shumë nga ideja e të bërit seks me një të panjohur.

Gratë e vuajnë monogaminë edhe më shumë se meshkujt, kërkojnë variacion dhe pasion më shumë se partnerët e tyre.

Femrat e kanë më të vështirë të jenë besnike, shmangin seksin me burrat e tyre, jo sepse janë të lodhura apo të mërzitura se ai nuk i ndihmon me punët e shtëpisë, por sepse seksi martesor i duket?i mërzitshëm. Tradhtitë më të mëdha sipas studimit ndodhin në ambjentet e punës dhe me eprorët e tyre.

 

Lajmet e fundit nga