Connect with Us

Masa të shtrënguara në pikat kufitare/ Lajm i keq për personat që duan të kërkojnë azil

Aktualitet

Masa të shtrënguara në pikat kufitare/ Lajm i keq për personat që duan të kërkojnë azil

Publikuar

-

 

Policia kufitare ka vijuar punën për ndalimin e personave që kanë si qëllim kalimin e kufirit për të kërkuar azil. Sipas policisë deri tani 39 shtetas janë refuzuar për të kaluar kufirin bazua në masat shtesë të përcaktuara ne urdhrin e Çakos.

Gjithashtu në Rinas janë arrestuar 5 persona për “Falsifikim pasaportash dhe letërnjoftimesh”, ndërsa 4 të tjerë po procedohen penalisht në gjendje të lirë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk do tronditet vetëm politika”/ Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë pritet të ndodhë në tetor

Publikuar

-

Nga

“Nuk do tronditet vetëm politika”/ Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë pritet të ndodhë në tetor

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se Reforma në Drejtësi dhe antikorrupsin nuk ka trembur vetëm politikanët por edhe gazetarët e moderatorët.

Sipas Ngjelës, në muajin tetor do të shohim situata të papritura.

“Reforma në drejtësi dhe antikorrupsin, nuk ka trembur vetëm politikanët e lartë dhe gjyqtarët e korruptuar: ajo ka trembur edhe gazetarët e moderatorët e shitur te korrupsioni i lartë shtetërorë.

LEXO EDHE:  E përplas makina në Rinas/Humb jetën në vend 65-vjeçari (Emri)

LEXO EDHE:  Aviacioni Civil: Eksperti do të vendosë për uljen e tarifave të Rinasit

A e di këtë ambasadorja amerikane në Tiranë, zonja e nderuar për shqiptarët, Yuri Kim?

Sigurisht që e di.Madje këtë ajo e provoi dhe sot.

Një gjë është e sigurt: të temburit nga ligji dhe drejtësia, kur bashkohen bëhen qesharakë.

Do të krijohen shumë situata të tilla qesharake nga bashkimet e të korruptuarve, gjatë muajit tetor të këtij viti.

Keni për t’i parë…”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Protesta e paralajmëruar e mjekëve/ Berisha thirrje bluzave të bardha: Shembull për t’u ndjekur

Publikuar

-

Nga

Protesta e paralajmëruar e mjekëve/ Berisha thirrje bluzave të bardha: Shembull për t’u ndjekur

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për protestën e paralajmëruar nga mjekët për ditën e nesërme para QSUT-së.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha deklaron se e mbështet plotësisht protestën e bluzave të bardha që janë përballur me vështirësi të jashtëzakoshme gjatë pandemisë së koronavirusit.

Ish-kryeministri ka bërë një thirrje për të gjithë bluzat e bardha në vend, që të ndjekin shembulllin e kolegëve të tyre.

“Nesër në orën 10:00 bluzat e bardha, mjekë dhe infermierë zhvillojnë një orë protestë për kushtet tejet të vështira me të cilat përballen.Që nga fillimi i pandemisë ata janë përballur me vështirësi të jashtëzakoshme, rreziqe serioze për shëndetin dhe jetën e tyre dhe familjeve të tyre, kanë bërë me qindra dhe mijëra orë jashtë orarit të pa paguara asnjë qindarkë. Sot pas 7 vitesh ngrirje të pagave, çdo mjek dhe infermierë merr për shkak të inflacionit se paku 30% më pak se sa në vitin 2013.

LEXO EDHE:  Rinas/ Grabitet një makinë me para

LEXO EDHE:  Sekuestrohet sasi e madhe droge/ Dhjetë persona në pranga

Rrogat e mjekëve dhe infermierëve në Shqipëri, 7 vite më parë pas rritjes së tyre me 120-150% në vitet 2006 -2013, ishin më të larta se sa në 7 vende të rajonit. Kurse tani ato janë më të ulëtat në rajon, janë 50-100% më të ulëta se sa në Kosovë.

Mbështes plotësisht protestën e drejtë të tyre dhe ju bëj thirrje të gjithë bluzave të bardha të vendit të ndjekin shembullin e bluzave të bardha te QSUT sb”, shkruan Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti leksion Bashës/ “Kërkojë listat e hapura me shkresë dhe jo në televizor”

Publikuar

-

Nga

Deputeti leksion Bashës/ “Kërkojë listat e hapura me shkresë dhe jo në televizor”

Deputeti Halit Valteri, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku po diskutohet për listat e hapura dhe pse hesht PD.

Valteri tha se ka deputetë të mazhorancës që nuk e dinë se për çfarë bëhet fjalë në draftin e propozuar nga PS për listat e hapura. Ndërsa shtoi se nëse Lulzim Basha kërkon vërtetë lista 100 % atëherë të drejtohen me shkresa dhe jo në televizor.“PD nuk ka sjell propozim dhe nuk besoj se çfarë do propozojë. Lista sot që flasim është ajo që kemi, jo më pak se 2/3. PD u kujtua pas 1 viti. Sot kam takuar 5 kolegë të mi të mazhorancës dhe më thanë që nuk ja kanë idenë se çfarë ka ai draft.

LEXO EDHE:  Foto-Grabitja në Rinas/ Arrestohen dy personat e dyshuar

LEXO EDHE:  Sekuestrohet sasi e madhe droge/ Dhjetë persona në pranga

Ajo është letër paçavure. Basha t’i kërkojë listat e hapura në shkresë dhe jo në televizor”, tha Valteri./CNA.al

LEXO TE PLOTE