Connect with Us

Si vuri në dyshim CIA versionin zyrtar të vrasjes së Kennedy

Aktualitet

Si vuri në dyshim CIA versionin zyrtar të vrasjes së Kennedy

Publikuar

-

Deklasifikimi nga Arkivat Kombëtare Amerikane javën e kaluar i mijëra dokumenteve sekrete lidhur me vrasjen e ish-presidentit amerikan John Kennedy ngrenë pyetje befasuese mbi me atë që zyrtarët e lartë të CIA dinin përveç versionit zyrtar të vrasjes dhe kur ata i mësuan këto detaje.

Kenedi u vra në 22 Nëntor të 1963 gjatë turit në Dallas.

Ai ishte në limuzinë bashkë me bashkëshorten Jackei Kenedy kur u qëllua me një plumb në qafë dhe një në kokë. Për këtë ngjarje u arrestua Lee Harvei Oswald, i cili u vra në mënyrë misterioze para se të merrej në pyetje.

CIA që ka ofruar një teori të detajuar të zinxhirit të ngjarjeve që çuan Oswald për të vrarë Kennedy.

Sipas saj Oswald, që banonte në New Orleans, mund të ketë qenë frymëzuar për të vrarë presidentin pasi lexoi një artikull të hënën, 9 shtator, në gazetën lokale, që sugjeronte se Fidel Castro ishte në shënjestër për vrasje nga ana e Shteteve të Bashkuara.

Por sipas dokumentave të deklasifikuara këtë javë, zyrtarët kryesorë të CIA-s ishin të shqetësuar nga mesi i viteve 1970 për faktin se Agjencia e Inteligjencës, Shërbimi Sekret dhe Komisioni i Shtëpisë së Bardhë, i udhëhequr nga Shefi i Drejtësisë, Earl Warren nuk kishin mbledhur të dhëna të rëndësishme për kontaktet e Oswald me agjentë të huaj, duke përfshirë diplomatë dhe spiunë nga qeveritë komuniste të Kubës dhe Bashkimit Sovjetik, të cilët mund të kishin qenë në dijeni të planeve të tij për të vrarë Kennedy-n dhe madje ta kenë inkurajuar komplotin.

Kështu nga të dhënat mësohet se CIA dhe agjencitë e tjera nuk arritën të mbledhin të dhëna se Oswald, i cili përkrahu publikisht revolucionin e Fidel Kastros kishte qenë në kontakt me diplomatët kubanë disa vjet para udhëtimit në Meksikë, kur ai ishte ndodhej në një bazë ushtarake në jug të Kalifornisë.

LEXO EDHE:  Kasaphana në zemër të Tiranës/ Si nisi sherri për Elvana Gjatën, dinamika e plotë e ngjarjes

Gjashtë ditët e udhëtimit në Mexico City në fund të shtatorit të vitit 1963 dy muaj para vrasjes së Kenedyt janë një kapitull veçanërisht misterioz në jetën e Oswald. Arsyeja e udhëtimit nuk ishte përcaktuar me saktësi, edhe pse ai i kishte thënë gruas së tij, Marina, se ai shkoi atje për të marrë një vizë kubaneze. CIA pranoi kohë më parë se stacioni i saj në Mexico City e kishte nën mbikqyrje Oswald gjatë udhëtimit, dhe se ai u takua atje me diplomatë kubane dhe spiunë sovjetike dhe se kishte një marrëdhënie të shkurtër seksuale me një grua meksikane i cili punonte në konsullatë kubane.

Informacioni fillimisht erdhi në FBI dhe Komisioni Warren nga një person, i cili kujton se si Oswald u mburrej për kontaktet e tij me diplomatët kubanë në Los Angeles sipas një memo të brendshme 1975 CIA-s të publikuar javën e kaluar. Kjo memo 27 faqesh, e cili nuk identifikon autorin e saj, është ndër më intriguese e dokumenteve në grumbull javës së kaluar hapur nga Arkivat Kombëtare.

Dokumenti i vitit 1975 vë në dukje dështimin e CIA-s, FBI dhe Komisionit Warren për të intervistuar një dëshmitar kyç, Silvia Duran, gruan meksikane e cili ka punuar në konsullatën kubane dhe ishte raportuar të ketë pasur raport erotik me Oswald. Ajo është “dëshmitari i vetëm në lidhje me aktivitetet e Oswald,” por dëshmia e saj “është marrë dhe paraqitur, vetëm, nga autoritetet qeveritare meksikane,”- thuhet në memon e CIA-s. Duran, e cila është ende gjallë, ka insistuar vazhdimisht se ajo nuk kishte marrëdhënie seksuale me Oswald, edhe pse pranon se e ka ndihmuar atë në aplikimin e pasuksesshëm për vizë kubaneze.

Megjithatë nuk ka asnjë dëshmi të besueshme cituar në dokumentet e publikuara deri më tani që lideri kuban Fidel Castro ose udhëheqës të tjerë të huaj pasur ndonjë rol personal në urdhërimin e vrasjes së Kenedit./Respublica.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Kasaphana në zemër të Tiranës/ Si nisi sherri për Elvana Gjatën, dinamika e plotë e ngjarjes

LEXO EDHE:  Vrasja e kushëririt të saj, Rihanna: Dje të mbajta në krahët e mi për herë të fundit

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Vrasja e Ardit Gjoklajn/ Pyetjet dhe faktet që akuzojnë Veliajn

LEXO EDHE:  Nga kostumi i zhytjes tek purot/ Atentatet më të çuditshme, që CIA planifikoi apo kreu kundër Fidel Kastros

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: