Connect with Us

Tetë liqenet që duhen vizituar me patjetër/ Ndër to edhe Ohri (Foto)

Aktualitet

Tetë liqenet që duhen vizituar me patjetër/ Ndër to edhe Ohri (Foto)

Publikuar

-

Planifikimi i pushimeve në Europë nuk është një sipërmarrje aspak e lehtë.

Me kaq shumë destinacione që ofron ky kontinent zgjedhja nuk është aspak e lehtë, megjithatë ai plotëson dëshirat si të atyre që janë në kërkim të zbulimit të kulturave dhe të historive të shteteve te ndryshme, ashtu edhe të atyre që thjesht duan të relaksohen, duke zgjedhur një arratisje pranë bregdetit, një nga plazhet apo liqenet më të fashme dhe më të vizituara në këto ditë të nxehta vere.

Më poshtë do të njiheni me 8 prej liqeneve më të vizituara në Europë sipas Trip Advisor, ku mjedisi qetësues, romatik dhe pamjet e mrekullueshme që do të zbuloni, jo vetëm që do t’ju ndihmojnë të relaksoheni por të hidhni pas stresin e akumuluar gjatë ditëve lodhëse të punës.

Liqeni Bled, Slloveni

Sllovenia është shtëpia e shumë vendeve të mrekullueshme të fshehura të Europës, një prej të cilëve është edhe liqeni Bled, edhe pse sekreti i bukurisë së tij sa vjen e po zbulohet gjithnjë e më shumë nga vizitorët . Me një kishë që duket sikur është nxjerrë nga përrallat, e cila qëndron në mes të ishullit Bled, e rrethuar nga ujërat blu të liqenit me të njetin emër, pamja që i ofrohet cdo vizitori në këtë zonë është thjesht magjike. Ky liqeni ndodhet vetëm 35.4 km larg Aeroportit të Lubjanës, prandaj kushdo që ka si destinacion Slloveninë nuk mund të lërë kurrësesi pa parë edhe këtë mrekulli natyrore.

Liqeni i Ohrit, në Maqedoni dhe në Shqipëri

Imagjinoni të shijoni kafen tuaj të mëngjesit në tarracën e një vile me pamje mahnitëse nga liqeni i Ohrit, a nuk do të ishte idealja për të gjithë ata që janë në kërkim të qertësisë? Që nga viti 1979, Liqeni i Ohrit konsiderohet si një nga liqenet më të vjetra dhe më të thella të Evropës dhe një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s. Ai është një ndër liqenet më të vizituara nga turistët që duan pushime të qeta si për banorët e Maqedonisë ashtu edhe ata të Shqipërisë, dy prej vendeve që preken nga ky liqen, por edhe për një numër të lartë vizitorësh nga vende të ndryshme të Ballkanit.

Liqenet e Plitvicës, Kroaci

Kroacia u bë pjesë e BE-së në 2013, dhe adhuruesit e përjetshëm të këtij vendi të mrekullueshëm filluan t’i druhen faktit se ai mund të dëmtohet si pasojë e prurjeve të shumta të turistëve.

Megjithatë, në sajë të rregullave të Parkut Kombëtar, liqenet mahnitëse të Plitvicës ruhen me fanatizëm për t’u mbrojtur nga turistët e etur për të parë pamjet mahnitëse që ajo ofron.

Liqeni i Sainte-Croix, Francë

LEXO EDHE:  Daniel Craig ka marrë pushimet

Ky është një prej liqeneve të ndërtuara nga dora e njeriut, në vitin 1970 kur u ndërtua edhe diga me të njetin emër, Sainte-Croix. Edhe pse i krijuar nga dora e njeriut, ky liqen mund të konkurroje bindshëm me ata të krijuar nga natyra dhe pamja që të fal ai është e vështirë të përshkruhet me fjalë. Në këtë destinacion ju mund të zhvilloni edhe sporte të ndryshme ujore si noti, apo shëtitjet e ndryshme me kajak. Ndërsa liqene të tjera franceze pothuajse janë pushtuar nga numri i turistëve, në liqenin Sainte-Croix ju mund të gjeni qetësinë që kërkoni sidomos në fillim të muajit shtator.

Liqeni Hévíz, Hungari

Nuk jeni ende të bindur se ujërat e liqeneve europiane nuk janë aq sa duhet të ngrohta për të notuar? Liqeni Hévíz në Hungari, mund t’jua ndryshojë këtë mendim.

Ky liqen me ujëra termalë ka një sipërfaqe prej vetëm 12 hektarësh dhe konsiderohet si një “kuriozitet gjeologjik” në sajë të ujërave të tij të cilat qëndrojnë të ngrohta në 38.5 gradë celsius gjatë gjithë vitit.

Liqeni Costance, Gjermania, Zvicra, Austria

Nuk do të ishte aspak e drejtë që në këtë listë të tetë prej liqeneve më të vizituara dhe më të bukura të Europës, të mos ishte pjesë edhe një prej liqeneve të Zvicrës dhe Austrisë, dy vende pa dalje në det dhe që kanë ndërmarrë hapa shumë të mëdhenj për të maksimizuar potencialin e liqeneve të tyre me ujëra të ëmbla. Duke qenë se Liqeni Constance shtrihet përgjatë kufijve të të dy vendeve, vendi më i mirë për të pushuar dhe për të pasur një pamje mbresëlënëse mund të jetë në Konstanz të Gjermanisë Jugore. Me Alpet që rrethojnë të gjitha anët, është e vështirë të ulesh në brigjet e Liqenit të Konstancës dhe të mos mahnitësh nga pamja që të ofrohet.

Loch Awe, Skoci

Le të hidhemi në një pjesë tjetër të Europës, në ishujt britanikë, ekzaktësisht në një prej liqeneve më të mrekullueshme, Loch Awe, në Skoci. Ky është një prej destinacioneve më të vizituara dhe një prej konkurrentëve më të fortë të kësaj liste. Në qendër të këtij liqeni ka disa kështjella të vogla të cilat janë të rrethuara anë e mbanë më kodra dhe dhe kështjella të tjera shekullore. Madje nëse shkoni dhe e vizitoni këtë vend ju mund të keni kënaqësinë që të akomodoheni pikërisht në njërën prej tyre./ Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  A po kalojnë bashkë pushimet Geti me Marinën? (FOTO)

LEXO EDHE:  Përse pushimet dimërore janë më të mira se ato verore? 

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Brenda dy javësh 1.000 termete/Çfarë po ndodh në Ohër?

LEXO EDHE:  Pas një viti të suksesshëm, Dua Lipa e nis 2018-ën me pushime ekzotike

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: