Connect with Us

Sëmundjet që mund të identifikoni në kohë?!/Gjatë gushtit në Spitalin Amerikan CT skaneri ofrohet 8 mijë lekë

Aktualitet

Sëmundjet që mund të identifikoni në kohë?!/Gjatë gushtit në Spitalin Amerikan CT skaneri ofrohet 8 mijë lekë

Publikuar

-

Gjatë muajit Gusht CT skaneri  ofrohet vetëm  8 mijë lekë në Spitalin Amerikan.

Identifikimi i sëmundjeve të rënda,  përfshi tumoret nuk mund të quhet kurrsesi i plotë pa ekzaminimet imazherike. Asnjë diagnozë e vështirë nuk është e përfunduar nëse mungon skaneri apo rezonanca manjetike. Janë dy ekzaminime të cilat kërkojnë saktësi në lexim.

Spitali Amerikan prej vitesh ofron për pacientët e tij teknologjinë më të avancuar të aparaturave, por edhe mjekët më të mirë imazheristë të cilët luajnë rol të rëndësishëm në përcaktimin e diagnozës finale. Skaneri mbetet një nga ekzaminimet më të rëndësishme e më të  shtrenjta, por edhe për këtë tashmë  kemi lajme të mira.

Gjatë muajit gusht  Spitali Amerikan  do të ofrojë CT Skaner 8000 Lekë në çdo degë të Spitalit. Ky diagnostikim është një nga metodat më të mira për studimin dhe kapjen në kohë të  sëmundjeve të kokës, kraharorit dhe të barkut sepse imazhet e përftuara janë të detajuara duke diferencuar mirë të gjitha strukturat indore.

Kjo  metodë përdoret për  diagnostikimin e sëmundjeve të ndryshme malinje të mushkërive, mëlçisë dhe pankreasit, sepse jo vetëm konfirmon prezencën e tumorit dhe dimensionet e sakta të tij por edhe lokalizimin dhe shtrirjen e tij brenda apo jashtë organit te prekur.

LEXO EDHE:  Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Gjithashtu skaneri përdoret për  ekzaminim me vlerë në diagnozën dhe trajtimin e sëmundjeve të kolonës vertebrale dhe traumave të anësive të sipërme dhe të poshtme deri tek kockat më të imta, të indeve të buta përreth si muskujt dhe sistemit të qarkullimit.  Është një ekzaminim që luan një rol të madh në diagnostikimin e sëmundjeve vaskulare të cilat mund të shkaktojnë iskemi cerebrale, insuficiencë renale etj.

Skaneri i Spitalit Amerikan është ndër skanerat më modernë të teknologjisë bashkëkohore, me 64 detektorë, dhe mund të përftojë imazhe të holla deri në 0.5 mm me një shpejtësi 37 milisekonda. Ju do të kryeni një ekzaminim më skaner shumë të shpejt i cili mund të skanojë gjithë trupin në pak sekonda. Shpejtësia ka vlerë për të gjithë pacientët por veçanërisht për fëmijët, të moshuarit dhe ata në gjendje të rëndë. Besoji cilësisë në Spitalin Amerikan. Përqafo jetën dhe përfito nga oferta e muajit gusht!/CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Basha e thotë live/ Babai i gazetarit me Covid, ia morën tamponin pas 6 ditësh

Publikuar

-

Nga

Basha e thotë live/ Babai i gazetarit me Covid, ia morën tamponin pas 6 ditësh

Kreu i PD Lulzim Basha, gjatë një bashkëbisedimi me gazetartë ka thënë se babai i një gazetari, i prekur me Covid-19, ka pritur 6 ditë që t’i bëhej tamponi.

Basha tha se kur babai i gazetarit kishte shkuar në spital, 75% të pulmoneve i kishte të dëmtuara.

“Pak para se të vija këtu jam informuar se një pacient ka pritur 6 ditë për t’ju bërë tamponi. Informacioni më ka ardhur nga një kolegu juaji sepse i sëmuri ishte babai i tij. Pas 6 ditës kur ka shkuar në spital, është evidentuar se 75% e pulmoneve ishin të dëmtuara. Njerzit po marrin borxh, pacientët po zhyten në borxhe për pakteën e ilaçeve. Ata e kanë të pamundur të paguajnë paketën minimale prej 600 mijë lekësh”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama-Manastirliu inspektojnë spitalin Covid3/ Hapet këtë javë, 150 shtretër në dispozicion dhe staf i trajnuar

Publikuar

-

Nga

Rama-Manastirliu inspektojnë spitalin Covid3/ Hapet këtë javë, 150 shtretër në dispozicion dhe staf i trajnuar

Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar strukturën e ish-kirurgjive në QSUT, që do të shërbejë si spital Covid3 në rast se do të jetë e nevojshme.

“Janë 150 shtretër në këtë strukturë e dedikuar për pacientët me Covid19, ku ka gjithashtu edhe një njësi reanimacioni për pacientët që do të ketë nevojë. Sipas protokollit që ka përcaktuar shërbimi infektiv çdo gjë është vendosur dhe është gati. Janë pajisur dhomat me monitorë, respiratorë dhe linjat e oksigjenit”, tha Manastirliu.

Gjatë inspektimit të spitalit Covid3, Manastirliu tha se aktualisht janë 40-50 shtretër të lirë në dy strukturat Covid1 dhe Covid2, dhe pas ezaurimit të tyre, do të hapet edhe Covid3.
“Ne të dyja strukturat Covid kemi 40-50 shtreter të lirë. Por duke parë trendin e rasteve në rritje mendojmë brenda javës të hapim edhe Covid3. Ndërkohë që kemi dhe Covid4 me rreth 100 shtretër i cili dhe ai është gati. Doktorët dhe infermierët janë gati për të filluar në çdo moment që do të jetë e nevojshme”, tha Manatirliu.

Manastirliu tha se i gjithë personeli që do të shërbejnë në strukturën e spitalit Covid3 është përzgjedhur me kujdes dhe janë të trajnuar prej disa muajsh.
“Burimet njezore që jane me rëndësi ato janë gati. Do të shërbejnë për pacientë që janë të fazën e rekuperimit të sëmundjes. Dhomat janë me standarde dhe të pajisura të gjitha me oksigjen. Stafin e rekrutuam përpara, kanë punuar në Infektiv, kanë marrë dhe bonusin dhe do vazhojnë ta marrin. Ashtu sic e kishim parashikuar në strategjinë tonë”, tha ministrja.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ A do jetë mes nesh për një kohë të gjatë?

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ A do jetë mes nesh për një kohë të gjatë?

Shefja e spitalit Infektiv Prof. Najada Çomo tha se pacientët në Shqipëri trajtohen sipas protokolleve mjekësore të njejta si kudo në botë dhe ofrohet falas.

“Ne kemi gjithçka që thuhet në botë, të gjitha protokollet e nevojshme. Së fundimi edhe me remdesivirin. Çfarë është shkruar në protokollet e botës e kemi edhe ne. Pacientët janë duke e marrë, duke e ofruar falas 100%, sikurse janë ofruar të gjitha barnat e tjera që janë shkruar në protokolle. Të gjitha barnat ne i përdorim atehërë kur duhet”, tha prof. Çomo.
Spitali COVID3 do të jetë në administrim të spitalit Infektiv në përgjigje të fluksit të shtuar të pacientëve me COVID19.

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Vrasje dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste”/ OFL në shënjestër dy “të fortët” e radhës

Publikuar

-

Nga

“Vrasje dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste”/ OFL në shënjestër dy “të fortët” e radhës

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

Ll. B., banues në Cërrik, i dënuar për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”;

B. I., banues në Elbasan, për të cilin Gjykata e Milanos, Itali, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Pjesëmarrja në organizatë terroriste”, parashikuar nga Kodi Penal italian.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Nga depresioni tek tumoret/ Nëntë sëmundjet që diagnostikohen shpesh gabim nga mjekët

LEXO EDHE:  Kujdes! Rrezikoni për leucemi”/ Skënder Brataj apel të fortë qytetarëve, kujtesë kolegëve që u revoltuan

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE