Connect with Us

Zogaj i përgjigjet deputetit socialist/ Shitblerja e votave nuk është problem fshati

Aktualitet

Zogaj i përgjigjet deputetit socialist/ Shitblerja e votave nuk është problem fshati

Publikuar

-

Preç Zogaj i ka kthyer përgjigje deputetit socialist, Pjerin Ndreu pas thirrjes që ky i fundit i bëri publikisht për të treguar votat që ka marrë në fshatin e tij.

Në një postim në rrjetet sociale, Zogaj shkruan se të gjitha votat mund të gjenden në faqen e KQZ nga kushdo, si edhe ka shtuar se çështja e shitblerjes së votës nuk është një problem fshati, por problem kombëtar.

Postimi i plotë:

“Po mundohesha t’i dergoja nje pergjigje ne adresen e tij ne fb deputetit te qarkut te Lezhes,Pjerin Ndreu,por nuk hyja dot, ndoshta ngaqe nuk jemi miq ne kete rrjet.

Po I shkruaj nga adresa ime me shprese se dikush do tja beje me dije.

Duke replikuar me nje paragraf te intervistes sime botuar ne revisten MAPO dhe ribotuar nga disa gazeta dhe portale,Pjerini me drejtohet mua “trego votat qe ke marre ne fshatin tend”.

Nuk eshte nje menyre elegante kjo, fare mire Pjerini dhe kushdo mund ti gjeje ato vota ne faqen e KQZ, Qarku Lezhe,komuna Kolsh,kutite e votomit 726 dhe 726/1 qe I perkasin fshatit Manati prej nga jam une.Ne kete fshat PD ka marre 276 vota,PS 180 vota,LSI 60 vota PDIU 33 vota e tjere.Pjerini duhet ti dije keto shifra dhe nuk e di perse mi kerkon mua.

Per te tjerat dua te theksoj se ceshtja e shitblerjes se votes ne zgjedhjet e 25 qershorit nuk eshte nje problem “fshati im,fshati yt”,por nje problem I madh kombetar.

LEXO EDHE:  Tregohu i zgjuar/Tre mënyra për të çuar kritikën në djall me  klas

Ne intervisten time jam ndalur te fakti I fakteve, shvleresimi I euros me tre leke gjate fushates elektorale, fakt kokeforte I tregut.

Le tu shpjegoje shqiptareve kryeministri dhe ekspertet e tij c’eshte kjo cudi,sa euro duhet te injektohen ne tregun tone ne harkun e nje muaji per te cuar ne kete zhvleresim qe nuk e arrin as sezoni me i supersuksesshem turistik( shiikoni si po forcohet euro pas zgjedhjeve kur edhe startoi realisht sezoni turistik!!!).

Perndryshe,nese nuk kane nje shpjegim ekstazgjedhor,duhet te mbajme shenim se blerja e zgjedhjeve eshte investimi me I madh I qeverise se koalicionit “Rama nje” gjate kater viteve.

Ky eshte problemi qe vetem sa eshte cekur,por investigimi I kesaj maskarade nga forcat brenda vendit dhe nga partneret e huaj do te vije shpejt,nga maja deri ne fund te piramides,ne fshatin me te fundit.

Asnje demokraci dhe asnje qytetar me formim demokratik nuk mund te pajtohet me shkaterrimin e zgjedhjeve te lira.Pa te cilat nuk ia vlen te jetohet”, shkruan Zogaj./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapet me 205 kg drogë/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar në Greqi, në kërkim dy të tjerë

Publikuar

-

Nga

Kapet me 205 kg drogë/ Arrestohet 22-vjeçari shqiptar në Greqi, në kërkim dy të tjerë

Policia greke ka arrestuar një shqiptar, pasi e ka kapur me 205 kilogram kanabis.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se 22 vjeçari shqiptar, emri it ë cilit ende nuk bëhet me dije, u arrestua në vendin e quajtur Kineta, 20 km në veri perëndim të Athinës.

Ai e kishte fshehur drogën në magazinën e një vile luksoze ku qëndronte prej disa muajsh me qira.Operacioni për kapjen e drogës nisi pas sinjalizimit nga qytetarët se në banesë ndodhej një sasi e madhe lënde narkotike, që dyshohet se ishte importuar nga Shqipëria.

LEXO EDHE:  Dako i përgjigjet Bashës/ Ik fli gjumë tek vaska e peshkut, o toç

LEXO EDHE:  E paditi për shpifje/ Artur Zheji i përgjigjet vajzës së Linda Ramës

Mësohet se autoritetet greke kanë sekuestruar 205.4 kg lëndë narkotike, disa gjurmues GPS, disa karta SIM, telefona celularë dhe një peshore elektronike.

Gjykata e shtetit fqinj dha masën “arrest me burg” për të riun shqiptar deri në përfundimin e hetimeve. Ndërkohë u shpallën në kërkim edhe dy bashkëpunëtorë të tij shqiptarë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Publikuar

-

Nga

Rama u mburr me rrugën e filluar nga Berisha/ Ish-kryeministri zbulon skemën e vjedhjes

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, inspektuan sot punimet në kantierin e ndërtimit të aksit Delvinë-Kardhiq.

CNA.al kujtoi faktin se punimet në këtë rrugë janë ndaluar kur Rama erdhi në pushtet në 2013-n, pasi ishte nisur nga qeveria e Sali Berishës.

Për këtë ka reaguar edhe ish-kryeministri, i cili thotë se rruga Kardhiq – Delvinë është histori tjetër vjedhjeje dhe mashtrimi e Ramës.

Berisha deklaron se kjo rrugë duhet të përfundonte 6 vite më parë, ndërsa tregon edhe skemën e asaj që ai e quan vjedhje.“Miq, sot Edvin Kristaq Hajduti inspektoi një segment të rrugës Kardhiq – Delvinë, e cila duhej të përfundonte në vitin 2014 por që u shndërrua në histori vjedhjeje dhe mashtrimi dhe sot 6 vite pas afatit të përfundimit nuk është ndërtuar as gjysma e saj. Kjo sepse Edvin Hajduti e braktisi atë deri në vitin 2018 dhe ju rikthye me një skemë vjedhjesh të hatashme.

LEXO EDHE:  Tregohu i zgjuar/Tre mënyra për të çuar kritikën në djall me  klas

LEXO EDHE:  Çfarë do të bëjnë kryebashkiakët e djathtë?/ Alibeaj jep përgjigjen që nuk pritej

Kështu, në rast se loti i parë prej 7 km përfundoi brenda 7 muajve në vitin 2012 me 5,1 milion euro dhe përveç kësaj u hap traseja dhe në 8 km të tjera, Edvin Kristaq Hajduti tenderoi në vitin 2018 lotin e dytë prej 7 km por në një akt vjedhjeje të pastër me çmim të katërfishtë, 22 milionë euro dhe afat kohor për tu ndërtuar jo për 7 por për 24 muaj”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

Kardhiq-Delvinë/ Rama mrekullohet me rrugën e filluar nga Berisha

LEXO TE PLOTE

Bota

“Kriminalitet i pastër” në Çikago/ Plaçkitje masive, arrestime dhe shkëmbim zjarri

Publikuar

-

Nga

“Kriminalitet i pastër” në Çikago/ Plaçkitje masive, arrestime dhe shkëmbim zjarri

Policia në Çikago shkëmbeu zjarr me plaçkitësit që vidhnin artikuj nga biznese në qytet. Sipas zyrtarëve të rendit, mbi 100 vetë u arrestuan pasi turma u vërsul në zonën komerciale me dyqane luksoze, duke plaçkitur, duke thyer xhama dhe duke u përleshur me policinë për orë të tëra.

Shefi i Policisë së qytetit, David Brown i quajti incidentet “kriminalitet i pastër” dhe Kryebashkiakja Lori Lightfoot u përpoq të theksonte dallimet mes këtyre incidenteve dhe “kryengritjes së përligjshme” pas vdekjes së George Floyd në duart e policëve në Mineapolis më 25 maj.

“Kjo nuk ishte një protestë e organizuar, por një incident “kriminalpastër,” tha zoti Brown në një konferencë për shtyp.

Të paktën 13 policë u plagosën dhe një roje sigurie si dhe një civil u goditën nga plumba, tha zoti Brown.

Në median sociale u postuan imazhe të dyqaneve të vandalizuara dhe njerëzve që futeshin dhe rrëmbenin artikuj. Pjesa më e madhe e incidenteve u regjistruan në bulevardin Miçigan, ku ndodhet edhe segmenti “Magnificant Mile” me dyqane luksoze.Para shpërthimit të incidenteve, në median sociale u postuan një numër thirrjesh për të plaçkitur bizneset në qendër të Çikagos, pas shtimit të tensioneve që rezultuan kur një polic qëlloi me armë zjarri një person, tha zoti Brown.

LEXO EDHE:  “Hajduti i makinave të Siçilisë”/ Bardhi sfidon kryebashkiakun e Vaut të Dejës

LEXO EDHE:  Artur Zheji i përgjigjet Ramës/ Sa poshtë ka rënë ylli i kryeministrit të sëmurë nga pushteti!

Policët po merrnin në pyetje një 20-vjeçar, kur ai u largua me shpejtësi dhe u kthye të qëllonte në drejtim të policëve. Policët u përgjigjën me zjarr, duke e goditur të dyshuarin, i cili është në spital dhe mendohet se nuk është në rrezik për jetën.

“Pas incidentit, filloi të grumbullohet turma. Gjakrat ishin ndezur, të nxitura nga dizinformimi ndërkohë që afronte nata,” tha zoti Brown.

Pas postimeve në median sociale, autoritetet dërguan 400 policë në qendër të qytetit, ku panë një rresht makinash që po mbërrinin në zonë. Pasi policët arrestuan një person që kishte në duar kasën e një biznesi, një makinë në lëvizje filloi të qëllonte në drejtim të policëve, tha zoti Brown.

Shefi i policisë, David Brown, është betuar se policia do të përgjigjet me vendosmëri, ndërkohë që ka mobilizuar policët për turne ditore prej 12-orësh dhe ka anuluar pushimet./ VOA

LEXO TE PLOTE