LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ministria e Arsimit në kaos/Dekanët kundër Karabinës, letër Bordit të UT

16 Gusht 2017, 09:09, Aktualitet CNA

Gjashtë dekanë kanë reaguar pas urdhrit të ministres teknike të Arsimit, Mirela Karabina, për zëvendësimin e anëtarëve të Bordit të Universitetit të Tiranës.

Përmes një letre drejtuar drejtuesit të Bordit të UT, Ervin Demo, dekanët thonë se urdhri i ministres Karabina është jo transparent dhe u dha në një kohë që personeli i Universitetit të Tiranës është me pushime.

?Vendimi prek autonominë e Universitetit të Tiranës dhe është bërë për të ulur reputacionin e UT?, shprehen dekanët.

Gjithashtu, sipas tyre, i rëndë është dhe qëndrimi i Rektorit të Universitetit të Tiranës, i cili duhet t?i kërkonte shpjegime Ministres për këtë vendim të marrë./CityNews

Lajmet e fundit nga