Connect with Us

Rrjetet sociale më trend të 2017-ës

Aktualitet

Rrjetet sociale më trend të 2017-ës

Publikuar

-

Teknologjia vazhdon të zhvillohet, duke na lejuar të përdorim internetin dhe të tejkalojmë barrierat fizike. Mediat sociale u japin përdoruesve një rrugë për të shprehur veten dhe për t’u angazhuar në diskutime të vlefshme me njerëz me mendje të njëjtë.

Disa shitës privatë shfrytëzojnë faqet e mediave sociale për të promovuar mallrat e tyre dhe pronat intelektuale. Shumë biznese sot janë ndërtuar në faqet e mediave sociale, si dhe përmes fushatave të pagesës për klikim.

Papritmas, bota duket shumë më e vogël për shkak të sasisë së informacionit dhe njerëzve të cilëve u jemi ekspozuar tani. Ne kemi marrë kohë për të bërë një listë të disa prej faqeve më të përdorura dhe më të njohura të rrjeteve sociale në 2017.

1-Snapchat

Snapchat është një aplikacion i popullarizuar i mesazheve të imazhit që përcakton veten nga aplikacionet e tjera të ngjashme në atë që i lejon përdoruesit të marrin dhe të shkëmbejnë fotografi të shpejta me shokët e tyre. Pas një periudhe të caktuar, këto skeda fshihen në bazën e të dhënave, duke parandaluar kështu përdoruesit e paskrupullt që të vjedhin imazhin e përbashkët.

2-Flickr

Flickr është një tjetër faqe për ndarjen e fotografive që lejon përdoruesit të ngarkojnë fotot e tyre private dhe publike në databazën e saj. Aplikacioni është unik, për shkak të sistemit të tij të “guest pass”, i cili u lejon anëtarëve të Flickr të ndajnë fotot e tyre private me jo-anëtarët.

3- Reddit

Reddit është një vend i madh online që përmban një nga komunitetet më të mëdha në internet. Ajo përbëhet nga disa komunitete të vogla të quajtura “subreddits”. Secila subreddit vjen me grupin e vet të rregullave dhe secili anëtar zakonisht ndan një interes të përbashkët me çdo anëtar tjetër.

LEXO EDHE:  KLSH konstaton 826 milionë euro dëm ekonomik dhe shkelje

4-Pinterest

Pinterest është gjithashtu një faqe për ndarjen e fotografive që u lejon përdoruesve të kategorizojnë fotot e tyre. Përdoruesit me interesa të ngjashme mund t’i ndjekin këto borde dhe të iniciojnë dhe marrin pjesë në diskutime të frytshme për temën e tyre të përbashkët.

5-Tumblr

Tumblr është një vend i mediave sociale që lejon përdoruesit e saj të krijojnë “mikroblogët” e tyre. Microblogs mund të përmbajë të gjitha format e përmbajtjes, duke filluar nga pjesët letrare në video.

6-Instagram

Instagram është një tjetër vend i popullarizuar për ndarjen e fotografive që u lejon përdoruesve të përdorin “hashtags” për të ndihmuar në lidhjen e përmbajtjes së tyre me fotografi me etiketa të ngjashme. Karakteristika të tjera përfshijnë gjeoetiketimin, ku përdoruesit mund të ndajnë vendndodhjen e tyre së bashku me foton e tyre dhe një redaktues të imazhit amtare që gjendet brenda vetë faqes.

7-Twitter

Twitter është një faqe që fokusohet në ndarjen e lajmit të thyer dhe ngjarjeve aktuale në formën e “tweets”. Tweets, ose përmbajtja e postuar dhe e ndarë në faqe, janë të kufizuara në 140 karaktere. Jo anëtarët janë në gjendje të shohin tweets por vetëm anëtarët e regjistruar kanë të drejtë të postoni tweets.

8-Facebook

Facebook revolucionarizoi përdorimin e internetit dhe konsiderohet si vendi më i popullarizuar i rrjeteve sociale sot me rreth 2 miliardë përdorues mujorë./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Fenomeni i rrezikshëm i kapjes së shtetit”/ Meta: Koha t’i japim fund!

Publikuar

-

Nga

Habit gazetari/ Ilir Metën edhe bari lopësh ta çosh në mal do të grindet

Preisdenti Ilir Meta thotë se fenomeni i rrezikshëm është një komplot kundër demokracisë dhe kontrollit të qytetarëve ndaj institucioneve.

Duke iu referuar studimit të publikuar nga Lidershipi për Integritet dhe Zhvillim në Vendet e Europës Juglindore, Meta thekson se Shqipëria zë vendin e parë në rajon sa i takon presionit në rritje të kapjes së shtetit nga biznesi.

Mes te tjerash ai thekson se me rastin edhe të Ditës Kombëtare të Drejtësisë është koha të angazhohemi të gjithë për t’i dhënë fund kapjes së shtetit dhe pandëshkueshmërisë

Fenomeni i rrezikshëm i kapjes së shtetit është një komplot kundër demokracisë dhe kontrollit të qytetarëve ndaj institucioneve.
Studimi i publikuar sëfundmi nga Lidershipi për Integritet dhe Zhvillim në Vendet e Europës Juglindore (SELDI) “Për rreziqet e kapjes së shtetit dhe reformat e politikave në Ballkanin Perëndimor 2020” tregon se Shqipëria zë vendin e parë në rajon sa i takon presionit në rritje të kapjes së shtetit nga biznesi.

Raporti bën me dije se “biznesi dhe institucionet publike në Shqipëri kanë predispozitë të lartë në raport me vendet e tjera të Ballkanit për të përdorur funksionet publike që nga shërbimet, deri të ligjet në favor të interesave të grupeve të caktuara”. Gjithashtu evidentohet se “përdorimi i enteve publike jo vetëm për të përfituar, por edhe si mjet ose armë kundër konkurrentëve është përdorimi më i madh i kapjes së shtetit”.

Ky studim me konkluzione thellësisht negative konfirmon qëndrimet e vazhdueshme publike, që kam shprehur edhe me dekrete, në mbrojtje të sovranitetit, Kushtetutës, parimit të ndarjes së pushteteve dhe të konkurrencës së lirë.

Fenomeni i “korrupsionit legjislativ” është kthyer në mjetin e ri të mbulimit të përfitimeve klienteliste të fondeve dhe pasurisë publike, ku për çdo përfitim të dhuruar, Kuvendi njëpartiak ka miratuar një ligj me porosi, për ta ligjëruar.
Me rastin edhe të Ditës Kombëtare të Drejtësisë është koha të angazhohemi të gjithë për t’i dhënë fund kapjes së shtetit dhe pandëshkueshmërisë”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Metës/ Rama: Do të konsultohemi me PD për presidentin e ri

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Rama: Do të konsultohemi me PD për presidentin e ri

Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp me mediat ka folur për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Rama është shprehur i sigurt për shkarkimin e Metës duke thënë se PS do të bëjë çdo gjë që ka në dorë për ta hequr nga detyra. Gjithashtu në rast se do të ketë një zëvendësim të parakohshëm, do të konsultohet me PD për emrin e presidentit të ri.

Mesazhi i tretë është për opinionin publik. Me Ilir Metën dhe partinë e tij nuk mund të ketë bashkëpunim.

Meta do të shkarkohet nga detyra. Një personazh që e turpëron Shqiëprinë, qytetarët shqiptarë. Shkarkimi i Metës nuk është në dorë por do të bëjmë gjithçka që kemi në dorë për ta shkarkuar.

Është shumë herët për të folur për zëvendësuesin e tij, por në çdo rast në do të konsultohemi me PD për emrin e presidentit të ri“, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fushatë hapje në PS/ Rama: Kush nuk ka arritur objektivin t’i lërë vendin dikujt tjetër!

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama tha se Partia Socialiste do të fillojë një fushatë hapje në PS.

Gjatë fjalës së tij aitheksoi se kush nuk ka arritur objektivat në terren duhet t’i lërë vendin dikujt tjetër.

Mes të tjerash Rama tha se do të ngrihet një komision i Posaçëm riorganizimi dhe se me 12 qershor do të thirret një kongres i jashtëzakonshëm dhe të paraqesë vizionin Shqipëria 2030.

‘Kjo është një 74 shumë domethënëse, për shkak të tërmetit dhe pandemisë. Gati për të mbajtur me dinjitet të lartë përgjegjësinë e shumicës së re qeverisëse, gati për të analizuar në çdo aspekt mandatin e dytë dhe të kuptojmë sa më qartë se ku duhet të ndërhyjmë për të përmirësuar më tej. Do të nisim një fushatë hapje të PS ku nga njëra anë do të krijojmë një mundësi përfshirëse për të gjithë atao që duna të bëhen pjesë e PS. Kush nuk e ka arirtur objektivin duhet që ti lërë vendin dikujt tjetër. Një komision i posaçëm riorganizimi do të ngrihet me shpejtësi në çdo qark do të ngrihen nën drejtimin e të deleguarve që të organizojnë këtë aksion përtëritës, në 12 qershor është dita e duhur për të thirrur kongresin e jashtëzakonshëm dhe të përqasim vizionin Shqipëri a2030 dhe angazhimin e ri të kalenadarit qeverisës.’- tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE